N\ 2527. Zondag 17 December 1911. 25 ^Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere' anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den daar der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN wordeu aangenomen bij de Oitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. a 20 cent contant, hoogstens 5 regels. TEXEL, 16 Dec. 1911. Sint Nicolaas verrassing. Het feest van Sint-Nicolaas is voorbij en het bracht alweder vele verrassingen. Verrassingen welker herkomst men vaak moeilijk kan gissen, doch welke daarom niet minder aangenaam zijn. Tot de beweldadigden ter dezer ge legenheid mogen wij zeker wel noemen do Vereeniging „Vriendenkring", die door het lumineus idee van een voorstander er van, een mooie ontvangst mocht ver zamelen voor haar goede werk. Naar men weet stelt de Vereeniging hier bedoeld, zich ten doel om herstellende kostwinners voor wien versterkende middelen de hoofdeisch -is tot algeheel herstel, van die versterkende middelen te Voorzien, indien zij zelve tot aankoop daarvan niet bij machte zouden zijn. De vereeniging doet zulks, zonder er eenige publiciteit aan te geven, aan allen die daaraan behoefte hebben, onver schillig van welke godsdienstige belijdenis men zij. De middelen om aan haar loffelyk doel uitvoering te kunnen geven, tracht de Vereeniging op even bescheiden wijze te bekomen, door zoo van tjjd tot tijd, wanneer zulks noodig is, meer bevoor rechten aan te spreken haar geldelijk te steun«n. Dat pogen wordt steeds ten allen tijde met goed gevolg bekroond, getuige het .feit dat de Vereeniging reeds sinds Oct. 1900 haar nuttig werk doet. Het optreden van Sint Nicolaas, nu onlangs was mede geheel in den geest van de Vereeniging: wel te doen zonder aan de weldaad publiciteit te geven. En dat pogen heeft ook nu succes gehad. Naar wij vernemen werd in het busje gecollecteerd tot een bedrag van f 46,56 door de groep van de vliegmachine werd gestort een bedrag van f 12,50terwijl verder het ingeteekend bedrag op de biljetten het ontvangen bedrag tot een totaal van f 78,06 maakte. Voor de Vereeniging zeker een mooi bedrag om haar nuttig werk voort te zetten. Doch er zal nog wel iets meer noodig zijn en daarom verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarbij wordt verzocht de nog niet teruggehaalde biljetten, ingevuld zijnde, aan den Penningmeester te be zorgen. Laten wij eene aansporing mogen doen om die invulling en bezorging niet van dag «tot dag te verschuiven, doch zoo spoedig mogelijk de Vereeniging met een goede gift te verblijden. Oosterend15 December. Vele garnalenvisschers liepen hier werkeloos, omdat voor de waar weinig of niets voldaan kot worden. Gisteren evenwel kwam ei' bericht, dat betere prijzen gegeven kunnen worden, waa'om die visschers heden vertrokken zijn. DRANKBESTRIJDING. Het Ontwerp-Ziektewet en Drankbestrijding. Het bestuur der Artsen-Geheelonthouders Vereeniging voor Nederland en zijne Kolo niën heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verzoekschrift gericht, waarin, in eeu zestal punten, wordt.weer gegeven, in welke mate, naar zijne meening een wettelijk geregelde ziekteverzekering ten goede behoort te komen aan de zorg voor drankzuchtigen. Daarin wordt o. a. te kennen gegeven de wenschelijkheid, dat de ziektewet de moge lijkheid scheppe, druk te oefenen op den drinker door bedreiging met inhouding van ziekengeld, en den drankzuchtige te doen verplegen in een herstellingsoord voor zulke lijders. Vuorts, dat de wet de bevoegdheid geve om in geval van alcoholmisbruik, het ziekengeld, op andere wijze dan door uit- keering daarvan als zoodanig aan den ver zekerde, ten goede te doen komen hetzij aan den verzekerde zelf, hetzij aan hen wier kostwinner hij is; en den drankzuchtige die verslaafd blijft aan den alcohol, van de verzekering, dus zoowel van de premie betaling als van de uitkeering, uit te sluiten, maar niet dan na een ernstige poging om zjjn drankzucht te genezen. Verder wordt betoogd dat er geen enkele reden is om in de ziektewet onderscheid te maken tusschen misbruikers van sterken drank en misbruikers van andere alcohol houdende dranken, daar ook biermisbruik kan leiden tot ziekte. Eindelijk veroorlooft het zich als zijn meening kenbaar te maken, dat, gegeven het gunstig risico, hetwelk zij, die zich ■geheel van het gebruik van alcoholhoudende dranken onthouden, opleveren voor de verzekering tegen ongeval, ziekte en inva liditeit, de billijkheid vordert bij de wet de mogelijkheid open te stellen om hun de voordeelen, die hunne levenswijze ook ten aanzien van die verzekering oplevert,- inderdaad ten goede te doen komen. Dat niet echten, de wijzigingen, door de Regeering bij nadere Nota van wijzigingen aangebracht in de artt. 47 en 92 en het vervallen van art. 97 van het Ontwerp- Ziektewet, de bedoelde mogelijkheid, die door de eerstgenoemde redactie dier artikelen was gegeven, schijnen weg te nemen of twijfelachtig te maken. In het belang, zoowel van de verzekerde drankzuchtigen, ais van de addere verze kerden, verzoekt het ten slotte, nameDS de A. G. O. V het Ontwerp-Ziektewet met deze beginselen en meening in overeenstemming te brengen. Het verzoekschrift is vergezeld van een uitvoerige toelichting. Op verzoek plaatsen wij 't volgende Te Nieuwerkerk a. d. IJ. is op Woens dag 15 Nov. j.l. ten huize van H. Rolioos, door de commissie van onderzoek in de theorie en praktijk der vee-verloskunde ingesteld volgens art. 8 5 der statuten van de Nederlandsche Vereeniging van Vee-verloskundigen „De Veeteelt" te Rotterdam (goedgekeurd bij Kon. Besluit d.d. 1 Mei 1911 no. 51 Staatsb), 138) aan G. Beijen te Zoeterwoude, P. Bakker te Rijpweteriog, en D. Fonkert te Heen- vliet het diploma van veeverloskuude verleend. Een goede jacht. In 6 dagen werden door het jachtge zelschap „'t Klompje" te Wilhelminadorp in den Wilholminapolder (bij Goes) 1152 hazen eu 34 fazanten geschoten. De dameshoedenspeld I De Gemeenteraad van Enschedé heeft een nieuw artikel aan de verordening op de straatpolitie toegevoegd, luidende „Het is verboden zich op den weg be vindendeeen hoedenpen te bezigen, tenzjj de punt zoodanig gedekt is dat ze onschadelijk is." .Zoodn. de politie-verordening vaa j kractt zal zijn, dragen dus a.lle dames te Enschedé hoedeaspold-btiveiligere. De Arbeidexswet. De 3taats-Ct. no. 291 bevat het Kon. Besluit, houdende de bepaling, dat de wet van 7 October 1911 in werking zal treden 1 Januari 1912. Verder bevat het eenige besluiten tot vaststelling van algemeene maatregelen van bestuur. Invoer van bevroren vleesch. De consul-generaal van Argentinië heeft aan de Amsterdamsche raadsleden een lijvig rapport toegezonden waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het nut van den invoer van Argentijnsch vleesch in ons land. De consul-generaal is zeer optimistisch ten opzichte van de haDgende quaestie en meent te kunnen verwachten dat de meerderheid van den Raad ten gunste van het verzoek zal zijn g9stemd om een proef met den invoer van Argen tijnsch vleesch te nemen. Dure tuingrond. De laatste jaren is men in de Beemster begonnen grasland aan te koopen en dit geschikt te maken voor tuingrond, omdat laatstgenoemde veel meer voor deelen oplevert, wegens de voortdurende stijging der prijzen van groenten voor namelijk voor 't buitenland. Enorm zijn de winsten, die meer be paald in dit jaar zijn behaald met tuin en andere booneu, augurken, Biusselsche spruitkool, enz. Doch met deze stijging houdt ook de waarde van de te ontginnen landerijen gelijken tred. Werd dit land vroeger gekocht voor f 3000 a f 3500 per Hectare, thans moest dezer dagen een kooper f5000 per morgen (85 areD) betalen. Alzoo bijna f6000 per Hectare. Krasse oude Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat dezer dagen de 94- jarige C. Kolle, te Haarlemmermeer bezig was met ploegen, wat hem Dog goed van do hand ging. Een wetsontwerp tot verlaging van de personeele belasting voor logements- bouders zal eerstdaags kunnm worden ingediend. De Minister heeft eenigen tijd geleden een maatregel getroffen, krachtens welken bij de bepaliDg der huurwaarde van koffiehuizen enz. bet vergunningsrecht voor het vervolg buiten aanmerking zal worden gelaten. Een taaie. De timmerknecht K. K. te Metslawier (Friesland) had het ongeluk neer te storten van het gewelf der in verbouw zijnde Ger. kerk te Niawier. Hij kwam terecht op de tafel, die gebruikt wordt bij de Avondmaalsviering welke door den val brak. Dit was zijn behoud, ongedeerd kon hij opstaan en zijn werk hervatten. En dat bij een val van 8 meter. De vrouio deed ook mee. In de vergadering van den Raad eeDer kleine Zuid-Hollandsche gemeente, viel dezer dagen volgens het Leidscb Dag blad het volgende voor. Ter tafel komt eeo ontwerp-overeen- komst, behelzende de voorwaarden, waarop een naburige groote gemeente haar kleinere zuster gas zal leveren. Nadat de voorzitter die voorwaarden heeft gelezen, brengt hij het voorstel in stemming. Voorzitter tot een lid Zijtgijer voor of tegen Lid Daar moet ik eerst eens met mijn vrouw o'-Ter praten. Voorzitter: Maar uw vrouw is geen lid van een gemeenteraad. I IjidC, dan ben ik er voor. Bedoeld ltd had misschien gedacht, dat de gaslevering alleen zijn woning betrof, en meende dan, dat moeder de vrouw daarin ook moest worden gekend. Zoo bedisselde men de zaken vroeger ten plattenlande en zoo bedisselt men ze .er nog. Zou daar een eerlijke dief achter zitten Te Noordscharwoude is verleden zomer tijdens de daar gehouden muziekfeesten, het hoofd der school, de heer W. Dorsman, zijn gouden horloge kwijtgeraakt, zonder dat hij kon nagaan, of hij het had ver loren of dat het hem was ontstolen. Dezer dagen nu is hem het horloge teruggezonden, met een brief, waarin hem verzocht werd geen onderzoek te doen naar naam of woonplaats van den afzender Dat lijkt goed. In een advertentie werd iemand gevraagd op een assurantiekantoor salaris f 30 per maand vereischten ervaring op assurantie-gebied, kennis van boekhouden en handelscorrespondentie in drie talen. Iemand schreef daarop een brief en somde zijne kundigheden op als volgt „Mijn ervaring in het assurantievak dateert van mijn geboorte. Ik heb uit gebreide studie gemaakt van het onder werp en al wat daarbij behoort. Buitendien spreek en correspondeer ik vlot in ver scheidene talen, o.a. Fransch, Duitsch, Eogelscb, Grieksch, Latijn, Arabisch, Zuid-Afrikaansch, Patagonisch, Haarlem- merdijksch, Hindoes en Chineesch. Ik stenografeer, met rechter- en linkerhand, kan mijn eigen typewriter meebrengen en werk gaarne 23 uur van de 24. Indien UEd. kon besluiten mij aan te stellen op het vorstelijk salaris van f 30 per maaDd, staan ook mijn zes jongens u ten dienste voor verschillende werkzaamheden, en mijn vrouw zal gaarne gratis uw kantoor schoonhouden. Hierbij postzegel voor antwoord. Een aanklacht tegen een burgemeester. Naar het schijnt heeft de regeering thans toch last gegeven tot het openen van een instructie tegen den burgemeester van Zaandam, dit naar aanleiding van de klachten die tegen hem gedaan zijn. Men zal weten dat de burgemeester beschuldigd wordt, op zijn dezen zomer gedane reis naar Petersburg zijn zoon te hebben meegenomen als secretaris, en voor dezo een pas als meerderjarige te hebben aangevraagd, terwijl de zoon minderjarig is. Vrijdagavond zijn de bur gemeester en een wethouder verhoord door den rechter-commissaris te Haarlem. Een misrekening. Te Helmond had, bij gelegenheid van St. Nicolaas, een groothandelaar in ijzer waren verschillende kostbare prijzen uitgeloofd voor degeneD die het juiste of het dichtstnabijkomend aantal stuks raadden van een 18 ons flesch, weike in bepaalde verhoudingen gevuld was met koffie, rijst, maïs en erwten. Brj het bekend maken van den uitslag echter legde de marechaussee beslag op de gebeele zaak, alszijnde in strijd met ae Loterijwet. Zoo'n stakkerd. Door de rechtbank te Mid leiburg is de 85 jarige A. wegens landlooperij en bedelarij veroordeeld tot 12 dagen hechtenis. Medelijdende personen hebben nu het plan opgevat voor hem bijdiagen bijeen te brengen die hem in staat zullen stellen na afl wp van die straf zoo mogelijk een or bezorgden ouden dag te genieten. Waar blijft Staatspensioneering TEXELSCHE COURANT. De Uitg. uan de Texeische Courant be richt dat in het nummer uan Zondag 31 Dec. a.s. gelegenheid zal zijn tot het plaatsen uan NIEUWJflflRSGROETEM, Tijdige opgaue is gewenscht. Men neme er nota uan, dat wij niemand rond zenden tot het opnemen uan derge lijke annonces.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1