ALBERT VOGEL G. J. 0. D, Dikkers, G. J. 0. D. Dikkers, Winterdienst. Buitenland, Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Dinsdag 19 December „Cyrano de Bergerac". Spoorboekje met tarieven 10 tats. Predikbeurten- Dinsdag 19 Dec. a.s. Den 28sten Dec. a.s. perceelen Hooiland, Wei- en Bouwland, de beroemde declamator, treedt op in de zaal van Hotel Texel met zijn meesterstuk publiek verkoopen publiek verkoopen Oudeschild, 15 December. Was de drukte langs de straat op 5 Dec. al zeer gering, des te drukker was het op den avond van den 12deo dezer. Tal van verkleeden bewogen zich toen langs het dorp. Potsierlijk waren sommigen uitgedost en over het algemeen viel er over het eigenaardige en smaak volle der kleeding te roemen. Slechts enkelen maakten hierop een uitzondering en wel in de eerste plaats een ridder en een edelvrouw, die prachtig gekleed, de algemeene opmerkzaamheid tot zich trokken. Te ongeveer 9 uur, toen het weder veranderde, begaven de meesten zich, nadat zij luide het„Ouwe Sunter- klaas gaat nooit verloreu, enz." hadden gezongen, naar de Zeven Provinciën, waar zij tot 11 uur gezellig bijeen bleven. Gisterenavond gaf de gemengde zangvereeniging „Eigen oefening" onder leiding van den directeur K. Dikstaal eene algemeene uitvoering. De opkomst was groot. De vrij ruime zaal van den heer Zijm was meer dan vol. Behalve een 8 tal liederen, bevatte het programma ook een 3 tal tooneelstukjes en wel „Een misdaad uit liefde"„De muizen jacht" en „Een kus". De zang liet niets te wenschen over. Zuiver en duidelijk werd er gezongen. De heer Dikstaal kan over de uitvoering tevreden zijn. Jammer echter voor de vereeniging, dat zij spoedig haar Directeur zal moeten missen, want hij was in deze zeker wel de rechte man op de rechte plaats. Ook de tooneelstukjes werden verdienstelijk opgevoerd. Na afwerking van het programma werden nog een paar liederen als toegift gezongen. Te ongeveer half twaalf was het otficieele gedeelte afgeloopen. De bijeenkomst werd door den Directeur met een kort woord geopend en gesloten. Zaterdag 16 Dec. a.s. heeft er eene uitvoering voor de jongeren plaats. Vlieland14 December. Door Vlielands Fanfarecorps werd gisteren avond in het logement eene uitvoering gegeven. De zaal was bedroevend leeg, een vftor den directeur en de werkende leden van het corps weinig animeerend verschijnsel. Hopen wij intusscben, dat deze slechts ten deele gevulde zaal geen maatstaf mag zijn van de belangstelling waarin deze vereeni ging zich verheugt, anderswe zouden vreezen, dat deze heel gering was. En de uitvoering van 13 Dec. verdiende beter. De vlot gespeelde muziek werd met veel genoegen aangehoord en de ten tooneele gevoerde dramatische schets „Uitgediend" warm geapplaudisseerd. Het leed van den ouden werkman, thuiskomend, ontslagen uit de fabriek, waarin hij gewerkt had totdat hij oud en ziek niet meer kón, het einde van dat moeilijk leven, vormde een schrijnend contrast metde „welwillendheid" van den directeur, die een „fooi" kwam brengen voor jarenlangen arbeid. Zooals die fooi geweigerd werd 1 dat was uitstekend gevoeld spel. Als pleidooi voor ouderdoms- verzekering was dit stukje voorzeker een goede keus. Na de pauze vond een vijftal nummers door de Fanfare ten beste gegeven veel bijval, bij velen niet het minst de Potpourri populaire. Twee voordrachten, waarom hartelijk gelachen is, vormden het slot van het programma. De heer Donia zeide daarna als directeur een woord van dank tot het publiek voor zijn belangstelling, hier nog iets aan toe voegend hetwelk te denken gaf. Wisten wij, Vlielanders, het dat ons Fanfarecorps veel, zeer veel steun behoeft? Dat deze vereeniging, wier streven we toch allefi waardgeren (we kunnen de Fanfare immers ni6t missen, we hebben haar noodig bij ieder feest, bij iedere groene, koperen, zilveren bruiloft, bij elk plaatselijk jubileum, bij iedere gelegenheid waarbij muziek on misbaar is) dat zjj „bankroet" zal gaan, wanneer niet vele nieuwe leden toetreden om door hun lidmaatschap flnaDciëelen steun, draagkracht te geven. Niet tot de aanwezigen, tot de afwezigen in hoofdzaak was dit woord gericht. Laten dan die tallooze afwezigen, niet- leden, de handen ineenslaan, brenge dan de burgery haar Fanfarecorps op deze wijze tot nieuwen bloei. De directeur en de werkende leden zouden hun onvermoeid streven, hun uren van studie, zoo gaarne beloond zien door een weinig waardeering, een weinig vriendelijken steun. Een gevulde zaal en een gevulde kas, het corps kan die beiden om voort te blijven werken, niet ontberen. Ontsnapt uit de gevangenis. Bij de ontvluchting, die ditmaal uit de cellulaire gevangenis te Scheveningen heeft plaats gehad, bereikt de „onbegiij- pelijkheid" haar hoogtepunt. Toen onlang) een gedetineerde te Leeuwarden wist te ontkomen, neetta' het, dat de belendingen zijn vlucht hadden mogelijk gemaakt. Maar de gevangenis te Scheveningen staat geheel geïsoleerd in de duiuen, is van de meest moderne inrichting, en nu het wonderlijkste volgens de overtuiging van deskundigen heeft de ontsnapte hulp gehad van buiten 1 Er zijn staven voor de ramen kromgebogen, de man is geholpen om naar buiten te komen kortom, men staat van stomheid geslagen dat zooiots mogelijk is geweest. Hoe in een dergelijken toestand verbe tering is te brengen, kunnen slechts meer deskundigen beslissen. Toch meeut 't Nieuwsblad van Nederland goed te doen een enkele algemeene vingerwijzing te geven De toeneming van het aantal ont vluchtingen uit de gevangenissen valt samen met de afschaffing van de militaire wachtposten. Men meende, dat ervaren bewaarders b9ter een oog in het zeil zouden houden dan onervaren miliciens. Voorzeker niet tegen te spreken, doch men zag daarbij één ding over het hoofd dat een gevangene altijd Dog zoo bang is voor zijn hachje, dat hij wel een ontvluchting waagt, als hij weet dat hij op zijn hoogst weer door bewaarders en veldwachters bij den kraag wordt gepakt doch dat hij zich wel tweemaal bedenkt om zijn vrijheid te herwinnen, wanneer hij weet dat hij kans loopt op een schot met scherp onthaald te worden. En daarbij komt dan, dat indien mili taire schildwachten geregeld de ronde deden om een zoo eenzaam gelegen gebouw als de ScheveniDgsche gevange nis, zeer waarschijnlijk de communicatie met de buitenwereld in hooge mate bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt wordt. Hugo cle Groot no. 2. Toen Donderdagmorgen aldus deelt men aan de „N. Gr. Ct." mee een spoorwegbeambte in de goederenloods van het station te Leer (Oost-Friesland) aan het werk was, werd zijn aandacht getrokken door een waschmand, waarin zich iets scheen te bewegen. Hij liet ziju werk staan, ging op de mand af en lichte het deksel op. En daar zag hij voor zich een jong- m9n'sch, wien het in de beperkte ruimte blijkbaar te benauwd geworden was en die zich door zijn bewegingen verraden had. liet jongmensch in de mand bleek bij onderzoek de dader van een grooten diefstal te Leer te ziin Geen misdadigers. Een gelukkig land, dat eiland in het hooge Noorden IJsland. Er zijn daar volgens een onlangs gepubliceerde statistiek bijna geeD misdadigers. Het blijkt, dat er van 1828 tot 1892, dus in 64 jaar, geen misdaad gepleegd is. Men steelt er niet, men moordt er niet, men sticht er geen brand, randt er geen kinderen aan. Een eigenlijke gevangenis is er op bet eiland dan ook niet en geruimen tijd heeft men er slechts twee politiebeambten gehad, die om zoo te zeggen met hun tijd geen raad wisten. Zoodat geen sterveling begrijpt, waarom het aantal politie- dienaren van twee op vier gebracht geworden is. Draadlooze telefoon onder water. Een Engelsch technisch tijdschrift deelt eenige bijzonderheden mede over de mogelijkheid van den aanleg van onder- zeesche draadlooze telefonen, waarmeo interessante proeven zijn genomen door A. W. Sbarman. Sbarman Dam proeven in de bocht van Pegwell, en wel tusschen twee draadlooze telefoonstations, waar van het eene op het land en het andere op een in de golf varende motorboot geïnstalleerd was. Het afzend-station bestaat uit een microfoon, welke met 5 droge batterijen ineeng3scbakeld is, welke baar stroom op een bjjzonder geconstrueerde inductie-klas overbreDgen, waardoor zich stroomen van en hooge volts-sterkte ontwikkelen. Ze worden door middel van twee plaatjes in 't water geleid, waarbij de plaatjes al naar omstandigheid in het water gehangen worden of in het zand aan het straod begraven worden. Het ontvangapparaat bezit twee dergeljjke plaatjes en een telefonisch ontvang toestelletje met zeer zwakken weerstand en zeer zwakke krachtsontwikkeling, l van slechts vier Watt. Het is Sharman bij zijn proeven gelukt, tot op afstanden van drie en vier kilometer, draadlooze telefoonverbindingen tot stand te brengen waarbij men duidelijk verstaanbare ge sprekken kan voeren, De verdere uit werking van deze uitvinding zal voor onderzeesche scheepvaart van groot belang zijn. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 9 tot en met 15 Dec. 1911. GEBOREN: Christiaan, zoon v. Jacobus Gerardus Koning enMargaretbaCornelia Koijzer (Oudeschild.) Hillebrand, z. v. Nieolaas Gomes eu Jantje Dob (Eierl.) ONDERTROUWD:. GETROUWD: Geone. OVERLEDEN: GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 ceintuur, gevonden te den Burg. Eondag 17 December 1911. HERVORMDE GEMEENTE. B urg, Vm. 10 uur ds. Kijne. KoogVm. 10 uur ds. van der Waa, Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Onnekes. (Bevestiging ds. Buiskool.) 's Av. 7 uur ds. Buiskool. Intrede. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend. Nm. lialf 3 ds. van Grasstek CocksdorpVm. 10 uur de br.R.G. Barends. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. Nam. 2 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. D aal, Voorm. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de beer W. II. toe Wador, van het Seminario der Doopsgez. te Amsterdam. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 20 December. Burg 's Av. 7 uur ds. Kjjne, Donderdag 21 December. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Sciiagen, 14 Dec. Aantevoerd: 5 Geldekoeien f 140 a 1 180 45 Vette Koeien 1 200 a 1 340, 10 Kaltkoeien f ISO,a t 240; 20 Nuchtere Kalveren f 11 a f 19. 50 Vette Varkens 49 a 54 cent per Kg. 52 Biggen f 8.50 a fll, Boter f 1.30 a 11.40 per K.G. Kipeieren f 6 a 1 7.per 100. Leiden, 15 Dec. Ter markt aangevoerd 17 Stieren f 140,— a f 263,—; 276 Kalf- en Melkkoeien f 179 a 1342. 80 Varekoeien 118 a f 281 183 Vette Ossen en Koeien i 203 a f 360 45 Kalveren (vette) 1 78 a 1 124 25 Kalveren (magere) 15.a f 11 1611 Schapen (vette) f 18,a f 30.— Schapen (weide) f a t 395 Magere Varkens f 16,— af 40, 504 Biggen f 5.k f 11. voor VIEB achtereenvolgende plaatsingen in de Texeischc Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: IIEURE JACOBUS, zoon van JaC. H. DE FABER en 11. DE FABER—Eruks. Leeuwarden, 14 Dec, 19L1. te tej® ftAv >r» c c s5»r hopen onze geliefde Ouders, yj? -Jac. li OO It éU en E. KNOL, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner daakbure Kinderen. Pjpersdijl Texel. hopen onze gefielde Ouders, Be huwd- eu Grootouders, P. BOEKHORST en A. VAX WESTEN, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens KindereD, Behuwd-en Kleinkinderen. Essenplein 24 W. Haarlem *2- Jg Dankbetuiging. Bij dezen betuigt ondergeteekende, na mens de bewoners Tan het R. K. Armen- gesticht, hartelijke!) dank voor de heerlijke verrassing op Sint Nieolaas. God zegene den onbekenden gever. DE MOEDER, v/h R. K. Armengesticht. Den Burg, 15 Dec, 1911. Aanvang 8 uur. Prijzen der plaatsen le Rang f 1,—. 2e Rang f 0,50. Bespreken fO.lO. Notaris te Texel, zal op Vrijdag den 22 December 1911, 's avonds 7 uur, in het hotel „Texel" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van den heer J. FLENS Pz. te Texel, de navolgende, zeer gunstig in den polder „de Grie" op Texel gelegen, te weten lo. Een perceel, genaamd „de Grie", sectie F, no. 990, groot 2,05.60 heet. 2o. Een perceel genaamd „Jan Petten", sectie F, no. 616, groot 1,57,80 heet. en 3o. Een ^perceel genaamd „Matje", sectie F, no. 615, groot 0,47,50 heet. De perceelen zijn verhuurd tot 20 Maart 1913. Aanvaarding 20 Maart 1912. Betaling 29 Februari 1912. Notaris te Texel, zal op Vrijdag den 29 December 1911, '8 avonds 7 unr, in het hotel „de Zwaan" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van den heer J. WINTER Klz te Uitgeest. de navolgende zeer gunstig op Texel ge legen perceelen te weten lo. een perceel weiland, genaamd „de Driehonderd", gelegen in Operen, bij den Burg, sectie K, noa. 609 en 610 groot 1.32.80 heet. 2o. een perceel weiland, genaamd Oog- gerskooieweid", gelegen in de Hemmor sectie E, no. 196, groot 0.92.80 heet. 3o. Een perceel weiland, genaamd „Wes tergeest" gelegen op „Westergeeet", sectie D. nos. 1270, 1271 en 1272, groot 0,44,30 heet. 4o. een perceel bouwland, genaamd „de Waddel", gelogen in do Waddel, sectie D. no. 1629, groot 0.21.10 heet. en 5o. een perceel weiland, genaamd „de Driemad", achter Hoogenberg, sectie D. no. 988, groot 1,59,60 heet. Aanvaarding 20 Maart 1912. Perceel 1 is verhuurd tot 20 Maart 1913. Betaling 15 Februari 1912. Voorhanden Bockhandel Parkstraat.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2