Tweede Blad. N°; 2529. on dag 24 December 1911. 25 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws» •Predikbeurten. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firua LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Texel. FEUILLETON, EEM AFRIKAANSCH MILLIONAIR. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op deu dag der uitgave Zonderling vrouwenberoep. Dit wordt uitgeoefend door miss Mary Payne, een jonge dame, die men op alle groote wedrennen in Engeland ziet en in gespannen aandacht alle bewegingen der paarden gadeslaatToch is dat niet uit belangstelling voor de sport en het interesseert haar volstrekt niet welk paard wint, maar wanneer, wat bij het springen over hindernissen vaak gebeuren kaD, een paard valt en blijft liggen, dan snelt miss Payne toe en onderzoekt het dier nauwkeurig. Oordeelt zij, dat het niet levensgevaarlijk is gewond dan ver leent zij het de eerste hulp, maar zal het, naar haar meeuing, aan zijn ver wonding moeten sterven dan geett zij hot een inspuiting, waardoor het paard snel en pijnloos wordt gedood. Alle Eogelsche renvereenigingen ontbieden miss Payne bij de wedrennen en tietalen haar voor haar tegenwoordigheid een pond sterling per dag, terwijl zij boven dien een pond krijgt voor elk paard dat zij hulp verleent of afmaakt. Stndentemvraak. Leidsche studenten, korpsleden, die nijdig waren over het optreden van prof. De Groot inzake de 'ontgroening en vooral over het zenden van den brief aan de Kamerleden, hebben op een binnen plaats van- de Sociëteit „Minerva" een pop, dozen hoogleeraar voorstellend „plechtig"... verbrand zegt het R. N. Toch erg min vin die mannekes, als het waar is. Een zonderlinge spaarpot. Bij het afbreken van het oude schuurtje ter vervanging voor een nieuw van J. SI. te Reeuwijk, vond men onder de pannen een beursje met 156 oude halve centen en nog een tabaksdoos. Het beursje viel uit elkaar, toen het aangeraakt werd. Men vermoedt, dat dit plaatsje een spaarpotje was van den reeds overleden zonderling S., die daar jaren zijn ver blijf heeft gehouden. Verrassingen van Kolonel Clay. 5.) Ik vermoed, zei hij langzaam, na ons yerhaal aangehoord te hebben, dat u het Blachtofïer geworden is van kolonel Clay. Wie is kolonel Olay vroog sir Charles. Dat zou ik ook graag willen weten, ant woordde do commissaris. Ilij is kolonel omdat bij zichzoli die titel toeeigent en hij wordt Clay genoemd, omdat hij een gelaat van gomelastiek schijnt to hebben, dat hij kaa kneden als leem in de handen van een pottobakker. Werkelijke naam, on- bokend. Nationaliteit, Fransch en Engelsch. Adres, gewoonlijk Europa. Beroep, was- sonbeeldonmakor in hot museum Gróuin. Leeftijd, dien hij zeil kiest. Hij gebruikt zijn kennis om zijn oigen wangon on neus mot wassou aanhaugsols to vormen tot den persoon, dien hij voor wil stellen. Hij had dezen keer eon arondsnous, zegt u Hior, lijkt hij op dit portrot Hij rommelde in eon lessenaar en over handigde ons twee portrotten. Niet de minste gelijkenis, verklaarde sir Ohtilee, uitgenomen misschien do huls is alios aa. - it mutrct anders, Herhalingsoefening in 1912. Naar het Vad. verneemt, zullen de volgende lichtingen voor herhalings oefeningen onder de wapenen worden geroepen lichting 1905 en 1906: le, 2e, le, 5e, 7e en 9e regiment infanterie tusscben 3 en 28 Septemberregiment grenadiers en jagers, 3e, 6e, 8e, !Oe en 11e regiment infanterie tusschen 27 Augustus en 21 Septemher; lichting It'll eerstgenoemde regi menten tusschen 5 en 30 Augustus, laatstgenoemde regimenten tusschen 30 Juli en 24 Augustus. Een spannend uurtje. Aan het stoomgemaal van Eijn'and te Halfweg moest vorige week de ijzeren schoorsteenpijp, die vervangen is door een steenen, naar beneden gehaald wordeD, welk werk was opgedragen aan den heer Van Rijsdijk uit Hendrik-Mo- Ambacht. De pijp raakte los van den strop, waarmede zij aan een te kleinen bok was bevestigd en stond eenigszins hellend in een zeer gevaarlijke positie. Door de politie werd de weg afgesloten, terwijl de bewoners der nabijstaande huizen hun woning moesten verlaten. Met spanning werd nu op een afstand door zeer velen naar het 27 M. hooge gevaarte opgezien, dat al heel spoedig met een zwaren slag ter aarde viel en wel zoo, dat alleen een hek en een boom werden vernield. Nog al meer oorlog. Het is waarschijnlijk, zoo wordt uit Teheran aan de „New-York Herald" geseind, dat het binnenkort bij Khoi tot een gevecht tusschen Turken en Russen zal komen. Turrsche vertegenwoordigers hebben aan Perzië doen weten, dat Turkije gereed i3 om 400,000 man in Azië tegen Rusland in het veld te brengen, en dat het land rekent op den steun van geheel Perzië ter verdediging van den Islam. Reeds is medegedeeld dat een aantal Perzische afgevaardigden van plan waren hun ontslag te nemeD, ten einde de Kamer onvoltallig te maken en de regeering zoodoende de handen vrij te geven om met Rusland te onderhandelen. Nu is het tijd, landbouwers trachten uit te vinden, op welke manier hij te werk ging en dit zal een man als u tenminste eenigen troost geveD. U is geen gewone Fransehc politie ambtenaar, mijnheer de commissaris, waagde ik op te morkeD. U raadt het, antwoordde hij, zich fier oprichtend. Messieurs, ging hij nu op waardigen toon voort, ik zal al mijn krachten inspannen om het misdrijl te ont hullen en zoo mogelijk om den schuldige te arresteeren. We telegrafeerden naar Londen, schreven aau de bank en zonden een volledige be schrijving van den verdachten persoon. Maar ik behoef er zeker niet bij te voegen dat het tot geen resultaat leidde. Drie dagen later kregen we een bezoek vnn den commissaris. Welnu heeren, begon hij dadelijk, ik ben blij u te kunnen meedeelen, dat ik iets ontdekt héb. Wat? beeft u don ziener gearresteerd? riep sir Charles uit. De commissaris deinsde verschrikt terug. Deu kolonel gearresteerd riep bij. Mais monsieur, we zijn maar meuschen. Hem arresteeren P Neen onmogelijk. Maar ik heb ontdekt, hoe hij te werk ging en dat is al veel, heeren. Nu, wat is er te vertellen? vroeg sir Charles moedeloos. De commissaris giug zitiou en genoot Zondag 24 December 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Av. 7 uur ds. Kijne. Waal, Vm. 10 uur ds. vau der Waa. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal, Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Poort. Oosterend. Vm. 10 uur ds. vau Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Maandag 25 December (le Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. W aal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Collecte voor noodlijdende Kerken en personen. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Av. 7 uur ds; van Grasstek. Coclcsdorp Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dage vos. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Dinsdag 26 December. (2de Kerstdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Av. 5 uur Kerstfeestviering van de Zondagschool. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Collecte v. d. Zending. Waal, 's Av. 5 uur Kerstfeestviering van de Zondagschool. Oudeschild, geen dienst. Den Hoorn's Av. halt 7 Kerstfeest der Zondagschool. Oostereni, 's Av. 5 uur Kerstleestviering met de Zondagschool. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, iraa/, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Geen dienst. blijkbaar van zijn ontdekkiDg. In de eerste plaats monsieur, zei hij, moet gij het denk beeld opgeven, dat senor Herrara dien avond, toen monsieur uw secretaris hem ging halen, niet wist, naar wiens kamers hij ging. Juist het tegenovergestelde. Ik voor mij twijfel er niet aan, dat senor Herrara of kolonel Clay, noem hem, zooals ge wilt dezen winter kwam met het doel u op te lichteD. Maar ik stuurde zelf om hem, bracht mijn zwager in het midden, Ja; maar hij had het er op toegelegd, dat u hem zou laten roepeD. Had hij dit doel niet bereikt, dan zou hij slechts een armzalig bedrieger zijn. Hij liet een dame zijn vrouw zullen we zeggen, of zijn zuster hier in het hotel logeeren, een zekere mevrouw Picardet. Door middel van haar woonden verscheidene dames uit uw hotel een séance van hem bij. Er werd daardoor veel over hem gesproken, wat uw nieuwsgierigheid opwekte. U kan er gerust uw laatste dollar onder ver wedden, dat hij, toen hij bij u kwam, voorzien was van de meest nauwkeurige iulichtiegen omtrent u beiden. Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. COURANT, Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Dan is het de kolonel geweest, riep de commissaris beslist uit, zich vroolijk in de banden wrijvend. Kijkt eens, en hij nam een potlood en teekende vlug de omtrek van een der beide gezichten dat van den vriendelijk uitziende joDgen man met het onbeduidende gelaat. Hier heelt u den koloQel in zijn eenvoudigste vermomming. Best. Let nu eens op stelt u voor dat hij eon klein stukje was op zijn neus aan aanbrengt zoo, cn u krijgt een arends neusen aan de kin een haast onmerk baar streekjonu nog een pruik; niets gemakkelijker dan het veranderen van de gelaatskleur en u heeft het portret van den oplichter, is het niet zoo. Volkomen, fluisterden wij beiden. Met streken vau een potlood en een bos valsch haar was het gezicht totaal veranderd. Maar hij had grootere oogeu en groote pupillen, merkte ik nu op, en die van den man op het portret hier zijn klein en flauw. Dat is waar zei do commissaris. Maar ééa druppol belladonna en u krijgt de oogen van do Mexicaan; vijf druppels opium geeft bovendien een totaal andere gelaatsuitdrukking. Welnu heoron, laat u do zaak maar verder aan mij over. Ik zal zien de oplossing to vinden. Den colonel to pakken 1 rijgen zal ik wel niet; dat is nog noo.t iemand gelukt, maar ik zal Nu liggen vele akkers verlaten en leeg, eerst in het vooriaar zal hun weder het zaad of de poters worden toevertrouwd, waaruit de oogst in 1912 zal ontspruiten. De stilstand in de natuur, moet echter geen stilstand zijn in het leven van den boer. Hij moet nu reeds weten welke meststoffen voor de gewassen in 1912 noodig zullen zijn, want het is de tijd waaropmen kunstmest koopt. Velen schaffen zich de kunstmest coöperatief aan tot groot voordeel van hun beurs, andere koopen die op de gewone wijze bij den knnstmesthandelaar. Maar in alle geval, iedere landbouwer dient zich eenige dier stoffen nu reeds aan te schaffen en ze hoe eer hoe liever uit te zaaien. Dit geldt voor Kainiet, Slakkenmeel of Thomasfosfaat en voor Zwavelzure Ammoniak. Zij hehben dan gedurende den winter den tijd om op te lossen. In het voorjaar vinden do planten dan gereed voedsel, zoodat ze dadelijk flink doorgroeien. Kainiet wordt bovendien bevrijd van die bestanddeelen, welke b. v. ongnnstig op de kwaliteit der eetaardappelen zullen kunnen werken. Op de andere gewassen zal het in de lente geen schadelijke bijwerkingen vertooneu, iutegendeel. Maar bij uitstrooien in herfst en winter is men zeker van goed oplossen. Slakkenmeel en zwavelzure Ammoniak werken weinig of niet, wanneer men ze in de lente op de akker brengt. Dus die moeten nu uitgestrooid wil men in 1912 er een grooteren oogst door verkrijgen, Geen der drie genoemde meststoffen zakken weg of ver twijnen in den bodem, want de aardkluitjes houden dc mestdeeltjes vast en geven in de lente aan de plantenwortels voedsel af. Heeft men met eenigszins armen grond te maken, dan raad ik aan, nu reeds voor de aard appels in 1912 te geven S a 12 zak Kainiet, <f a 8 zak Slakkenmeel en 2 a 3 zak Zwavelzure Ammoniak. Wie de stikstof liever in den vorm van Chilisalpeter geeft, Iaat de Ammoniak weg en geeft dan 3 a 4 zak in de lente. Betere gronden geeft men van alles de helft of meer, naarmate de vruchtbaarheid van den bodem. Haver en andere zomergranen hebben noodig 4 a 6 zak Kaïniet, 6 4 8 zak Slakkenmeel en 2 4 3 zak Zwavelzure Ammoniak, of dit laatste te vervangen door 3 a 4 zak Chilisalpeter in 't voorjaar. Voor erwten en boonen, nu 4 a G zak Kainiet en evenveel Slakkenmeel. Daarbij in 'tvoorjaar een weinig Chili. Wacht vooral niet te lang met aankoop en uitstrooien en denk nietIk beb nogal den tijd. Want de dagen worden spoedig weken en maanden. Dan wordt het te laat voor de genoemde meststoffen. En al zijn Slakkenmeel en Zwavelzure Ammoniak ook in de lente te vervangen door de naar verhouding misschien even duro Superfosfaat en Chilisalpeter, men zit met de kalibemestiug. Kainiet is namelijk slechts met grootere kosten te vervangen door het naar ver houding duurdere Patentkali, als men tot de lente wacht, en b. v. aardappels wil telen. De landbouwer die nu Kainiet uitstrooit, geeft voor dezelfde hoeveelheid kalimest minder uit, dan wanneer hij in de lente Patentkali gebruikt. Goedkooper en even deugdelijk, dat lijkt ons, niet waar land bouwers Strooi dan Kainiet en wel zoo spoedig mogelijk 1 B.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1