Gewichtige Verklaring Buitenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten ?darkt berichten pgp** Advertentiën Advertentiën. Afdeeling Oosterend van Texels Belang. REKENINGEN De Texelsche IJsclub, wegens ge brek aan sneeuw en ijs tot werkeloos- beid gedoemd, besloot iu hare laatste vergadering in het laatst der maand Februari een feestavond te geven. De avonden van de IJsclub hebben een goeden naam, 't zal zeker vele leden aangenaam zijn bovenvermeld bericht te vernemen, aanbeveling tot het be zoeken van den feestavond was steeds overbodig. De door Burgem. en Wethouders van Weesp opgemaakte aanbeveling voor de benoeming van een gemeente secretaris luidt 1. J. Ruibing, Texel. 2. G. J. van Empel, Secr. Medemblik. Oosterend, 5 Januari. Heden geraakte een paard van den heer C. Keijser op hol. Het dier, gespan nen voor een driewielden kar, holde door het dorp, waarbij een karretje van den bakker W. aangereden werd. Hiervan stortte een mand met eieren naar beneden. Een paar dozija eieren gingen geheel verloren, de overige waren minder of meer stuk. Overigens geene ongelukken. Den Hoorn, 5 Januari. Als een groote bijzonderheid kan wor den vermeld dat bij mej. de wed. G. Boon alhier een rozenstruik voor de derde maal bloeit. Dat het zachte weer hierin zeker wel heeft medegewerkt, behoeft wel niet gezegd te worden. Een vechtlustige smokkelaar Men schrijft uit Glanerburg aan de Zw. Ct. Hector, de hond van een der ingeze tenen van „de Burg", is een bijzonder schrander dier. Zjjn baas heeft dan ook veel plezier van hem. Jammer echter, dat hij heeft overge nomen de slechte gewoonte van de be woners, van het dorpje n.l. dat hij dol veel houdt van jenever smokkelen, hoewel tot zijn eer gezegd moet worden dat hij er zelf niet van proeft. Wetende dat met Nienwjaar nogal veel aan Bacchus wordt geofferd, was hij Oudejaarsdag welgemoed naar gene zijde der grens getogen om een flinken voor raad „foezel" te halen. Alles ging goed, de Nederlandsche douane als altijd wakker, werd flink in 't oog gehouden, en hij zou met een mooie vrachtje bij zijn baas zijn thuis gekomen ware het niet, dat zijn vechtwoede hem parten had gespeeld. Pas weer op Hollandsch grondgebied gekomen, keek een mooie groote karhond hem nijdig aan en liet de tanden zien. Dit was te veel voor onze smokkelaar, in een oogenblik had hij den onverlaat bij den nek gepakt en beet zoo woedend er op los, dat hij aan geen douanen dacht en eerst tot bezinning kwam. toen hij stevig vastgehouden op het douanekan toor lag. Hier werd van zijn overtreding proces verbaal opgemaakt, doch wat voor moeite men ook deed hij verkoos niet aan te wijzen wie hem de 3 liter jenever in 2 blazen op den rug had gebonden. Naar zijn baas mag hij niet terug, en voor straf en voor schade, die hij voor nemens was den fiscus te berokkenen, zal hij dezer dagen ten voordeele van den Staat aan den meestbiedende worden verkocht. Land met woning voor landarbeiders Een wetsontwerp is ingediend, regelen de de verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht. Dit wetsontwerp is een uitvloeisel van een der voornaamste voorstellen van de Staatscommissie voor den Landbouw, na haar onderzoek omtrent den oeconomi- schen toestand der landarbeiders in Nederland, wier aantal plm. 400,000 bedraagt. De Regeering stelt zich niet voor, dat onmiddellijk na de invoering dezer wet een ommekeer, althans een belangrijke wijziging in den oeconoraischen toestand onzer landarbeiders zal worden gebracht. Doch zij vertrouwt, dat van de wet in hooge mate opvoedende kracht zal uitgaan en onder hare werking geleidelijk tot stand zal komen een organisatie, welke ten zeeiste bevorderlijk zal zijn voorde oeconomische ontwikkeling van deze breede laag der bevolking, die daaraan zoo dringend behoefte heeft. Amsterdam krijgt een bosch. Zonder stemming heeft de gemeente raad van Amsterdam op voorstel van Burgem. ec Weth. besloten, aan de overzijde van het IJ (in den Nieuwen- dammer Ham) een bosch aan te leggen (hakhout, opgaande boomen, enz)in den irant van de Scheveningsche boschjes. Het bosch zal 35 H.A. groot worden en zal aansluiten bij een sportpark met plantsoen, ter grootte van 10 H A. Het geheel zal ruim zoo groot als het Vondel park zijn. De kosten van aanleg worden geraamd op 1 25,000. Hoog water. Om Den Bosch staat het water in de polders. Daaj de rivieren zeer gewassen zijn, kan het Drongelsch kanaal het water niet ter afvoering opnemen, 't Bebouwen der nieuwe terreinen heeft daardoor veel belemmering; o.a. moest de bouw van de groote machinefabriek der firma Grasso worden gestaakt en vertrokken talrijke werklieden naar Duitschlaud om werk te zoeken. Te zwaar belast. De landbouwer W. de V., teNumans- dorp, had pakken turfstrooisel op den zolder in de schuur geborgen, wat echter te zwaar bleek voor den zolder, waar onder veo gestald was. De zolder bezweek, met het "gevolg, dat twee stuks vee gedood en enkele gewond werden. E n Ned. Dreadnought Het Volk zegt met stelligheid te kun nen verzekeren, dat reeds op den avond van 22 December, toen de behandeling van de twee voornaamste deelen van de Marinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen het plan werd beraamd, in plaats van een schip van 7600 ton, in Februari tot den bouw van een Nederlandsche Dreadnought te be sluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. Vergiftiging. Nog heeft zich een geval voorgedaan gelukkig niet met zulke treurige ge volgen als te Naardermeer dat ondeug delijk voedsel ongesteldheid bij de gebruikers heeft veroorzaakt. In 't gezin van W. H. E. te Haarlem zijn nl. twee dochters, na het eten van appelmoes, van gedroogde appelen bereid, ziek geworden. Ook de hond die van de appelmoes gehad heeft, werd ziek. Er wordt aan vergiftiging gedacht. De resten van de moes, de pan, waarin ze gekookt werd, en een monster appelen zijn in handen gesteld van den directeur van den keuringsdienst, dr. Bos Pauwels. Hef verkeerde vleesch. In Den Haag heeft een jongmensch verscheiden families opgelicht voor porties vleesch. Hij kwam namens den slager en vroeg het vleesch even te mogen zien, dat 's morgens bezorgd was, daar hij meende, dat men het verkeerde stuk had afgegeven. Hij kreeg het stuk te zien en 't was werkelijk het verkeerde. Zoo nam hij overal de „verkeerde" stukken vleesch mee. Hij bezorgde na tuurlijk nooit het „goede" vleesch, want hij was heelemaal geen slagersknecht. Rijke armen. Eenige dagen geleden vond men in de zakken van een marskramer, die te Berlijn op straat was gestorven, voor 150,000 mk. aan geldswaardige papieren en effecten. Nu is te Flensburg weer een rijke arme gestorven, een man, die voor anderen de huur placht op t9 halen en een armoedig kamertje bewoonde kort voor de begrafenis vond men in zijn woning voor 200,000 mk. aan effecten. Een huis voor 10,000 bewoners. De Fransche ingenieur Jacques Rabut deelt in de „Nature" eenige bijzonder heden mee over de constructie van een pas voltooid reuzengébouw te New-York, dat weliswaar niet het hoogste, doch v/at do massa, de oppervlakte aangaat, wol het grootste bouwwerk der wereld, als woning voor menschen ingericht, zal zijn. De „Hudson Terminal Building" van d9 „Hudson and Manhatten Railroad Company" dat zich aan een der eind punten van den onder de flu'bsonrivier geboorden spoorwegtunnel verheft, bedekt n.l. een oppervlakte van 7000 M2. Het daarop gebouwde 115 M. hooge gebouw een „tweelingbouw" met twee even groote vleugels -, heeft 25 verdiepingen waarvan er zich 22 boven den grond en 3 in het sousterraiu bevinden. De be schikbare totale bodemvlakte bedraagt 100,uOO M2, de beschikbare ruimte 420,000 M3. den 28sten December 1911. Voorz. de hr. J. Molenaar, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer T. Meijer. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd. Een verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking van gemeente-geneesheer niet 1 Februari 1912, was ingekomen van den heer A. J. Ament. De Raad besluit dit ontslag eervol te verleenen met 1 April a.s. of zooveel vroe ger als in de vacature zal zijn voorzien. Mede wordt besloten eene oproeping voor sollicitanten naar deze betrekking te plaat sen in het Alg. Handelsbladen het Nieuws blad van het Noorden. De sollicitanten zullen verzocht worden zich voor 20 Jan. 1912 persoonlijk aan te melden. Aan den heer H. J. Ament wordt ver volgeus op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan een cursus voor Eerste Hulp bij Ongelukken, verbonden aan de Zeevaartschool, tegen 1 Febr. 1912. Medegedeeld wordt, dat de kas van den Gemeente-Ontvangcr den 21sten Deo. werd opgenomen en in orde bevonden. Van eenige ingekomen stukken wordt inzage genomen. Vastgesteld wordt eene verordening voor toelating tot de o. 1. School. De kinderen zullen 1 April den leeftijd van zes jaren hebben bereikt of dien bereiken voor den lsten Octobei. Besloten wordt aan de neeren Kansel en Donia en aan Mej. J. Visser, onderwijzeres in de handwerken, voor de meerdere les uren door hun gegeven tijdens de ziekte van Mej. Zorgdrager, 50 cent per lesuur uit te betalen. De vergadering wordt hierop gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 30 Dec. 1911 tot en met 5 Jan. 1912. GEBOREN R illem, z.v. Hendrik Brouwer en Aaltje Griek (de Cocksdorp). Adriaan z.v. Jacob Bakker en Johanua Immelie Keijser (den Burg.) ONDERTRüU WD Simon Dijt en Jdbanna Adrians Barhorst. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Grietjo List, oud 46jaar, geb. m. Aris 'Kooiman (den Burg.) Óhristiaan Koning, oud 17 dagen z.v. Jacobus Koning en Margaretha Cornelia Kejjzer (Oudescüild). Betje Drijver, oud 70 jaar, wedn. van Iwen Boon (den Hoorn.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 springtouw, gevonden te den Burg en 1 fietspomp. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 131 Dec. GEBOREN Dingeman, zoon van Dinge- man den Hartog en Grietjo Fekkes. Zondag 6 .Januari 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds Kijne. Nabetrachting. Roog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Waal, 'sAv. 7 uur Zendingssamenkomst sprekers Ds. v. Grasstik en ds. Visser. Collecte. Oudeschdd. Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn. Vm. 10 uur dB. Visser. Bevestiging Ouderl. en Diaken, Zendingscollecte. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeko. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Raaf, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den ïioorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Woensdag 10 Januari 1912. Burg 's Avouds 7 uur ds. Kijne. Donderdag 11 Januari. Oosterend, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, s Avonds 7 uur da Dagevos Scliageii., 4 Jan. Aan;i>voord: 4 Geidekoeien f 140 o 1 180 6Ve :te Koeion 1 180 a 1 450,— 22 KaHkoeien 1 200,a f 2tiÜ 25 Nuchtere Kalveren I 14 a f23. 75 Vette Varkens 46 a 57 cent per Kg. 70 Biggen f 6.00 a f 14, Boter f 1.50 a f 1.60 per K.G. Kipeieren f 5.00 a 1 5.50 per 100. Leiden, 5 Jan. Ter markt aangevoerd: 10 Stieren f 140,— a f 278, 89 Kalf- en Melkkoeien f 189 a 1 314. 292 Varekoeien 143 a f 279 243 Vette Ossen en Koeien 1203 a f358 48 Kalveren (vette) f 89 a 1 142 38 Kalveren (magere) f 5.a i 13 1089 Schapen (vette) f 19,a f 30.— Schapen (weide) f a f 268 Magere Varkens f 16,— af 42,--; 354 Biggen f 6.— f 13. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De alom bekende autoriteit op het gebied van spijsverteringsziekten, prof. vonLeube, schrijftHet natuurlijke Franz Josef- bitterwater brengt zelfs bij personen met prikkelbaren darmpijnloozen stoelgang teweeg. van een geneesheer over de Abdijsiroop. Dr. SURER uan de Geneeskundige Facul teit uan Parijs heeft ons den onderstaanden brief geschreuen ouer de beroemde ABDIJSIROOP, Klooster Sancfa Paulo. Mijnheer, In mijne kliniek voor long-en bronchitis- lijders was ik speöiaal in de gelegenheid om met uwe Abdijsiroop proeven te nemen op verschillende mijner patiënten, aange tast door hevige bronchitis en in het bij zonder door chronische bronchitis van ca- tarrhalen aard of gecompliceerd met asthma (asthmatische bronchitis). De verkregen resultaten hielden gestadig aan en de ver schijnselen, waardoor zich de beterschap kenmerkte waren het gemakkelijker op geven, de vermindering en het tenslotte verdwijnen van de benauwdheden alsook van de pijnlijke verschijnselen van congestie. Deze vooruitgang deed zich in twee ge vallen van asthmatische bronchitis op een zoo spoedige en merkbare wijze voor, dat ik niet aarzel om de Abdijsiroop te be schouwen als het aangewezen middel voor deze kwaal. Aangemoedigd door deze gunstige resul taten kwam ik er toe het middel ook bjj ernstiger gevallen aan te wenden, zooals tuberculose der longtoppen in den eersten en tweeden graad, en ik had de voldoening te constateeren, dat ook hier een zeer merk bare verbetering viel waar te nemen, door de snelle verwijdering van de stoffen, die de ontsteking veroorzaakten, waardoor vanzelf de koorts ophield tegelijk met het transpireeren, terwijl de eetlust werd her steld cn de krachten toenamen. Ik aarzel dan ook niet stellig te ver klaren, dat de Abdijsiroop beslist het aan gewezen middel is voor de behandeling van long- en luchtpijpkwalen, daar het mij van alle geneesmiddelen, daarvoor aan gewend de voortreffelijkste en steeds aan houdende resultaten heeft opgeleverd. Ik kan dit geneesmiddel dan ook met warmte aanbevelen aan de talrijke lijders, die te kampen hebben met dergelijke kwalen, welke zoo spoedig een ernstig karakter aan nemen. Dr. SURER. van de Geneeskundige Faculteit te Parijs. Parijs, 28 Juni 1911. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsche Coarant, in eens opge geven, worden slechts driemaal iu rekening gebracht. Ondergeteekendo betuigt zijn dank aan allen, die hem en zijn familie met 1 Janu ari hünne gelukweDschen zonden, hun wederkcerig voor 1912 het beste toe- wenBchend. E. G. GAARLANDT. Vergadering van LEDEN en DONA TEURS op Zaterdag 13 Jan. a.s.'s avonds ball acht in het lokaul van don heer Duinker. Het Bostuur. voor „Het, Witte Krxis" worden vóór 28 Januari a.s. ingewuebt bij L J. KIKKERT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2