S« 2534, Aondag 14 Januari 1912. 258fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Gemeenteraad van Texel. n°-o[] TEXELSGHE COURANT Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco -per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. Vischafslag Oudeschild op Texel. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat er van at 18 Januari 1912 op het haven terrein te Oudeschild dagelijks een vischafslag zal worden gehouden eo wel om 7.30 en 10,15 uur v.m. en 2 uur nam. Conditiën lo. contante betaling. 2o. 3 pCt. voor den afslager. INVORDER iNO •S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 3 der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1911/1912, invorder baar verklaard op den 8 Januari 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Tex->', l"n 11 Jin. 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 15 Januari a. s. is ingetrokken de beschikking van den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarbij o.m. op het eiland Texel met betrekking tot het mond en klauw zeer de navolgende maatregelen buiten toepassing werden verklaard le. de verwijdering en de afzondering; 2e. het onderzoek 3e. het plaatsen der kenteekenen 4e. het merken 5e. de afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar af- geslpten kringen 6e. de ontsmettingen 7e. het verbod van vervoer naar be smette plaatsen. Derhalve zullen, ten opzichte van ziektegevallen geconstateerd na 15 Jan a.s., de bovengenoemde maatregelen weder toepassing moeten vinden. Texel, den 10 Januari 1912. De Burgemeester vnd., GAARLANDT. TEXEL, 13 Jan. 1912. Een verkorte weg. Een belangrijk voorstel kwam Woens dag in de Gemeenteraadszitting alhier aan de orde, n.l. een voorstel om vanaf Bu-gzicht een nieuwen weg (verkorte) te maken naar de haven te Oudeschild. Een desbetreffend verzoek van de heeren D. P. Bakker en J. Kikkert P.Pz. éerder ingediend, daarna ingetrokken, was tevens opgenomen in het verzoek schrift van de heeren Eelman c.s in verband daarmede kwam het ter tafel en werd ten dien opzichte besloten als in het raadsverslag in dit nummer is te vinden. De oorspronkelijke verzoekers, de H.H. Bakker c.s. dienden in deze zitting een nieuw verzoek, (voorstel) in. Zoowel het adres als de Memorie van Toelichting laten wij voor het groot belang der zaak, aan het slot van het gemeenteraadsverslag volgen, teneinde duidelijk te maken het belang der onder havige zaak. Het adres werd om praeadvies gesteld in handen van B. ei W. zoodat wj in eea volgende vergadering daar over wol meer zullen hooren. Ter verduidelijking willen wij echter hier nog aan toevoegen dat de bedoeling der voorstellers is om de bestaande wegen tot Brakenstein te handhaven vanat Brakenstein zou de nieuwe weg rnet een kleine kromming gaan tot ach tel de Haven. Het benoodigd bedrag voor dit werk wordt geraamd op plm. f 20000, welke som tegen 47s procent te leenen gedu rende 20 jaren voor rente en aflossing eene uitgaaf zou vorderen van plm. f J500 per jaar. Waar nu indertijd door den Raad wel werd besloten een bedrag van f 29000 beschikbaar te stellen voor een aan te leggen tram, zal deze uitgaaf in dit geval niet zooveel bezwaren kunnen medebrengen. Hoe het zij, de zaak is dunkt ons van groot belangen met belangstelling zullen zeker velen het verloop afwachten van de bemoeiingen van de heeren Bakker en Kikkert. Vergadering op Woensdag 11 Jan. 191Ï, voormiddags 10 ure. Voorz. de heer E. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer J. Ituibing. Aanwezig, de heeren Over, Dros, Lange- veld, Kikkert, Eelman, D. Bakker, Visser, Mets, W. Bakker, Koning en Dijt. Afwezig met kennisgeving van verhin dering wegens ongesteldheid de heeren Keesom en Zijm. De Voorz. opent de vergadering met- de wensch dat dit zittingsjaar vruchtbaar zal zijndoor gemeenschappelijke samenwerking. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Met algemhene goedkeuring wordt als punt 8a aan de agenda toegevoegd een voorstel grondruiling P. de Waard. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling en voor lezing van de volgende ingekomen stukuen a. schrijven van den heer Ruibing, secr. houdende dankzegging voor verhooging jaarwedde b. idem van den heer Smits te Urk, houdende mededeeling toi zijn grooten spijt om particuliere reden te moeten bedanken voor benoeming tot gemeente-geneesheer, standplaats Cocksdorp c. missive van Ged. Staten houdende goedkeuring raadsbesluit aanvaarding grond Roeloffs d. Provinciaal blad houdende vaststelling jaarwedde secretaris overeenkomstig ver hooging door den Raad e. missive van Ged Staten houdende goedkeuring rekening 1910 f. verzoekschrift van C. Boon, houdende verzoek 2e dwarsweg Noorden niet op te nemen in subsidieaanvrage en aanbod kosteloos vervoer mateiieel; g. idem van D. P Bakker en Jb. Kikkert P.Pz. in velband verkorte weg Haven—den Burg, met uittreksel kadastrale kaart, toe- licbting en begrooting, waarbij de heer Bakker op verzoek eenige aanwijzing doet op de overlegde kaart. (Verzoekschrift bovengenoemd met toe lichting vindt men in dit nummer in zijn geheel opgenomen.) Sub a tot en met e worden voor kennis geving aangenomen, sub f en g gesteld iu handen van B. eu W. om praeadvies. 2. Benoeming bestuursleden Algemeen Weeshuis. Mót algemeene stemmen worden benoemd tot regenten de heeren Aug. C. Keijser en C. van Heerwaarden met genoemde heeren kwamen op de aanbeveling voor, resp. de heeren Joh. Keijser Dz. en P. Kikkert Jbz. en M. Kuip en T. Zjjm J-z. Mej. A. C. Visser-Bruin wordt benoemd tot regentes met lü stemmen, 1 stem werd uitgebracht op mej, G Eelman-Huisman, die met mej. A. Ke'jser-Eelman mede op de aanbeveling voorkwam. 3. lo ld Algemeen Armbestuur Op do aanbeveling kwamen voer: de heeren J. C. Visser en J. G. Kooiman, P. J. Witte en W. J. Bakker en de dames G. Eelman-Huisman en G. Roeper-Boon. De aftredenden worden allen herbenoemd de heer J. C. Visser met 9 stemmen (1 blanco en 1 op de heer D. P. Bakker)de heer P. Witte Jz. met 10 stemmen (1 op de heer W. J. Bakker) en mej. G. Eelman- Huisman met 10 stemmen (1 op mej. _G. Roeper-Boon.) 4. ld. hoofd der school te de Koog. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer D. Schering te Berkhout, met de benoemde stond op de voordracht de heer C. Brussee te Westkapelle. 5. Verzoek J. G. Backer pluu. kantoorhouder te Oudeschild- om eeruol ontslag. Wordt bij acclamatie toegestaan, 6. Benoeming pluu. hulptelegraaf- en tele foonkantoorhouder te Oudeschild. Met 10 stemmen, 1 in blanco, wordt be noemd mej. S. Mets-Backer. 7. Benoeming pluu. hulptelefoonkantoor- houder te de Cocksdorp. Als boven mej. F. Buijs-Mets. 8. Voorstel tot toekenning gratificatie aan den buitengewoon gemeenteueld- wachter B. Beumkes. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten Beumkes, thans buitengewoon veldwachter de vroeger door hem genoten bezoldiging ad flOO,— thans als gratificatie toe te staan. 8a. Voorstel ruiling grond P-de Waard Op voorstel van B. en W. wordt eenparig besloten het besluit van 29 Nov. 11. zoodanig te wijzigen, dat niet voor onbepaalden tijd, het recht van koop op bedoelde strook grond wordt bedongen, doch genoegen wordt ge nomen met den tijd van 5 jaren. 9. Wijziging begrooting 1911. Om administratieve redenen wordt de begrootiug gewijzigd en in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f76469,86. 10. Betaling onuoorziene uitgauen begrooting 1911. Besloten wordt verschillende posten tot een gezamenlijk bedrag van f1366,835 te betalen uit de post „onvoorziene uitgaven". 11. Nadere uaststelling uerordening heffing schoolgelden. In verband met een desbetreffend verzoek van ZEx. Min. van Binnenl. Zaken wordt de verordening eenigszins gewijzigd vast gesteld. 12. Voorstel tot aankoop uan grond langs Koogerweg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeens stemmen besloten le tot aankoop voor de som van f30 van de halve sloot van A. Bz. Bakker, op voorwaarde dat de gemeente tevens betaalt de kosten van heining, 2e. die sloot te dempen met do aldaar vrijkomende grond eu te voegen bij den Koogei weg. Kosten worden geraamd op f250 a f260. 13. ld. tot toekenning uan een gratificatie aan het hoofd der School te Zuid-Eierland uoor het geuen uan Landbouwonderwijs. AaDgezien gewenschte voorziening in de bestaande vacature niet te verkrijgen is onder bestaande condities, wordteenstemmig besloten, van gemeentewege nog een toelage ad f150.— te geven voor het houden van een landbouwcursus aan het hoofd dei- te Zuid Eieihind, boven en behalve de Rjjks- eu Provinciale bijdrage. 14. ld. tot intrekking besluit tot benoeming uan een gemeentegeneesheer uoor Eierland op jaa'w. uan f1000 of f600 -f- urije woning. B. en W. achten het niet wel mogelijk op de bestaande voorwaarden in de vacature naar behooien te voorzien en stellen daarom voor, na in het preadvies de ware lijdensgeschiedenis van de doktersbenoeming te hebben gememoreerd, het besluit tot aanstelling van een gemeente-geneesheer voor Eierland met standplaats do Cocksdorp op een jaarwedde van 1000 of 1600.met vrije woriug in te trekken. De heer Dros is het volkomen met B. en W. eeus en om nu aan het bezwaar van B, eu W., het bouwen van eei. woning te de Cocksdorp, (volgens spr. voor den heer Dijt een nachtmerrie), tegemoet te komen hebben particulieren besloten te de Cocks dorp een dokterswoning te bouwen. Spr. erkent dat het niet meevalt een dokter te vinden, toch meent hij dat wanneer eenmaal de woning daar is en de Raad bereid is nog eenige concessies te doen, men er in zal slagen. Met algemeene stemmen wordt daarop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, Dadat de heer Dros beloofd heeft in een volgende vergadering een nieuw voorstel te doen. 15. Adres A. A. Eelman c.s. met uoorstel uan Burg. en Weth. De voorzitter brengt namens B. en W. een uitvoerig praeadvies uit en doet op verzoek van den heer W. Bakker Kz. voorlezing van de toelichting van het adres. Uit de toelichting blijkt o.a. dat adres santen op verzoek van B. enW..deinhun adres gedane voorstellen, in de volgende rangorde hebben gesteld. a. de kortste weg Burg—Haven. b. de aanlegsteiger met de beharding van de twee oostelijkste dwarswegen in polder het Noorden, waarbij zij te kennen geven de behaudeling van den aanlegsteiger en de twee wegen afzonderlijk, tevens te kunnen goedkeuren c Verkorte weg Oosterend Oudeschild en d. de beharding van het onbeharde ge deelte 3e dwarsweg. In het praeadvies memoreeren B. en W. de geschiedenis van de steiger, ook een ware lijdensgeschiedenis, o.a. dat in 1907 tot de aanleg van een steiger, (kosten begroot op een bedrag van f1500, is besloten, doch dat Ged. Staten, dat besluit niet hebben goedgekeurd maar ten dien opzichten eischen stelden, die een bedrag van f3900.— voor den steiger vorderden; hoe dat Raadsbesluit toen is ingetrokken en B. en W. toezegging deden van een nieuw voorstel, dat tengevolge van haven- plannen, tramplannen enz. enz. niet is geschied en hoe thans door het bestuur van de 30 polders reeds vorig jaar tot den bouw van een steiger werd besloten. Zij memoreeren verder de geschiedenis van den verkorten weg Burg—Haven enz. nog een lijdensgeschiedenis, om ten slotte voor te stellen I. ten aanzien van den verkorten weg Burg Haven, hen te machtigen omtrent de mogelijkheid van den aanleg van dien weg een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek in te stellen en het resultaat daarvan nader te rapporteeren. ■II, ten aanzien van den steiger m6t 3e dwarsweg niet in te gaan op het voorstel Eelman c.s. III. ten aanzien van den len en den 2en dwarsweg, hen te machtigen met het bestuur van de 30 polders en dat van Eierland in overleg te treden om zoo spoedig mogelijk tot de beharding te geraken, en IV. ten aanzien van den weg Oosterend Spang—Oudeschild, niet in te gaan op het voorstel. De heer Eelman opent de rij der sprekers en kritiseert het door B. en W. in hun praeadvies aangehaalde. -Gasterend heeft een weg naar de haven zegt spr. zeker, doch ook den Burg heeft een weg naar de haven en van de weg Oosterend-—Spang— •Oudeschild zal bij beharding van de dwars wegen in het Noorden door vele bewoners van Eierland mede gebruik worden gemaakt. Spr. dringt aan op uitvoering van het besluit van 1907, de steiger. De voorz. wijst er op dat door de 30 polders reeds tot -den bouw is besloten en meent dat het voor iemand die de steiger wil, niet de vraag is door wie, maar dat hij er komt. De heer Eelman wenscht er van gemeente wege een steiger bijvindt een steiger van 40 Meter te kort. Als dat de meening is van den Raad, meent de heer Dijt, kan het wel gebeuren dat de leden van het polderbestuur hun houding zullen wijzigen. Do voorz. stelt voor in verband met het preadvies van B en W. het voorstel in vier punten gesplitst te behandelen, waar tegen de heer Koning zijn stem verheft en de heer Dijt als zijn meening te kennen doet geven, dat de voorstellers hebbeD te beslissen hoe hein voorstel zal worden be-

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1