v® 2537. Donderdag 25 Januari 1912.» %&8te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. o Bin ne n land. Van week tof week RANT. S»it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Ct8. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advcrtentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnammers 2 Cts. 'per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma L ANÖEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Bürq op Texel. ei INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE DKL4STIXGEH1. 7 De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet kohier grond- belasting no. 1 over het dienstjaar 1912,. ei invorderbaar verklaard op den 20 Jan. 1912 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko- mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 23 Jan. 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. 13—30 Jan. De strenge meneer de Winter, die wel aanvankelijk voornemens scheen ons met groote zachtmoedigheid te behandelen, heeft zich plotseling in zijn ware gedaante aan ons Noord-Nederlanders laten zien. Met groote gestrengheid heeft hij in de afge- loopen week zijn yzigen scepter gevoerd. Na een mooie herfst en bijDa lenteachtige voorwinter is hij weer eens met zijn bekende gestrengheid opgetreden, als om ons te laten zien en aan den )y ve te laten gevoelen, I dat hij nog lang niet het goedige oude [manneke is, waarvoor men Zijne Edelge- strengheid in de laatste jaren heeft believen [te verslijten, 't Is nog altijd dezelfde oude i, krachtige dwingeland, die ditmaal zelfs ij zonder behoorlijk bblet te vragen of zijn visitekaartje af te geven, ons op het dak ia komen vallen. En met haast ongekende felheid nog wel. Snerpende Oostenwind en Siberische koude bracht hij voor ons mee ?en ook kan men hier en elders gewagen van de sneeuw, die kraakt onder den voet. Althans bij ons Noordelingen. Want het is wel eigenaardig, dat terwijl het noorden en oosten van ons vaderland door een ware koudeplaag overvallen werd, onze landgenooten meer in het zuiden en westen daarvan voorgoed verschoond bleven. I Zoo kon men in de noordelijke provincie's reeds volop genieten van het ijsvermaak, I al werd dat dan ook eenigszins bedorven door de felle koude, terwijl men in I Zeeland en Zuid-Holland b.v. nog van geen winter wist en bet druk had over het lenteachtige winterweer. De oorzaak moet daarin gezocht worden dat ons larid staat onder den invloed van twee verschillende luchtstroomen eeu uit Noordelijk en de ander uit Zuidelijk Duitschland. Hoe het zijwe hebben opnieuw ervaren dat het nog ouderwetsch winteren kan. Voor velen' is do winter een prettige tijd. En ongezond is hij zeker niet. Zooals ook het oude schpolversje zegt, dat onze ouders al in hun tjjd zongen: •Wel is de winter streng en koud, Doch geenszins ongezond, Al hebben wij slechts turf en hout En nooddruft voor den mond. Ja, voor hen, die turf en hout en nood druft hebben zal de winter wel weinig verschrikking hebben maar... in de dagen vaD bittere koude gaan onwillekeurig onze gedachten uit naar de sloppen en stegen, naar de hutten en krotten en we behoeven niet eens de vnag te stellen of erin deze winterdagen ook geleien wordt. Zoovelcn zijn er die noch turf, noch hout, noch nooddruft bezitten, die koude en gebrek lyden, nu zoo goed als alle arbeid stil ligt, geen stuiver verdiend wordt en de winter voorraad ook al door de minder overvloedige oogst die de droge zomer van 1911 bracht, bij zoovelen al opgeteerd is. Dagen van felle winterkoude zijn voor menigeen de bangste van een geheel jaar, niet in de eerste plaats voor hen die doorloopend in armoede verkeeren en het vragen om hulp gewoon zijn, maar inzonderheid voor hen voor wie de gang naar het armbestuur 'n zware gang is en die misschien nog maar liever in stilte hun bitter armoeleed blijven torsen. Laten allen die iets gevoelen vaü dan armoeleed in stilte helpen waar in stilte geleden wordt. o—o—o— Zooals we reeds met korte woorden gemeld hebben heeft de Rijksdagverkiezing in Duitschland een groote 'overwinning bezorgd aan de sociaal-democraten, Reeds werden door hen bij eerste stemming 64 zetels veroverd en als het hen een beetje meeloopt zullen de herstemmingen, die van 20 tot 25 dezer gehouden worden het aantal sociaal-democratische afgevaardigden in den Rijksdag doen stijgen tot boven de honderd. Noch niemals dagewesen. De roode partij zal dan in aantal het sterkst zijn vertegenwoordigd, althans zich kunnen meten met de nog altijd talrijke en'krachtigo Centrumpartij. De Duitsche bladen hebben natuurlijk lange beschouwingen ten beste gegeven over den uitslag der verkiezingen Be schouwingen waarbij ook telkens de vraag gesteld werd, wat de herstemmingen zullen brengen. Er zijn een groot aantal districten waarvan de uitslag zeer twijfelachtig is. Zoo valt dan ook nog niet te voorspellen of er straks een einde gemaakt zal worden aan de politiek van het z g. zwart-blauwe blok door de samenwerking vaD Centrum en Conservatieven ontstaan. De doorslag zal geven de houding der natioüaal-liberalen. Gaan deze in verschil lende districten waar de strijd gaat tusscben een sociaal-democraat ot vrijzinnige en een Conservatief of Centrumman, naai licks over dan zal de kracht van het blok gebroken worden. Als deze regels onder de oogen onzer' lezers komen is i n een groot aantal van de 190 districten waarin herstemmingen voor den Rijksdag moeten plaats hebben, de beslis sing reeds gevallen. Deze worden niet alle opeen dag gehouden doch waren bepaald op Zaterdag van de vorige en Woensdag en Vrijdag van deze week. Hoewel er voor het geheele rijk geen compromis tusschen de partijen gesloten is heeft er hier en daar wel samenweiking tusschen de partijen plaats. En daaruit blijkt voldoende dat in de meeste gevallen de middenpartijen de vrijzinnigen en liberalen samengaan. Zeer tot teleurstelling van Von Bethmann Holweg die niets onbeproefd heeft gelaten om alle burgerlijke partijen tc vereenigen tegen de sociaal-democraten. De kanselier heeft het niet bij zijn eerste oproep in zijn lijforgaan gelaten, bij de herstemmingenis een tweede nog krachtiger waarschuwing door hem tot de kiezers gericht. Een waarschuwing om toch in geen geval een sociaal-democraat te stemmen. En daarbij heeft hy 't niet gelaten. Ook heeft hij getracht de leiders van de rechter en linker burgerlijke partyen in een vergadering bijeen te krijgen teneindo ze tot overeen stemming te brengen voor etn strijd tegen de sociaaldemocratii. Het he sfthem evenwel niet mogen baten. Wel waren de leiders van Conservatiever en Centrum verschenen dooh de vrijzinnigen en liberalen zondtn een bedankje. De vrijzinnige pers heeft zich nogal vroolijk gemaakt over deze mislukte bruiloft waar de bruid ontbrak. Na deze teleurstellende ervaring heeft de rijkskanselier maar weer de pen gegrepen om zijn derde vermaning tot de kiezers te richten. Alle nationaal en keizerlijk gezinden werden door hem opgeroepen om toch nimmer op de socialisten te stemmen. En om de menigte zoet te stemmen ver kondigde hij, dat men voor het blau w-zwarte blok niet meer behoefde te vreezen, omdat bij de eerste stemming reeds zulke onver wachte veranderingen in de machtsverhou ding der partijen waren ontstaan. Of de strijd yan den rijkskanselier tegen de socialisten bij de herstemmingen met beter uitslag zal worden beloond als die bij de eerste stemming, moet nog blijken. Veel verwachting hebben we er intusschen niet van. o—o o Uit Engeland kwam in de laatste dagen minder opwekkend nieuws. Zooals men weet is het er in de mijnwerkerswereld al sedert lang niet pluis. Reeds in October van het vorige jaar spande het tusschen de organi satie der mijneigenaars en do federatie der mijnwerkersvereenigingen. De kwestie zit hoofdzakelijk in de loouregeling die de mijn werkers onvoldoende achten. Ze willen een minimum loon vastgesteld zien, doch tot nog toe schenen de eigenaren daarnaar weinig ooren te hebben. Er is al lang over de kwestie onderhandeld en in de ver schillende mijncentra zijn verzoeningsraden bezig de partijen tot een vergelijk te bi en- gen. Tot nog toe zonder resultaat. Intusschen is er onder de mijnwerkers gestemd over de vraag of de arbeid neergelegd zal wor den of niet. Een belangrijke vraag omdat daarbij het belang van duizenden 'en nog eens duizenden gezinnen betrokken is en er van afhangt of gansche streken van Engeland met eeD economische krisis be zocht zullen worden. En dan nog de groote last die men in de groot6 stedeu er van ondervinden zou. Met groote meerderheid hebben de mijn werkers zich intusschen voor staking ver klaard Toch heeft men nog eenige hoop dat het ten slotte nog tot eeu overeenkomst zal komen tusschen de- mijneigenaren en de arbeiders De verzoeningsraden spannen nog al hun krachten in. 't Is te hopen dat het niet tot een algenvene mijnwerkers- staking zal komen, omdat ook de katoen spinners en wat meer zegt de spoorweg mannen met staking gedreigd hebben als de mijnwerkers daartoe overgaan. —o—o—o— Het nieuwe Franschc Kabinet is er al. Zooiets gaat nogal vlug in de republiek. Den eenen dag werd de staatsman Poincaré door den president uitgonoodigd een Kabinet samen te stellen en den volgenden dag had deze daaraan reeds voldaan en zijn mannetjes bij elkaar. Dinsdag heeft de eerste kennismaking tusschen het nieuwe Kabinet eu de Kamer plaats gehad. Beide liepen over van vrien delijkheden. Minister president Poincaré las een minis- terieele verklaring voor waarin o. m. gezegd werd, dat. alle fracties van de republikein- sche partij door dezelfde nationale gevoelens bezield zijn en dat het land in moeilijke uren heel best het algemeen belang weet to begrijpen. De regeering zal het gezag krachtig handtaven, dsn algemeenen vrede weten 11 ham haven eu voor uet bestuur eu de m latsch ippelijke opvoeding zorgen. Verder kondigde de regeering een herziening der kieswet aan teneinde het plaatselijk belang der afgevaardigden ondergeschikt te maken aan het nationale belang en ver betering te brengen in gewoonten waarvan Kamer en Kabinet de slachtoffers waren. Ook kondigde de regeering een verbetering aan van de wet op de ouderdomspensioenen en een ontwerp inkomstenbelasting en be loofde zij de behartiging van het openbare onderwijs. De ministerieele verklaring werd aller vriendelijkst ontvangen, waarop verschil lende afgevaardigden het woord voerden. Meerderen vroegen'spoedige indiening eener inkomstenbelasting, waarop Poincaré ver zocht te oordeelen naar de daden maar niet naar de woorden van het Kabinet. Nadat door de progessisten aan de regeering steun toegezegd was en ook de nationalisten die toezegging gedaan hadden, werd de gebruikelijke motie van vertrouwen gesteld welke aangenomen werd met 440 tegen 6 stemmen. De Kamor schijnt, gezien den uitslag dezer stemming, nogal groote ver wachtingen te koesteren van het nieuwe Kabinet. Of heeft misschien het omver werpen van het oude Kabinet zooveel bevrediging gewekt dat de heeren in een allervriendelijkste stemming verkeerden. Vooral in, de Fransche politiek volgde het „Kruis Hem!" zoo dikwijls het „Hosanna op den voet. —o—o—o De berichten uit het Hemelsche Rijk luiden nog alles behalve geruststellend. Wel is waar schijnt de wapenstilstand tusschen de keizerlijke troepen en het leger der op standelingen weder met eenige dagen ver lengd te zijn, doch daartegenover staat dat alles er op wijst dat de groote strijd binnen kort weer zal losbreken. De wapenstilsland wordt door beide dartyen benut om zich voor den verderen strijd gereed te maken. Zoo hebben de legers] der opstandelingen zoowel als die der regeering hun posities versterkt, hebben eiken dag troepenver plaatsingen plaats en is er zelfs dezer dagen nog hevig gevochten. Langs de spoorlijn Peking-Hankou hebben keizerlijke troepen post gevat en deze hebben den vorigen Donderdag hevig moeten vechten met de troepen der opstandelingen die alvast een poging deden om de lijn in handen te krijgen. De 'berichten zijn intusschen verwarder dan ooit. Den eenen dag wordt gemeld dat de Mandsjoedynastie aftreden zal, terwijl den anderen dag weer het tegendeel wordt bericht. Dat er nog onderhandeld wordt staat echter wel vast. En ook zal wel waar zijn dat dezer dagen een bomaanslag werd gepleegd op Joeansjikai, die er goed afkwam, maar waarbij een aantal soldaten en burgers hun leven moesten laten. Voor het andere is afwachten de boodschap. TEXEL, 24 Jan. 1912. Bijenteelt. De vergadering der afd. „Texel" van de vereemgiog tot bevordering der Bijen teelt in Nederland, Zaterdagavond in café den Burg gehouden, was maar matig bezocht. Bij de opening spreekt de voorz. den wensch uit, dat het nieuwe jaar voor de afd. en vooi'de leden persoonlijk gunstig moge zijn, dat 1912 moge geven wat 1911 den imkers onthouden heeft. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat de ontvangsten f34,-, de uitgaven f37,40 bedroegen zoodat het eerste jaar sluit met. een nadeelig saldo van f3,40. Vervolgens brengt de secr. een jaar-

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1