I Predikbeurten. Vo verslag uit, 6d de afgev. der alg. verg. gehouden te Utrecht den 21 Dec. j. 1. een verslag dier vergadering. De contributie wordt opnieuw vast gesteld op f 1, Voor de voorjaarssuikervoeding werd besteld 100 K.G., de prijs bedraagt thans 27 cent per kilo. Verder werden er dooi de leden boogkorven (losse bouw) enz. besteld. Toelaagfonds en Hulpbetoon, De algemeens vergadering van boven genoemde vereenigingen die vooral uit het oogpunt van zuinigheid door één bestuur beheerd worden, was Maandag j.l. goed bezocht, van de 150 leden, die de vereeniging telt, was tenslotte een zesde gedeelte present, een aantal en persentage waar bij lange na niet alle vergaderingen in Januari op kunnen bogen. Met een kort woord opent de voorz. de heer Lieu wen, de gecombineerde ver gadering en deelt daarbjj mee, dat het Toelaagfonds thans reeds 21 en het Hulpbetoon 24 jaar bestaat en dat het afgeloopen jaar voor Toelaagfonds niet, voor Hulpbetoon wel voordeelig was te noemen. De notulen van Toelaagfonds door den secretaris, de heer Adr. Bakker gelezen worden onveranderd vastgesteld. Uit de rekening 1911 door den pen ningmeester, de heer C. de Wijn voor gelezen blijkt dat het aantal leden is teruggekropen vau 155 tot 150 en dat de uitgaven (fl 19,75) de ontvangsten (f 113,75) met -een bedrag van f 6,58 hebben overschreden, zoomede dat da bezittingen, ongerekend een klein bedrag aan loopende rente, op 31 December 1911 f 741,63 bedroegen. De rekening door een commissie na gezien werd, op voorstel van die comm. bij monde van den heer W. C. Reij, by acclamatie goedgekeurd, waai bij de penningmeester die in de laatst gehouden bestuursvergadering werd herbenoemd, dankontvangl voor de nette administratie. Het aftredend bestuurslid, de heer J. van Heerwaarden met 21 van de 22 stemmen, 1 in blanco, herkozen, verklaart op de desbetreffende vraag van den voorz. de benoeming, gezien de uitslag van de stemming, te moeten aannemen, hoewel hij aanvankelijk had gemeend met het oog op zijn leeftijd te moeten bedanken. Die verklaring werd met applaus begroet. De voorz. wenscht de benoemde, het bestuur en de vereeniging geluk met die uitslag en offreert de aanwezigen in verband daarmee een sigaar de gekozene had reeds 24 jaar zitting in het bestuur en was een van de oprichters van Hulpbetoon. Bij de rondvraag komt de heer Joh. Kikkert even terug op de uitslag van de verkiezing die z. i. pleit voor het bestuurslid van Heerwaarden, doch ook voor de vergaderingwaar anders iemand als hij oud wordt, als minderwaardig aan den dijk wordt gezet, doet het hem ge noegen dit te kunnen constateeren. Wordt overgegaan behandeling Hulp betoon. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Uit het verslag door den secretaris uitgebracht blijkt dat viermaal de hulp van de vereeniging werd ingeroepen, drie leden en de vrouw van een lid werden grafwaarts gebracht. Uit finantieel oogpunt was het jaar 1911 een gunstig te noemen, er was geen bijdrage van de leden gevraagd en toch sloot de kas met een batig saldo van 114,11. Een woord van dank komt het bestuur van het ziekenfonds en inzonderheid de boekhouder van dat fonds toe voor de geregelde opgave omtrent de leden van het Ziekenfonds. Nadat bij de rondvraag de heer Kiljan een vraag doet omtrent het ontbreken van de krans bij een begrafenis van een der leden, iets wat de voorz. verzekert, dat niet weèr zal voorkomen en waar voor de door degene die daaraan schuld had de noodige excuses de betrokken familie zijn aangeboden, sluit de voorz. de vergadering. Oudeschild23 Januari. Gisteren werd d,e blazerschuit TX 62, die in het begin der voorgaande week tusschen het ijs bekneld geraakte en waarvan de bemanning over bet ijs den vasten wal bereikte, met behulp van de blazerscbuiten TX 134 en TX 11 be houden in de ba ven gebracht Schip en lading waren in goeden toestand, zoodat het ongeval nog al betrekkelijk goed is afgeloopen. Maandag j.l. is het grootste gedeelte der visschersvloot weder uitgezeild. Wulken werden er weinig of niet gevan gen. Garnalen waren er we), doch de prijzen daarvan waren zeer laag, daar er om den Zuid heel wat gevangen worden. Ook hedenmorgen zijn enkele visschers uitgezeild. Daar de mogelijkheid bestaat dat zij hedenavond door het ijs de haven niet kunnen bereiken, hebben zij kooigoed mede aan boord genomen. In het bericht over de jaarvergadering van het ziekenfonds „Bezorgdheid wijkt voor Eendracht", is door de schuld van den berichtgever een fout geslopen. De vereeniging bestaat niet sedert 1 Oct. 1.891, doch met 1 Oct. 1911 heeft zij reeds 45 jaar bestaan De Cocksdorp, 22 Jan. De door de ijsclub „Eierland" uitge schreven hardrijderij op schaatsen werd gisteren nabij de Cocksdorp gehouden. De baan, welke door hot intreden van den dooi wel wat nat was, was overigens in goeden toestand. Het aantal belangstellenden, waaronder we ook -den Edelachtbaren Heer Burge meester van Texel opmerkten, was groot. De eerste prijs (f lü) werd gewonnen door A. de Vries van Purmerend, de tweede (f7.50) door P. v. d. Vliet van „polder Eendracht", de derde (f5) door J. Bakker Gz. van de Cocksdorp en de vierde (f 2,50) door Joh. v. Maldegem van Eierland. Er werd flink gereden en menige rit werd met spanning gevolgd. In de Zaterdag jl. gehouden ver- gedering van „Texels Belang", afd. De Cocksdorp, werden tot bestuursleden gekozen de heeren M. de Graaf (tevens tot voorz.) en A. Bakker, wegens bedan ken van de heeren H. Visser en G. v. d, Kooij Kz. De hoer A. C. Toet, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. Besloten werd dat voortaan voorzitter, secretaris en penningmeester afgevaar digden zullen zijn naar de algemeene vergadering en de twee overige bestuurs leden plaatsvervangers. Binnenkort zal ten voordeele der hulp kas een feestavond georganiseerd worden en eenige heeren worden uitgenoodigd hunne medewerking te verleenen. Vlielojid 22 Januari. De liefhebbers van ijsvermaak hebben in de afgeloopen week met volle teugen kunnen genieten. Was de eerste dagen na opening der ijsbaan de wind veel te sterk, later werd het weder uitstekend. Vrijdag was er dan ook op de ijsbaan door het bestuur een wedstrijd voor de jeugd georganiseerd, op de prikslede en op de schaats. Met veel genoegen deden de kinderen hun best. Zaterdag was het bezoek ook vrij talrijk en werd de baan in orde gebracht voor den volgenden dag. Hoewel de dooi was ingevallen kon deze nog plaats hebben, al stond reeds veel water op het ijs. Er werd heftig gekampt om de eerste te zijn, en viel een van de rijders nu, hij had .een flink nat pak. De prijs werd behaald door den heer L de Boer, de premie door den heer A. Kooiman, de 2de premie door den- heer D. Krom hout. 's Avonds werden de prijzen uit gereikt in het logement Cupido. Nu is voorloopig de wit groene vlag van Vlielands IJsclub, die zoo vroolyk op de consumptietent wapperde, weer opgeborgen. De geruchten, omtrent teleurstelling van de hoopvolle verwachtingen, zijn in de loop dezer week door uitvoerige be richten uit den Haag, in verschillende bladen bevestigd. drievoudige moordaanslag De jonge meubelmaker KI. belde Za terdagavond om 9 uur aan ten huize van den puddingfabrikant M. Polak aan de viaduct te Grouingen. Het 18-jarig dienstmeisje A. S. deed open. Is meneer ook thuis? vroeg KI. Op het antwoord „ja" volgde onmid dellijk een schot met een zwaar geladen revolver, dat het dienstmeisje in de linkerborst trof. Op den knal van bet schot en het gegil van het meisje kwam de beer Eduard Polak toesnellen. De moordenaar mikte pardoes op hem en trof hem in de lies. De broer van den getroffene kwam door de gang om don schelm den revol ver te ontnomen en kreeg een schot in d^n linkerarm. De gebroeders snelden hierna terug, naar de woonkamers en versperden de deur. De moordenaar rende door het buis den tuin in en na eenige vruchtelooze pogingen werkte hij zich over een drie meter hooge schutting, die den tuin van den achterweg scheidt. Daar viel hij neer en verstuikte een enkel. De buren kwamen toegesneld en brachten den man naar een herberg, waar men spoedig vernam, wat er gaande was. Een politieagent ontnam den boos wicht daarop direct de reeds weer met 5 patronen geladen revolver. Ware de moordenaar niet totaal on machtig geweest, stellig zou hij nog meer onheil hebben gesticht. Bij fouilleering op het politiebureau bleek, dat hij 2 zwaar geladen revolvers bij zich droeg, bovendien dikke touwen met proppen, een zakje met een ons zuringzout en een dolk. Over de beweegredenen dezer ver- schiikkelijke daad valt niets te zeggen. Het meisje kende hem niet. Zij is verloofd met een ander. De verwondingen zijn gelukkig niet levensgevaarlijk. Het meisje heeft een kogel in de borst en de beer M. Polak een in de liesstreek. De moordenaar bekende volmondig maar liet zich verder niet uit. Deze moordaanslag met voorbedachte rade werd met ontzetting in de stad vernomen. Tel. Geld tegen accept. Aan den Intern. Bureau voor den Handel „Crediet-Index", alhier, werd ter inzage gegeven een brief, ontvangen door een reflectant op'een annonce, waarin geld tegen accept beschikbaar werd gesteld. Bedoelde reflectant wenschte f1500 te leenen, d.w.z wenschte f 1500 in handen te krijgen en moest daartoe f2280 aanvragen. De ontvangen brief luidde als volgt WelEd. Heer. Uw schrijven kwam in mijn bezit, waarop het volgende Indien de iuformatiën omtrent u en uw borgen goed zijn, bon ik bereid een crediet voor u in behandeling te nemen, groot f2280, voor 2 jaren, met drie- maandelijksctie aflossingen van f285 en met vooruitbetaling, bij het sluiten, der navolgende rente en kosten, te weten als volgt: f228 aan rente, f106 aan administratiekosten, f228 aan risico premie en f 228 aan afsluitprovisie, alzoo totaal f790 aan rente en kosten. Kunt u zich hiermede vereenigen, dan verneem ik wel iets naders van u. Inmiddels Hoogachtend, Het feit, dat iemand, die flö'JO wil leenen f 790 aan rente en kosten moet betalen, spreekt zoo voor zichzelf,' dat verdere aanbeveling geheel overbodig is. (R. Nbld.) Bijgeloof. Naar aanleiding van het meegedeelde omtrent het hechten van een rouwstrikje aan een bijenkorf, indien er bij den bijenhouder een doode is, wordt er aan herinnerd, hoe 't in enkele streken, bijv. Oranjewoud, bij sommige „imkers" gebruikelijk is bij een sterfgeval in de familie, dat een man met een stok in de hand langs den bijenstal gaat en tegen eiken kort een tikje geeft, terwijl bij daarbij het sterfgeval aanzegtik siz jimme oan, dat haaije-omke bjoed stoarn is. Tragisch sterfgeval. Enkele dagen geleden kwam het oudste zoontje van den koopman v, D. te Schoonhoven, die voor zaken van huis is, bij een buurman en vertelde dat zijn moeder ongesteld was en nu op den grond lag te slapen. Ondanks zijn schudden kon hij ze niet wakker krijgen De heer G. ging het huis binnen en bevond dat de vrouw dood op den grond lag en waarschijnlijk reeds den voiigen nacht was overleden. De kinderen, onbewust van hetgeen was voorgevallen zaten rustig bij de tafel te spelen. Onmiddellijk werd den vader telegra fisch bericht gezonden. 't Spookt er. De geschiedenis van het gevonden goudgeld op Haink (bij Rozendaal) treedt nu meer in 't stadium van 't mysticisme; daar wordt nu in die streek slechts fluisterend meer over gepraat, 's avonds of 's nachts durft niemand meer op of langs de plaats waar het gold gevonden is, iri één woord, 'ti3 er niet pluis... 't spookt er. En of ge nu al hoofdschuddend glim lacht of ongeloovig je schouders ophaalt, ze hebben met d'r eigen oogen, tot twee maal toe, 't spook gezien, vorige week Zaterdag en Zondag. Juist op de plaats waar 't goud gevonden is, bewoog zich een witte gedaante, die na eenig rond dwalen als een hel licht omhoog vloog en over de boerderij van M. verdween, Zeker de geest van den armen stakkerd die daar uit angst voor zwaard of vuur 35 'n 300 jaar geleden heel zijn schat onder 234 den grond stopte en nu z'n spaarpot zoo 1°-6 onverwacht ziet opgescharreld uit z'n roestige rust, om omgezet te worden in f?! Hollandsche poppen en rikson, waar die jo5 aartsvader natuurlijk geen wijs uit kan er ook niets van hebben moet. Met dat al, op Haink hakt men er lustig op los om schaar- en hakhout op 212 J te ruimen, natuurlijk in de hoop nog wat meer van die gouden vogelnestjes tel1f) vinden. 1 H ij wist wat hij waard was. 441 1 Toen dezer dagen een bemiddeld in- woner van Rijsenburg op de reeds in beweging zijnde Oosterstoomtram wilde.iKfl springen, sprong hij mis en werd mee- f gesleurd. Gelukkig had de conducteur voor de tegenwoordigheid van geest den manin d te grijpen en vast te houden tot de tramifevei stil stond. rekei De man was door het flinke optreden van den conducteur gered en toonde z"ich daarvoor zóó dankbaar, dat hij hem bij het verlaten van de tram.... 5 centen in de hand stopte Een eigenaardig straattype is, voor 2 het oogenblik althans, uit Parijs ver dwenen. Dat is de man, die in den tuin der Tuileriën met musschen en andere' kleine vogels, die hij voedde, zulke goede vrienden was, dat zij op zijn hoed, op zijn schouders, op zijn armen en handel zaten, stukjes brood tusschen zijn lippen wegpikten. Sinds enkele weken werd de bekendf figuur van den vogelvriend in de tuinen gemist en de menschen vroegen reeds waar hij toch wel zitten mocht. Vader Pol, zoo is zijn naam, hoopt met de lente bij zijn vogels terug te keeren, naar wie hij sterk verlangt in het Parijscho ziekenhuis, waar hij nt vertoeft. De vogels zullen hem dus waarschijnlijk terug zien, maar de be jaarde man zal z(jn vrienden niet meer knnnen onderscheiden. Hij is blind geworden. Een hoog.noodige, maar niet gelukte oogoperatie heelt hem het ge zicht ontnomen. Ko za< he hu n Bc KOHIER van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier van den Hoofdeliiken Omslag voor het dienst jaar 1911, gedurende vijf maanden, van den 23 Januari 1912 tot en met den 22 Juni 1912, ter Gemeentesecretarie y0, vonr een ieder ter lezing ligt. onder Texel, den 23 Jaouari 1912. Echt; Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, GAARLANDT, De Secretaris, RUI8ING. Ou HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 24 Januari 1912. Burg 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds. Viseer. Bijbellezing. Donderdag 25 Janüari. Waal, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Oosterend, 's Avonds 7 uurds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, s Avonds 7 uur ds Dagevos Zondag 28 Januari 1912. HERVORMDE GEMEENTE, Burg, Vm. 10 uur ds. Kjjne. hoog, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudesdnld. Vin. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. 's Av. 7 uur Zendingsbijeenkomst. Sprekers ds. Boeko en ós. Kijne. Collecte, Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Booke. GEREFORMEERDE KERK. osterendVin. half 10 ds. Dagevos. Nam. 2 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. H aal Voorin. 10 uur ds. Kuperus. Den doorn, Vm. 10 uur dd. Busaernaker, Ziekt woor voor ziekt- 1 20 to i Al 29 J «de Ja Rc i V. Vt Ti de v

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2