m 2542. Zondag 11 Februari 1912. 25ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLIONAIR. Bit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per^nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Te TEXEL, 10 Febr. 1912. Naar wij vernemen is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Jozefschool alhier Mej. W. de Boer, van Sittard. Dinsdag j.l. werd ten kantore van den Ontvanger der Reg. en Domeinen alhier, bij inschrijvfng verkocht het recht om het wrak met inhoud van den op 20 December 1911 op de Richel (Oosthoek van het eiland Vlieland) gestranden loodskotter te ruimen en tot zich te nemen. Bij de opening der inschrijvingsbiljetten bleek de heer Vlessing alhier, de hoogste inschrijver te zijn en wel voor een bedrag van f611,151/!, waarvoor hem het recht werd toegekend. Wij willen belanghebbenden er aan herinneren dat Maandag a. s., zijnde de 2e Maandag in Februari, gelegenheid zal bestaan tot het markten van vee. Met dezen marktdag zijn de zooge naamde wintermarktdagen, 3 in getal, afgeloopen. Van de gebodén gelegenheid werd tot heden evenwel weinig gebruik gemaakt. De Cocksdorp. De aangekondigde wedstrijden op prik sleden met hindernissen werden Dinsdag j. 1. op het kanaal nabjj De Cocksdorp gehouden. Door het invallen van den dooi stond er water op het ijs. Het aantal belangstellenden was groot. De uitslag was als volgt lste groep, jongens beneden 15 jaar, 8 deelnemers. lste prijs, W. Boon Cz. 2de prijs, W. Boon Az.3de prijs, A.Toet; 4de prijs, Jn. Kalis. 2de groep, jongens en mannen boven 15 jaar, 25 deelnemers. lste pr., Jn. Boon Cz.2de pr., G. A. J. Alderlieste; 3de pr., C. Boon Cz. 4de pr., P. Sauerborn. Ofschoon daartoe herhaaldelijk verzocht, werd de baan door een groot deel van het publiek niet vrij gehouden, hetgeen èn voor de deelnemers, èn voor dè leden van het bestuur, zeer hinderlijk was. Verrassingen van Kolonel Clay. 17.) iv. net kasteel in Tyrol. \Ve gingen naar Meran. Deze plaats hadden we gekozen op raad van Amaliu's Fransche kamenier, die bij zulke gelegen heden dienst doet als gids en raadgeefster. 't Is zuo'n verstandig meisje, die Fransche kamenier. Als we van plan zijn ergens heen te gaan, vraagt Amalia meestal haar raad in 't kiezen van hotels en gemcubi- loordo villa's. Césarine heeft het heele vasteland boreisddaar ze in den Elzas geboren is, spreekt ze evon vloeiend Duitscb als Fransoh, terwijl zij door haar lang verblijt bij Amalia tamelijk gooi Engelsch spreekt, 't Is een juweel, dat meisje zo is zoo beschaafd en handig en kan evengoed een omelet bakken als eon Noorscho calèche besturen ze kan naaien, knippen en japonmaken, ze kan u van een gevatte kou gonezen, kortom zo kun alles. Haar salades zijn bijzondjer voor treffelijk, terwijl de kotfio, die zo op hngo reizen altijd voor ons zet, zolfs niet ver- Oucleschild9 Februari. De visschersvloot ligt nog altijd in de haven opgesloten. Wel komt het ijs langzaam in beweging, doch den meesten tijd is de zee, zoover het oog reikt vol ijs en hier en daar zit het geheel aan den grond, zoodat het zich daar tot heuveltjes opstapelt. De Dageraad is sedert Zondag j.l. nog niet in de haven geweest. Zij onderhoudt zoo goed mogelijk de communicatie tus- schen Helder en het Homtje. Vlieland 7 Febr. De ingevallen dooi heeft een einde gemaakt aan het ijsvermaak. Hoe is er intusschen -van hartè genoten door eiken liefhebber van schaatsenrijden, de ijsbaan was iederen middag het tooneel eener vroolijke drukte. Voor de ringrijderij, die heden zou hebben plaats gehad, gaven zich 22 paren aan. Het weder stelde die allen teleur, maar wie weet? mogelijk keert de strenge vorst terug en gebeurt wat velen zoo gaarne willen. Het postvervoer ondervindt door het ijs veel verhindering, al rekenen wij ons gelukkig in de vrij geregelde verbinding met Texel. De postboot welke gisteren door het vele drijfijs de haven van Ter schelling niet verlaten kon, was heden zoo gelukkig tot den N. O. hoek van ons eiland te komen. Terstond keerde ze naar Terschelling terug, nadat de post was afgehaald met de ijsvlet van hier. De brieven en pakketten van Terschelling zullen nu morgen van hier via Texel naar den vasten wal worden verzonden. Een auto op het ijs. Maandag tegen halftien reed een auto in snelle vaart langs de Coolsingel te Rotterdam, den waterkant houdende. Plotseling glipten de wielen en de auto reed het ijs op. De bestuurder bracht hem tot stilstand nog vóór de toegevroren vaargeul en het volgende oogenblik waren bij en de tweede persoon in de auto er uitgesprongen. Tot verbazing van de angstige toeschouwers hield bet ijs de vracht uit en spoedig was de auto weer op -den wal gezeuld. Een zeldzaam feest. Een echtpaar te Apeldoorn herdacht dezer dagen den dag, waarop het voor beterd kan wordeD door een chef de cuisine van een West-end-club. Toen nu Amalja op baar bevelende ma nier zei: Césarine, we denken naar Tyrol te gaan, welke plaats en welk hotel is 't gescbikste? antwoordde Césarine prompt: Erzherzog Johann te Meran voor den hertst, madame. Is dat een aartshertog aarzelde Amalia, een weinig onthutst door haar ge meenzame praten over zulke deftige per sonages. Ma foi, non, madame, 't Is een hotel 't deftigste hotel in Zuid-Tyrol, om dezen tijd van 't jaar moet n aan den Zuidkant van do Alpen gaan; to IiiDsbruck is 't nu al koud. We gingen dus naar Meran, en ik moot bekorinen, dat ik nog nooit mooier en schilderachtiger plaats gezien heb. Een ruisohonde stroom, hoogo heuvels, bergspitsen, hellingen, mot wijngaarden bedekt, oude torens, een woeste waterval oa overal, waar ge uw oogen keenwendt, de steile toppen der Dolomieten. 't Was een aanblik om nooit te vergeten. Ik bewondor Céaariuos keus eu was bijzonder iugenoinen met huar raad een tintel te nomou in plaats van oon gomeu- biloerdo villa, d tar dan do meeste voorbe reidselen wol op do schouders van don 65 jaar in het huwelijk trad. De man is .97, de vrouw 87 jaar. Een feestelijk aanzien kon aan den dag niet worden gegeven, daar de vrouw hulpbehoevend is. Aan blijken van belangstelling ontbrak het den oudjes, die bij hun dochter in wonen, niet. Ongeluk. Te Alkmaar is bij dé aankomst van de motorboot van den heer R., aldaar, de dekknecht van de boot gegleden en door het opengebroken ijs in het Noord- hollandsch kanaal geraakt. Daar het een heelen tijd duurde voor men den drenkeling had gered, was zijn toestand zeer zorgwekkend thans moet deze redelijk zijn. Doodgevroren. Zondagavond viel J. B., te Ede, terwijl hij wachtte op een dienstbode, zijn be- miode, waarschijnlijk door de strenge koude bevangen, bewusteloos op den grond. In de woning van den heer Weijer, arts, gebracht, is hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, spoedig gestorven. De strenge koude heeft te Voerendaal mede een offer geeischt. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ia een der Zigeuner-woningen een ventje van zes jaar dood in zijn slaapstede gevondén. Na onderzoek bleek, dat het arme knaapje bevroren was. Logementhouders. De minister van financiën heeft ten bate van de hotelhouders een wijziging in de wet op de Personeele Belasting voorgedragen. Voorgesteld wordt n. 1. artikel 11 2 te lezen als voigt „De huurwaarde van perceelen en ge deelten van perceelen, uitsluitend dienen de tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder, tot uitoefening van het bedrijf van verhuurder van gemeubelde woniugen niet vallende onder artikel 33 1, tot winkel of lokaal tot uitstalling wordt slechts voor een derde (thans is het de helft) als belastbare huurwaarde aangemerkt. Als te dienen tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder, worden alleen beschouwd de inrichtingen, waar doorgaans voor reizigers gelegenheid is tot logies per nacht. secretaris geschoven waren. En daar ik toch reeds geregeld drie uur daags arbeid vind ik, dat dergelijk overwerk me wel bespaard mag blijven. Ik stopte Césarine dan ook een balven 'souverein toe, als belooning voor baar gelukkige keus. Cé sarine keek in baar hand met daar geheim zinnig, eigenaardig glimlachje en stak het geld dadelijk met een „Merci monsieur!" in haar zak, op een tooD, die een zweem van verachting inhield, naar het me voor kwam. Ik geloot, dat Césarine tamelijk veeleischend is op het punt van fooien en geen hoogen dunk heeft van bet geen een bescheiden secretaris haar geven kan. De groote eigenaardigheid van Meran is het aantal kasteelen, dat men in elke richting ziet. Vanaf den Küchelsberg telt men veertig van die schildorachtigo, bouwval lige sloten. Ik weet niet, hoeveel Isabel on Amalia er wel in 't geheel telden onder Césarinos leiding, doch wel herinner ik me, dat de meesten prachtig waren en wonderen van architectuur. Een ervan was vierkant, met aardige kleine torentjes op de hoeken, terwijl een ander zich ver heugde in een grooten ronden toren en do muren bedekt waren met klimop. Cbarles was in verrukking erover. Hij boudt van het schilderachtige en heel diep in zijn finanticele ziel schuilt een vonkje poëzie, Aardig dier Ruim 6 jaar geleden, zoo vertelt de T. Ct. op. Oudejaarsdag 1905, ving C. v. Riemsdijk, bode van Eek en Wiel op Tiel, een merel, die hem verleden jaar half November bij het schoonmaken van de kooi ontsnapte. Niemand dacht meer aan de vluchte. ling, totdat hij zich Zondag, door tegen de ruiten te tikken, weer aanmeldde De koude en het gebrek aan voedsel deden hem blijkbaar de gevangenschap boven bet leven in de vrije natuur verkiezen, want toen de kooi buiten gebracht en opengezet werd, zocht hij dadelijk zijn plaatsje van vroeger weer op. 't Kwaad zit er vroeg in. Bij den goudsmid E. in de Koningstraat te Haarlem vervoegde zich de laatste dagen herhaaldelijk een jongen, die kost baarheden te koop aanbood. Toen hij weer met een gouden ring aankwam, waarschuwde de heer E. de politie en deze pikte den jongen in. Het bleek, dat de kleine boosdoener, die nog maar 12 jaar is, geregeld zijn grootvader, bij wien hij inwoonde, bestal. Gevaarlijk spelen. Het zoontje van den arbeider B, te Doetinchem werd door zijn vriendje O. spelende op het ijs gegooid, met het gevolg, dat de kleine bewusteloos bleef liggen en naar later bleek, een hersen schudding had bekomen. De jeugdige O., de gevolgen van zijn daad ziende, wist niet beter te doen, dan pardoes te water te springen, waar uit hij slechts met de grootste moeite gered kon worden. Het zoontje van B. maakt het thaDS redelijk wel. Hoe hard het vroor Als bewijs hoe streng de vorst is ge weest meldt men uit Harlingen, dat tal van zeevogels bij het gaan zitten op het ijs daarop vastvroren en dan wanhopige pogingen aanwendden weer los tegeraken. Soms gelukte dit, doch meestal moest de vogel den strijd opgeven om zich dood te laten vriezen. Men herinnert zich niet dit verschijnsel ooit te hebben waargenomen. -Van het oogenblik af, dat we hier kwamen voelde hij, hoe heerlijk het zou zijn hier zelf een kasteel te hebben te midden der bergen. Seldon! riep hij verachtelijk uit. Ze noemen Seldon een kasteel. Maar we weten allebei wel, Sey, dat het in 1S60 gebouwd werd met nagemaakte antieke steenen, voor Hacpherson van Seldon. Neen, deze kasteelen zijn echt. 't Slot Tyrol is in Romaanschen stijl opgetrokken tiende of elfde eeuw. (Hij citeerde deze wijsheid uit zijn Baedeker). Dat is iets voor mij, tiende of elfde eeuw. Hier zou ik voor altijd kunnen blijven, zonder ooit meer te hooren van geldmarkt en effecten en hier zou ik het bestaan van kolonel Clay kunnen vergeten. 't Is een feit, dat hij hier zes weken in afzondering zou kunnen- blijven om dan weer to verlangen naar Park Lane, Monte Carlo ot Brighton, Wat Amalia betreft, ze was het vol komen eens met deze nieuwe gril van Charles, 't Is regel dat ze elk plekje van den aardbodem haat behalve Londen, uit genomen natuurlijk als ieder fatsoenlijk mensch eruit getrokken is. Ze verveelt zich doodelijk op Seldon Bastlo, Ross-hire, en geeuwt te Parijs of Weenen. Ze is „verslaafd" aan Londen. Wordt vervtlgd.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. x EL.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1