BIJBLAD van de Texelsehe Courant van Zondag 25 Febr. 1912. No. 2546. Gemengd Nieuws. Uitgave Firma Lange veld de Rooij. Vrouwenkiesrecht. Uit Zweden In zijn troonrede cp 16 Jan. zeide de Koning o. a. het volgende „De ingevoerde verandering van het kiesrecht voor de Tweede Kamer heeft de scherpe scheidingslijn weggenomen, die voerde tot ongelijkheid der burgers op economisch gebied. Maar nog altijd blijft de toestand bestaan, dat de vrouw in hoofdzaak het voornaamste burger recht mist. Zoowel de rechtvaardigheid als het welbegrepen staatsbelang vordert dat deze misstand weggenomen worde. Het is derhalve mijn voornemen U ge durende deze zitting van den Rijksdag een voorstel tot wijziging der Rijksdag- verordening te doen toekomen, dat strekt om de vrouw het kiesrecht en de ver kiesbaarheid voor den Rijksdag toe te kennen op dezelfde voorwaarden als aan den man." Uit de Vereenigde Staten: Bij de verkiezing op 5 December voor het Gemeentebestuur te Los Angelesin Californië, waar de vrouwen in October het kiesrecht hebben gekregén, waren 82.546 kiezeressen ingeschreven. De ge- heele bevolking der stad is 325.000 en op de kiezerslijsten kwamen 30,000 meer mannen dan vrouwen voor. Toch werden meer dan de helft der stemmen door vrouwen uitgebracht, want 95 pet. der kiesgerechtigde vrouwen kwam haar nieuwen burgerplicht vervuilen, waar schijnlijk omdat zij zich geroepeu ge voelden bij het Mc. Namara-schandaal de stad te redden. Met winkelsluiting niet gediend. Met de 9-uur-winkelsluiting te Amster dam staat het nog altijd „precies zooals 't geweest is en precies zooals 't was". Sommige winkeliers houden zich er niet aanandere, vooral de groote zaken, gehoorzamen punctueel aan de bepalingen van de verordening. In de groote warenhuizen zakt juist om 9 uur het zware ijzeren scherm en de dan nog binnen zijnde bezoekers worden door een klein juist als in een brandscherm van onze schouwburgen uitgespaard deurtje uitgelaten. Het zakken van het scherm en de verdere sluiting vereischen nogal wat personeel. Onlangs nu was een groote boer in een warenhuis, toen 't al naar 9 liep, binnen- gedrenteld, en had alles op zjjn gemak bekeken. Daar ziet hij, dat ze de „kast" achter hom dicht maken. Met reuzen schreden vliegt hij naar den uitgang, deelt onderweg overal opstoppers uit, loopt de mannon, die het kleine deurtje versperren, omver, en rent de straat op. „Toen met Barnum en Bailey hebben ze de zeun van Teunis ook als aap mins meegenomen... wou'en ze vandaag zeker main vasthouden in die poppekasterjj daar, zegt hij tot een paar voorbijgangers. Van een varken dat zich beleedigd gevoelde. Aan den kant van een sloot lag een varken en rolde zich behagelijk in slijk en in zonneschijn. Een klein eindje van het dier vandaan lag een man. Het varkon was nuchter, de man was dronken. Het varken had een ring in zijn neus, de man had een ring aan zijn vinger. Iemand, die voorbij kwam en hen beiden zag liggen, zij lachend: „Nu dat is hier ook: soort zoekt soort!" Maar 't varken, dat hoorende, voelde zich beleedigd stond dadelijk op en liep weg. Alweer met lucifers gespeeld 1 Het 3-jarig jongentje van de familie Zwerver, wonende Wagenaarstraat 100, Amsterdam, vloog in brand, doordat het met lucifers had gespeeld, terwijl de moedor even een boodschap deed. Met ernstige brandwonden overdekt is de kleine naar het O. L. Vrouwe gasthuis gebracht en daar opgenomen. Een vreemd geval. Den veldwachter vau Nieuwkuik viel het op, dat een gans die voor zijn voeten opvloog, met groote moeite kon stijgen. Nauwelijks was de veldwachter eenige passen verder gekomen, of de gans viel eensklaps neer. Bij onderzoek bleek, dat een wezeltje, op de gans toegeschoten, met haar mes de lucht was ingegaan, en geen ander middel ziende om weer beneden te komen, de gans pardoes doodgebeten had. Beneden gekomen bleek het wezeltje zoo vraatzuchtig, dat het pas na her haalde stokslagen losliet. Schepen in geioapend beton. Na jaren aarzeling, zoo wordt uit Rome gemeld, heeft de Italiaansche regeering er toe besloten den romp der schepen in gewapend beton te laten bouwen. De proefnemingen, waartoe is overgegaan, zijn beslissend geweest en zeer gunstig wat het weerstandsvermogen dier schepen aangaat. Zij zijn sterker dan houten of metalen scheepsrompen. Bovendien behoeven zij niet schoonge maakt te worden en schelpen noch zeekruiden vestigen er zich aan vast. Bovendien is hun bouw zeer goedkoop, zij hebben groote stabiliteit en behoeven nooit gerepareerd te worden. Dat kan een burgemeester er nog wel bij waarnemen. Dezer dagen werd de volgende brief kaart, met antwoord betaald, ontvangen door een burgemeester op Voorne en Putten. WelEd. Achtbare Heer 1 Beleefd neem ik de vrijheid mij tot UEd. Achtbare te wenden met een vrien delijk verzoek of U mij eenige inlichtingen kunt geven omtrent.woonachtig onder Uwe Gemeente. Deze vrouw heeft gesolliciteerd op eene dienstbetrekking bij mij en zou ik gaarne willen weten of het een fatsoenlijke vrouw is. Ik ben genoodzaakt mij tot UEd. Acht bare te wenden daar ik te geen bekende heb wonen. Bij voorbaat mijn dank en UEd. antwoord op bijgaande kaart gaarne tegemoet ziende. Met de meeste Hoogachting, Mevr De burgemeester antwoordde natuurlijk, dat het verstrekken van dergelijke in lichtingen niet op zijn weg lag. Voor een koopje. Het oudste huis te Stavoren datee- rende uit den bloeitijd dezer oudeFriesche stad - is verkocht voor ruim f 16. Rozen planten. Daar is het nu dc rechte tijd voor, verondersteld dat het niet vriest, wanneer dit artikel u ouder dc oogen komt. In de eerste plaats moet u een keuze doen welke rozen uw tuin zullen sieren. Slruikrozen zijn 't goedkoopst, maar stamrozen zijn sierlijker. Klimrozen tot bekleeding van schuttingen prieëlen enz.ouderwotsche rozen tusschen het struikgewas. Struik- en stamrozen worden weer verdeeld in theerozen, 't meest gevoelig voor koude, maar met prachtige gele kleuren theehybriden harder dan de theerozen in allerlei kleuren en eindelijk de remonteerende of doorbloeiende rozen met de mooiste donkere rozen, voldoende winter hard. En moet ik namen gaan noemen der varië teiten, dan komt er geen eind aan. Vraag een 8olieden kweeker u eenige beste variëteiten te geven en zet op hetzelfde perk niet langzaam en snelgroeiende door elkaar. Gewoonlijk wil men ook te veel op een perkn 6 per vierkante Meter is genoeg. Een roos wortelt diep en vraagt veel voedsel aau den grond, zoo zij flink groeien zal, en bloem dragen. De bodem mag iu geen geval zuur zijn, stilstaand bodemwater is nog uadeeliger voor de wortels. Een aanstaand rozen perk moet twee spit diep bewerkt worden. Daar kalk een uitstekend middel is om den bodem te ontzuren, mag deze stof hier niet ontbreken. Men koopt eenvoudig wat gebluschte fijne kalk bij den metselaar en strooit 2 3 ons per vier kanten meter uit.Nu volgt de eigenlijke bemesting. Met veel succes wordt daarvoor koemest aange wend. Bij 't gebruik daarvan moet men echter zeer voorzichtig zijn dat dc wortels niet in onmiddel lijke aanraking mot de mest komen, anders ver kwijnt de plant. Daar niet ieder in de gelegen heid is koemest to koopen, zal ik u aanwijzen, hoe die zeer goed door kunstmest te vervangen is. Men geeft per vierkante meter ons Pa tentkali en ons Slakkcumcel. Daarbij komt in Maart ons Ghilisalpeter. Op zeer vrucht baren grond kan men van alles wat minder geven Is de grond koud on stug, dan is het geraden lij ue turfmolm door den grond te mengen. Alle mest wordt oudergespit, zoodat hij ongeveer 20 cM. in den bodem komt. Op goeden, lossen rond plant men 't best in den winter. Op ouden, stijven grond in Pebruari of Maart, Is de' bodem bevroren, wanneer men do ingepakte planten ontvangt, dan moeten zij onmiddellijk losgemaakt en zoo mogelijk ingekuild worden. Uitdrogen der worteL doet dc aanplant mislukken. De struiken komon 40 a 50 cM. van elkaar te staaD, die wild groeien nog verder uiteen. De oculatie (veredeling) moet een halven vinger diep in den grond komen; stamrozen komen zoo diep als zij gi staan hebben. De wortels worden niet gesnoeid en moeten goed uitgespreid in het plantgat kunnen liggen. Dc aarde wordt goed vast aaogodrukt en verder wachten we gerust af, wat er van terecht komon zal. Mijn ondervinding is, dat ze na een dergelijke bcmesliug en be handeling uitstekend groeien. B.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 6