TPYFT Q üjAüiijö N® 2547, Donderdag 29 Februari 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave llit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bijrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. URANT. Prijs der Adverlenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ct3. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el liostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos- telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te ,Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag b Maart 's midd. 12 uur; te De Cocks dorp, ten huize van Jb. Buijs op, Zaterdag 9 Maart namiddags 3 uur 'te Den Hoorn, in de O. L. School, op Woensdag 6 Maart, namiddags 3 uur te De Koog, in de O. L. School, op Donderdag 7 Maart namiddags 2 uur; te Oosterend, ten huize van IJ. Koppen, op Donderdag 7 Maart, namiddags 5 uur; te Oudeschild, in de O L. School, op Woensdag 6 Maart namidd. 5 uur; te De Waal, in O. L. School op Donder dag 7 Maart, des namiddags 4 uur. Texel, den 24 Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. GAARLANDT. LANDWEER. DISTRICT No. XXVII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1912. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de. in het Landweer-verlofgangers register deïer gemeente ingeschreven dienstplichtigen der Land weer, behoorende tot de bieronder genoemde lichtingen en wapens, bij deze voor den tijd van zes dagen krachtens artikel 11 der Landweerwet in 1912 tot bet. houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen, en dat zij zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, hieronder vermeld Lichtingen 1907, 1908, 1910 en 1911. INFANTERIE, 22 April 1912, 8 uur v.m., Nieuwediep aanlegplaats boot. VESTINGARTILLERIE, 27e Comp. 7 Oct. voor 9,30 voorin. 41o Comp. 21 Oct. voor 12 uur middag. Aanmelding artilleriekazerne te Helder. 42e Comp. 7 Oct.voor 10 uur voormidd. Artillerie- kazerne te Naarden. PONTONNIERS. Ie Comp. 2September, 2e Comp. 16 September. Pontonnierskazerne te Dordrecht. De aanmelding moet geschieden bij den Kapitein, Commandant van de le Comp. Landweerpontonniers. GENIETROEPEN. LichVng 1907 en 1908, le, 2e, 3c en 4e Comp. 8 Juli ii 1910 en 1911, alsvoren, 15 Juli. Legerplaats bij Zeist. ii 1907 en 1910, 5e Comp. 6 Mei. n 1908 en 1911, alsvoren, 20 Mei. Ceniekazcrnc Utrecht. Voor Pontonniers en Genietroepen is de aan melding op gemelde datums voor 12 uur middag of zoo spoedig mogelijk daarna. Tot de le, 2e, 3e en 4e Comp. Genietroepen belmoren zij, die in het Leger NIET geoefend zijn bii een dor Telegraafcompagnien. Tot de 5de Comp. belmoren ALLE dienstplicbtingen, die in het leger zijn geoefend bij een der Telegraaf compagnien. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onderdeel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de bun uitgereikte kleeding- en uitrusting stukken, wapenen, voorwerpen van ledergoed, reglementen en dienstvoorschriften en van bun zakboekje, zich aanmelden op den biervoren voor elk wapen of elk onderdeel van een wapen en voor elke lichting aangegeven tijd on plaats. De verlofganger van de Landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den werkeljjkcn dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst annmcldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkcljiken diensl, daar do openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als bcwjjs geldt, dat kjj behoorlijk is opgeroepen. Vergoeding cn ontheffing. Don verlofgangers, die opgrond van kostwinner schap, wcnschou in uanmerking te komen hetzij voor ontheffing, hetzij voor ontheffing, of, bij niet-inwilliging van deze aanvrage, voor eene ge'delijke vergoeding, wnrdt aangeraden hun daartoe aan de KUNINGIN te richten verzoek binnen TIEN DAGEN na de dagteekening dezer kennisgeving in te leveren ter Gemeente-secretarie Dit veizoek kan op oDgezcgeld papier worden geschreven. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan bet ter Gemeente-secretarie in te leveren verzoek aan den Minister van Oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de op de publicatieborden aangeplakte afzonderlijke bekendmaking betrekkelijk «KOSTWINNERS// en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen monde ling worden gevraagd ter Gemeente-secretarie eiken werkdag. Texel, den 21 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 17-24 Febr. De Eerste Kamer is, na den begrootings- arbeid in alle kalmte verricht te hebben, weer voor onbepaalden tijd met verlof gegaan, terwijl de Tweede Kamer daaren tegen eindelijk weer de vacantie achter den rug heeft. Nu, de Kerstvacantie onzer volksvertegenwoordigers is lang genoeg geweest, tenminste als in aanmerking wordt genomen dat er veel werk op afdoening te wachten ligt. Tot nog toe heeft de Kamer slechts een korte zitting in het openbaar gehouden, den overigen tijd werd in de afdeelingen vergaderd. In de openbare zitting werd de agenda opgemaakt en besloten op voorstel van den voorzitter Dinsdag a.s. met de behandeling van de Armenwet den openbaren arbeid weder aan te vangen. Behalve de Armenwet zullen een aantal kleine ontwerpen aan het oordeel der Kamer worden onderworpen met de Bakkerswet tot slut. De agenda werd niet zonder strijd vastgesteld. Een voorstel van den heer Brummelkamp om de Bakkerswet aan de Armenwet te doen voorafgaan werd na debat verworpen met 1 stem meerderheid (48 tegen 47 De sociaal-democraten wilden aan de lijst van werkzaamheden nog toevoegen motie- Troelstra inzake ouderdomspensioen. Dit gelukte hen echter niet. Alleen bij de libeialen en vrljz. democraten vonden ze steuude rechterzijde stemde en bloc tegen, zoodat het voorstel met 56 tegen 39 stemmen verworpen werd. —o—o—o— De Duitsche bladen hebben in de afge- loopen week heel wat te schrijven gehad over het onderwerp: „De keizer en het Rijksdag presidium". Zooals men wellicht wtet bestaat het gebruik, dat den keizer per soonlijk mededeeling gedaan wordt van de samenstelling van het presidium, waarbij d6 Keizer de heeren dan in audiëntie pleegt te ontvaDgeu. Dit heeft thans niet plaats gehad "Wel hadden de Kiimpf, de president en Dove, de 2e vice-president, beide vrijzinnig de gebruikelijke audiëntie aan gevraagd doch de Keizer had hen laten mededeelen verhinderd te zijn hen te ontvangen. Zulks op advies van den Rijkskanselier die den keizer niet kon aanbevelen, een afwijking van den gewonen regel te volgen en deze afwijking daarmee goed te keuren. Deze afwijking bestond hierin dat de sociaal democratische tweede voorzitter Scheidemann niet van de partij wilde zijn en dus slechts twee van de drie leden van het presidium hun opwachting wenschten te maken. —o—o—o Slechts eenige dagen scheiden de Engel- sche mijnwerkers nog van 1 Maart, den fatalen datum waarop de groote algemeene staking in Je mijnen een aanvang zal nemen. Tenzij althans nog bijtijds een vergelijk tusschen de patroons en de werklieden getroffen mocht worden. Dat het de mijnwerkers ernst is kan blijken dat ze overal reeds de contracten tot het eindigen van het werk ingeleverd hebben. En dat het Engelsche volk groote vreos koestert dat de onderhandelingen mislukken zullen en de groote staking uit zal breken kan worden afgeleid uit den pessimistischen toon der bladen. En daarvoor is dan ook wel redenen. Tot nog toe is alles gedaan om de partijen tot overeenstemming te brongon. Alle verga deringen van den verzoeningsraad liepen op niets uit. De vertegenwoordigers der mijnwerkers blijven op hun stuk staan wat de eisch van minimum loon betreft, doch de vertegenwoordigers der patroons niet miuder De regeering heeft dan ook ingezien dat harerzijds iets gedaan behoort te woiden. En zoo noodigdc Asquith de vertegenwoordigers van de mijnwerkers en der mijneigenaren tot een samenkomst uit op het ministerie van buitenlandsche zaken ter bespreking van de moeilijkheid voortspruitende uit de mogelijkheid van een staking in de kolenmijnen, 't Is zeer te hopen dat de overeenstemming gevonden worde, want een algemeene mijnwerkers- staking zou voor Engeland haast gelijk staan met een nationale ramp. Steenkool is er niet alleen de algemsene brandstof, maar ze is een eerste verbruiksartikel voor alle groote en kleine bedrijven. De comsumptie is in Engeland zoo groot, dat van het opslaan van groote voorraden geen sprake kan zijn. Staking zal dus niet alleen de prijs zeer doen stijgen, wat nu reeds schrikbarend gebeurt, nu de metischen om maar voorraad te hebben voor de dreigende dagen, zooveel mogelijk inkoopen doch de groote bedrijven zullen spoedig stop gezet moeten worden bij gebrek aan kolen. En zelfs wordt gevreesd dat het spoor wegverkeer zal moeten worden gestaakt, indien de staking eens wat lang mocht duren. En dit laatste zou wel eens het geval kunnen zijn want naar verluidt zijn de weerstandskassen der vakvereenigingen goed gevuld. De unionistische bladen hebben in het dreigende gevaar al een middel gezocht om de regeering te lijf te gaan. Deze behoorde het gevaar desnoods allang bezworen te hebben desnoods met geweld, want een staking zou het land in gevaar brengen, een misdaad tegenover Engeland ziju. Nu de regeering toont het gevaar niet te onderschatten. Sir Edward Grey hield de vorige week nog een redevoering waarin hij verklaarde dat de stakings kwestie op dit oogenblik de belangrijkste is van allen, omdat een algemeene staking een nationale ramp zou kunnen worden. De onderhandelingen tusschen de regeering en de beide partijen duren op het oogen blik, dat we dit schrijven nog voort. En zoolaug nog geeu beslissing is gevallen is er hoop. o—o—o— Het Italiaansche parlement is Vrijdag geopend. Zoowel de Kamer als de Senaat kwam bijeen en het moet gezegd dat de openingsvergadering van beide moeilijk geestdriftiger had kunnen zijn. Men bad anders afgaande, op den toon der oppositie pers, die in den laatsten tijd aangeslagen werd, weinig geestdrift verwacht. Er was voor de eerste zittingen na de oorlogsverklaring aan Turkije bijzonder groote belangstelling. Stampvolle tribunes en iu de loges tal van diplomaten, Alleen de koninklijke familie was niet vertegen woordigd. Van de 508 afgevaardigden waren meer dan 400 verschenen. Reeds dadelijk bij bet binnentreden der regeering brak in de Kamer en op de tribunes een daverend gejuich los en bleek in welke stemming bet parlement bijeen gekomen was. Iu do Kamer voerde allereerst de presi dent Marcora het woord om aan het leger en de vloot een heilgroet te brengen. Meer dan eens werd zjjn redevoering door gejuich onderbroken. Vervolgens stond het oudste lid der Kamer op om het jonge Italië dat in Tripoli strijdt te huldigen, om daarin gevolgd te worden door de ministers van oorlog en marine. Er heerschte onafgebroken een reusachtige vaderlandslievende stem ming In den Senaat was de stemming niet minder geestdriftig dan iu de Kamer. De minister-president bedankte voor de mani festatie welke de regeering nieuwe kracht geeft het ondernomen werk voort te zetten. Zoowel in de Kanier als in den Senaat werden moties aangenomen, waarin aan leger en marine hulde werd gebracht. Na de manifestaties las de minister president het aunexatiehesluit voor en met 423 tegen 9 stemmen keurde de Kamer dat besluit goed, nadat Giolitti een redevoering gehouden had waarin hij het standpunt der regeering uiteengezet had. Na afloop van de Kamerzittingen hielden duizenden personen een betooging voor de Kamer, het ministerie van oorlog en het Koninklijk paleis. De koning, de koningin en de ministers verschenen op het balcon en werden luide toegejuicht. —o—o—o— Ü6 Oostenrijksche monarchie heeft in de afgeloopen week een gevoelig verlies ge leden. door het overlijden van Graaf Von Aehrenthal, den bekenden Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken. In Aehrenthal is wel de meest op den voor- grend tredende en bekwame diplomaat van Oostenrijk heengegaan. Reeds geruimen tijd was hij lijdende geweest, maar ofschoon hij zijn Keizer om ontslag uit zijn ambt gevraagd had, deze wilde daarvan aanvan kelijk niethooren. Hij stelde de verdiensten van zijn minister blijkbaar op zeer hoogen prijs en hoopte nog altijd dat deze zijn gezondheid terug zou ontvangen. Pas toen alle hoop op herstel opgegeven moest wor den werd hem ontslag verleend en kreeg hij belooning voor de vele diensten den lande bewezen, de Leopoldorde van zijn Keizer. Von Aehrenthal had zich sedert October 1896 toen hij tot minister van buitenland sche zaken geroepen werd zeer veel vrienden gemaakt. En groote diensten had hij, de scherpzinnige diplomaat, het land bewezen. Ook de annexatie van Bosnië en Herzegowine was zijn werk. De betrekkingen met Duitsch- land wist hij inniger te maken en zelfs die met Italië had hij, niettegenstaande de strubbelingen en bet verzet in de Oosten rijksche militaire kringen, weten te ver sterken. Toch vond zijn politiek niet algemeen bewondering. Vooral zijn houding tegenover Italië maakte hem vijanden Talrijk waren de tegenstanders van zijn politiek van tegemoetkoming aan een vriendschap met Rome. Men weet hoe zelfs de troonopvolger tot die tegenstanders gerekend werd en dat deze nog niet lang geleden een poging deed om Aehrenthal onschadelijk te maken Men weet ook hoe de chef van den generalen staf, generaal Hetzendorf'ziju betrekking neerlegde als een demonstratie tegen Von Aehrenthal's politiek ten opzichte van Italiê< Maar wie hem trouw bleef, dat was de Keizer. In de moeilijke dagen, loen de minister reeds ziekelijk was, bleef de Keizer hem steunen. En de weigering om hem ontslag te verleenen voor de bittere nood zakelijkheid daarvan bleek, mag zeker wel als een demonstiatie ten gunste van Aehrenthal uitgelegd worden. Die bewijzen van dankbaarheid zullen den Staatsman in zijn uren van lijden ongetwijfeld gesterkt hebben. En toen hem op het sterfbed de naam van zijn opvolger medegedeeld was, heeft hij rustig het hoofd kunnen neerleggen met de gedachte dat met zijn dood zijn politiek niet eindigen zou. Ziju opvolger en vriend Graaf Berthold toch is een aanhanger van Aehrenthal's politiek en zal den door hem begonnen arbeid voortzetten. TEXEL, 28 Febr. 1912. Bootdienst. In dank ontvingen wij een dienstbiljet van T, E. S. O., waardoor wij in de gelegenheid zijn aan onze lezers mede te deelen hoe de dienst zal worden vervuld met ingang van Vrijdag 1 Maart as. Zij luidt als volgt: Van Texel Voorm. 4,15, 6,30, 11,15; Nam. 2,50. Van Helder 'Voorm. 5,15, 9,30*; Nam. 12,30, 4,15. De dienst 9,30 van Helder zal op Zon- en feestdagen te 10,20 vandaar worden vervuld. Met 1 April vangt aan de late dienst, nam. 6 uur van Texel en 7.30 v; n Helder.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1