Tweede Blad. 2548. Zondag 3 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. lïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l De Cocks dorp, 26 Februari. Octrooiwetten. Ons werd toegezonden een werkje getiteld „Octrooien", uitgegeven door de Vereeniging „Taevo" te 's Gravenhage, directie H. J. Kooy en A. E. Jurriaanse, werktuigkundig-Ingenieurs. Dit werkje bevat in zeer uitgebreiden zin, alles wat men moet weten en waarop dient.gelet bij het aanvragen van Octrooi op eenige uitvinding, zoowel in ons land als in andere landen. Een aan het werkje toegevoegde tabel, geeft eon tijdelijk overzicht van de voornaamste bepalingen der Octrooiwetten van ver schillende Staten. Ter wille van hen die wellicht hierbij belanghebbenden kunnen zijn, of mogelijk er belang in stellen, maken wij melding van het verschijnen van dit werkje. De verloren zoon. Het echtpaar Koster te 's Gravendeel dat in de meening verkeerde het zoontje, dat 12 jaar geleden vermist werd, te hebben teruggevonden, moet deze hoop laten varen. De jongen die eenigen tijd als verloren zoon heeft gegolden, heelt thans, volgens de „Dordt. Ct." onder pressie bekend Augustien Janssens te heeten. Ongelukkig voorval. Bij het sloopen van de Parkscbouw- burgruïne te Amsterdam is Zaterdag namiddag een gedeelte van de ijzeren bekapping van den koepel ingestort. Twee werklieden, die daar aan den arbeid waren, vielen van 20 meter hoogte, zekere J. Lauterslager en J. Vermeyer, beide wonende op den Zeedijk. De eerste werd ernstig de ander minder ernstig verwond. De ergst gewonde werd per auto-brancard naar het Binnengasthuis vervoord, do trailer per fietsbrancard. De brandweer werd gealarmeerd om hulp te verleeöen, maar kon dadelijk weer inrukken. Een der gewonden, J. Lauterslager, ligt nog steeds buiten kennis, voor den ander E. Vermeyer, vreesde men het ergste. Van den Eiffeltoren gesprongen. Een kleermaker te Parijs Frans Reichelt genaamd, 33 jaar oud en Oostenrijker van geboorte, had een para- chute-costuum uitgevonden. Reeds had hij er proeven mee genomen door een pop in dat costuum gekleed van het dak van zijn huis te werpen, welke proeven zoo goed geslaagd waren, dat hij Zondag oen proef met zich zelf wilde nemen. Gestoken in zijn zijden parachute costuum begaf hij zich naar den Eiffeltoren en op het eerste platform gekomon, stapte hij moedig en vol vertrouwen in de deug delijkheid van zijn uitvinding, op de balustrade. Hij groette de omstanders en sproDg in de diepte. Helaas, de capuchon, die am het costuum bevestigd was en den man in een zwevenden toestand moest brengeD, waarin hij ongedeerd den grond bereiken kon ontplooide zich niet en de ongelukkige heeft het mislukken der proefneming met den dood moeten bekoopenr Zijn lichaam drong 15 c.M. diep in de aarde en was geheel verpletterd. Bestratingsproef. Op den Rijksweg van Tilburg naar Breda zal voor een klein gedeelte, n.l. bij dó kazerne te Tilburg, een nieuw soort van bestrating beproefd worden. Hierbij komen de keien het onderste boven in den grond te liggen met daaroverheen een cem9ntlaag, terwijl de bovengrond stofvrij wordt gemaakt. Slaagt de proef, dan zullen successievelijk alle rijkswegen op deze wijze bestraat worden. Een gevaarlijk dier. Te Londen is oen van schrik dol ge worden stier een gebouw met verdie pingwoningen binnengerend, alle trappen opgeklommen, totdat hij op het platte dak was. Vergeefs trachtte twintig man twee uur lang hem daar te vangen. Een paar malen scheelde het weinig of de stier was over den muur, die om het dak heen staat gesprongen. Toen besloot men bet dier dood te schieten. Dit werd, zeer gepast, aan een slager opgedragen, maar de man was een slecht schutter, of het wapen was te licht; de kogels, die het dier in het lijf drongen, verscheiden misten er nog doodden het niet. Toen kwam een in specteur van politie met een legerge weer, waaruit nog drie kogels het beest troffen voor het viel. Nu was het nog een kunst het doode dier beneden te krijgen. Kop en beenen werden eraf gehakt en de romp liet men van bet dak vallen. Met een geweldigen smak kwam het, van 15 M. hoog, op straat neer. Hef voordeel van ruime kleeding voor vrouwen. Te Urk viel de vrouw van dep tjalk- schipper C. Post van de loopplank achter over in de haven. Gelukkig hoorde haar man, die haar een eindje verder opwachtte om samen naar de avond kerk te gaan, den plons en snelde hij met nog iemand, die eveneens den slag in 't water gehoord had, naar de plek des onheils. Op haar ruime Urkerkleeding dreef zij nu tusschen den wal en het nogal ver van den kant geladen schip en eerst na veel moeite gelukte liet den beiden mannen de vrouw, die als verlamd van schrik zelf niets kon medewerken tot haar behoud, binueu boord te halen. Invoer van buitenlandsch vleescli. De invoer van buitenlandsch vleesch neemt in den laatsten tijd dusdanig toe dat zoowel groote als kleine slagers te Amsterdam groote aankoopen doeD, om daarvan niet alleen de werkmansklasse maar ook de burger- en gegoede klasse te bedienen. De veehouders, die in den laatsten tijd van de slagers abnormaal hooge prijzen voor hun slachtvee eischten, hebben hun prijzen reeds aanmerkelijk moeten verlagen, terwijl een veel grooter daling dier prijzen te verwachten is. Onnoodig te zeggen, dat een en ander ten goede zal komen aan burger- en werkmansklasse. Dure gladiolussen. Dat de liefhebberij voor goede en nieuwe soorten gladioluseen nog niet geweken is blijkt wol uit het feit, dat de heer C. P. Alketna-le te Noordwij k ziju geheele voorraad „Glory van Noord- wijk" heeft verkocht voor de reu'zensom van f 20,000. Als men weet, dat het gewicht dier partij slechts één kilo bedroeg, beseft men welk een fabelachtige hooge prijs betaald is. Het is nu drie jaar geleien, dat deze variëteit door den heer Alkema werd gewonnen en in dien tijd heeft deze partij f20.000 opgebracht. De waterstand in Friesland. Op sommige plaatsen in Friesland begint het, wat den hoogen waterstand betreft, op twee jaar geleden te gelijken. Verlangend wordt uitgezien naar een stevigen molenwind. Men vaart door de polders alsof het groote meren waren. Uit Soikzwaag wordt gemeld, dat men, zoo ver het oog reikt, een zee van water ontwaart. Achter Noord- en Zuidbroek golft nog een groote zee. Tusschen Akkrum en Terhorne is de grintweg door het water ingesloten. Bloedvergiftiging Een heer te Ter Apelkanaal had bloedvergiftiging aan het been. Bij 't uitwasschen van het verband schijnt zijn vrouw een wondje aan de haod te hebben gehad, zoodat de besmetting daardoor werd overgebracht, 't Gevolg was, dat beiden naar 't ziekenhuis te Groningen werden vervoerd. Men vreest dat de man een been en de vrouw een arm zal moeten missen. Wat van den brand in de Amster- damsche haven overbleef. Wat acht dagen geleden geheel verloren verzengd, verkoold en waardeloos scheen, blijkt thans een reuzen-wonderkuil te zijn geworden, waaruit ruim 200 rappe handen van 'smoigens vroeg tot het vallen van den avond ontzaglijke voor raden bruikbaar en waardevol goed voortdurend opdiepen. Een werk, dat nog drie weken aan honderd man arbeid en brood verstrekken zal. Aan de kade liggen thans diepe en reeds zwaar geladen goederenschuiten gemeerd. Keurig ge rangschikt, goederensoort naast goederen soort worden zij beladen met tabak, vee voer (molastella) scherp riekende peper een onaangename geur verspreidende copra en dan nog rubber, koffie, vet- boonen, huiden en nog heel veel meer. Mooie beschikking. Bij de opening vau het testament van de Israëlietische mevr. Cor. W. Neustadter een Amerikaanscbe, bleek, dat deze dame ten behoeve van liefdadige instellingen in New-York J ,545,0110 p. st. heeft be stemd. Het grootste deel van deze enorme som is bestemd voor den bouw van modelwoningen voor gezinnen met be perkte middelen. Voederwikken. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden, Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en "Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De eerste openbare vergadering der Chr. Jongel. Vereen. Bxelsior qp Zondagavond jl. is door de afwezigheid van den heer Kloosterman ook in deze courant afgemeld. Dit had niet zoo moeten wezen. De vergadering behoefde niet afgezegd, en is ook niet, wat men noemt in het water gevallen. Wel waren door die geruchten maar weinigen opgegaan maar degenen die na de afkondiging der wijziging, 's morgens in de kerk, toch waren gekomen, zullen het zich zeker niet beklaagd hebben Het was nu echt een openbare vergadering der Jongelingsvereeniging, waarbij deze zelf naar voren trad. Hadden velen gedacht en gezegd, dat het //gebouwtjev voor een openbare vergadering zeker te klein zou blyken, zooveel welen wc nn al, dat de 80 zitplaatsen, dezen avond bereid, best tot 100 a 120 kunnen worden opgevoerd. Ditmaal waren echter de meeste stoelen niet bezet en wij hadden alleen maar spijt nu en dan, dat maar zoo weinigen konden mede genieten van wat geboden werd. Nadat de vergadering geopend was door den voorzitter met een kort woord, zongen wij Ps. 25: 2 en 4 op onze gebruikelijke wijze, doch zonder orgelbegeleiding. Daarop volgden voorgebed en bijbelbespreking, zooals wij gewoon zijn. Had hierbij een derïedcn het bestemde Schrift-gedeelte gelezen, in het vervolg van den avond traden nog twee andere leden op met voordrachten welke gewis een diepen indruk maakten. Tot slot werd door den voorz nog een korte lezing ge houden over Ada van Holland, de ongelukkige Hollandsche gravin, die ons Texelaren bij name welbekend, maar verder meest een vreemde is. En toen wij met dankgebed en gezang geëindigd hadden, en do leden der vereeniging nog een wijle, nableven tot eenige huishoudelijke werk zaamheden, gingen wij welvoldaan huiswaarts, in dank jegens de vereeniging, die ook na haar kort bestaan al zoo'n goede samenkomst wist te bereiden. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Dit is eeu der gewassen, die men niet dikwijls hoort noemen, terwijl de teelt roor zware al» voor lichte gronden van belang kan zijn. Wikken zijn stikstofverzamelaars, evenals erwten, boonen en klaver. Niet alleen leveren zij als groen of als hooi -een uitstekend, veevoeder, maar de wortel- resten verrijken den boden met een belangrijke hoeveelheid stikstof. Dit komt het volgende gewas ten goede. De bewerkiBg van het land is zeer eenvoudig: de zaadvoor wordt reeds voor den winter gereed gemaakt. Alleen als de bodem zeer nat is, moet hij in het voorjaar weder bewerkt worden. Men geeft per Hektare 400 a 600 K.G. S'iakkenmeel en 600 a S00 K G. Kainietnaar gelang den toestand van den bodem. Bij den zaadaankoop mag men wel zeer voorzichtig zijn. Wikkezaad is moeilijk zuiver te winnen, daar een plant bloeit en dikwijls rijp zaad draagt, terwijl een menigte wilde wikken tusschen de geteelde voorkomen. Daarbij komt nog dat wikkenzaad spoedig broeit en schimmelt. Alles bij elkaar genomen is het dus zaak bij een vertrouwd handelaar te koopen. Moet men een hoogen prijs betalen, zoo handelt men toch voordeeliger, dan een goedkoopere kwaliteit bij een minder soliede firma te betrekken. Bij zaaien met de machine heeft men 150 a 220 K.G. per Hektare noodig, met de hand 200 a 300 K.G. Wikke is een klimmende plant, en zeer slap van stengel. Daardoor gaat de snelwassende wikke spoedig legeren. Om dit t'egen te gaan, vermengt men het wikkezaad met 20 a 25 K.G. sterkhalmige haver, dit geldt vooral voor zware gronden. Op lichte wordt de grond te spoedig hard en groeit de wikke trouwens niet zoo weel derig en heeft minder steun Doodig. Zoowel natte en znre, als taaie en koude gronden zijn voor de wikke te gebruiken. Het spreekt echter van zelf, dat het gewas het beste groeit op vruchtbaren, doorlatenden bodem. Men zaait gewoonlijk in April. Een weinig nachtvorst doet geen schade. Men kan ook later zaaien, b.v. in Juli. Dau heeft men in den herfst nog groen voeder. Eehter kan er dan geen hooi van ge wonnen worden. Als de planten een halven vinger lang zijn, wordt er geëgd, teneinde het onkruid te vernielen. Op zeer lossen grond wordt er vervolgens nog gerold. Dit deert de wikke plantjes blijkbaar niet. Als de haver zijn tros aren vertoont, is de wikke aan 't bloeien en geschikt om te maaien. Maait men vdór den bloei, dan is het voeder te waterig; maait men later, dan worden haver en wikke te slordig. Hooi winnen is alleen mogelijk bij voortdurend droog weer en heeft bij voorkeur plaats op klaverruiters. Wikkenhooi schimmelt spoedig. Op 't Landbouwproefstation te Goes neemt men proeven om wikken op kleigrond als groenbe- mesting te gebruiken. In het midden van den zomer werden de wikken gezaaid en gedeeltelijk in 't voorjaar ondergebracht. Op die wijze kreeg men veel plantendeelen in den bodem, die daar door humusrijk werd, terwijl de stikstof eveneens den bodem verrijkte. De proeven leverden zeer goede resultaten op, zoodat menigeen ook eens de wikkecultuur zal willen beproeven. B. op Vrijdag 16 Eebruari 1912. Afwezig de heer T. Meijer. Aan de orde is een verzoek van Mej. A. de Vries, onderwijzeres, om 3 maanden verlof wegens ziekte, buiten bezwaar van de gemeentekas. Na lange discussie, waarin de raad betuigt, dat ken- ring door twee doctoren nog geen waarborg geeft en de Voorz. zegt, dat de gemeente er in ge- loopcn is, wordt besloten het verlof te verleenen. Naar aanleiding van het niet goedkeuren van het raadsbesluit door Ged. Staten, wordt vast gesteld, dat kinderen bij hun toelating tot de O. L. School 5V2 jaar moeten zijn. Dit besluit treedt 1 April a.s. in werking. üp een adres van //Vlielands Belang/', ver zoekende aanschaffing van een brandspuit, omdat op het eiland geen braDdbluschmiddelen zijn, wordt afwijzend beschikt. Een ander verzoek van dezelfde vereeniging om de kermis op een meer gunstig tijdstip te houden, wordt eveneens afge wezen. Besloten wordt de ingediende jaarverslagen van de Gemeente, van het Zeevaartk. Onderwijs en van het, Openb. Lager Onderwijs bij de raads leden te laten cireuleeren. Door den Voorz. wordt den raad meegedeeld, dat zijn goedgekeurd de besluiten tot aankoop van grond, tot het aangaan eener geldleening, de heffing op gedistilleerd 1913, en dat in verband met de verbouwing der Zeevaartk. School het subsidie met f 200 verhoogd is. Vastgesteld wordt het primitief kohier Honden belasting 1912 tot een bedrag van f 61.Het door B. en W. ontworpen kohier v. d. Hoofd. Omslag 1912 wordt in besloten zitting behandeld en daarna vastgesteld op f 1S6S,96- Bij rondvraag dringt het lid G.Blom er op aan dat noemaals gepoogd zal worden bij den betrok ken minister meerdere subsidie te krijgen voor verbetering der traktementen van h.h. leeraren bij het Zeevaartk. Onderwijs. Aldus b'slolcn. De vergadering wordt daarna gesloten.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1