2550. londag 10 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. M arktberiehten. !tit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. Kohier van de Belasting op de Ilonden. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier en het eerste aanvullingskohier van de belasting op de honden voor het dienstjaar 1912, gedurende vijf maanden, van den 7 Maart 19 Ld tot en met den 7 Augustus 1912, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 6 Maart 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT, Burgem. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 6 Maart 1912. Gisteren, Vrijdag legde te Gronin gen onze plaatsgenoote mej. K. Kuperus met gunstig gevolg examen af voor akte nuttige handwerken I. o. We schrijven Maart. De tweede maand van het jaar is afgedaan, we schrijven Maart. Maart heet Lentemaand en zeker wordt met verlangen uitgezien naar het heerlijke jaargetijde, de Lente, waarin het nieuwe leven zich zal openbaren, waarin alles zal ontluiken, waarin alles zal getuigen van de herleving der natuur. Reeds doen de sneeuwklokjes het goed.de crocussen vertoonen kleur en zijn dank baar voor de zonnestralen welke haar koesteren. Ook enkele heesters beginnen alreeds te knoppen, en wanneer Maart zich wat gunstig wil doen kennen zullen tuin en velden spoedig een vroo- lijker aanzien krijgen. Met verlangen zien we den tijd tegemoet, die weer levens lust en levensmoed zal brengen. Schietoefeningen. Voor het bijwonen der vergadering op Vrijdag in het schoollokaal te Den Burg, waar door een officier een lezing werd gehouden tot opwekking van deelname aan de schietoefeningen tot verhooging van 's Lands Weerkracht, was weinig animo. Een half uur over den bepaalden tijd was een voldoend aantal aanwezig, waarop door den aanwezigen officier in grove trekken de inrichting en bestem ming van leger en vloot, enz. werden geschetst. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Voor deelname gaven alle aanwezige jongelui zich op, benevens de namen van nog een vijftal anderen. Medegedeeld werd dat de gelegenheid blijft bestaan zich aan te melden, ge durende de schietoefeningen die van Mei tot September op nader te bepalen dag zullen worden gehouden in de Algemeene Bewaarschool alhier, terwjjl spoedige aanmelding gewenscht is met het oog op mogelijke deelname aan de schiet wedstrijd, die einde Augustus zal plaats hebben. Waal, 7 Maart. Gister had op de hofste „Padang"een droevig ongeluk plaats. Bezig zijnde met het laden van een wagen met pakken stroo, kreeg een inwoner van ons dorp, de heer G. U.K. eén blok tegen het achterhoofd na een half uur was do man overleden. K. was 51 jaar oud, gehuwd en in het bezit van 12 volwassen zoons. Do deelneming op ons dorp is algemeen. De Cocksdorp. Woensdag j. 1. werd in eene daartoe uitgeschreven vergadering in het lokaal van den heer Buijs in beginsel tot het oprichten van een korfbalclub voor dames besloten. Het bestuur bestaat uit de dames B. Hempenius Voorz. A J. v.d. Veer Sec., H. C. R. Brans penn., C. W. Kalis en G, H. Thomassen. Oudeschild, 8 Maart. Woensdagavond j. 1. zou voor de leden der Nederl. Herv, Gemeente alhier op treden de propagandist van Woerden. Up het laatste oogenblik scheen deze echter verhinderd te zijn. Om de gemeente Diet teleur te stellen, hield daarom ds. Buiskool voor ruim 200' leden eene keu rige lezing. Ais onderwerp had ZWEW. gekozen De vooruitgang der beschaving. Met de visscherij wil het nog maar niet. Eu de vangst od de prijzen der garnalen laten nog altijd veel te wenschen over. Zoo zelfs, dat vele visschers weder aan het oesterkorren zijn gegaan. In hoofdzaak is het hierbij om de wulken te doen. Met deze bezigheid hopen zij meer te verdienen daD met het garnalen- visschen. Gedurende de maand Februari zijn van hier verzonden, 35 koeien, 37 kal veren, 156 schapen, 4 paarden en 56 varkens. Oosterend 8 Maart. De Rederijkerskamer „V.I.O.S." heeft besloten om twee avonden aaneen, 16 en 17 Maart, eene tooneelvoorstelling te geven, eenmaal voor ouderen en eenmaal voor jongeren. Opgevoerd zullen worden Een Kerstavond, Een huis met Com mensaals, De werkstaking van Mevrouw Tingeling. Nadere aankondiging per advertentie zal plaats hebben. De slaking in Amsterdam. In het geheel staken er nu in Amster dam ruim 1200 gezellen, als loodgieters 580 (onder wie 130 jongens)stukadoors 65; opperlieden: 15; electricieus320; scheepsbouwers: 210 (onder- wie, 57 jongens); bitum mrstiekwerkers 24. Ook 's zomers sclioolvoeding Gedurende de herfst- en wintermaanden heeft in de lagere scholen te Groningen school voeding plaats. Een steike aan drang is er nu om ook des zomers met schoolvoeding door te gaan. Reeds is van gemeentewege het advies van de hoofden der scholen gevraagd. Schadelijke waterstand. Vele boeren op Walcheren verlangen hard naar den tijd, dat ze hun weiden van kunstmest kannen voorzien. Dat is op tal van plaatsen nog altijd niet mogelijk omdat er nog zooveel weiden voor een groot deel ouder water staan. Dooi gaans zijn in Maart de meeste droogmaar nu is er nog geen uitzicht op. Olie in de brandende kachel Eèn vrouw te Roelof-Arendsveen had do onvoorzichtigheid met een kan petro leum te gieten in het het nog smeulend vuur der kachel om het wat aan te wakkeren, met het Doodlottig gevolg, dat een ontploffing plaats had, waarbij de kan uit elkander Sprong en de kleeren der vrouw in brand geraakten. Zij bad nog de tegenwoordigheid van geest naar buiten to loopen en in de vaart te springen die vlak bij ligt, daardoor was ze gered. Met een paar brandwonden aan het gezicht kwam ze er af. Gedwongen winkelnering. De Nieuwe Tilb. Ct. verhaalt als een staaltje van den meest scnrijnenden vorm van gedwongen winkelnering het volgende De patroon dwingt zijn knecht brood bij een bepaalden bakker te nemen. Als loon voor dezen dwang brengt hij bij de loonafrekening iets anders doet hij er niet voorden prijs van het brood van 18 cents zooals men alge meen het brood betaalt op twintig. De brave patroon spreekt den bakker aan en zegt„Als gij mij het brood niet elf cents in rekening brengt, levert gij niet meer aan mijn knechts. En wat doet de bakker? Ook hij leeft onder den druk der omstandigheden en heeft ootmoedig voor de eerlijkheid van den patroon der arbeiders, die bij hem brood moeten koopen, te buigen. Hij rekent dus den patroon elf C9nts, zoodat deze zeer eerlijke man met niets te doen dan zijn arbeiders aan het eind der week het loon af te trekken, negen cents op elf verdient. Onzen bakker intusschen, die uit een pond meel er geen twee kan wegen, kan voor elf cent geen behoorlijk brood leveren... en geeft te min gewicht of knoeit met zijn waar. Battenplaag In den Langendijk, (Noord-Holland), heelt men verschrikkelijk veel te lijden van ratteD. Drie tuinbouwvereenigingen aldaar zullen trachten gezamelijk de rattenver- delging ter hand te nemen. Waarschuwing aan buitenmenschen. Er schijnt zich in Amsterdam een bende op te houden, die 't bijzonder heeft voorzien op buitenmenschen, van wie kan verondersteld worden, dat zij geld bij zich hebben. Werd reeds medegedeeld dat een landbouwer uit den Grooten IJpolder bij de politie aangifte deed, dat hem Maandag op het Damrak oen portefeuille, inhoudende f900, wasontstolen. Woens dagmorgen kwam een andere buitenman bij de politie aangifte doen dat bij, ver moedelijk op N. Z. Voorburgwal, beroofd was van een portefeuille, eveneens f 900 inhoudende. Ontvlucht. Men meldt uit' Medemblik Woensdagavond bemerkte men, dat uit 't krankzinnigengesticht twee verpleegden waren ontvlucht. Zij hadden een privaat raampje verbroken en kans gezien zich er door heen te werken. Onmiddellijk werd naar alle kanten getelegrafeerd met het resultaat, dat een der ontvluchten onder Hoorn werd gegrepen en naar het gesticht teruggebracht werd. De andere, die een fiets van den postbode te Opper does gestolen heeft en zich daarmede uit de voeten heeft gemaakt, is te Amster dam aangehouden. N. v. N. Engeland. De staking. In hun gebedbn vlechten de Angli- kaansche bisschoppen in deze dagen een zinsnede in, welke het verlangen te kennen geeft dat God „in deze tijden van woeling en strijd ons door de in geving vau den Heiligen Geest een dieper inzicht van de broederschap der mensch- heid moge schenken." Deze bede is, gezien den enormen omvang der huidige staking en de slagen, die zij aan het economische leven toe brengt, zeker niet misplaatst. Als eerste bijkomstig gevolg van de staking zal de prijs van het brood zeer waarschijnlijk sterk de hoogte ia gaan, wegens de moeilijkheid om meel in vol doende hoeveelheid aan te voeren. Reeds zijn de andere, toch al dure levens middelen in verscheidene plaatsen in prijs gestegen. De chef eener groote bakkerij te Londen verklaarde dat volgens hem noch de regeering noch de openbare meening de volle beteekenis van den huidigen toestand begrijpen. Volgens hem zou er, indien de stakiDg langer dan een maand bleef duren, in geheel Engeland geen gram meel meer te vinden zijn. Alles zou zijn opgegeten, en dit zou gelijk staan met hongersnood, daar er in Engeland geen voedsel bestaat, dat het brood kan ver vangen. Boter kan desnoods van Denemarken en Skandinavie worden ingevoerd, uit welke landen Engeland trouwens zijn meeste boter betrekt, maar de prijs zou zoo buitensporig hoog worden, dat alleen zeer welgestelde personen boter zouden kunnen koopen. Dinsdag waren 5 millioen mannen, vrouwen en kinderen onmiddellijk door de stakiDg getroffen. Het aantal werkloozen buiten de mijn industrie beliep al 270,000. De dienst op de spoorwegen lijkt ner gens meer op. De menschen uit de voor steden kunnen Londen biina niet meer bereiken. In het geheel waren er 2600 treinen opgeheven. Honderden stations zijn gesloten. Ook prettig Een hypotheekbank had vóór eeDige jaren haar Haarlemschen taxateur opge dragen een huis in de groote Houtstraat, te Haarlem, te schatten. De taxateur schatte de waarde op f25,000 en de bank gat f 16,000. De debiteur failleerde en bij verkoop bracht het perceel slechts f 10,900 op. De rechtbank te Haarlem heeft nu den taxateur veroordeeld tot betaling van het verschil aan de bank. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. TEXELSGHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere andcn met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Van 2 tot en met 8 Maart 1912. GEBOREN Jantjed. v. Pieter Burger en Adriaantje Schuijl (Harkebuurt). Corneliad. v. Jan Bruin en Neeltje Lap (den Hoorn). Cornelis Jan, zood v. Leendert Eelman en Alida Pieternella Bakker (den Burg). ONDERTROUWD: Jan Mets en Antje Schagen. Jacob Keijser en Antje Kuijper, Cornelis Jonker en Antje Lap. GETROUWD: Hendrik Dop en Frouwtje Laan. OVERLEDENPieter Visman 68 jaar, geh. met Engeltje Kok, (WaalenBurg.) Gerrit Kikkert, 51 jaar, geb. m. Naatje Kalf (de NVaal.) Antjo Roeper, 75 jaar, geh. met Dirk Keijser (den Burg.) Cor nelis Smits, 80 jaar, wedn. van Johanna Ocque (de Cocksdorp.) Scliagen, 7 Maart. Aangevoerd: 10 Geldekoeien f 140 a f 180 70 Vette Koeien t 200 a f300, 40 Kaltkoeien f 180,a f 300 200 Nuchtere Kalveren f 7 a f22. 45 Vette Varkens 56 a 60 ct. per Kg. 100 Biggen f 11.00 a f 16,00; Boter f 1.55 a f 1.65 per K.G. Kipeieren t 3 a f 8.50 per 100. Leiden, S Maart. Ter markt aangevoerd 11 Stieren f 132,— a f 340,—; 383 Kalf- en Melkkoeien f 179 a f335. 125 Varekoeien 114 a f 258 191 Vette Ossen en Koeien i 194 a f354 49 Kalveren (vette) f 64 a f 126 125 Kalveren (magere) f4.a 1 11 462 Biggen f 6.it f 12. 132 Schapen (vette) f 17,a f 31. 1052 Schapen (weide) f 16,a f 29,— 343 Magere Varkeus f 14,— a f 42,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1