Firma LANGEVELD& DE R 0 0 IJ, Park-straatBurg op Tex e l Tweede Blad. 2550. iondag 10 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws» en Advertentieblad. van en naar Texel. Gemengd Nieuws. Predikbeurten- BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post. door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIE N worden aangenomen Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4.15 6,30; 11,15; 2,50; TREIN van HELDER: 6,28; 7,45; 12,18; 4,10 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,39'; 10,50; 12.01; 3,26; Zondags 9,42. BOOT van HELDER: Dagel. 5.15; 9,30; 12,30; 4,15; Zondags 5,15; 10.20; 12,30; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Een nieuwe coöperatieve keuken voorloopig berekend op 2 a 300 leden is Zaterdagmiddag op de Nassaukade te Amsterdam geopend. E6n bijzonderheid dezer inrichting is, dat men de keuken boven in het gebouw heeft gevestigd. Men heeft nu geen last van etenslucht, die des te hinderlijker zou zijn, omdat hier voor de leden ook de gelegenheid bestaat, te komen eten. Het eten gaat van de keuken per lift naar de eetkamers, of, in bussen, naar de karrengarage beneden. Voor de leve ranciers en het personeel is een afzon derlijke opgang naar de keuken. De eetkamers zijn eenvoudig, maar smaak vol ingericht. Sweeuwklokjes. In Waterland staan de sneeuwklokjes op de boerenerven thans in vollen bloei. Door de hooge prijzen welke daarvoor betaald worden legt men zich toe op het aankweeken van deze bloempjes, hetgeen vroeger nooit werd gedaan. Zekere K. te Oostzaan, heeft dezer dagen dit sieraad van zijn bleekveld aan een handelaar verkocht voor f 150. Smakelijk eten. Door de politie te Utrecht is in een volkslogemeüt een hoeveelheid vleesch in beslag genomen, dat blijkbaar van een den natuurlijken dood gestorven koe afkomstig is. De logementhouder had het vleesch verstopt, om het te bestemmen als voedsel voor de gasten. Een bekend handelaar in dergelijke lekkere hapjes bleek de leverancier te zijn. Waarom de mensch rechtop loopt. Aan den Amsterdamschen brief van de Leeuw. Crt. is het volgende ontleend Op een meisjesschool, een voor meer uitgebreid lager ouderwijs welke zullen we nu maar niet zeggen, want dat geeft „heibel" zooals ze in de Jordaan zeggen komt bij de natuurlijke historie de vraag ter sprake, waarom de mensch rechtop loopt. „Omdat hij van de apen afstamt", zegt een der leerlingen neuswijs. „Hoe weet je dat vraagt de leerares. „Dat heeft Darwin gezegd", antwoordt het meisje nog neuswijzer. De leerares was nu wel verplicht de leer van Darwin uit te gaan leggen. „Jolui moeten je 't zoo niet voorstellen. Darwin heeft aangenomen, dat in de ontwikkeling van hot dierenrijk er op een gegeven oogenblik twee individuen bestonden, twee broers als 't ware, waar van de een de voorvader werd van het menschelijk geslacht, de ander van het apengeslacht. En daarom mogon we niet zeggen, dat de mensch afstamt van den aap." Het auditorium vindt deze redeneering hoogst vermakelijk. Gegiegel klinkt van alle kanten, doormengd met de namen van wederkeerige kennissen, wier uiter lijk het duidelijk bewijs levert van de juistheid der eerste beweririg. Eu uit den chaos van bekoorlijke stem metjes klinkt opeens het geluid van het neuswijsje„Twee broers! Goed 1 Maar de vader van die twee was dan toch zeker wel een hi-ol groote aap ziet u wel dat ik gelijk heb," zoo concludeerde ze triomfantelijk. De leerares vond het raadzaam maar tot een ander onderwerp over te gaan. Italianen in de Limburgsche mijn streek. Men meldt aan „De L E." Door de directie der steenkolenmijn te Palenberg bij Ubach (PruiseD) is de boerenhofstede genaamd. De Kruisstraat te Rimburg, gemeente Ubach over Worms aangekocht. In den loop van dit jaar zal in de bij de hofstede behoorende weilanden ge legen op Hollandsch grondgebied door de Palenbergsche mijn een kolonie gebouwd worden, waar ruim 7U0 Italiaansche mijnarbeiders onderdak zullen vinden. Laatstleden Zondag had het gehucht Rimburg dat uit circa 300 inwoners be staat, meest tot den boerenstand behoo rende, reeds bezoek van een 30 tal Itali aansche arbeiders. In een herberg werd ruzie gemaakt. De Italianen namen uit Holland eene flinke hoeveelheid jenever mede naar Duitschland de Duitsche douanebeamb ten stonden machteloos tegenover de bende er werd van weerszijden met de wapenen gevochten. De Italianen trok ken Pruisen binnen onder het zingen van het refrein Wij zjjn Italianen en geen Pruison. Boerenjongens en -meisjes. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hooger b9roep terecht een expediteur, beklaagd 27 October 1910 vijftig kisten boerenjougens en -meisjes, inhoudende 589 liter, uit België in ons land te hebben ingevoerd, dezen drank verkeerdelijk als vruchton op brandewijn aangevende, inplaats van als gedistilleerd. De rechtbank had beklaagde ontslagen van rechtsvervolging, omdat boeren jongens en boerenmeisjes te beschouwen zijn als vruchten op brandewijn en niet als gedistilleerd. De Rijksadvocaat had oplegging van 2 boeten, groot f 7800 en f 3900, geëischt, en het O.M. had toewijzing van dien eisch gevraagd, omdat gedroogde vruch ten zooals krenten en rozijnen niet ingemaakt kunnen worden de wet het onderscheid tusschen ingemaakte vruchten en gedistilleerd kent en alles wat geen ingemaakte vruchten zijn onderworpen is aan een recht van 10 percent. In hooger beroep eischte de Rijks advocaat mr. Asser dezelfde straf als in eersten aanl9g. De advocaat generaal mr. De Josselin de Jong vroeg thans evenwel ontslag van rechtsvervolging. De muizenplaag. De landerijen te Bleskensgraaf en omgeving liggen, niettegenstaande Maart nabg is, nog dor on kaal. Dit is een gevolg van de muizenplaag van 't vorig jaar. De muizen hebben n.l. de grasplantjes grootendeels vernield en het gevolg zal- zijn, dat de landbouwers hun vee niet zoo vroeg van den stal zullen kunnen doen als andere jaren. Het aantal muizen, dat weliswaar hard is verminderd, is echter nog zoo groot, dat het te bezien zal staan of men dit jaar van de plaag verlost zal zijn. Zondagswet. De kantonrechter te Eindhoven heeft uitgespraik gedaan in de zaak van eenige werklieden, die op den tweeden Kerstdag in het openbaar arbeid hebben verricht en deswege vervolgd werden wegens overtreding van den Zondagswet. Als deskundige was gehoord de heer J. Castelyns, professor aan het Groot Seminarie, die verklaarde, dat tengevolge van Motu Proprio, uitgevaardigd door den paus op Juli 1911, de Tweede Kerstdag niet meer als een Katholieke feestdag wordt beschouwd. Op dien grond ontsloeg de kanton rechter de beklaagden van alle rechts vervolging. Hos werkstakers doen. Het Volk deelt de volgende schand daden mede Dinsdagmiddag der vorige week zijn een 15-tal stakende loodgieters een nog onbewoond huis aan de Keizergracbt 226 binnengedrongen en hebben daar op de bovenste verdieping twee knechts van baas Korsten leden der Christelijke voreenigingen Rehobotb na hun weigering om mee te staken, „afgetuigd." Een hunner een 19-jarige jongen kon gistermorgen wegens de bekomen wonden zijn arbeid niet hervatten. Bovendien werden stukken pijpleiding bestemd voor een closet, van hun plaats gerukt en letterlijk in 6lkaar getrapt. Vleeschprijzen. Aan bet Nbl. vau Nederland ontleenen wij het volgende: Zooals wij gisteren mededeelden, heeft België tegen 2 Maart a.s. zijn grenzen geopend verklaard voor levend melk- en fokvee. Een deskundige, dien we vanmorgem spraken, deelde ons als zijn meening mede, dat, wanneer deze maat regel, niet van tijdelijken aard is en voor onbepaalden tijd geldig blijft, een belang rijke verhooging der vleeschprijzen over eenigen tijd voor ons er het gevolg van zal zijn Want wat is bet geval België is, wanneer het ten minste de grenzen heeft geopend, wel een der grootste afnemers van Hollandsch vee. Nu is hier wel geen sprake van slachtvee, maar regel is, dat men eerst dan een rund gaat mesten, wanneer het voor de raelkgeverij of voortteling niet geschikt blijkt. Het slachtvee wordt dus als 't ware gekozen uit het andere vee. Wat nu betreft de prijzen van den „mageren handel" den handel in melk- en fokvee deze zullen onmiddel- liik sterk de hoogte ingaan. Dat scheelt, zoo zeide men ons, dadelijk 20 a 30 gulden per stuk. Echter zal België s maatregel, zij het dan ook over eenigen lijd, tevens op het slachtvee van invloed biijken. Ned. aardappelen in Duitschland. De invoerrechten, die anders te begin nen met 15 Febr. op de Ned. aardappelen in Duitschland geheven worden, zijn nog tot einde April geschorst. Men hoopte daarmee, met het oog op de dure tijden het volk goedkooper aardappelen te ver schaffen, doch had buiten de Nedoilaud- sche firma's gerekend. Deze hebben daar een zaakje in gezien en den prijs van hun produkt vermeerdert met de rechten die anders aan de grenzen geheven worden. Een voorbeeld: Voor het schorsings besluit van den Bondsraad kostten de Eigenheimers f2,80 tot f2,90 per 100 pond. Daarna hebben onze firma's de prijzen verhoogd tot f3,20 en f3,40. Schrikkeljaar. Eigenaardige gebruiken merkt men in Engeland op op den schrikkeldag, den 29 Februari om de vier jaren. Als bijv. een jong meisje een eenigzins schuchteren vereerder heeft, dien zij gaarne een bekentenis zou ontlokken, die echter, wegens al te groote beschroomdheid of om andere redenen, geen woord zegt, kan zij op schrikkeldag hem haar hand aanbieden. Dat zou volstrekt geen verkeert licht werpen op een meisje. Er zijn meer dergelijke dingen op schrikkeldag in gebruik. In Londen is nauwelijks één danszaal, waarcp voor 29 Februari niet beslag wordt gelegd voor een maskerade of een bal. Vrouwen hebben dan de leiding in de inrichting van het feest; de dames vragen de heeren ten dans en de mannen moeten dezen dag de rol van muurbloempjes over nemen. Ook wordt dan de heer en niet de dame naar tafel geleid. Daar is trouwens niet mee gezegd, wie naderhand betalen moet. Totnogtoe heeft de schoone sekse het nooit als een eer gerekend in de b9urs te mogen tasten, zelfs niet op 'schrikkeldag. Hoe 't in China toegaat. Nu beginnen in China de soldaten een woordje mee te spreken. Dat is meer zoo de gewoonte in Oostersche landen. Eerst werft men soldaten in massa aan, omdat twee partijen in den lande ze in den regel noodig hebben, maar als die partijen 't eens zijn geworden betaalt men, ook al vaak, omdat men 't niet kan, den mannen geen soldij meer uit. Zoo ODgeveer is 't ook gegaan in China, 't Begon met een muiterij van troepen te Wutchang aan den Jang- tschiaug, 't ging voort met eeD andere muiterij te Peking en 't is uitgeloopan op een soldaten-oproer te Peking, Poatungfu, Tientsin en denkelijk nog wel andere plaatsen. Overal werden de huizen geplunderd en in brand gestoken, menschen vermoord, ook enkele vreem delingen en 't zag er wel naar uit, alsof de buitenlandsche gezantschappen zelfs werden bedreigd. 't Lijkt wel de zak van een school jongen. Bij een vleeschhouwer in een gemeente nabij Leiden is een koe geslacht, die in zijn maag bleek te herbergen 7 haar spelden, 4 spijkers, 1 gewone en 1 veilig heidsspeld, en een paar stukken glas! Zondag 10 Maart 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. Koog, Nam. half drie ds. Kijne. Ondeschdd. Yin. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uostercnd. Vm. half 10 ds. Dagevos. H. Avondmaal. Nam. 8 uur as. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Doop. Do/i Hoorn. Vui. 10 uur ds. Bussomuker, COURANT O N

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1