Tweede Blad. - r. SiSspJUI i v.-v Een fraai en practised Modeblad. N°. 2552. Zondag 17 Maart 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BOOT- EN~iPÖORDIENST van en naar Texel. Binnenland. Gemengd Nieuws. !ïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT vcui TEXEL Dagel. 4.15 6,30; 11,15; 2,50; TREIN van HELDER: 6,28; 7,45; 12,18; 4,10; Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,39'; 10,50; 12.01; 3,26; Zondags 9,42. BOOT van HELDER: Dagel. 5.15; 9,30; 12,30; 4,15; Zondags 5,15; 10.20; 12,30; 4,15 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. TEXEL, 16 Maart 1912. Vrijzinnige Kiesvereeniging. Goed bezocht, mocht de vergadering op Woensdag j.l. heeten, waar de heer P. J. Oud, secretaris van bovengenoemde Kiesvereeniging optrad met het onder werp: „de Politieke Toestand". Met een woord van welkom aan de opgekomenen en de mededeeling dat de heeren Boeke en van Grasstek voor de uitnoodiging tot debat hadden bedankt en de heer A. Boon die had aangenomen, werd de vergadering door den Voorz. den heer W. F. Schumaker geopend en den spreker het woord verleend. Spr. begint met te constateeren dat de tijden, die wij thans beleven een merkwaardige overeenkomst vertoonen met die van vóór 1905, ook thans re geert een sterke rechtsche meerderheid, die zich ook thans aan de belangen van de minderheid niet stoort, en ook thans wordt de politiek beheerscht door den- zeltden persoon als toen, n 1. door Dr. Kuyper. Toen in 1908 het ministerie Heems kerk aan het bewind kwam, was er geen gezicht op, dat het in dezelfde lijn zou gaan en dit ministerie had dan ook in den aanvang geen feller bestrijding dan van Dr. Kuyper, als redacteur van „de Standaard" zoo zelfs, dat de heer Savornin Lohman, redacteur van „de Nederlander" hem over eenige uitlating ter verantwoording riep. Bij zijn verkiezing in 1909 te Sneek en te Ommen had Dr. Kuyper met opzet zoolang gewacht, als de wettelijke ter mijn toelaat, met 't aanvaarden van z'n mandaat en eerst nadat de memorie van antwoord van het ministerie was verschenen, en dat veel scherpere uit drukkingen bevatte dan het voorgaande jaar, nam hij de benoeming aan. Hjj wilde niet genoodzaakt zijn een bevriend ministerie te bestrijden, zei hij, en sedert zegt spr. regeert dit mi nisterie onder den zweepslag van Dr. Kuyper en presteert even weinig op wetgevend gebied als het ministerie Kuyper 1901-1905, als om het bewijs te leveren hoe weinig de antithese ge schikt is om practisch te regeeren. Spr. hoopt dat men in 1913 ook rechts zal gaan inzien hoe verderfelijk de po litiek van de antithese is en releveert, enkel om er op te wijzeu hoe diep het verderf is ingevreten, naar hij zegt, ter- loops'de lintjeszaak, enz. Verder gaat spr. na, het ministrieele leven van Wentholt, van Sabron en Kool, hoe Kool moest vallen met een wetsontwerp van dezelfde strekking als Colijn nu deed aannemen weidt eenigs- zins uit over de Tariefwet, en de alles zins gerechtvaardigde oppositie daar tegen door het geheele land en in alle partijen, bespreekt den invloed der Katholieken in het staatsbestuur, de ern stige geschilpunten onder de coalitie mannen, waardoor wetgevende arbeid anders dan teD opzichte van subsidie aan bijzonder onderwijs, onmogelijk is, om ten slotte te batoogen dat z. i. slechts kiesrechthervorming hierin verbetering kan brengen. De geheele lijdensgeschiedenis vanaf 1901, zegt spreker, is een gevolg van het slechte kiesrechtstelse), door uitbreiding van het kiesrecht alleen en eerst dan als de ideeën die leven onder het volk tot uiting kunnen komen in 's lands vergaderzaal, zullen goede en rechtvaar dige wetten tot stand kunnen komen. Menschen in een bepaalde kring op gegroeid, in een bepaalde geestesrichting opgevoed, kunnen zich niet in andere kringen indenkeü, en de wetten dragen daar onwillekeurig de fouten van. Slechts ontwikkeling van den Staat in democratische richting kan leiden tot wegneming van de ongelijkheid, ook in deontwikkeliogsvoorwaarden; de eerste stap in die richting acht spr. algemeen kiesrecht. Spr. eindigt met allen op te roepen tot den strijd voor het vrijzinnig begin sel en tegen de coalitie, voor dan vooruit gang en tegen het conservatisme. Een luid applaus volgde; van de ge legenheid tot debat werd alleen door den heer A. Boon van Oudeschild gebruik gemaakt, die als z'n oordeel te kennen gaf, dat spr. slechts een anti-clericale speech had gehouden, en vervolgens een paar citaten voorlas, een oordeel van S. van Houten over de liberalen van 1848 tot 1872 en van Treub van 1872 tot 1902, om vervolgens te beloogen dat het voor de sociaal-democraten hetzelfde is of ze geregeerd worden door kerkelijken of liberalen; op het door spr. ten beste gegevene zal de debater niet ingaan, daartoe acht hij zich niet bevoegd, maar- hij noodigt de heer Oud uit Zaterdag a.s. met den heer Thomassen te komen debatteeren, welke uitnoodiging door deze wordt aangenomen. De spreker, de heer Oud, beantwoordt debater uitvoerig, mede aan do hand van soc. dem. schrijvers en sprekers en toont daarbij op het terrein van wet geving, politiek en aanverwanten uit stekend thuis te zijn. Spr. verwijt de soc. dem. organen, met name „de Voorpost", dat er van hen geen opvoedetide kracht uitgaat, waarop debater wijst op de verhoogiug van het zedelijk peil der arbeiders door S. D. A. P. eu N. V. V., iets wat spr. die van den rooien Dinsdag getuige was, gulweg toegeeft. Spr. brengt debater hulde voor de wijze, waarop hij voor zjjn beginselen opkomt eu hoopt hem in een eerlijke beginselstrijd meermalen te ontmoeten. De vergadering wordt daarop met dank aan spreker, debater en publiek, door den voorz. gesloten, die er z'n leed wezen over uitspreekt dat van kerke lijke zijde geen debater is opgekomen. Bakkcrsnachtarbeid. Bij het openen van do nieuwe coöpe ratie „Voorwaarts", te IJmuiden, heelt 't bestuur 'n referendum onder de leden gehouden inzake dag- of nachtarbeid. Slechts één stem heeft zich vóór nachtarbeid verklaard, zoodat Dinsdag, den eersten dag van verkoop, de dag- arbeid is ingevoerd. Bloedvergiftiging Zaterdagmorgen had de landbouwer Livestroo te Zelhem (Gelderland) bij het villen van een doode, aan een ziekte gestorven koe, het ongeluk zich een wondje aan het voorhoofd te krabben. Onmiddelijk zwol het hoofd op en enkele uren daarna is hij door bloedver giftiging overleden. Bieten. Veel meer bouwland dan verleden jaar zal dit seizoen voor de teelt van suikerbieten bestemd worden. Zelfs ver schillende weilanden in Noord Brabant worden gescheurd om er peeën op te zaaien en zoo te voldoen aan de enorme vraag der fabrieken naar bietenland. Een crematorium. In de gehouden raadszitting te Velsen lokte een verzoek van de vereeniging voor facultatieve lijkverbranding om af wijking van de bouwverordening voor den bouw van een crematorium op Wester veld, een langdurige discussie uit. De woordvoerder van rechts beschouwde deze zaak van technischen aard van principieel standpunt en noemde de lijk verbranding in strijd' met de wet en met ons Christelijk volksleven, een heidensch gebruik. Ten slotte werd met links tegen rechts de gevraagde afwijking toegestaan. Veelbelovende jongelui. De Arnhemsche politie heeft de hand gelegd op een viertal jongens van 9 tot 14 jaar oud, die een groot aantal winkel diefstallen begingen. Twee der jongens gingen gewoonlijk een winkel binnen-, kochten dan voor een paar centen snoep goed en maakten van de gelegenheid gebruik om een en ander te kapen. Twee anderen stonden op den uitkijk en namen het gestolene in ontvangst. Het gestolene werd op een geheime plaats verborgen het bestond in portemounaies, cocosnoten, sinaasappelen, dadels, taartjes, notitie boekjes, potlooden, enz. Maandag werd een der jongens op heeterdaad betrapt, toen hij bij een banketbakker een doos met chocolade ter waarde van plm. f 6 wegnam. De oudste van de dievenbende is aangehouden om ter beschikking van de justitie te worden gesteld, de overige jongens zijn voor- ioopig aan de ouders teruggegeven. De Tariefwet veroordeeld! De Nederl. Kamer van Koophandel te Londen heeft aan den Minister van Financiën in Nederland een adres gericht, waarin zij haar leedwezen en verwonde ring uitspreekt over het voornemen der Nederlandsche regeering, om te breken met de tot dusver gevolgde handels politiek en de weg der beschermiug op te gaan. De Kamer meent, dat er niet de minste grond bestaat om tot proefne mingen op het gebied van handelspolitiek over te gaan. Proefnemingen zijn steeds, volgens haar meening, gevaarlijk, vooral op een zoo moeilijk terrein als dat van invoerrechten, wier verhooging tegelijkertijd de nationale welvaart, deu nationalen omzet en relatiën met het buitenland treft. Op een oogenblik, dat twee protecti onistische landen bij uitnemendheid (Amerika en Spauje), hun invoert echten op enkele artikelen verlagen, is het hoogst ongeraden voor Nederland om kunstmiddelen toe te passen, waarvan de noodzakelijk nadeelige gevolgen een treurige bladzijde zouden vormen in de geschiedenis van ons vaderland. Een besluit dat niet goed werkte. In de gemeente Schoterland hadden de schoolartsen weten te bewerken, dat kinderen aan besmettelijke hoofdziekten lijdend, van de school werden verwijderd en niet eerder weer werden toegelaten dan wanneer ze een doktersverklaring konden overleggen, dat de ziekte geweken was. Een goede maatregel. Maar wat bleek nu? Dat de ouders geen medische hulp voor hun kinderen inriepen wegens de kosten, zoodat deze in maanden de school niet bezochten. Dat was nu ook waer niet de bedoeling. Thans hebben Burgem. en Weth. besloten de leerlingen voor rekening der gemeente te doen behandelen in de Röntgeninrichting te Heerenveen. Ook een middel In een Raadsvergadering te Barneveld werd door de leden voorgesteld, om een verordening te maken, waarbij de maximumsnelheid voor auto's werd bepaald. Toen de voorzitter vroeg, of iemand wist aan te geven hoe de snelheid precies gecontroleerd moest worden, zei een der leden, dat hij het 't beste vond, dat... elke automobilist uitstapte,en, zoover de kom van het dorp zich uitstrekt, vóór den wagen bleef loepen Dit voorstel werd echter niet aange nomen. Verschijnt tweemaal per maand telkens in 12 rijk geïllustreerd, waaraan toegevoegd een Titelblad dikwijls in klfiiremtrnk, en een Knippatronenblad. Prijs 55 Cents per 3 maanden. Het Nieuwe Motieblad TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O BW- J 1NTE EKEN BILJET. De ondergeteekende verlangt geregelde toesending ran 1 tegen 55 cents per 3 maanden (franco per post 65 cts). Naam: Woonplaats: (Jr. p. p. 65 cts. Vcrkr(igbaar bij den UITGEVER van IHT RLAD,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1