Tandarts Ansingh, Gr. J. D. Dikkers, Meelnoteering "TrusbillarTen- Tandarts v. d. VOORT, Marktberichten, Advertkntiën. in Hotel „de Lindeboom." 1887-1912. 1| Het „Witte Krnïï"! Weststraat 104 te Helder, Ter inzage-legging BE6R00TIHG. HecLsn in lossing Prima Mixed Mais Prima Amerik. Lijnkoeken Prima Donau Erwten C. R. KEIJSER Co. met Petroleum zal venten. Predikbeurten Tuingrond publiek verhuren 'U 37 Vs is"/; O. K. KEIJSEK Oo. geloof? de heer dr. Meijer zou spreken» om daarna zonder eenig voorbehoud de gelegenheid te geven van gedachten te wisselen. De heer dr. Meijer deelde hierop mede, dat het maken van propaganda voor de vereeniging tot bevordering der vrije gedachte doel was, de vrije gedachte, die volgens hem door alle eeuwen heen met tegenwerking had te kampen en die zij toch overal wilden doen gelden en van zelf niet het minst betreffende de gods dienst of liever datgene wat zich als godsdienst aanmeldt. Niet, zegt spr. dat iemand zich wijdt aan wat hij meent dat goed is, vindt bij ons bestrijding of kritiek, wij zijn bang te raken aan datgene wat in 'u menschen gemoed omgaat, maar bij elke geloofsbelijdenis, bij alle geloofsstellingen, kortom, zoodra het dogma optreedt komt onze kritiek. Spr. gaat vervolgens aan de hand van historie en vóórhistorie na, hoe de vrije gedachte steeds is bestreden, hoe de kennisdorst door alle eeuwen heen als de oorzaak van alle ellende isaangewezen, om slottens als zijn meening te kennen te geven, dat de meeste menschen tegen woordig vrijdenkers zijn en er voor uit komen, behalve op godsdienstig gebied en dat de halven, de twijfelaars, de staatslui en de theologen de grootste tegenstanders van de beweging zijn. Het geleerd betoog, te zwaar o.i. voor een propagandavergadering, werd tot het einde met aandacht gevolgd, waarvoor de voorz. aan het einde dank bracht aan de vergadering en de aanwezigen op wekte tot het lidmaatschap, daarbij o m. aantoonend, dat een ongeloovige nog geen vrijdenker is en een vrijdenker niet beslist een ongeloovige. De hoop, door hem uitgesproken, dat de oprichtiDg van een sterke afdeeling het gevolg van deze vergadering zou zijn, is voorshands niet vervuld, naar wij nader vernemen werd een afdeeling gesticht met vier leden. Bijeenkomst fabrikatie kaas uit schapenmelk. Een zóó onbeduidende opkomst voor een zoo belangrijke zaak, teekent onmiskenbaar het gebrek aan gezond vereenigingsleven in onze gemeente op het gebied der schapenfokkerij. De risico van een nieuwe onderneming drukt zoodoende loodzwaar op de enkelingeo die zich er voorspannen en die niet alleen zieh geen dank weten maar voor de goede resultaten door hen te bereiken, bovendien nog het gevaar loopen van bespotting bij mislukking. Nu zou ongetwijfeld het maken van propaganda, onvermoeide propaganda, voor het lidmaatschap van één vereeniging die alle veehouders omvat, duurzaam betere resultaten afwerpen, omdat thans enkelingen zich spannen voor het belang van allen en de overigen parasiteeren op hetgeen die enke lingen tot stand weten te brengen. Toch hebben die enkelingen zicb ook nu weer niet laten weerhouden om te doen, datgene wat zij in het belang van de schapenhouderij achten en hebben zij in de vergadering op Maandagj. 1. te den Burg gehouden, op voorstel van den voor zitter der afdeeling Texel van de H. M. van L., die de leiding van die vergadering had, de noodige gelden gevoteerd voor de eerste stappen om te komen tot betere prijzen voor de schapenmelk. Na opening door den voorz. der afd. boven genoemd, werd mededeeling en voorlezing gedaan van de, namens die afdeeling, gevoerde corres pondentie met den veel genoemden Hongaar en met den Hollandsche consul. Waarna de voorz. de vraag stelde //Wat nu te doen Volgens spr. w.irdt er z. i. sedert jaren te weinig gehaald uit de schapenmelk, de ontroomers hebben daaraan wel veel verbeterd, doch er gaat te veel kaasstof verloren. De beer Dijt beaamt dat, waar gebleken is dat het niet mogelijk is uit de machiuaal ontroomde melk kaas te bereiden. t Na algemeene gedachtewisseling over het onder werp, waarbij besproken wordt de voedingswaarde van de afvalproducten, het gehalte van de melk tegenover die in Hongarije, de opbrengst van melk bereid tot potkaas enz. enz. stelt de heer Jb. Keijser de vraag of de fabriekmatige bereiding van kaas juist op Hongaarsche wijze moet ge schieden en of het niet loonend zal zijn Holland sche kaas te maken voor de markt zonder bijmenging. Op die vraag gaat de vergadering niet verder in, omdat naar de voorz. meent dan die prijzen niet zijn te besommen, de voorz. stelt dan ook voor, om samen een bedrag van f 100 bijeen te brengen om de Hongaar, indien hij daartoe bereid is, in staat te stellen in het laatst van Mei naar bier over te komen, om een proef te nemen met de fabrikatie van die kaa3 uit melk van Texelsche schapen, de fabrikatie zou dan coöperatie! kunnen geschieden en bet produkt voor gezamenlijke rekening aan de markt worden gebracht. Bijna algemeen vindt dit voorstel bijval, waarop voorz. en secretaris van de afd. der H. M. v. L. worden verzocht zieb voorloopig met de verdere afwikkeling te willen belasten en door bijna alle aanwezigen voor een bedrag van f 5 in die kosten wordt deelgenomen. Waarna de vergadering, die ook door den heer Burgemeester was bezocht, met dank voor de belangstelling wordt gesloten. Meisjeszangkoor den Burg. Te uitvoering van bovengenoemd koor op Dinsdag j.l., als een gezellige bijeen komst aangekondigd was meer dan dat, ze mig als een uitstekend geslaagde uitvoering genoemd wordener is onberispelijk gezongen. Er is genoten door uitvoerenden, door toehoorderessen en toehoorders, de op komst was schitterend, en boven ver wachtingen niemand van de opgekomen en zal zich de gang naar Hotel „Texel" beklaagd hebben. Het welvoorziene programma, zoo rijk aan afwisseling werd zonder aarzeling, vlot en flink weergegeven. We krijgen waar voor ons geld, hoorden wij iemand zeggen, 14 zangstukjes, 6 voordrachten, een keurig nummer voor viool en piano en niet te vergeten de opvoering van Aurora en Angelos, waarvan vooral het eerste een machtigen indruk maakte, met de fantastische bengaalsche verlich ting. „Waar voor ons geld," schreven we, en we zouden er kunnen bijvoegen, kwaliteit en kwantiteit vielen hoogelijk te roemen. Na het laatste nummer werd den directeur namens de leden van het zangkoor en bij monde van mej. Grentzius een bloemstuk aangeboden, een hulde door den heer Groenewold zeker meer dan verdiend, belangeloos als hij ook aan deze vereeniging 9 jaren met succes zijn krachten wijdt. Oudeschild, 25 Maart. Zaterdagavond j.l. was door de S. D. A. P. eene algemeene vergadering uitgeschreven, waarin als spreker zou optredeu de heer G. Eekkot van Amsterdam. De opkomst was niet groot en bestond bijna uitsluitend uit partijgenooteu. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de neer A. Boon, met een inleidend woord de bijeenkomst, er op wijzende dat in verband met de bekende motie Troelstra de spreker van dezen avond ons zal schetsen wat wij van cleriealen en liberalen kunnen verwachten omtrent Staatspensiouneering. Slechts van de S. D. A. P. is in deze iets te hopen. De heer Eekhof bekomt daarop het woord en begint met de vraag te stellen Is de toestand van de arbeiders in de laatste acht jaar, n.l. onder het Ministerie De Meester en onder bet tegen woordige Christelijke Ministerie beter of slechter geworden Om hieromtrent zelf een oordeel te kunnen uitspreken, gaf spreker als zijn meenicg te kennen le. de patroons trekken nog altijd aan bet langste einde; 2e. bet aantal millionnairs is in de laatste jaren in ons land aanzienlijk ver meerderd 3e. de leden der le en 2e Kamer maken er zich, als het betreft de belaogen van den arbeider, met een smoesje af. De fractie der S; D.A.P. maakt hierop natuurlijk een gunstige uitzondering; 4e de prijzen der levensmiddelen zijn gemiddeld 20 a 30 gestegen; de loonen zijn echter stalionDair gebleven 5e de textiel baronoen in Twente gaan voort zich te verrijken ten kostte van de arbeiders6e. de Ministers zitten niet als mensch aan het bewind, maar als vertegenwoordigers van de bezittende klasse; 7e de voedingswaarde der levensmiddelen is door vervalscbing aanmerkelijk gedaald; 8e. de onwil van de bezittende klasse en die van de Christe lijke mede-arbeiders zijn groote beletselen om in den toestand der arbeiders verbetering te brengen, getuige de staking der mijnwerkers in Duitschland; 0e. de cleriealen willen de menigte dom houden, om ze des te beter naar hun hand te kunnen zetten10e. de arbeiders leven thans in een toestand van verdrukking en uitbuiting. Na langer of korter over bovenstaande punten te hebben uitgewijd, komt spreker op zijn aange kondigd onderwerp n.l. //Het Staatspensioen in de Tweede Kamer,// Veel nieuws deelt spreker ons daaromtrent niet mede. 17 jaar geleden had de afgevaardigde Held een motie ingediend om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een Staatspensioen. Een commissie werd er benoemd, doch deze was volgens spreker samengesteld uit leden, die van een staatspensioen niets wilden weten, maar voor een lijfrente waren. Het onderzoek bleef dan ook zonder uitslag. Het Ministerie //de Meester// kwam daarna onder de leuze algemeen kiesrecht met zijn blanco-artikel. Ook hier kwam niets van terecht. Minister Talma kwam met zijn ontwerp: //Verplichte verzekering//. Volgens dit ontwerp moest de arbeider voor zijn eigen pensioen storten. Op zeventigjarigen leeftijd zou bij dan een pensioen genieten van f2 a f3,Ü7 per week. Het ontwerp was er, doch ook de sociale dwang verzekering bleef achterwege wegens gebrek aan geld. Dit meent men nu te vinden door een tariefwet. len sterkste keurde spreker zoodanige wet af. Beter vond bij het de gelden te vinden door verhooging der successierechten en inkrim ping van de l.ooge militaire uitgaven. Het geld voor pensionneering is dan wel te vinden, want volgens Vliegen is cr jaarlijks 21'/, a 25 millioen noodig en niet zooals prof. Trcub berekent 75 millioen. De laatste zet echter, volgens spreker, bij die berekening een bril op met nnlitairistiscbe glazen. Het pensioen is er echter nog niet. Daar evenwel art. 357 van bet bedoelde wetsontwerp de gelegenheid openstelt nu reeds aan de zeventigjarige arbeiders een pensioen te vcrlcenen van f2 per week, beeft Troelstra op 5 December een pensioenmotie ingediend, die cehter tot beden nog niet in behandeling is gekomen. De Regeering schijnt ze geheel van de baan te willen knikkeren. Vandaar dat overal in den lande door deS.D.A.P. bijeenkomsten worden gehouden, Om zicli over de motie Iroclstra uit te sproken. Zoo geschiedde ook hier. Met groote meerderheid werd zij, nadat de spreker zijne reden geëindigd bad met een aansporing zijne belangen aan de S. D.A.P. toe te vertrouwen, daar noch van cleriealen noch van liberalen iets te wachten is, aangenomen. Te ongeveer half tien eindigde spreker en daar zich niemand voor debat aanmeldde, sluit de voorzitter met een kort woord dc bijeenkomst. Z.Ed. verzocht den aanwezigen zicb in plaats van op //Dc Courant,// op //Het Volk// of op //Dc Vonk// te abonneeren. Den Hoorn, 26 Maart. Jongstleden Zondag heeft onze korf balclub voor het eerst op haar nieuwe veld gespeeld. Dit veld ligt vlak bij Loodsmansduin en is daarvoor uitmun tend geschikt. Er werd dapper gewerkt, de uitslag waswit 12, rood 4. Vlieland De heer P. A. Kroon, leerling der Zeevaartk. school alhier, legde met goed gevolg examen af als derde stuurman, groote vaart. Door het bestuur der IJsclub Vlieland werd aan het Staatsboschbeheer aange vraagd de dijken rondom de ijsbaan met boomen te doen beplanten. We zagen deze aanplanting dezer dagen gereed komen, eenige duizenden één jarige dennen zullen daar mettertijd niet alleen den schaatsenrijders beschutting bieden, doch ook des zomers het duin landschap niet weinig tot sieraad zijn. Muizenplaag. Te Roswinkel (Drente) heerscht een geweldige muizenplaag. Vooral de rogge haoft veel te lijden groote plekken zijn geheel kaalgevreten. Van ratten en schapen. Bij den brugwachter v. W. te Neder- hemert hebb9n de ratten in het schapenhok van 8 lammeren de staarten afgebeten. Toen v, W. 's morgens het hok opende, zat een buitengewoon groote rat aan een der staarten te knagen, terwijl de andere reeds verorberd waren.- Zondag 31 Maart 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kijne. Openbare Belijdenis. Kerkcollecte. Waal, Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waa. Openbare Belijdenis. Koog, Nm. half drie ds. v. d Waa. Openbare Belijdenis. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Buiskool. Bevestiging nieuwe lidmaten. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Bevestiging van nieuwe Lidmaten Collecte voor de Generale kas. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Openbare Belijdenis. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. Voorbereiding H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Amsterdam, 25 Maart Aangevoerd 315 Runderen, le kwal. 80 k 83 ct. 2e kwal. 75 a 78 ct. 3e kwal. 72 a 74 ct. g, 145 Melk- en Kalfkoeien 1 150 a t 350, 263 Nuchtere Kalveren f 8,a. 1 14, 364 Vette Varkens 55 a 59 ets. Purmcrend, 26 Maart. Aangevoerd 597 Runderen waaronder: 135 vette koeien 70 a 82 Ct. per KG, 4o7 Gelde kooien i 150 a 230 Melkkoeien f 180 a 320. 7 stieren. 63 vette kalveren f 1,00 a f 1 20 p. Kg. 969 Nuchtere kalverend 14a 1 28 1777 Schapen f 15 k t 25,00 0 Lammeren t a —,00 221 vette varkens IJ 0,55 a (0,61 per Kg.; 79 magere varkens f 20 a 1 36, 162 biggen f8 a f 14 kipeieren f 3.40 a t 4.00 per 100; V Geboren JAN WILLEM, zoon van C. VER HOEVE, en J. VERUOEVE—Jonker. Eierland, 25 Maart 1912. Hoofdgracht 28 den lleldor, is Donderdag 28 Maart van 11 tot 2 uur te spreken op een eerste klas Toulet billart. Er zal gespeeld tnoeten worden lOObpartyen. Eerste prijs 40 Gr tilden. Tweede prijs 20 Grulden. Derde prijs ÏO Grulden. By C. BLINKER, Oostercnd. pM SOLI DEO GLORIA. D. V. 2 APRIL hopen onze pv3. geliefde Ouders, <§J; Mg It. JANSMA G. JANSMA—Kok, hun Zilveren Huwelijksfeest te &J msa vieren. Tevens is onze Vader dan 25 iar(?n Hoofd eeuer Schoo 1 ge- weesf. ■fijs liuune dankbare Kinderen. S'© G. METZ-Jansma.IP fm GMETZ. fe F|> F. B. JANSMA. mi Algemeene kennisgeving voor Texel. if Algemeene Vergadering op Woensdag dcu 27 Maart a.s. 's avonds 8 uur iu Ca'é „den Burg." Agenda Notulen Jaarverslag. Rekening en Verantwoording Verslagen afgevaardigde. Bestuursverkiezing. Omvraag. A. WAGEMAKER, Voorz. L. J. KIKKERT, Secr. zal, op DONDERDAG 28 MAART 1912, 's avonds 77s uur, in het hotel „Schoonoord" op het land bij het „Witte Kruis" in 30 perceelen, zooals is afgepaald, geploegd en bewerkt. Benevens 3 perceeltjes Weiland en de Loods io gedeelten, elk deel met 2 stukjes grond op het land. Aanwijzing ter plaatse Donderdagna middag van 2—6 uur. (bij Mevr. do Wed. A. FOLMER). Spreekuur: Zaterdags van 9—5 uur. Het Dagelijksch Bestuur van den polder Waal en Burg op Texel brengt'ter kenDis van do Ingelanden, dat het ontwerp der begrooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1912, ten huize van den Secretaris voor de Ingelanden ter inzage is nedergelegd vau lieden tot en met den lldeD April a.s. Texel, den 27sten Maart 1912. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, A. O. KEIJSER, Voorzitter. C. J. ROEPER, Secretaris. per schip „Jonge Dirk": per 75 K.G. netto f 6,50 merk S. W. C., garantie minstens 40 °/0 eiwit en vet en voldoende zuiverheid per 100 K G. heel i 12,25 per 80 K.G. netto f 8,15, gemalen en gebroken 25 cent hooger. Bekende conditiën. 27 Maart '12. Ondergeteekende bericht, dat hij nu hij niet meer voor do Automaat werkzaam ie, voort tan Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Aanbevelend, Jb. VONK. Vau Pakhuis Laven dagelijks verkrijgbaar Maïsmeel (rond) 75 kg. 7.- Maismeel (mixed) 75 6,80 Gerst uneel 60 6,50 Erwtonmeel 80 8,45 Eierland. Tarwcmeol 1 I1L. 75 kilo f 8,80 2 27 Maart 1912. 4,45 2,25

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2