Tweede Blad. mmm Een fraai en practised Modeblad. N». 2556. £iondag 31 Maart 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. m mmm Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel. Meststoffen met te weinig liali. Ontaarde ouders. Bij de politie te Venloo meldden zich dezer dagen drie kinderen, resp. 13, 5 en 3 jaar oud, aan met een brief van hun moeder aan den grenscommissaris, houdende het verzoek de kinderen aan haar aldaar wonenden man (van wien ze gescheiden leefde) over te geven, daar zij er niet langer voor wilde zorgen. De man nam ze echter niet aan, zoodat ze weer naar Duitscbland teruggezonden werden. Aangezien volgens de Neder- landsch-Duitsche overeenkomst de kin deren uit huwelijken tusschen Duitschers en Hollanders tot. de nationaliteit van den vader behooren, is deze verplicht ze te onderhouden, zoodat ze nu weer naar Venloo teruggebracht zullen worden. Noodlottige val. De ingenieur F. Hijner, wonende in het Haarlemmerhoutpark, te Haarlem, zou Zaterdag een hond uit zijn tuin verjagen door een geweerschot. Hij opende do balkondeuren dar bovenver dieping, struikelde en viel. Het schot ging af en trof hem onder den slaap. De kogel drong in de hersens en doodde den heer H. op slag. Levend begraven. Een zeer ongewone ontdekking deed Zaterdagnacht om 2 uur een politieagent, die op de Weteringschans bij. het Gym nasium te Amsterdam surveilleerde: In 'een kuil, gegraven voor de rioleering zag hij een jongmensch, of liever het hoofd van een jongmensch. Het verdere lichaam was onder het zand bedolven. De levend begraven jongeling word bevrijd en overgebracht naar het bureau Leidscheplein. Hij zeide student te zijn, doch kon niet opgeven, hoe hij in deze zonderlinge positie gekomen was. Vermoedelijk heeft men hier met een studentengrap te doen. Wereld-petitie voor den vrede. Te 's Gravenhage heeft zich, uit man nen en vrouwen van elke richting, een hoofdcomité gevormd, om meer stelsel matig handteekeningen voor de bekende wereldpetitie van Miss Eckstein te verzamelen. Spoedig zullen plaatselijke comités in het geheele land worden gevestigd. Dat is meegenomen. Hoewel de staking in de steenkolen mijnen enorme schade veroorzaakt, zijn er toch nog wel enkelen, die er een buitenkansje door hebben. De kolen handelaar Bogerd, te Leerdam, had een schuitje kolen van 80 ton ontvangen, dat hij terstond met een winstje van goed f 500 verkocht. Aardbeien. Hoewel nog niet in groote hoeveel heden, zijn er toch op de veiling te Poeldijk reeds aardbeien aangeboden. Ze brachten niet minder op den 11 cent per stuk Erfenis van f 60,000.000. Op zóóveel millioenen wordt de nalaten schap geschat van Pieter Teyler v. d. Hulst (in 1778 te Haarlem overleden), waarop door zoovelen in Nederland en Duitscbland aanspraak wordt gemaakt en die thans beheerd wordt door de Teyler-stichting. Door den heer J. van Marie te Apel doorn zijn thans aan de leden der Tweede Kamer en den Minister van Justitie een tweetal stukken gezonden, waarin zijn en anderer aanspraken op die erfenis uiteengezet en verder nogal krasse be schuldigingen geuit worden. Volgen verder nog verzoeken om een rechtsvervolging in te stellen o a. tegen den ambtenaar van den burgerlijken staüd te Staphorst en den adjunct-archi varis te Zwolle „wegens het doen ver dwijnen" van boeken „tot dekking van een grooten diefstal te Haarlem". Beschuldigingen, ernstig genoeg om een vervolging uit te lokken, hetzij van de beschuldigden, hetzij van den be schuldiger I Een zakkenrolster van 13 jaar. In den laatsten tijd kwamen bij de politie te Nijmegen herhaaldelijk aan giften in van gerolde portemonaies, hoofdzakelijk verdwenen uit mantel- of schortzakjes van dames, die ter markt gingen. Voor zoover bekend, werden een 30 stuks portemonnaies met verschillende bedragen gerold. Het mocht den rechercheur v. Haren gelukken, een meisje van 13 jaar te Nijmegen woonachtig aan te houden, als verdacht zich aan bedoelde zakkenrollerij schuldig te maken. Op bet hoofdbureau van politie, bekende zij verschillende portemonnaies te hebben gerold. Die portemonnaies werden door haar, na van den inhoud te ziju ontdaan, in openstaande kelders geworpen. Beweging in de Nederlandsche mijnstreek. Men schrijft uit Heerlen aan het Volk. De teruggang der loonen sinds 1907, die in het buitenland tot zoo groote bewegingen onder de mijnwerkers aan leiding geeft, geldt ook voor ons land. En waar thans, juist door die buiten- landsche stakingen, de kolenmarkt bij zonder gunstig is, heeft de Nederlandsche Mijnwerkersbond de volgende eischen gesteld a. een gemiddelde lo'onsverhooging van 257o, voor bovengrondsch werkenden, sleepers en schichtlooners b. voor bouwhouwers een dito van 15% c. voor houwers en leerhouwers een dito van 15°/.. Daarbij wordt gevorderd door de categorie a als grondslag een minimum loon van f2,25 per schacht, voor b f2,75 voor c f3. Er heerscht een ongekende geestdrift in het mijndistrict. De vergadering, waar deze eischen besproken werden, was zoo propvol, dat velen de zaal niet inkonden. Gewaarschuwd is echter uit drukkelijk tegen agents provocateurs, die uit politieke berekening de leden van den Nederlandsche Mijnwerkersbond wel in staking zouden willen drijven. Toch kan de toestand critiek worden, als de mijneigenaars de eischen zonder meer van de hand wezen. Ook de Christelijke Mijnwerkerbond heeft Zondag vergaderd en besloten eischen te stellen. Diep treurig 1 Sedert 12 Maart werd te Utrecht de 12-jarige zoon van den stoker aan de gasfabriek, W. A. v. K., uit de Kanaal straat aldaar vermist. Dien dag had de jongen, die iets uitgehaald had, de ouderlijke woning verlaten en blijkbaar bang voor straf, zich tegen zijo zusje uitgelaten, dat hij zich zou verdrinken in den vijver van het park Nieuweroord. Sedert dien is de jongen niet meer terug gekeerd. Maandagmorgen ging de vader van den jongen gewapend met een dreg den vijver van het park Nieuweroordafdreggen Eu werkelijk na eenigen tijd gedregd te hebben haalde hij het lijkje van zijn zoontje op. Door de politie wer d het lijkje per brancard naar het politiebureau vervoerd. De vader bleef zoo wordt aan het Hbl. gemeld kalm aan den kant van den vijver het verwarde touw vau de dreg uit elkaar halen, aan de omstanders verklarende, dat deze oplossing nog zoo slecht niet was daar de jongen anders toch voor de gevangenis zou opgroeien Een volksstemming. Bij de te Sneek gehouden volksstem ming verklaarden zich van de 6014 geldig uitgebrachte stemmen 113 voor een oubeperkt aantal drankgelegenbeden, wilden 723 den bestaanden toestand bestendigen, 963 het aantal vergunningen verminderen en waren 4215 voor geheel verbod. Ruim 70 pet. der meerderjarige inge zetenen hebben zich dus uitgesproken voor geheele verdwijning van drankge legenheden. Krasse oudjes. Een paar oudjes vau 80 jaar, die ruim 43 jaar iu Amerika vertoefd hadden, kregen voor eeuigen tijd verlangen naar hun vroegere woonplaats Winterswijk en kwamen naar hier. De luidjes zijn de vorige week weer geheel alleen naar Amerika teiuggekeerd. Om op te \etten. Het komt voor dat personeel der Staatspoor, reizigers, die te laat komen voor een trein, zelf een portier openen en op een reeds in beweging zijnden trein-springen, aangrijpt, om hen tegen te houden of van den trein te trekken, wat gevaarlijk kan zijn voor den reiziger, zoowel als voor het personeel, waaraan bij het voorkomen van een ongeval dan bovendien nog wordt verweten dat het onoordeelkundig of onhandig is opgetreden. Per dienstorder is het personeel bericht dat het zich op het standpunt moet plaatsen, dat een reiziger die zich wagen wil, zelf de gevolgen moet ondervinden en zich, met onhouding van handtaste lijkheden, er toe bepalen overtreders mondeling te waarschuwen en procesver- baai voor bekeuring tegen hen op te maken. Niet bij de hand. Iemand te Hoogeloon (N.-Br.) miste eenige dagen geleden zijn knip met f 120. Hoe men zocht, ze was nergens te vin den. Zaterdag vond hij in de kachelasch den koperen knipbeugel. Moeder de vrouw schijnt de knip met eenige brokjes turf iu de kachel geworpen te hebben. Ook een jubileum. De gemeente Oud-Alblas kan dezen zomer bet zeldzaam feit herdenken, dat 't 25 jaar geleden is dat daar de laatste brand heeft plaats gehad. Zulk een 25-jarig jubilé is zeker een groote zeldzaamheid. pfr ;W 3S£§Ü Verschijnt tweemaal per roassd lelkeus in 13 pas's rijk geïllustreerd waaraan toegevoegd een Titelblad dikwijls in klfiirenilrnk, en een Knippatroueublad. Prijs 55 Cents per 3 mannden. Het Nieuwe Modeblad j tegen 55 cents per 3 maanden F (franco per post 65 cts). j- Naam: Woonplaats: TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bdbo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. In vele dag- en weekbladen kan men een advertentie vinden over opgeloste Peru-Guano. Dat is een meststof, bestaande uit de uitwerpselen, en overblijfselen van zeevogels, welke bonderden jaren lang op de rotsige eilanden van Peru nestel den. Deze uitwerpselen, vermengd met de over blijfselen van vogels en visscben vormden lang zamerhand een soort steenaobtige massa, welke sinds jaren als kunstmest gebruikt wordt. Tegen woordig gebruikt men bij voorkeur //opgeloste/i Peru-Guano, waarmee men bedoelt, dat deze meststof gemakkelijk oplosbaar is Volgens het opschrift der zakken 7 maal 10 maal 2, bevat 100 K. G. er van7 KG. stikstof, 10 KG. fosforzuur en 2 KG. kali. 'tïs dus een volledige meststof, die echter te weinig kali bevat. Op nieuwe en daardoor nog kalirijke kleigronden is deze kunst mest doeltreffend, boewei iets duurder dan wanneer men 7 KG. stikstof, 10 KG. fosforzuur en 2 KG. kali in den vorm van andere kunstmeststoffen koopt. De fabrikanten beweren wel, dat men voor dit geld ook een betere meststof krijgt, dat Peru- Guano heel iets anders is, dan een mengsel van kunstmeststoffen. Maar deze bewering laat ik voor rekening van de importeurs. Onderzoekingen aan een onzer proefstations leereD dat met. Waar ik echter wel op wil wijzen, is het gebrek aan kali voor de meeste onzer kleigronden, om van veen en zand niet eens te spreken. Daar de meeste onzer gewassen, vooral de voedergewassen, aardappels, beetwortelen en groenten veel meer kali gebruiken, dan Guano naar verhouding geeft, kan 't niet anders, of gewassen, die in Guano ruim voldoende stikstof en fosforzuur krijgen, moeten voor hun groei bijna alle kali uit den bodem halen. Voortgezet Guano gebruik geeft daardoor kali-gebrek op onze akkers. Djt beteekend slechten groei en onvoldoenden oogst. Op gronden, die reeds tamelijk arm zijn, zal Guano van begin af aan geen overvloedige oogsten geven. Bijna alle gronden hebben naast Guana een kali bemesting noodig om tot maximum opbrengsten te komen. Men kan deze kaligift toedienen in den vorm van stalmest. Doch dat is gewoonlijk do bedoeling niet. Men gebruikt kunstmest om stalmest te sparen, of wegens gebrek daaraan. Moet men stalmest koopen, dan wordt de bemesting veel te duur. Goedkooper en beter kan men de kaligift als kunstmest toedienen. Men heeft dan te kiezen tusschen kainiet en Patentkali. Het eerste is goedkooper. Per Hectare geeft men naast b.v. 400 KG. a 600 KG. opgeloste Peru- Guano nog 8 a 10 zak kainiet. Dit geldt voor beetwortelen en buikerbieten. Voor aardappelen is de tijd van kainietgebruik reeds voorbij. Men geeft beter 3 a 4 zak PatODtkali naast de gemelde gift Guano. Voor tuinen en boomgaarden is dezelfde bemestiDg aan te bevelen. De meststoffen voor aardappels, tuinen en boomgaarden kunnen alle uitgestrooid worden in Maart, het kainiet voor mangelwortelen en suikerbieten zoo spoedig mogelijk, dé Guano in April. Men geeft nu niet alleen een volledige bemesting, maar ook een doelmatige bemesting, zonder dat men voor kali- gebrek en de gevolgen daarvan beboelt te vreezen. B. INTEEKENBILJET. De ondergetcekende verlangt geregelde toeiending van (fr. p. p. 65 cts. Verkrijgbaar pj b(j den liïTOFVKI» van DIT

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1