N°* 2557. Donderdag 4 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burs op Texel. Van week tof week Sfit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- be<*l Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 23-39 Maart. H. M. de Koningin heeft in de laatste dagen enkele uitstapjes gemaakt, waarvan de bladen, zooals gebruikelijk is, getrouw verslag hebben gegeven en die tevens aanleiding hebben gegeven tot meer of minder lange bescbou wingen in de bladen. Het mag op prijs gesteld worden dat H.M. hare belangstelling toont voor de verschil lende takken van ons volksbestaan, temeer daar vroeger al eens geklaagd werd dat H. M. zoo weinig deelnam aan het publieke leven. De correspondent, die deze klacht lanceerde had echter vergeten dat er soms omstandigheden kunnen bestaan die onze vorstin nogal aan huis bonden. En die omstandigheden bestonden destijds de opvoeding van het kleine princesje, de zorg voor eigen lichaamlijke welstand en de blijde verwachting, die helaas in een teleur stelling verkeerde, kunnen zeker zeer verschoonbare redenen genoemd worden. Dat de Koningin wel belangstelt in hetgeen er buiten de muren van paleis of zomer verblijf gebeurt heeft Ze in de laatste dagen wel bewezen door verschillende bezoeken die door Haar afgelegd werden en die de groentenhaudel in het Westland, het Scheveniugsche visscherij bedrijf en de vischbandel te IJmuiden betroffen. De Haagsche briefschrijver van de N.R.Ct. die van een en ander melding maakte, schreef o.a. dat uit vele vragen, die de Koningin ook bij deze bezoeken weer stelde bleek dat men hier niet aan officieele beleefdheids visites mag denken, maar dat de Koningin zich werkelijk op de hoogte komt stellen door persoonlijke aanschouwing. De schrijver vervolgt dan hoe ook Z.K.H. de Prins voortgaat sympathie te winnen. Door zijn ongedwongen omgang met allerlei gewone inenscben, is 't den Prins in weinige jaren gelukt in breede kringen gezien te zijn. He Koninklijke Gemaal weet de Vorstin op gelukkige wijze aan te vullen. Wanneer de Koningin bezwaarlijk haar belangstelling kan touneo, weet de Prins vaak teleurstelling weg te nemen en door zjjn aanwezigheid aan een of ander plan cachet te geven. Men ziet den Prins in Den Haag als een gewoon burger door de straten gaan, vaak ook met kennissen uit hof-, adelijke en ambtelijke kringen en slechts zeer weinigen bemerken dan, dat daar de man der Koningin voorbijgaat zonder eenigen opschik of geleide. Ook vertoont de Prins zich af en toe op particuliere feesten. —o—o—o— De Duitsche bladen hebben het in de laatste dagen druk gehad over de door de regeeriDg ingediende ontwerpen lot uit breiding van leger en vloot. Het gaat dan waarlijk ook niet om een kleinigheidje, een paar miljoenen doch om een respectabel aantal miljoenen. Er zullen maar even twee nieuwe legercorpsen bij gevormd worden, er komt een derde vlootpskader bij, bestaande uit drie linieschepen en een aantal torpedobooten, en ook zal een vliegercorps gevormd worden. De vredes- slerkte van 'tleger zal daardoor met 20,000 man vermeerderd worden en de vlootbe- manning met 1600 man. Een 6n ander beteekent dat de uitgaven voor leger en vloot jaarlijks gemiddeld met 127 miljoen zullen stijgen, En zal het daarmee dan voorloopig uit zjjn? Er zjjn weinigen die het geloovon. Na de rede door den Engelschcn minister van marine, Churchill, gehouden, waarin uitdrukkelijk gezegd werd, dat elke ver- snelliug van het tempo in Duitschland door Engeland in nog grooter mate zal worden gevolgd, zal allicht Duitschland tot inspan ning van alle krachten prikkelen. Zoodat de dolle wedren op maritiem gebied waarschjjniyk eerder nog heftiger dan kalmer worden zal. —o—o—o— De Duitsche Keizer heeft zfjn koffers laten pakken en is, zooals men weet, op reis gegaan naar Korfoe, het schoone eiland, waar de Keizer al zoo menig zomer, prettige dagen doorbracht. Do Keizer met zfjn gevolg w.o. de Pruisische prinsen, twee princesson, een aantal booggoplaatste officieren en eenige geleerden, had zijn reisplan zoo opgemaakt dat daarin ook was opgenomen een bezoek aan het bof te Weenen en aan dat van Italië Dat hij de Oostenrijksche hoofdstad de eer van zijD bezoek waardig keurde, en daar hartelijk ontvangen werd, ligt wel eenigszins voor de hand. Duitschland en Oostenrijk zi.n zeer trouwe vrienden. Iets anders was het bezoek aan het Italiaansehe hof. Dat gaf wel aanleiding tot opmerkingen. Italië toch heeft Turkije ernstig aangetast en men weet dat Duitschland gaarne in vriendschap leeft met Turkije. Hoe zou dat bezoek aan Venetië te Constantinopel opge vat worden Die vraag was wel gewettigd Een antwoord is daarop niet gegeven. Wel echter is gemeld, dat de Porte een deputatie naar Korfoe zal zenden om den Keizer te begroeten. Wat nogal geruststellend klinkt. In Italië daarentegen was men met het be zoek van den Duitschen monarch wel content Hetgeen uit den vriendelijken toon der bladen kan blijken en niet minder uit de hartelijke ontvangst die Koning Victor Emanuel den Keizer bereidde. Men heeft, zooals eenigszins verklaarbaar is, het bezoek van den Keizer aan Rome ook in verband gebracht met de poging der mogendheden om bemiddelend op te treden in het geschil tusschen Italië en Turkije. Een poging die geheel mislukt is. Ook is gemeld, dat voor die veronder stelling alle grond bestaat. De Italiaansehe regeering is blijkbaar bezig haar vloot samen te trekken in de Turksche wateren om een poging te doen de Dardanellen te forceeren,om daarna wellicht Constantinopel zelf te bombardeeren. In afwachting echter van de gevolgen, die het bezoek van den Keizer aan Italië mogelijk zou hebben, had de regeering naar luid der berichten be sloten de actie tegen de Dardanellen op te schorten tot na de ontmoeting tusschen den Keizer en Koning Victor Emanuel. De ontmoeting heeft intusschen plaats gehad maar de toestand zelf is niets veranderd. Ook de Italiaansehe vlootactie laat nog op zich wachten. De Porte is intusschen op haar qui vive en heeft dan ook de Dardanellen van mijnen voorzien om voor 't geval dat de vloot tot een actie over mocht gaan gereed te zijn deze op waardige wqze te ontvangen. —o—o—o Donderdag had het Engelsche Lagerhuis in tweede leziDg te behandelen een reeds voor laDg6n tijd aanhangig gemaakt wets ontwerp tot het verle6nen van vrouwen kiesrecht, zij bet dan ook onder beperkende voorwaarden. Het wetsontwerp bestond slechts uit een tweetal artikels. Volgens het eerste artikel zou aan die vrouwen het kiesrecht worden gegeven die eenige kenmerken van welstand bezaten w.o. het bewonen van een eigen huis. Door deze regeling zou aan ongeveer een miljoen vrouwen het kiesrecht ten deel vallen. Het tweede artikel bepaalde dat gehuwde mannen en vrouwen, indien ze beide het kiesrecht bezitten niet in hetzelfde district op de kiezerslijst zouden worden geplaatst. 't Was reeds voor de vijfde maal in de laatste jaren dat de tweede leziDg van een beperk vrouwenkiesrecht voorstel in het Lageihuis ter tafel kwam. Telkens werd het ook aangenomen, maar verder kwam de zaak niet. Men was nu wel eenigszins benieuwd naar den uitslag, inzonderheid na hej woeste optreden der kiesrechtvrouwen onlangs, dut de sympathie voor hun strijd wel niet verhoogd zou hebben. En op de stemming is d6 houding der militante voorvechtsters stellig niet zonder invloed geweest, want een aantal Lagcrhuisloden had dezer dagen verklaard tegen het ont werp te zuilen stemmen, ofschoon ze geen tegenstanders van vrouwenkiesrecht zijn, enkel omdat ze niet den schiju op zich wilden laden voor de suffragettes op den loop te gaan. De suffragettes waren maar half met het ontwerp ingenomen, omdat het niet beoogd de invoering van algemeen vrouwenkies recht. Zij verlangen het kiesrecht voor alle vrouwen op dezelfde voorwaarden als voor de mannen. Intusschon, zooals boven gezegd bestond er nogal grooto belangstelling voor d6 zaak. Algemeen werd aan de aanneming van het ontwerp getwijfeld. Eu inderdaad, het Lagerhuis heeft het outwerp verworpen, zoodat er van het kiesrecht voor de Engelsche vrouwen onder deze regeering niet zal komen. Toch had het heel weinig gescheeld of het outwerp was er door ge gaan. De verwerping toch geschiedde met 222 tegen 208 stemmen. De 17 arbeiders- afgevaardigden waren als een gevolg van de staking afwezig. Waren zij op het appel geweest dan had het ontwerp het tot een derde lezing gebracht, Ook iodien de Ieren zich, zooals bij vorige gelegenheden gebeurde van stemming hadden onthouden, zou het ontwerp aan genomen zijn geworden. Redmond, de leider der nationalisten, stemde echter met een 40-tal aanhangers tegen het ontwerp. Het Engelsche vrouwenkiesrecht is dus voorloopig in het parlement van de baan. —o—o—o De onderhandelingen ter elfder ure nog weer door de Engelsche regeering met de organisaties van de mijndirecties en der mijnwerkers aangeknoopt, hebben niet het gehoopte resultaat gebracht. Maandag reeds j .werd gemeld dat de beide partijen niet j bereid waren gevolg te geven aan den aandrang van de regeering om op den grondslag van het ingediende noodwetje een vergelijk te treffen. Zoo liepen de onderhandelingen op niets uit en werd dan ook Dinsdag de behandeling dermijn- werkerswet hervat. Asquith verscheen onmiddelijk na het beginnen van de be raadslagingen in het Lagerhuis om met bewogen stem mede te deelen dat de onderhandelingen niet geleid hadden tot het gewenschte' resultaat. Hij drong er bij het Lagerhuis op aan het ontwerp jan te nemen en sprak nog een krachtig woord van waarschuwing aan het adres van de leiders der werklieden, die halstarrig een vergelijk geweigerd hadden op deu aangebo den grondslag. Met nadruk wees Asquith op de zware verantwoordelijkheid van de leiders, de verantwoordelijkheid voor de gevolgen. Dat aan den onhoudbaren toestand een eind zou komen, daarvan was de regeering overtuigd Aanvankelijk schenen de vertegenwoor digers der werklieden weinig ooreu voor de waarschuwing te hebben, doch blijkbaar hebben zij zich al spoedig bezonnen. Ze kondigden aan dat de mijnwerkers zelf over de kwestie zullen beslissen. Hoofdelijk zal door dezen gestemd worden over de vraag of ze dcu arbeid op den in de mijnwerkers- wet aangeboden grondslag weer willen opnemen. Engeland leeft thans weer in hoop. Verwacht mag' worden dat de meer derheid der stakers genoegen zal nemen met de waarborgen in de noodwet geboden. Ook gaan er reeds meer en meer arbeiders aan het werk, als een gevolg van de ellende die in menig gezin is biunengetreden. Waarschijnlijk behoort de staking tot het vorleden als deze regels onder de oogen der lezers komen, 't Is te hopen, —o—o—o— Do derde Russische Doema zal spoedig haar zittingstijdperk achter den rug hebben. In het laatst van Juli zal de Doema op zomerreces gaan om niet terug te keereu. In September zullen de algemeeue ver kiezingen volgen en in October zal de niehwe de vierde Doenm, bijeenkomen. De verkiezingsactie is reeds begonnen en men ziet niet zonder eenige spanning den uitslag tegemoet. De vooruitstrevende ele menten der bevolking hebben goede hoop op overwinning, ofschoon de Russische Kieswet, daaraan niet heel bevorderlijk is. Onder deze omstandigheden heeft zich dezer dagen een nieuwe politieke organisatie gevormd, onder den naam „partijlooze ver- eeniging van alle vooruitstrevende elemen ten". Ze omvat alle beschaafde elementen der oppositiekringen van den linkervleugel der Octobristen en de Kadetten. Op het programma komt. o. m, voor: uitvoering van de beloften van het Octobermanifest, invoering der provinciale autonomie, be hartiging van de economische belangen van het volk on verdediging van de rechten en van de waardigheid van de volksvertegen woordiging. De nationalisten hebben .in tusschen ïeeds een felle campagne tegen de nieuwe politieke organisaiie geopend. TEXEL, 3 April 1912. Maandag 1 April herdachten Iwen Koorn en zijn echtgenoote Grietje Dijksen hun 60-jarige echtvereeDiging, een zeker zeldzame gebeurtenis, ai mocht eenige weken geleden, 9 Febr. j.l. het echtpaar Jb. Smit en A. Blik te Eierland, dat zelfde voorrecht smaken. Of zulks bevorderlijk is voor een lang leven weten we niet, doch beide paren oudjes hebben een werkzaam leven, onder niet te gunstige omstandigheden, achter den rug. Van eenige algemene belangstelling, althans een luidruchtige uiting daarvan, zooals zulks elders meermalen gebeuid, kwam ons in beide gevallen niets ter oore. Een openlijke huldebetooging, een begroeting met muziek of zang had niet plaats. Een aardige gedachte was het dunkt ons dus van een tweetal jonge dames om door een lijst voor dat doel bij de ingezetenen aan te bieden, de oudjes Koorn Dijksen in de gelegenheid te stellen, het feest met de noodige luister te kunnen vieren. Men verzocht ons te melden, dat die collecte door de dames Catharina Bruijn en Sietské van Eijck gehouden eeD bedrag van f79,— heeft opgebracht en dat, in overleg met den heer Burgemeester onzer gemeente, werd besloten op den feestdag een bedrag van f 40, - aan de oudjes af te dragen en de overige f 39 op de spaarbank te beleggen. Dit bedrag kan dan tegen den winter voor het echtpaar worden aangewend. Door den heer Districts-commandant tevens Inspecteur der Rijksveldwacht te Amsterdam, is namens den Minister van Justitie den lsten April j.l. de zilveren medaille voor vijfentwintig jarige trouwe en eerlijke plichtsvervulling bij het corps Rijksveldwacht uitgereikt aan dan Briga dier lit. der Rijksveldwacht E. Tuinstra te Oudeschild. Aanvaring. Gisteren (Maandag) morgen is Hr. Ms. „Kortenaer" bij het verlaten vanNieuwe- diep uit het roer geloopen en in aan varing gekomen met de postboot „de Dageraad", die aan de steiger gemeerd lag. De „Dageraad" werd belangrijk boven de wateriijn beschadigd. De aanvaring geschiedde bij het luikhoofd; het berghout en een paar dekplaten werden gebroken en een paar spanten verbogen. Het schip kon nog in de vaart blijven. VI. BI. Den Boom, 1 April. Door den strandvonder is bij paal 8 gevonden een platboom visschersbootje met de volgende benaming voor op den kop 1 A 6S5 en in de spiegel A 1 o u e 11 e lah h o w u w e. Oosterend 2 April. De Clir. zangvereeniging „Hosanna" hield Zondagavond j.l. hare laatste oefe ning ODdor leiding van den heer M. Kikkert, die als directeur dier vefeeniging ontslag genomen heeft. Blijkbaar neemt, de bevolking alhier af. Verschillende woningen zijn nog on- verhuurd. Vlieland De' heer P. G. Dijkema, candidaat tot de H. D. te Beerta, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Het zestiende Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest zal gehouden worden Woensdag 2! Augustus a. s. op het buitengoed „Waterland" van jhr. nar. J. WG. Boieel van Hogelandeu te V.elSf n.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1