m 2558, Zondag 7 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. BERICHT. Wij oerzonden per post de kwitanties ooor ab.-geld, buiten Texel- Beleefd uer- zoeken toij onze abonée's die bij aanbieding te ooldoen, ter ooorkoming uan extra-kosten. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter Secretarie dezer gemeente, vanat beden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1911. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschriften tegen ambtshalve verbeteringen van misstel lingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen bedoeld in art. 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. No. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 1, 23 derde lid en 44, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, den 4 April 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 6 April 1912. Een goed bericht. Omtrent de mijnwerkersstaking meld een Reuter telegram„Het uitvoerend comité der mijnwerkersfederatie adviseert de mijnwerkers het werk te hervatten. De nationale conferentie zal Zaterdag (heden) bijeengeroepen worden." Waar reeds vele mijnwerkers aan het werk zijn gegaan en volgens boven ge noemd bericht de staking wordt opge heven, bestaat er zeker goede kans dat het ongerief door deze staking teweeg gebracht, teneinde spoedt, alle bedrijven, ook de bootdienst tusschen Texel en Helder, binnen zeer korten tijd weder in gewone conditie zal worden gesteld. Oudeschild, 5 April. Wegens familie-omstigheden kon Ds. Buiskool de voorgaande week eenige nieuwe lidmaten der Nederl. Herv. Gemeente niet bevestigen. Thans is er in deze omstandigheden verandering ten goede gekomen, zoodat die bevestiging nu den eersten Paaschdag zal plaats hebben. - De gemengde Zangvereeniging, „Eigen oefening" eertijds onder leiding van den Heer Dikstaal, thans onder die van den heer M. Kikkert, zal binnenkort eene algemeene uitvoering geven. BehalvB eenige te geven nummers zullen er ook een paar tooneel stukjes met zang worden opgevoerd. Belasting afgeschaft. De aloude gemeentebelasting te Muiden bekend onder de naam „Oud-Eigen", is door den raad dier gemeente afgeschaft, daar er voor het recht tot heffing nergens eenig bewijs te vinden is. Krijgen zij, die vroeger betaalden,nu ook hun geld terug? Leeren lezen. In het Engelsche tijdschrift The Schoolmaster wordt een verhaal gedaan van een arts, die de oogen van een kind moest onderzoeken en het daartoe de gewone letterproeven voorhield. Eerst wees hij op een F, en het kind strekte zijn hals uit en maakte een geluid als van een locomotief die gaat vertrekken. Toen wees hij op een S, en het kind ging heftig blazen, als een slang. Dat werd den arts toch te machtig en hij keek beteekenisvol naar de moeder. Maar deze barste in tranen uit en zei Neen, dokter, do jongen is niet gek, maar zoo leeren ze lezen tegenwoordig. Wegens onvoldoende deelname van Haagsche firma's en de ook te 's Graven- hage dreigende electriciensstaking is de vanwege het departement 's Gravenhage der Maatschappij van Nijverheid in Juni e.k. te houden tentoonstelling van toegepaste electriciteit uitgesteld. De vergiftigingszaak in de nieuioo Meer. De procureur-generaal bij het Amster- damsche gerechtshof heeft geen appèl aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis van den bakker Yan Exter te Nieuwe Meer. De zaak tegen vrouw Hogenhout—De Haan is nu ingetrokken. Slaapziekte. De 20-jarige M. W., te Kampen knecht op een motorschuit, is, naar de „Zw. Ct." meldt, door slaapziekte aangetast. Zaterdagavond legde hij zich ter ruste en alle pogingen, ook van medische zijde, om hem wakker te krijgen, hebben tot heden gefaald. Hij zal naar het zieken huis worden overgebracht. Ontoerekenbaar Bij den Utrechtscben Gemeenteraad is ingekomen een bezwaarschrift waarin de reclamant ontheffing van zijn aanslag verzocht in deze woorden. ....verzoekt ondergeteekende beleefd ontheffing van den aanslag daar hij zich ontoerekenbaar acht en niet in staat is iets te verdienen... De man is toch nogal verstandig 1 Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Uit Den Haag seint men De Koningin heeft besloten, dat de Koninklijke familie van 3 tot 9 Mei a s. te Amsterdam zal komen voor het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. De Koningin te Scheveningen. De Koningin heeft gisterenmiddag, vergezeld van den Prins, naar aanleiding van het ongeluk gisteren voorgevallen in de visschershaven te Scheveningen, een bezoek aan die haven gebracht en in het seinhuis aldaar een onderhoud gehad met degenen, die ter redding van de drenkelingen zijn opgetreden, te weten K. Groen, W. Toet, L. Ros, J. Overduin, P. J. v. d. Toorn en J. C. Ros, alsmede met den broeder van den bij het ongeluk omgekomen Firet, welke broeder tot de geredden behoorde en die op uitdrukkelijk verlangen van de Koningin bij het onderhoud tegenwoordig was. Verder was niemand bij het onderhoud aanwezig, zoodat dit plaats vond alleen tusschen de Koningin met den Prins en de zeven genoemde personen. Uit Den Haag wordt geseindDe Koningin heeft aan den schipper Firet, den broer van den met het garnalenbootje te Scheveningen omgekomen persoon, ter gemoetkomiug aan de kosten voor de opvoeding van het zoontje en de moeder, die in het gezin van Firet was opgenomen, de som van f200 geschonken. Een April mopdie insloeg. J.l. Zaterdagavond bevatten enkele Haagsche bladen een advertentie, hou dende de mededeeling, dat Maandag middag te 2 uur in den Koninklijken Schouwburg een gratis matinée zou worden gegeven, „tot herdenking van het feit der definitieve sluiting", aangeboden door het Comité tot behoud van „Steden schoon" en „Natuurmonumenten", met medewerking van Willem Royaards, Louis Bouwmeester, Jos. Orelio, Nap de la Mar, Leon Boedels, mevr. Mann Bouwmeester, mevr. Yan EysdenVink en den heer en mevr. Speenhoff. Plaats bewijzen zouden naar volgorde worden afgegeven. Hoewel hier de „mop" er dik boven op lag en hoe ongelooflijk het ook moge klinken, van de vele gedebiteerde April grappen is deze een der meest geslaagde. Tusschen twaalf uur en kwartier voor tweëen stonden in het Korte Voorhout een groot aantal menschen, die toegang wenscbten tot den schouwburg en aan het loket kwamen velen een toegangs bewijs vragen voor de gratis-matinée, terwijl den geheelen ochtend het bureau van den directeur aanhoudend klingelde van aanvragers voor dezen gratis 1-April- voorstelling. Vooral het dameselement was sterk vertegenwoordigd. Klacht tegen een burgemeester. Drie inwoners van Scheasburg (Limb.) n.l. L. H. Debije, J- Mulders en H. Mul ders hebben, naar „het Volk" bericht, tot den procureur-generaal bij het ge rechtshof té 's Hertogenboscb, die reeds eenmaal een dergelijk verzoek afwees, opnieuw een adres gericht tot vervol ging van den burgemeester van Schaes- burg, wegens verduistering van gemeen tegelden. Zij beschuldigen den burge meester ook van valschheid in geschrifte, teneinde de gepleegde verduistéring te bedekken. Op heeterdaad betrapt. Uit Aardenburg (Zeeland) meldt men Reeds geruimen tijd vermoedde de grossier v. Drimmelen, dat des nachts bij hem gestolen werdhet gelukte hem niet d9n dader te ontdekken. De mare chaussee werd met het geval in kennis gesteld. Deze stelde zich verdekt op in het pakhuis. Ook buiten lag een hunner op den loer. In den nacht mochten zij den dief op heeterdaad betrappen. Deze bleek een zekere de V. te zijn. Bij zijn arrestatie bekende hij dat hij van plan was te stelen. Wat hij den laatsten tijd gestolen heeft, moet nogal belangrijk zijn. Er worden pogingen aangewend om een gemeenschappelijken keurings dienst van levens- en genotmiddelen en gebruiksartikelen te organiseeren voor IJselstein, Montfoort, Jutfaas, Vianen, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede, Schoon hoven en Oudewater. De burgemeesters van di9 gemeenten zijn ter bespreking van deze zaak uit- genoodigd tot een conferentie te IJsel stein op 10 dezer. Toch doorgaan. Ondanks de beslissing van den Hoog6n Raad inzake de winkelsluiting gaan ver schillende winkeliers te Amsterdam door met den verkoop hunner artikelen, ook na 9 uur 's avonds. Zoo trekt in de Reguliersbreestraat zeer de aandacht de zaak van 'n bakker. Na het sluitingsuur komt er een speciale deur met loket erin en een juffrouw deelt aan de talrijke koopers, bollen en broodjes uit. In de Amstelstraat doen de sigarenwinkeliers natuurlijk ook zoo, en in de Utrecbtschestraat zijn er een paar, die niet achterbleven, N.v.N. Een minkel op het water. Een winkel op het water komt niet alle dagen voor. Deze merkwaardigheid zal Gouda eerstdaags kunnen toonen, daar 1 Mei boven het water der Turf marktgracht een magazijn zal worden geopend van kantoor- en luxe-artikelen. Door verbouwing wegens uitbreiding der zaak is het noodig het [pand, waarin de zaak van den heer A. H. Quant aan den Kleiweg gevestigd is, te verlaten en wordt nu tijdelijk van 1 Mei 1 Sep tember, voor die firma een houten huis opgetrokken boven het door een houten vonder afgedekte water der Turfmarkt gracht. Het daar te verrijzen gebouw wordt opgericht als een modern winkel huis met zes spiegelruiten. In hoeverre de verontwaardiging opgewekt door hat ingooien van spiegel ruiten te Londen op aanstoken der Women's Social and Political Union, van invloed is geweest op de verwerping van hat vrouwenkiesrechtontwerp op 28 Maart dat is niet gemakkelijk uit te maken. Zeker is het, dat de steeds op wettige wijze werkende Nationale Bond van Vrouwenkiesrechtvereenigingen, een lichaam bestaande uit 120 plaatselijke en distriktsvereenigingen en de Womens Freedom League, ook een nationale bond, die anders niet vreest de wet te over treden om de eischen der vrouwen te doen hooren, onmiddellijk na de bekende ongeregeldheden door vergaderingen en ingezonden stukken in alle bladen hebben geprotesteerd tegen de oproeren van 1 en 4 Maart. De voorzitsters Mrs. Fawcett en Mrs. Despard deden vooral uitkomen dat hetgeen een 200 vrouwen deden, niet kan geweten worden aan de geheele vrouwenkiesrechtbeweging. Bulletin Persb. Vereen, voor Vrouwenkiesrecht. Woensdag stuurde de vrouw van den werkman H. te Warmond, haar 9jarig dochtertje met eenig naaiwerk naar Rijnsburg. Een meisje van gelijken leeftijd van haar buurvrouw ging met het kind mede. Toen zij ongeveer bij het Herv. kerkje te Oegstgeest gekomen waren, kwam hen een als heer gekleed persoon op een fiets achteroprijden. Hij sprong van de fiets en haalde het meisje H. over met hem mede te rijden, terwijl hij tegen het andere kind zei, dat het naar huis terug moest gaan, omdat het anders zoo hard zou moeten loopen om hen bij te houden. Dit kind ging terug en deelde een en ander aan vrouw H. mede. Deze maakte zich zeer ongerust en begaf zich direct naar den gem.-veldwachter, die samen met den Rijksveldwachter Koekkoek er op uittrokken. Juist wilden zij bij Oegst geest van elkander gaan, toen zij het kind zagen aankomen, dat hun mededeel de, dat die heer haar tot Rijnsburg had medegenomen en daar afgezet. Het is dus nog goed afgeloopen. Wieg met kind in brand. Terwijl de vrouw van A. Oost op Urk, even een boodschap deed en haar beide kinderen zonder toezicht in de woning had achtergelaten, was het 4 jarig zoontje gaan spelen met lucifers. Brandende lucifers schijnen geworpen te zijn in de wieg, waarin een kindje van enkele weken lag te slapen. Toen de moeder op zijn geroep kwam aansnellen, stond de wieg met het bedje in brand. Stervend werd het geblakerd kindje opgenomen, dat weldra den geest gaf. Yleescliprvjzen verhoogd. De slagers te Arnhem hebben alle vleeschprijzen met 10 cent per K-G. verhoogd, als gevolg van de opbelÖQg van een coöperatieve slagerij, die „sterk concurreerde". Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- beri Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1