N° 2561, Donderdag 18 April 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bi n neüland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week Bit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- beo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagel. 4.15 6,30; 11,15; 2,50; 6.- TREIN van HELDER: 6,28; 7,45; 12,18; 4,10;7.30. Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN te HELDER 8,39'; 12.01; 3,26 6.56. Zondags 9,42. BOOT van HELDER: Dagel. 5.15; 9,30; 12,30; 4,15; 7.30; Zondags 5,15; 10.20; 12,30; 4,15; 7.30; Men lette er wel op dat de met een aangeteekende. treinen des Zondags niet rigden. 6-13 April. De Paaschdagen zijn thans weer achter den rug en als naar gewoonte door tal van vereenigingen en corporaties benut om hun algemeene vergaderingen te houden. We zouden, als we een beknopt overzicht zouden willen geven van al de vergaderingen, dongressen en hoe ze meer genoemd mogen worden, die in de Paaschweek bijeenkwamen ons geheel weekoverzicht daarmee kunnen vullen. We zouden melding moeten maken van het Paaschcongres der S. D. A. P., d6 jaarvergadering van het Alg. Ned. Werk- liedenbond, het Standaard-jubileum met de daarbij plaats gehad hebbende huldiging van Dr. A. Kuyper, die 40 jaren lang aan het hoofd stond van de redactie van het anti-rev. partijorgaan van de aanbieding aan H. M. de Koningin van het kiesrecht adres der vrijzinnig-democraten met zijn 37000 handteekeningen, van, ja van tal van andere meer of minder belangwekkende bijeenkomsten meer. Onze beperkte ruimte laat zulks evenwel niet toe. Het laat zich aanzien, dat straks als de Tweede Kamer haar werkzaamheden weer zal hebben hervat al heel spoedig de pantserschipkwestie om haar aandacht zal vragen. Tenzij ze allereerst weer met obstructie kennis zal moeten maken. Naar luid van wat dezer dagen de Haagsche Correspondent van zeker blad wist te berichten moet de Kamer zich op een komende obstructie voorbereiden. Volgens dezen berichtgever zou het in de bedoeling der linkerzijde liggen dadelijk na het bijeenkomen der Kamer nogmaals een poging te wagen de Bakkerswet aan de orde te stellen. Mocht do rechterzijde zulks keeren dan zou de geheele linkerzijde zich aan d6 verdere Kamerarbeid onttrekken. Al te waarschijnlijk lijkt ons dit bericht niet, maar men kan niet weten. Hoe het zij, de pantserschipkwestie zal wel spoedig in de Kamer uitgevochten worden. In de afgeloopen week is reeds het antwoord verschonen van den minister van marine op do vele be zwaren die tegen zijn suppletoire begroo ting ingebracht werden. Inzonderheid wijdde de minister ook zijn aandacht daarbij aan het voorstel om een grooter schip te bouwen dan voorgesteld werd. Uit het antwoord blijkt dat de minister voorloopig nog niet van een grooter schip wil weten. Uitvoerig zet hij daarvan de redenen uiteen. De voornaamste is dat een onderzoek gaande is omtrent het vraagstuk der verdediging van Ned. Indië en de resultaten daarvan afgewacht dienen te worden. Bovendien zijn er aan een artillerie vloot van groote schepen groote uitgaven verbonden, terwijl onze havens en dokken er Diet voor ingericht zijn. Op dit oogenblik kan dus niet tot het aanschaffen van groote schepen worden overgegaan. Doch evenmin kan naar het oordeel van den minister de bouw van het voorgestelde schip uitgesteld worden. Hij acht het beslist noodig dat er ten spoedigste een schip type „Regentes" beschikbaar kome voor de Nederlandsche kustverdediging en daar door gelegenheid zal komen om gedurende vele jaren, tot het geheele eskader nieuwe schepen daar te lande zal zijn aangekomen, in Indië een groote schip met 4 stukken aanwezig te hebben. De minister acht dan ook den bouw van het voorgestelde pantseischip urgent en meent dat het niet verantwoord ware, wanneer niet zoo spoedig mogelijk werd aanvangen met den aanbouw van een pantserschip zoo krachtig als onder do bestaande omstandigheden verkrijgbaar is. Met belangstelling mag afgewacht worden af de voorstanders van grootere schepen thans hun verzet tegen de plannen der regeering zullen laten varen. Voor Engeland was de afgeloopen week een van bizondere beteekenis. Niet alleen omdat ze het einde bracht van den ramp zaligen economischen strijd die het land in angstige spanning hield vijf weken, achtereen, maar ook omdat ze het begin bracht van een anderen strijd mogelijk ook een feilen strijd, die in het Engelsche parlement zal moeten worden volstreden. We bedoelen den strjjd om Home Rule Donderdag toch heeft Asquith namens de regeering het reeds lang aangekondigde wetsontwerp ingediend dat aan Ierland de lang reeds begeerde zelfregeering zal moeten schenken. Dat was een belangrijke gebeurtenis, omdat ze herinnerde aan de dagen van 1886 en 1893 toen ook in Engeland onder den bekenden minister Gladstone de Home Rule strijd losbrak en het land in groote beroering bracht. Het wetsontwerp, thans door Asquith ingediend, bepaalt o, m. dat Ierland een eigen parlement zal hebben bestaande uit een Sènaat en 6en Lagerhuis. Het opper gezag van het rijksparlement zal evenwel onverzwakt blijven. Het Iersche Lagerhuis zal 164 leden -tellen waarvan 59 uit Ulster. De Senaat zal uit 40 leden bestaan en de regeering acht het wenschelijk daarin ook vertegenwoordigers op te nemen van de minderheid in Ierland. De Senaat zal voor het eerste aantal jaren door de rijksregeering benoemd worden, doch de Jeden zullen bij geregelde opvolging aftreden en dan zal uitvoerende macht iu Ierland die open plaatsen naar goedvinden kunnen doen aanvullen. Het Iersche Lagerhuis zal zich alleen bezig mogen houden met Iersche aange legenheden. De lord-luitenant van Ierland die het hoofd der Iersche uitvoerende macht zal zijn, zal de bevoegdheid hebben om op last van de uitvoerende macht van het rijk een veto uit te brengen tegen een wetsontwerp of do invoering daarvan te schorsen, In gevallen van geschil tusschen Senaat en Lagerhuis zullen beide gezamenlijk vergaderen en stemmen. Iu het Engelsche parlement zal Ierland slechts 42 afgevaardigden hebben. Tot zoover het Home Ruleontwerp dat nog een aantal andere bepalingen bevat, doch waarvan we de belangrijkste hierboven hebben meegedeeld. Het ontwerp zal ongetwijfeld tot veel strijd aanleiding geven. De oppositie heeft zich in het Lagerhuis reeds fel laten hooren. Ook over de houding van de Ulstermannen is men niet gerust. Men herinnert zich nog de dagen van oproer in 1893. Toch staan de kansen voor Ierland beter dan ooit. De regeering heeft een groote meerderheid achter zich en het Hoogerhuis is thans gemuilkorfd. o—o—o Uit de Vereenigde Staten komen allerlei berichten in den laatsten tijd over de ver kiezingsstrijd die er reeds gestreden wordt in verband met de komende presidents verkiezing. De republikeinsche conventies komen bijeen om de gedelegeerden te kiezen voor de Staatsconventie. De groote vraag nu die bij deze voorloopige verkiezingen op den voorgrond treedt is telkensRoose velt of Taft. Met den derden republikeinschen candidaat, in dit geval de notaris La Folette, schijnt weinig rekening te worden gehouden. Zooals men weet heeft Roosevelt zich bereid verklaard tegenover Taft een candidatuur te aanvaarden en de volgelingen van hem strijden nu op hun hardst tegen de aan hangers van Taft. Roosevelt moet de can didaat der republikeinen worden, bet koste wat het wil. Toch gaat het Feddy niet voor wind en stroom. Taft schijnt meer vrienden te hebben dan hij aanvankelijk gedacht heeft. Een gioot deel dör republikeinen steunt diens candidatuur en schijnt van Roosevelts radicalisme niet gediend. Dat bleek in den laatsten tijd meer dan eens, want in verschillende conventies behaalden de volgelingen van Taft de overwinning. Zoodat deze thans al een mooie voorsprong op Roosevelt heeft. Toch geven de aanhangers van Roosevelt den strijd nog niet op en in de afgeloopen week hebben ze hun candidaat werkelijk een schrede vooruitgebracht. Maar toch Roosevelt's kansen staan niet heel schit terend. Dat hij candidaat zal gesteld worden is echter vrij zeker, ook al wordt Taft de officieele caDdidaat der republikeinen. Zijn aanhangers zullen dan waarschijnlijk een afzonderlijke partij stichten en met nog meer kracht tegen Taftijveren. Het gevolg van een en ander zou echter wel eens voor beiden teleurstellend kunnen zijn. Men kent het spreekwoord van de beide houden die vechten om een been. Niet onmogelijk is het dat als Taft en Roosevelt beide candi daat worden geen huDner, doch de candi daat der democraten gekozen wordt. In sommige republikeinsche kringen wordt dat gevaar ook reeds ingezien. Vandaar de raad van die zijde aan Taft en Roosevelt beide om geen candidatuur aan te nemen, doch een compromis-candidaat aan te wijzen, 'tls evenwel niet te verwachten dat naar dezen raad geluisterd zal worden. TEXEL, 17 April 1912. Koiiiugiii-Einnui-bloeni. Maandag den 22 April is het wederom alom in den lande de tuberculosedag d. w. z. dat óp dien dag in steden en dorpen waar vereenigingen zijn opgericht tot bestrijding der tuberculose, of waar afd. van het Witte of Groene Kruis zijn gevestigd, een kunstbloem ten bate van boven genoemde plaatselijke vereenigingen ten verkoop worden aungebodtn. H. M. de Koningin-Moeder is wel zoo welwillend geweest Haar naam aan deze bloem te verbinden en in overleg met de Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, is de verkoop van deze bloem bepaald op Maandag 22 April a. s. Wij hebben geen officieele gegevens of ook te dezer plaatse een dergelijke te koop aanbieding zal gescfiieden, even als in het vorig jaar. Zou zulks wel het geval zijn, dan willen wij er aan herinneren dat geen maximumprijs voor deze bloem is vast gesteld, alzoo dat de waarde van de bloem niet is bepaald, doch brengen wij onder de aandacht, dat zulk eene alge meene inzameling van geld, welke slechts eenmaal 's jaars plaats vindt, uitsluitend ten doel heeft de fondsen te versterken, noodig tot bestrijding van de vreeselijke tuberculose. Wordt dit voor oogen ge houden, dan moge er uit volgen dat een ruime gift, tegen inruiling van een bloempje, door velen zal worden toege past. *t Zal zeker welkom zijn. O udeschild, 15 April. Door het bestuur van den Texelschen Schippers- en Yisschersbond is het vol gende schrijven ontvangen De Vice-Admiraal directeur en com mandant der Marine te Willemsoord, brengt ter kennis van den Texelschen Schippers- en Visschersbond, dat in de onmiddelijke nabijheid van de afgebroken Schoutenkaap ter wille van de oefeningen der schepen eerstdaags geplaatst zal worden een zeemerk voorzien van een driehoek met den tophoek naar beneden als topteeken zullende door de aanwezigheid van dit merk tegelijkertijd tegemoet gekomen worden aan het ongerief voor de visschers vermeld in zijn schrijven van 11 April j.l. Verder kan gemeld worden, dat be houdens nadere briefwisseling onze afgevaardigde Mr. de Meester zich bereid heeft verklaard 29 of 30 April a. s. eene commissie van den bond te ontvangen, ten eiDde de hier bestaande wier- en oesterkwestie te bespreken en ook dat de heer B. J. Gelder, redacteur van de Visscherijcourant genegen is, waarschijn lijk Zaterdag 27 April a. s. de belangen der krabbenvisscherij voor onze vereeni ging uiteen te zetten en over andere onderwerpen op de visscherij betrekking hebbende te spreken, Vlieland. Ten huize van den heer T. Zeylemaker werd op 13 April de 5de jaarvergadering gehouden van bet ondersteuningsfonds. De heer C. Visser, voorzitter, opende de vergadering. De notulen, door den secretaris gelezen, werden goedgekeurd. Het jaarverslag dat vervolgens werd uit gebracht, wees op een ODtvangst van f 440,63 en uitgaven ten bedrage van f236,56. Saldo f204,09. De totale bezittingen bedroegen f 1260,87. Het ledenaantal was 52. Onder de ont vangsten was f270,20 contributie en f91 van „L. en L." Ónder de uitgaven f 173,40 aan 9 zieken. Den heer K. R. Bakker, boekhouder- penningmeester der vereenigiDg, weid dank gezegd voor zijn beheer. De com missie van onderzoek bevond de boeken in orde. Het ziekengeld werd voor dit jaar bepaald op f 0,60 per dag. Bij de bestuursverkiezieng werd met groote meerderheid gekozen de per. aftr. voor zitter. De heer Visser nam na eenige aaizeling de benoeming aan. Na eenige opmerkingen van huishou- delijsen aard, werd de vergadoiing ge sloten. URANT. O —o—o—o—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1