GliINT. Best Klaverhooi, Tandarts v. 4. VOORT, Predikbeurten- Marktberichten. Advertentiën. Weststraat 104 te Helder, Dagelijks verkrijgbaar, Haven Ondeschild. DROS Co. Oproeping. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het voljaarsch kohier van de Personeele belasting no. 2 over het belastingjaar 1912, invorderbaar verklaard op den 13 April 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 16 April 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. BEKENDMAKING. Bnrgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente voor te stellen het gedeelte van den Heerenweg hetwelk wordt begrensd door de kadas trale perceelen gemeente Texel Sectie B nos. 1806, 18U7, 1747, 682 en 1805, gelegen nabij Westerbuurt aan den publieken dienst te onttrekken. Zij die daartegen bezwaren hebben worden verzocht die kenbaar te maken aan het gemeentebestuur voornoemd voor 24 April a. s. Texel, den 17 April 1912. Burgem. en Wetb. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Aanvaring litanie. De „Titanic" het nieuwste schip van de „White Star Line" het grootste schip der wereld, metende 46,328 ton en dat in weelde elk eerste klas hotel overtreft, verliet Donderdag Queenstown voor zijn eerste reis naar New-York. Aan boord bevondeD zich 1380 passa giers, welk aantal te Cherbourg met 274 werd vermeerderd, benevens een equipage van 900 man. Op Zondagavond 10 uur 45 min., op 42 graden Noorderbreedte en 50 graden Westerlengte, kwam het stoomschip in aanvaring met een ijsbergper draadlooze telegrafie werd hiervan mededeeling gedaan aan het stoomschip „Virginia" e. a. die zich op ongeveer 200 mijlen van de plaats des onheils bevonden, en die onmiddelijk ter assistentie daarheen vertrokken. De „Lokal-Anzeiger" publiceert een speciale editie, waarin gemeld wordt, dat de „Titanic" om 2,20 Maandagochtend gezonken is. Niet minder dan 1935 passagiers en leden der bemanning zouden om het leven gekomen zijn. Slechts met zekerheid kan de redding van 675 personen, meest vrouwen en kinderen, geconstateerd worden. Het s.s. „Titanic" is voor twaalf millioen gulden verzekerd bij Lloyds, doch do eerste schade tot een bedrag van f 1,800,000 is voor rekening van de White Star Line. Liefhebbende ouders. Buren vestigden Donderdagavond 10 u. de aandacht van de politie er op, dat in gezin M., aan de Zandstraat no. 61 te Rotterdam, kinderen, een meisje van 21/» jaar en een jongentje van 9 maanden, in vergevorderden staat van verwaar- loozing en vervuiling verkeerden. De politie verschafte zich toegang tot de woning en trof daar inderdaad de kin deren aan. Dr. W. Mees gelastte opname in 't Ziekenhuis, zoodat de kinderen goed bezorgd zijn. De moeder had de kinderen aan hun lot overgelaten en zich naar een bioscoop-theater begeven. De vader logeert op Rijks kosten op den Noord singel. Het geval verwekte groote opschudding en verontwaarding in de rustige Zand straat en er werden heel wat verwijticgen gericht aan het adres van de ontaarde moeder. Een flinke jongen. Het 10-jarig zoontje van kapitein Dorrë zag in den Burgel te Kampen een kleinen dreumes spartelen. Onmiddellijk snelde hij per rijwiel naar de plaats des onheils en voor iemand te hulp kon komen, begaf hjj zich te water en redde een 4-jarigen knaap van den dood. Dit is reeds de tweede maal, dat de kleine Guss Dorié een kind voor ver drinken behoedde. K?m zin door drijven. In de jongste raadszitting te Velzen, staakten met rechts tegen links de stemmen over een voorstel tot afschaffing der kermis. Daar de raad er was één vacature voltallig was, was het voorstel verworpen. Nu kreeg men van rechts kennis, dat de heer De Boer, één der tegenstemmers, voor zijn zaken naar IJsland is vertrokken en dus voorloopig, waar het nieuwgekozen linksche raadslid nog niet kan worden toegelaten, rechts in de meerderheid is. Yan dez9 gelegenheid gebruik makende, hebben twee leden van rechts Woensdag a.s. weder de afschaffing der kermis op de agende weten te doen plaatsen, waardoor aannemiDg van dat voorstel nu vrijwel verzekerd is. Hoe men zich betaling verschaft. De politie heeft proces-verbaal opge maakt naar aanleiding van een vrij merkwaardig optreden eener firma, die een achterstallig postje gedeeltelijk wist te incasseeren Blijkens het politierapport heeft de zaak zich aldus toegedragen. Juffrouw A. M. E een winkelierster in de Cornelissteeg, bestelde mondeling bij den vertegenwoordiger der chocolade fabriek „Crema" te Breda een' kist Crema's stuivers-chocolade, inhoudende 144 stuks. Eenige dagen later ontving ze onder rembours een kistje van de fabriek, en betaalde daarvoor f6,05. Toen het kistje daarna geopend werd, bleek het geen chocolade in te houden, maar- drie flesschen, met de een of andere vloei stof gevuld, en een briefje waarvan de lakonieke mededeeling, dat nu van een achterstallige schuld van f7,45 door de winkelierster f 5,76 was voldaan (er was f0,29 vracht betaald) en dat er door de fabriek nog f 1,69 te vorderen bleef 1 „Hoe men zich betaling verschaft", schreven we hierboven. We kunnen evenwel ieder afraden om het origineele middel, om betaling te verkrijgen, dat door de fabriek „Crema" is toegepast, te gaan nadoen. De officier van justitie zal thans te beslissen hebben, welke qualificatie dergelijke schoone practijken verdienen. (Handeldrijv. M. St.) Ons lichaam en onze gezondheid. Rond of lang. Een Berlijnsch geneesheer, dr. Schafer beweert, dat de vorm van ons hoofd bepaald wordt door de manier, waarop we in onze wiegen liggen. In de eerste maanden is ons hoofd nog week en slapen we dan op onzen rug, dan neemt het hoofd vanzelf een ronden vorm aan. Vinden de moeders (en bakers) het beter, als we op zijde rusten, dan hebben we verder ons heele leven lang een lang werpig hoofd. Dr. Scbafer heeft een tweeling gekend, waarvan de één ruggelings, de ander op zijde liggend groot werd. Én ronde kop en lange kop 1 Verder betoogd de doctor, dat lang- gezichten beter hersens hebben dan rondkoppen. Deze laatsten zijn echter steeds meer prachtisch aangelegd. Dus. ouders, wilt ge van uw zoons ingenieurs, bouwmeester, chirurgen kortom mannen van de practijk, zien groeien, legt dan uw zuigeling op den rug. Houdt ge meer van dichters, predikanten, wijsgeeren of zoo iets, dan op zij als 't u blieft En nu nog het mooiste Als de hersens in rust zijn en 't hoofd, ligt precies achterover, dan is de plek, waar zich de geest van verzet ontwikkelt, juist in 't midden, dus vrij onschadelijk. Groeit de zuigeling op zij liggend, dan zakt die plek naar links of naar rechts en de latere leerling zal op school en tbuis lastig zijn en ook in de maat schappij tot de radicalen of sociaal democraten behooren. Dat zou de oplossing kunnen zijn van de sociale quaestie 1 De regeeringen behoeven slechts wetten uit te vaardigen waardoor alle zuigelingen achterover moeten slapen Dat kweekt practiscbe menschen en een uiterst geringe dosis geest van verzet. Wetten maken is een moeilijk ding. De nieuwe Visscherjjwet bepaalt, dat voor het visschen met meer dan één hengel een hengelakte wordt vereischt. Onder de vischverscbalkers schijnt men nu van plan ook den wetgever te ver schalken, en wel door te gaan visschen met hengels, waaraan öf een g iffel, öf een dwarsstuk zit. Een hengelaar schrjjft in „Onze Zoet- watervis8cbery" „Een sportman vond in een griend een prachtigen hengelstok, die op 2 meter van de stoof gaffelvormig was vertakt. De ongeveer 2 meter lange toppen waren ook ongeveer 2 meter van elkander ver wijderd. Aan eiken top werd een snoer bevestigd en onze sportman vischte met één hengel. De natuur heeft hier dus anders gewild dan de wet voorschrijft. Niemand zal toch kunnen zeggen, dat dit meer dan één hengel is. 't Is niet kunstmatig." 't Is nu de vraag of de rechter deze exceptie zal aanvaarden, óók als de „dubbelhengel" wèl kunstmatig is. Ragoonof Kratokboonen. De Gezondheidscommissie te 'sQraven- hage meent de bijzondere aandacht der ingezetenen te moeten vestigen op de in de „Staatscourant" opgenomen bekend making van den Minister van Binnen- landsche Zaken omtrent de z. g. roode rangoonboonen. Het gebruik dier boonen beeft, naar luid van een bij genoemden Minister ingekomen ambtsbericht, ver moedelijk reeds geleid tot gevallen van vergiftiging bij den mensch, weshalve tegen het gebruik van die boonen wordt gewaarschuwd. Ralteyiplaag Te Noorden zijn van de tuinders, honderden roeden teelland met erwten en peulen, door de ratten vernield. Geen zwavel maar stuifmeel. Uit Perpignan is geseind, dat daar een zwavelregen is neergedaald. Nader meldt men, d it het geen zwavel was, maar stuifmeel. Het komt in die streken in het voorjaar meermalen voor dat de wind het stuifmeel van zekere bloemen over grooten afstand meevoert en doet neer storten. Het stuifmeel heeft eon gele kleur, waardoor het door oningewijden gemakkelijk voor zwavel kan gehouden worden. Zondag Hl April 1912. Nachtvorsten. De nachtvorsten geven in de Beneden- Langstraat reeds een nadeeligen invloed op de graslanden, die er aanvankelijk zoo prachtig bijlagen en waardoor het meeste vee reeds naar buiten was gebracht. In hoeverre de vorst en hagelbuien van invloed zullen zijn op de fruitboomen, moet worden afgewacht. Toch is het reeds jammer te noemen, nu kerse- en pereboomen reeds in bloei kwamen en zulke goede beloften voor den oogst gaven. Geen speelgoed. Donderdag bad een zoontje van J. te Enschedé een bus met carbid weten te bemachtigen. Met wat water en lucifers werd een ontploffing teweeg gebracht en op het daarop gevolgd gekerm kwam de moeder toesnellen, die den jongen bewusteloos vond liggen. De heele lading had hij in 't gezicht gekregen. Na bijgebracht te zijn werd een ge neesheer ontboden. Men vreest voor verlies van beide oogen. Van een „vader" die zijn kindje zou laten begraven. Een boerenknecht vond bij de nieuwe R -K. begraafplaats aan den Eikbosscher- weg te Hilversum, een lijkkistje staan. Hij waarschuwde de politie; bij opening bleek het kistje een kinderlijkje te be vatten, gewikkeld in een lijkwaadje en een kroontje op het hoofd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de vader, na behoorlijk alle formali teiten te hebben vervuld, op weg was geweest het kindje te begraven. Hij had daartoe f 1,50 medegenomen voor begrafenisrechten. Onderweg had by echter een vriend ontmoet, en vond hij het toen blijkbaar beter den daalder aan drank te besteden 1 Het kistje hadden ze daarom maar op straat gedeponeerd I R. N. Eieren zoeken Dinsdag waren twee jongens van Scharsterburg te Joure aan heteierzoeken in de singel, die leidt naar de boerderij van den heer De B. onder Scharren. De heer De B. hierover verstoord, haalde een geladen geweer uit zijn huis en loste een schot in de richting der beide knapen, met het noodlottig gevolg, dat een hunner, de 13 jarige A. v.d.Meer, in het dijbeen werd getroffen, dat geheel doorboord werd. Van den anderen jongen, die dicht bij zijn makker liep, was de broek geschroeid. Voor den getroffene werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen. Tyd. De wereld in. Te Parijs is aangehouden de kantoor bediende W. C. H. N., wonende in een van de 3 Pijnackerstraten, die verdacht werd een bedrag van ruim f lOÜO te hebben verduisterd ten nadeele van den administrateur van huizen, den heer Pons aan de Blommerdijkscbelaan. 't Jongmensch. dat oen reisje door Duitscbland en Frankrijk maakte, zal na verlof tot uitlevering naar hier worden overgebracht. Rott. Nbl. Amsterdam, 15 April. Aangevoerd 401 Runderen, le kwal. 82 k 86 ct. jjj> 2e kwal. 78 a 80 ct. u 3e kwal. 74 a 76 ct. 35 Melk- en Kalfkoeien f 150 a f 350, 235 Nuchtere Kalveren f 7,— 0 I 14, 379 Vette Varkens 56 a 60 ets. Geboren Simon Johannes Laurens, Dankbetuiging. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Visser. KoogVoorm. 10 uur Ds. v. d. Waa. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Buiskool. Den doorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. balt' 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Purmerend, 16 April. Aangevoerd 504 Runderen waaronder: 133 vette koeien 70 d 85 Ct. per KG, „rft Gelde koeien f 150 d 220 Melkkoeien f 180 a 310. 15 stieren. 78 vette kalveren f 1,00 a f 1.20 p. Kg. 1048 Nuchtere kalveren f 14a f 28 1435 Schapen f 16 a 127,00 0 Lammeren t a f —,00 192 vette varkens f 0,58 a f 0,64 per Kg.; 49 magere varkens f 20 a f 30, 284 biggen f8 a f 14 kipeieron f 3.40 a f 3.90 per 100; zoon van W. SLAGTER en C. SLAGTER—Breen. Alkmaar, 14 April. 1912. Hiermede betuigen wjj onzen barteljjken dank voor de vele bewijzen van belang stelling en deelneming, tijdens do ziekte en bij het overlijden van onze Echtgenoote, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, JANNETJE BLOM, ondervonden. Inzonderheid aan den Wel. EdZeerGel. Heer Dr. Wagemaker voor diens onvermoeide hulp, alsmede aan Dragers en KleedoplegsterB voor de laatste oer de overledene bewezen. Uit aller naam, G. ABBENES. Den Hoorn, Texel, 16 April 1912. Allen die iets te vorderen hebben, of verschuldigd zijn, of borgtochten onder zicb hebben van wijlen JAN Albz. BRUIN, overleden 15 Februari 1912, worden ver zocht daarvan opgave te doen vóór 26 April 1912, bij ondergeteekende. ALB. BRUIN Jz. Den Hoorn, Texel. (bij Mevr. do Wed. A. FOLMER). Spreekuur: Zaterdags van 9—5 uur. TE KOUP: J. J. BAKKER, Waal.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2