N<\. 2562. Zondag 21 April 1912. 25ste Jaargang Nieuws- fen Advertentieblad. Binnenland. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cta. Franco per post door ge- beo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers, 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l INVORDERING 'S RIJKS directe; BELASTINGEN De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het voljaarsch kohier no. 1 der Personeele belasting voor deze gemeente (den Hoorn) over het belastingjaar 1912, invorderbaar verklaard op den 16 April 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 19 April 1912. De Burgemeester, GAARLANUT. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 27 April 1913 des voormiddags te KP/a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 19 April 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling SCU1ETOEFENI NGEN. Do Burgemeester vau Texel brengt ter algemeene kennis dat de commandant van het 2e bataljon 10e Regiment Infan terie te den Helder voornemens is met dit bataljon gevechtsschietoefeningen te houden op de Hors te Texel. Deze schietoefeningen zullen van Mei tot 31 October 1912 nu en dan op Vrijdag en Zaterdag plaats hebben. Er wordt geschoten ongeveer vanaf strandpaal 6 in westelijke richting. Het onveilige terrein wordt aangegeven door roode vlaggen, 500 M. van elkaar op de hoogste duintoppen in den zuidelijken duinrand tusschen strandpalen 6 en 10, en op het strand bewesten strandpaal 10. Bij elke vlag wordt een post geplaatst die waarschuwt dat er geschoten wordt. Ter voorkoming van ongelukken wordt gewaarschuwd voor het gevaar, waaraan men zich blootstelt, door zich in de nabijheid van het onveilig terrein te begeven. Texel, den 19 April 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. TEXEL, 20 April 1912. De Zonsverduistering. Een zeldzame eenstemmigheid ken merkt de berichten in de verschillende bladen, inzake de zonsverduistering of eclips, welke Woensdag heeft plaats ge had. In alle plaatsen was de belangstelling voor dat natuurverschijnsel, zeer groot bij het publiek. Gegeven de gunstige weergesteldheid, behoefde men niet bang te zijn, dat het verschijnsel niet zichtbaar zou zijn of niet op tijd zou beginnen de natuur is prompt 1 prompter dan den mensch. Wie zich gewapend had meteenkijk- glaasje zag, op het oogenblik, waarop de geleerden het hadden voorspeld, in de ronde zonneschijf rechts een deuk komen het was of er een onzichtbaar muisje een kaas aanvrat en er regelmatig stuk jes afknabbelde. Grooter en grooter werd het ontbrekende deel, de heldere sikkel eerst nog breed als een scheerbekken, werd smaller en smaller, totdat er zeven minuten over half twaalf aan den linker kant een smalle strook overbleef. Van dat oogenblik af aan zag men den lich tenden sikkel eerst naar boneden gaan, dan opwaarts, zich naar beide kanten uitstrekken, breeder worden, aangroeien, totdat er links boven nog een deukje overbleef, dat gestadig-aan verdween. En om vijf minuten voor tweeën was het verschijnsel geëindigd, stond de dag vorstin weer in al haar luister aan den hemel. Toen was ook veler belangstelling voorbij. Slechts dit nogWie in de zon stond merkte duidelijk op, dat het langzamer hand killer en guurder begon te worden, toen wede koesterende zonnestralen voor een groot percentage moesten derven. Zoo luiden in hoofdzaak de verschil lende mededeelingen, waarbij wij ons zeer goed kunnen aansluiten. Volgens sommige bladen gingen enkele kippen op stok toen in hun hok geen zonnestraaltje meer doordrong en het duister word. Aan komische zijde ontbrak het ook nu weder niet, „ik stond versteld over het aantal -zwarte neuzen, voorhoofden en vingers,"' schrijft iemand de berookte glaasjes waren hiervan natuurlijk oorzaak. Het „Nbl. van Nod." schrijft„Op den N. Z. Voorburgwal bij de Paleisstraat had eene oude juffrouw wat anders be dacht. Zjj had een van voor drie kwart gevulde emmer voor zich staan en in het water bekeek zij de weerspiegeling van 't verschijnsel. Totdat opeens een straatjongen met zijn hand flink plat op de wateroppervlakte sloeg tot groot ver maak der omstanders en woede van het oude vrouwtje. Alle nieuwsgierigen bogen zich over den emmer en toen kwam er een andere jongen, die handig tusschen de bukkende menschen door den emmer omschopte." Het zeldzame schouwspel der zons verduistering is achter den rug, doch nog lang zal de herinnering aan het natuurverschijnsel blijven voortleven. Gevolgen zijn er niet van waar te nemen, tenzij het feit, dat we sinds dien dag ons mogen verheugen in het heerlijk lenteweder, hetwelk nog niet zoo onaan genaam is. Ter eere van den 36sten jaardag van Prins Hendrik der Nederlanden, wapperde alhier van publieke gebouwen, Vrijdag 19 dezer, de nationale driekleur. Onze vroegere plaatsgonoote, mej. F. Xuperus, te Amsterdam, werd Woens dag j.l., na afgelegd examen, bevorderd tot klerk bij de Rijksverzekeringsbank. De heer C. B. Bakker, zoon van mej. wed. P. Bakker alhier, leerling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Maastricht, legde gisteren, Vrijdag, te Venlo, met goed gevolg examen af voor acte 1. o. Oudeschild, 19 April. Gisterenavond gaf de zangvereeniging „Eigen Oefening" onder leiding van haren directeur M. Kikkert van Oosterend, eene algemeene uitvoering in de „Zeven Provinciën". De opkomst was verre van bevredigend, wat behalve in minder gunstigen financieelen toestand ook wel te zoeken is in het reeds te laat in den tijd zijn van zulke bijeenkomsten. Wat de uitvoering betreft, deze kan als ge slaagd beschouwd worden. Het achttal zangnummers werd uitstekend en zuiver weergegeven. Ook de opvoering van een paar tooneelstukjes, n.l. „Kometen vrees" en „Rinaldo—Rinaldini" liep flink en ving van stapel. De Cocksdorp. In de j.l. Woensdag gehouden ver gadering van de schoolvereeniging „De Cocksdorp", werden als bestuursleden herkozen de heeren J. Kalis en M. Reuvers en aan het bestuur als lid toegevoegd mej. H. J. v. d. Veer, onderwijzeres aan de school alhier. Besloten werd met de oudste leerlingen der school in de eerste helft van Juni een schoolreisje naar Egmond aan Zee te maken. Kort daarna zal den anderen leerlingen een schoolfeest worden bereid. Als naar gewoonte zullen binnenkort den ingezetenen lijsten worden aange boden. Het wrak van den op de Richel nabij Vlieland gestranden loodskotter, waarvan door visschers van hier een gedeelte is gesloopt, is door de laatste stormen bijna geheel onder het zand bedolven, zoodat het als verloren be schouwd kan worden" Van particuliere zijde schrijft men ons van Cocksdorp Dat de Narcissen op Texel goed groeien mag bekend heeten, doch ook de tulpen groeien er best. Aangezien aan den vasten wal op veel plaatsen de tulpen op zand groeien, heeft men daar er veel mest voor noodig. Ik (beweert de schrij ver) heb ze echter geheel geen mest gegeven en toch staan ze er prachtig voor. Ze beginnen allen reeds te bloeien en 't zal dus spoedig een prachtig gezicht opleveren. A. s. Zondag is de bloei wel op het mooiste. Als het dan mooi weer is, loont het zeker de moeite eens te gaan kijken. Er is een veld van 'L H.A. aan een stuk, hetgeen afwisselt in de kleuren wit, rood, röss en wit-röse dit veld is gelegen in de kom van Cocksdorp verder nog eenige stukjes van wit, rood, röse. De schrijver spreekt den wensch uit dat meer personen met tulpenkweekerij zullen beginnen, opdat Texel ook op dit gebied veel moois te aanschouwen zal geven. O osterend, 19 April. In het café van den heer Duinker wordt een biljartwedstrijd gehouden van 1000 partijen, elke partij van 25 stooten. De heeren De Roos (den Burg) en Van Dissel (Eierland) hebben thans het hoogste aan tal carambols, n. 1. 23 en 22, terwijl nog 4 heeron volgen, elk met 21 carambols. Wie 25 carambols achter elkander maakt, kan doorstooten tot den eersten niet caramboleerenden stoot. De ramp der Titanic. Het vergaan van de Titanic, het grootste schip, dat ooit de golven doorkliefde, moet als een feit geconstateerd worden, het zonk in de diepte na de aanvaring met een ijsberg of ijsbank. De verhalen omtrent deze treurige gebeurtenis, eenig in de annalen van de scheepvaart, loopen zeer uiteen. Evenzoo zijn de berichten verschillend over de ruim 2300 personen aan boord der Titanic, waarvan slechts ruim 700 personen gered zouden zijn. Men zal voor zekerheid hieromtrent moeten af wachten totdat de „Carparhia", waar de geredden aan boord zijn, te New York zal zijn aangekomen. Behalve de menschenlevens, ging ook de post en een groot bedrag aan kapitaal verloren. Ook zou mede de diepte zijn ingegaan de „blauwe diamant", van 1 'A millioen waarde, de bekende ongelukssteen, die elk die hem in bezit had, ongeluk bracht. Dat zulk een voorwerp voor goed zou zijn verdwenen is niet zoo heel erg, doch 't zou wel wat kras zijn eenig verband te brengen tusschen diensteen en het plaatsgehad hebbend onheil. De „Carpathia" is te New-York gearri veerd. De White-Star-Line deelt mede, dat er slechts 412 passagiers van de „Titanic" werden gered, waarvan som migen gestorven, stervende of gewond zijn. De koude van de vorige week. Als gevolg van het buitengewoon koude weer is, van de veehouders C. A. De Jager en C. Auken, beiden te Lekkerkerk, ieder een koe in de weide gestorven. Van een landbouwer onder Nieuwer- kerk a d. IJsel is in de weide een koe door de koude bezweken. Gehechtheid van een dier. Maandag werd te Alkmaar eene oude koe van de Wed. C. van Dam, wonende aan den Schermerdijk, verkocht en des middags in een koppel van ruim 50 stuks gedreven naar den nieuwen eigenaar. Toevallig ging de terugtocht langs den Waarddijk voorbij Otterleek en toen de koeien de boerderij van Mej. v. D. genaderd waren, sprong, tot zeer groote ontsteltenis van de drijvers de koe plots in de hier ter plaatse zeer breede ringvaart, zwom naar den over kant, werkte zich op de rietschoot en den dijk en wandelde recht op haar doel af: de boerderij van haar eigenares,die ze niet vergeten kon. Deze, zich over het vermoeide dier ontfermende, verleende haar trouwe koe beschutting onder haar gastvrij dak, totdat de nieuwe eigenaar het dier zou komen halen. Tegen Talma's veraekeringxoetten. Naar aan den Limb. Koerier wordt medegedeeld, zouden sommige groot- industrieelen te Maastricht hun arbeiders opwekken om door middel van een onderteekend schrijven protest aan te teekenen tegen de in behandeling komende verzekeringswetten, op grond dat deze meer in het nadeel dan in het voordeel der arbeiders zouden zijn. TEXELSCHE COURANT. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling uan het kohier uan den Hoofdelijken Omslag, dienst 1912. 3. Wijziging uerordening op de heffing uan schoolgelden. 4. Vaststelling der kohieren uan school gelden uoor de o I. school m.u.l. ouer jan. t/m April 1912 en uoor de ouerige scholen ouer het 1e en 2e kwartaal 1912. 5. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1912. 6. Betalingen uit den post uoor onuoor- ziene uitgauen, begrooting 1911. 7. Goedkeuring begrooting, dienst 1912 en wijziging begrooting 1911 uan het alge meen Weeshuis. 8. Wijziging der uerordening tot regeling der werkzaamheden uan de ambtenaren uan den burgerlijken Stand onderling 9. Benoeming uan een ambtenaar uan den burgerlijken stand. 10. Aanvraag om buitengewoon subsidie in de gewone kosten uan het lager onderwijs. 11. Gratificatie Mej. H. Outhuijs uoor het uitoefenen der uerloskundige praktijk in Eierland. 12. Ontslag- en pensioenaanuraag uan den gemeente-opzichter A. Dalmeijer. 13. Vaststelling der instructie uoor den gemeente-opzichter. 14. Idem jaarwedde uan .den gemeente opzichter. 15. Pensioen-aanuraag nachtwacht j. Roeper 16. Rioleering Oosterend. 17. Verzoek D. Az. Eelman om een ge deelte grond in erfpacht te mogen hebben. 18. Jaarwedden, enz. gemeentegeneesheer de Cocksdorp. 19. Schoolwoning te den Hoorn. 20. Eigendomsouergang gedeelte uan den z.g. Heerenweg te Oost. 21. Bespreking weg den Burg Oudeschild. 22. Idem steigerplannen te Oost. 23. Afschrijuing belastingen

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1