2566. iondag 5 Mei 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin nenland. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten- Marktberichten. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pek Borg 30 Cts. Franco por post door ge- lie Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere I .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Bubq op Tex el. Herijk van Haten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Texel, maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden voor den Burgte den Burg in het lokaal van R. Moojen op 22 en 23 Mei van 9 tot 12 uur en van 1 tot 4 uur en op 24 Mei van 9 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur; voor den Hoorn te den Burg in het lokaal van R. Moojen op 25 Mei van 9 tot 12 uur voor de Koog te den Burg in het lokaal van R. Moojen op 25 Mei van 12 tot l uur voor Oudeschild te Oudeschild in het lokaal van T. C. Zijm op 28 Mei van 2 tot 4'/j uur en op 29 Mei van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor Oosterend te Oosterend, in het lokaal van IJ. Koppen op 30 Mei van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor de Waal te Oosterend in het lokaal van IJ. Koppen op $1 Mei van 9 tot 12 uur voor de buurtschap Oost te Oosterend in het lokaal van IJ. Koppen op 31 Mei van 1 tot 3 uur voor de Cocksdorp te de Cocksdorp in het lokaal van Jb. Buijs op 1 Juni van 8'/j tot 12'/2 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen worden en niet gepotlood mogen zijn; c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten wor den met de letter t en tot dien datum ook de letter s geldigis; e. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeurings- merk niet in winkels enz. terug gebracht mogen worden t. dat er nog gelegenheid is maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwers gracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 9 tot 3 uur; g. dat de onderdeelen van het Gram (de milligram gewichten) niet opdeherijk- zittirig, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco) Texel, den 30 April 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 4 Mei 1Ö12. Onze vroegere plaatsgenoote Mej. Hendrina Lang9veld, leerling aan de Kweekschool" voor onderwijzeressen te Arnhem, deed Donderdag* 2 dezer aldaar met gunstig gevolg examen als onder wijzeres. Naar wij vernemen zal Zondag a.s. door de voetbalclub „H.C.F." van Helder en „Texalia" van hier, een wedstrijd worden gehouden op de lijnbaan bij den den Burg, welk terrein voor dat doel door den eigenaar, den lieer Keijser, welwillend wordt afgestaan. Naar men ons meldt, zal er op 1-Jemelvaartsdagmiddag, op nader aan te kondigen uur, alhier voor 't eerst een Texelscheopenlucht-zendingssamenkomst gehouden worden, uitgaande van Texel- sche predikanten, op een ptuk land, daartoe welwillend door den WelEd. Heer Aug. Keijser afgestaan. O udeschild, 3 Mei. Dinsdag kon men alhier de Meivuren of de zoogenaamde Meier-blitz, op ver schillende plaatsen zien branden. Het scheen wel of de jeugd er meer werk van gemaakt had dan vorige jaren, ten minste dagen te voren was zij reeds begonnen met het inzamelen van allerlei rommel. Lustig brandden de vuren en vroolijk dartelden de kinderen er om heen, blijkbaar het grootste genoegen schep pende in die oude Texelsche gewoonte Vele dier oude gewoonten en gebruiken behooren reeds tot het verledene, met de Meier-blitz zal dit vooreerst het geval wel niet worden. Met de visscherij gaat het nog altijd niet naar wensch. Wel worden er groote hoeveelheden garnalen gevangen, maar de prijzen zijn van dien aard, dat zij het werk niet loonenu maken. Enkele visschers hebben dan ook het garnalen gestaakt en zijn met de kustvisscherij begonnen. Hoe hiervan de resultaten zijn, kan nog niet geconstateerd worden. Een paar schuiten liggen gereed voor de ansjovisvisscherij en wel met de kuil. Vroeger waren hier meerdere visschers, die hun geluk met de netjes probeerden, doch deze netjes zijn door de meèsteu van de hand gedaan. Gisteravond had de Schippers- en Visschersbond een algemeene vergadering bijeengeroepen, ter bespreking van de hierbestaande oester- en wierkwestie. De opkomst der leden was weder treurig. Behalve 4 bestuursleden, waren slechts 9 leden tegenwoordig. Na opening der bijeenkomst en na voorlezing en goed keuring der notulen, deelt de Voorzitter mede, dat de oesterkwestie tengevolge eener gehouden Conferentie een ander stadium is ingetreden. Na eenige discussie hierover, doen de heeren Mets en Boon verslag van het onderhoud, dat zij gehad hebben met onzen afgevaardigde Mr. de Meester, omtrent de oester en wier geschiedenis. Onder dankzegging werd een en ander voor kennisgeving aange nomen. Bij de daarop volgende rondvraag, betreurt een der leden het ten sterkste, dat de visschers van Texel geen stem hebben in de vissch9iïjraad. Voor vele zaken zou dit zeer gewenscht zijn. Besloten werd zich in deze per request tot den Minister van H. N. en L. te wenden. Te 's Gravenhage is overleden de heer Tj. v.d. Zee, gepensioneerd kapitein vau het O. I. L., oud-burgemeester van Monnikendam en Enschedé, ridder van verschillende Nederlandsche orden. Van een onderwijzer die zijn kerke lijke belasting niet betaalt. Aan het gemeentehuis te Dinxperlo is aangeplakt, dat de inboedel verkocht zal worden van het hoofd der openb. school den heer A. Pruim. De oorzaak hiervan is dat deze ouderwijzer zijn belasting aan de Ned. Herv. Kerk niet betaald heeft en dat hij hiervoor voor het Kantongerecht te Terborg gedagvaard, veroordeeld werd tot betaling der belasting, aan welke uitspraak hij zich niet schijnt testoren. Stand. De eerste dagen van de veel bezongen Mei kunnen nog geniepig koud zijn. Zoolang de ijsheiligen of wijndieven, zooals zij in Duitschland heeten, niet zijn afgereisd (14 of 15 Mei) hebben wij nog steeds scherpe nachtvorsten tevreezen. Voor den plantengroei is een koele, vochtige Mei het meest gewenscht. „Een koele Mei wordt hoog geacht, heeft steeds een vruchtbaar jaar gebracht," „Mei koel en nat, Vult den boer schuur en (wijn) vat." En uit onze schooljaren „Meiregen brengt zegen." Vorst in Mei In Friesland heeft het Dinsdagnacht erg gevroren. Op sommige plaatsen stonden bloemen op de ruiten en in 't gras waren veel ijsbloemen. De vruchtboomen hebben daardoor sterk geleden. We schrijven Mei. Door de hevige vorst in een der laatste nachten, is in den omtrek van Hoorn belangrijke schade aan de nieuwe aardappelen toegebracht. Geheele akkers zullen opnieuw bepoot moeten worden. Ook vreest men, dat de vruchtboomen zeer veel zullen geleden hebben. Hen gekke vergissing Dinsdag hielden een verhuiswagen en een vrachtwagen, beide vol meubelen enz., stil voor een hoekhuis aan den Witten Singel te Leiden, welke boven woning leeg stond. Men bracht het meubilair naar boven en in de vertrekken. Toen men er goed en wel mee klaar was, kwam men tot de ontdekking, dat men zich vergist had en men aan de overzijde waar eveneens de bovenwoning leeg stond, had moeten wezen Woensdag was men bezig met het overbrengen van het meubilair van het eene naar het andere bovenhuis. Be vrouw is de baas- De landweerplichtige Ter Borg van het 8ste bataljon landweer-infanterie, die wegens „gemoedsbezwaar," geweigerd heeft dienst te doen, heeft een bezoek gehad van zijn vrouw, die van zijn voornemen tot dienstweigeren niets heeft geweten. Hij is door haar tot andere gedachten gebracht en heeft besloten na het ondergaan van de hem op te leggen straf, zijn dienst te zullen verrichten. Goede voorzorg. Ter beteugeling van boschbranden in de toekomst, wordt thans bij boschaanleg door de Nederl. Heide-Maatschappij een regel toegepast, eigenlijk die wettelijk moest worden voorgeschreven. Genoemde maatschappij laat namelijk daarbij ver schillende open vakken liggen, ter breedte van eenige tientallen meters, waarop geen bosch wordt geplant, opdat in geval van brand het vuur door deze tusschen- ruimten in zijn voortgang zal worden gestuit. Bominé bleef staan. Het was Zondagde dominé van Oosterwolde ging uit preeken.Te Blesdijke had hij zijn plicht reeds volbracht, des namiddags wasOlderberkoop aan de beurt. Het rijtuig stond klaar voor de reis derwaarts bles trappelde ongeduldig, de caféhouder opende het portier van den wagen aan den achterkant, de koetsier stapte voorin. Daar kwam een nijdige windvlaag flap klapte het portier dicht en „vort, blesje 1" zei de koetsier. Het ging als gesmeerd, maar dominé stond nog, waar hij had willen instappen wat de wind hem belet had. Het paardje was spoedig uit het gezicht verdwenen, de dominé nam den wandelstaf ter band en huurde te Blesse een ander rijtuig. Te Finkega kwam hem de equipage van den morgen tegen de voerman had te Noordwolde bemerkt, dat er geen dominé in het rijtuig zat en toen de teugels ge wend, om, indien het mogelijk ware, den prediker nog op te halen. Donderdag 25 April 1912. Afwezig wegens beroepsbezigheden de heer K. Molenaar. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Een door B en W. aangeboden Suppl kohier van den Hoofd. Omslag wordt vastgesteld op f 180,83. Tevens worden in besloten zitting reclames tegen aanslagen in den H. O. en Hondenbelasting behandeld. Wordt ter tafel gebracht een schrijven van B. en W. van Terschelling met ver schillende bijlagen, waaronder het antwoord van den Directeur-generaal der Posterijen op het gedaan verzoek om een dubbelen stoombootdienst te verkrijgen. De directie der „Alkmaar Packet" is genegen tegen vergoeding van f 4000 gedurende de zomer maanden tweemaal 's daags de postboot de reis te laten doen. Daar evenwel van 's Rijkswege niet het subsidie met f4000 verhoogd wordt, geeft de Dir.-Gen. der Posterijen in overweging, de betrokken gemeenten Terschelling en Vlieland zelve in dit bedrag te laten voorzien. Voor Vlieland is dat niet doenlijk. B. en W. van Vlieland meenen voorts, dat voor eene adresbeweging onder de ingezetenen geen reden bestaat, omdat de motieven waarop die beweging op Terschelling steunt, voor Vlieland niet bestaan. Wel meenen B. en W. dat voor Vlieland een dubbele dienst in het badsei zoen wel gewenscht is. De raad, zich met de zienswijze van B. en W. vereenigende, besluit aan de desbetreffende adressen van Terschelling steun te verleenen. Naar aanleiding van een schrijven van B. en W. van Alkmaar houdende uitnoo- diging om voor rekening van hetJuliana- fonds een zwak en behoeftig kind uit deze gemeente uit te zenden naar de Hendrika- stichting te Egmond (koloniehuis), wordt besloten voor de uitnoodiging te bedanken, omdat het geen zin heeft, uit de eene badplaats naar de andere kinderen uit te zenden Beter is hei aan andere gemeenten geen badplaatsen de voorkeur te geven. Na kennisneming van nog enkele ingekomen stukken, wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 26 April toten met 3 Mei 1912. GEBOREN Jan Hendrikz. v. Adrianus Mosk en Theodora Catharina Ribkenberg. ONDERTROUWD: Mattheus Smit en Jan netje Barhorst. Cornelis Tuinder en Grietje Huisman. Grabel Willem van Santen en Jannette Grietje Roeper. Pieter Schaatsenberg en Fenna Vegt. GETROUWD: Dirk Eelrnan en Catharine Witte. Wijbrand Cornelis Kooiman en Tr(]ntje Bruio. Jacob Cornelis Mantje en Leentje Dros. Klaas Mantje en Pieter- nella de Waard. Abraham de Smidten Willemina Dijker. OVERLEDEN Geene. Zondag 5 Hei 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. KijGe. Waal, Voorm. 10 uur Ds. v. d. Waa. H. Doop. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Buiskool. Ben Hoorn, Nm. twee uur ds. Kjjne. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. V m. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Ben Hoorn. Geen(dienst. Schagen, 2 Mei. Aangevoerd: 400 Geldekoeien f 120 a f 260 76 Vette Koeien i 180 a (312, 100 Kaltkoeien t 180,a f 310; 100 Nuchtere Kalveren f 7 a t 24. 22 Vette Varkens 52 a 60 ot. per Kg. 80 Biggen f 10.00 a f 16,00; Boter f 1.10 a 11.30 per K.G. Kipeieren f 3 10 a 1 3.80 per 100. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1