PYH?T üiAJIiJLj Nó. 2568. Zondag 12 Mei 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. .Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANQE VELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel KIESRECHT. De Burgemeester van Texel Gelet op art. 33, al. 2, der Kieswet Brengt ter openbare kennis dat de met redenen omkleede beslis sing van het gemeentebestuur op het ingekomen verzoek van SIMON KEIJZER te Oosterend, alhier, om verbetering van de Kiezerslijst, in haar géheel op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrilt, tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Texel, 9 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. MILITIE. Korps Torpedisten, Helder. 4e Hegt. Vest. Artillerie, nelder. Lichting 1909. Koorn Pieter Michiel 9 Sept. 1912 De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van klceding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel SCUI'IMAARDE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat bij wijze van proef tot wederopzeggens telkens voor niet langer clan tien clagen gelegenheid zal bestaan op het haven terrein te Oudescbild schuimaarde op te slaan, onder voorwaarde, dat het terrein, zoodra een gedeelte is ontruimd, ten koste van den aanvoerder door tusschen- komst en onder toezicht van den haven meester wordt geschrobd. Texel, 10 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. JONKER, Secretaris. TEXEL, 11 Mei 1912. Naar ons wordt medegedeeld zal Zondagmiddag t9 3 uur te den Hoorn een Korfbal wedstrijd plaats hebben tus schen de Korfbalclub den Hoorn en de c-lub N.H. D. van den Burg. O udeschild, 10 Mei. Tot heden zijn van hier 3 span schuiten naar de Zuiderzee vertrokken, om daar met de kuil naar ansjovis te visschen. Een proefneming om met een garnalen- net ansjovis te visschen, moet als mislukt beschouwd worden. Nog altijd worden er vrij wat garnalen gevangen, doch de prijzen blijven laag. Een deel der visschers- 'vloot oefent de kustvisscherij uit, maar ook hier zijn de resultaten nog niet schitterend te noemen. Op een onlangs door den Schippers en Visschersbood verzonden request om ter plaatse van de afgebroken Schouten kaap een ander merkteeken te zetten, is van het Departement van Marine het bericht ontvangen, dat in de onmiddelijke nabijheid dier afgebroken kaap een paal geplaatst zal worden. Be Cocksdorp. In eene j.l. 7 Mei gehouden vergade ring in het lokaal van den heer G. Zoetelief werd opgericht eene „Ver- eeniging voor de belangen van Eieriand" hoofdzakelijk ten doel hebbende het bouwen van eene dokterswoning. Een bestuur van 7 leden werd ge kozen, bestaande uit de heeren D. C. Dros (voorz.,) M. Reuvers (vice voorz.,) Jn. Buijs (seer.), J. P, Dros Pz. (penningm.,) D. Buijs, A. Dros Pz., en M. de Graaf. Als commissarissen werden benoemd de heeren Jn. Daalder, Jac. Buijs Jr. en J. Barends. Door een aaDtal inwoners van Eieriand en de Cocksdorp was aan vaste jaar- lijksche bijdragen reeds toegezegd een bedrag van nagenoeg f 300, terwijl een ieder verder in de gelegenheid wordt gesteld als lid der vereeniging toe te treden tegen betaling van eene jaarlijk- scbe contributie van 25 cents. Men kan zich daartoe aanmelden bij een der be-_ stuursleden. Door den heer D. C. Dros werden statuten voorgelezen, welke behoudens eene kleine wijziging met algemeene stemmen werden goedgekeurd en waar voor de Koninklijke Goedkeuring zal worden aangevraagd. Het aantal leden en donateurs be draagt reeds 104. Er werd besloten ten spoedigste tot het bouwen eener dokterswoning over te gaan, opdat zij binnen 3 a 4 maanden gereed zij. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. A. P. J. van 't Veer, behaalde 7 Mei te Arnhem de acte voor onderwijzeres. Naar ons gemeld wordt, zal binnen kort verschijnen bij La Riviere Voor hoeve te Zwolle een Reisboek voor Nederland, getiteld: „Door Hollands watertuin en Heuvel land," samengesteld door een bekend Journalist, onder pseudoniem Johan van de Haghe te 's Gravenhage. Het geeft een interessante beschrijving van ons gebeele land, verdeeld in elf hoofdstukken, die ieder een provincie behandelen. Niet droog, maar gezellig geschreven in verhalenden trant, afge wisseld door allerlei aardige, historische anecdoten, korte versjes of gedichtjes, zal dit boek zoowel voor Hollanders als voor vreemdelingen van belang zijn. Het beslaat ruim 200 bladzijden, en wordt opgeluisterd door een 40tal fraaie platen. De prijs bedraagt, in net souple bandje gebonden f 1,50. Het boekje zal in den Boekhandel Parkstraat worden verkrijgbaar gesteld. —Uit het Bulletin van het „Persbureau der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht," voor de maand Mei 1912, nemen wij het volgende over Bij de tusschentijdsche verkiezing voor den gemeenteraad van Kopenhagen (Denemarken) werden acht vrouwen gekozen. In den vorigen gemeenteraad waren van de 42 leden zeven vrouwen, die nu herkozen zijn. Iletnieuw-gekozen vrouwelijke gemeenteraadslid is een journaliste, die behoort tot de anti sociaal-democratische partij. Van de herkozen zijn twee, een typographe en e6n dameskleermaakster, sociaal-demo craat drie zijn, evenals de nieuw- gekozene, leden der anti-sociaal-democra tische partij het zijn een onderwijzeres, een hoofd eener handelszaak en een colectrice der staatsloterij. Een vrouwelijk gemeenteraadslid is arts en behoort tot de radicaal-liberale partij. De achtste, een onderwijzeres, behoort tot geen enkele partij en ijvert hoofdzakelijk voor drankbestrijding. De watersport. Aangekondigd wordt de uitgave van een nieuw tijdschrift „De Watersport" geillustreerd tijdschrift voor zeil-, roei en motorbootsport. Het eerste nummer verscheen 8 Mei 1912. Het blad zal verschijnen Jan. Febr. Maart, Oct., Nov. en Dec. eenmaal per maandApril, Mei, Juni, Juli, Aug. en Sept. tweemalen per maand. Voor 1912 is de abonnementsprijs (van 1 Mei tot 1 Juni), bij vooruitbetaling f5,—. Het tijdschrift waarvan ons een proef nummer werd toegezonden maakt een goeden indruk, de platen zijn keurig uit gevoerd en de iDhoud is; naar men kan denken, geheel gewijd aan de watersport, in uitgebreiden zin. Voor de liefhebbers van watersport zeker ter kennismaking waardig. Gelukkige vrouwtjes. Maandag kwamen 2 vrouwtjes uit Ilatert ter veemarkt te Nijmegen, om haar eenige koe uit armoede te verkoopen. Het beest trok de aandacht der marktcommissie, die het voor f 85 aankocht, om het daarna evenwel te verloten, waarbij de beide boerinnen een gratis lot kregen. En het geluk was haar dienstigde prijs viel op haar nummer, zoodat ze weer naar huis trokken met f85 plus haar koe. Een halve eeuw in de gevangenis. In Londen verscheen een grijsaard van 68 jaren voor den rechter, beschuldigd van den diefstal van een ouden overjas. De man heeft nu reeds 50 jaren in de gevangenis doorgebracht, telkens weer veroordeeld wegens diefstal. De totale waarde van het gestolene, waarvoor hij een halve eeuw in de gevangenis ge zeten had, werd echter op nog geen f 240 geschat 1 De beschuldigde had slechts nog één illusiedie van opgehangen te worden. De rechter, met zooveel leed begaan, vond een woord van medelijden voor den stakker, dien hi) tot de minimum straf veroordeelde één jaar dwangarbeid. Daar staat men voor. Woensdagnacht hebben een paar brutale dieven zich meester gemaakt van een schuit met 200 balen meel liggende in de Prinsengracht, bij de Prinsenstraat te Amsterdam. Schuit en meel behoorden aan de firma Luchsinger, aldaar. Van de dieven en van de schuit is nog geen spoor gevonden. Een zinkend schip gevonden. De Hollandsche stoomboot „'s Graven hage" vond op de Noordzee in hulpeloozen toestand de Noorweegsche driemaster Haabet, die met een lading hout op weg was naar Engeland. Het lijk van den kapitein bevond zich aan boord. Van de bemanning vond men geen spoor. Men vermoedt, dat zij allen verdronken zijn en de kapitein zich doodgeschoten heeft. Het schip is mee naar Amsterdam genomen. Doodgeschoten. In de ijzergieterij Vonderhecken te Aken staken de werklieden. Er waren reeds, meldt de L K., een paar keer ruiten ingegooid. Toen dit Maandagavond opnieuw gebeurde, greep de firmant Karei V. een browningpistool en vuurde daarmee op straat. Een Holiandsch werkman, die pas naar Aken was gekomen, om werk te zoeken, dit ge vonden had en nu logies zocht werd in de linkerzijde getroffen. Tien minuten, nadat men hem in het Mariahiif- hospitaal had overgebracht stierf hij. De firmant beweert, op het plaveisel te hebben geschoten, alleen om schrik aan te jagen, zoodat de kogel moet zijn teruggesprongen. Hij is gearresteerd, en de politie stelt een streng onderzoek in. Vossehol uitgegraven. Door den jager Tenkink is in de bosschen van den vorst van Salm Salm, onder Rattum, gem. Winterswijk, een vossehol uitgegraven. Hij viDg daarbij zes jonge vossen. Een ervan lokte 's avonds door ge schreeuw de moeder vos, en die werd toen door den jager met een schot hagel gedood. Twee jonge vossen werden naar Artis" te Amsterdam gezonden. Tenkink bad in den laatsten tijd al een kleine honderd kippen aan Reintje de vos moeten afstaan. Waarschuwing. Blijkens mededeeling van den consul te Duisburg—Ruhrort is een zekere Markus de Vries, werkzaam aan de mijn Westeinde te Duisburg, naar Neder land vertrokken ten einde bier te lande werklieden aan te nemen voor het sleeperswerk in bedoelde mijn. Belanghebbenden wordt dringend aan geraden zich, alvorens op de aanbiedingen van bedoelden De Vries in te gaan, om inlichtingen te wenden tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. In 't Westland neemt het klein bedrijf in de tuinderijen hand over hand toe, wat alleen rendeerende kan zijn bij glascultuur. Verscheidene tuinderszoons trekken uit het Westland weg. Dezer dagen weer een 3tal naar Indië, om daar op plantages werkzaam te zijn. Vad. Een luchtige poslkar. De postkar van Bergen op-Zoom over Toien naar Stavenisse heeft een reparatie dringend noodig. De vorige week is een postzak door een gat in den bodem der kar op den straatweg gevallen. Op de terugreis werd de zak wel terugge vonden, doch een aangeteekende brief was er uit verdwenen. Plan 1913. Naar het Vad. verneemt, zal binnen kort de Regeering een wetsontwerp indienen, strekkende om aan de Staten- Generaal voor te stellen, een bedrag van f 115,000 toe te staan voor subsidies aan het z.g. Plan 1913, uitgaande van de Maatschappij van Nijverheid, n.l. het organiseeren van een groot aantal plaatselijke tentoonstellingen in 1913. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- lie Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verliooging der porto's. COURANT, Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde ver lofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 80 in verbaud met art. 114 der Militiewet onder de wapenen worden opgeroepen 4e Comp. Hospitaalsoldaten. Haarlem (militaire ziekeninriehting.) Lichting 1006. Maat Nanning 27 Augs, 1912. 's-Gravenhage [militaire ziekeninriehting]. Lichting 1910, Eelman Jan 14 Augs. 1012, Lichting 190S. Daalder Pieter 3 Juni 1912. le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter gemeentesecretarie worden overgelegd cene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgpvoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het nict-ontvangcn van een afzonderlijken oproepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zjjnc verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, danr de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 10 Mei 1912. Do Burgemeester voornoemd, GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1