N°„ 2569. Donderdag 16 Mei 1912. 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Van week tof week. Uit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Adrertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg opTexel, TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Ct-s. Franco per post door ge- be Nederland 45 Ct-s. Naar Amerika en andere 1 ,nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot S regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 4—11 Mei. Het nieuwe pantserschip van minister Wentholt is door de ongewisse parlemen taire baren verzwolgen en de minister, die weigerde het schip te verlaten is mee de diepte ingegaan. M.a.w. het is gegaan zooals gevreesd werd, de Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot aanbouw van het pantserschip verworpen, nadat de motie-Lohman vooraf ingetrokken was. Onverwacht kwam die beslissing geens zins. Het wetsontwerp heeft zich geen enkel oogenblik in veel sympathie mogen, verheugen. Men weet nog altijd ten onzent niet wat noodiger is voor de verdediging van Indië en de handhaving onzer onzijdig heid, een artillerievloot of een torpedovloot en waar het schip dat de minister wilde eigenlijk in geen der beide stelsels thuis behoorde, was het door slechts enkelen gewild, Met groote meerderheid 63 tegen 26 stemmen werd dan ook het wetsontwerp verworpen, niettegenstaande de verdediging van den marine minister en de waarschuwende stem van den minister-president Heemskerk, die namens het Kabinet aandrong op intrekking van de motie-Lohman en aanneming van het wetsontwerp. De motie werd weliswaar ingetrokken doch het voorstel werd ver worpen. Niet minder dan 23 leden der rechterzijde stemden tegen, meerendeels Katholieken en Christ, historischen. Op een enkele uitzondering na bleven de anti-revolutionairen den minister trouw. Mogelijk is op de houding van dezen niet zonder invloed geweest de oproep van den Driestarschrijver van den Standaard, die aan den vooravond van de beslissing in zijn blad aandrong op aanneming van het ontwerp, waarbij door hem tevens gewezen werd op het gevaar dat by verwerping het kabinet zijn lot aan dat van den minister van marine zou kunnen verbinden. Dit laatste is evenwel niet geschiedt. Wel heeft minister Heemskerk het ontwerp van zijn ambtgenoot met warmte verdedigd, wel heeft hij daarbij gewezen op de moeilijkheden, die uit een verwerping zouden kunnen voortspruiten, wel was het geheele Kabinet in de beslissende zitting aanwezig, doch de Kabinetskwestie werd niet gesteld. Eenige vrees daarvoor had wel bestaan, maar de ministerraad schijnt tot de overtuiging gekomen te zijn dat voor het nemen van ontslag eigenlijk een dringender reden noodig is dan het weigeren van een pantserschip, vooral als het verzet niet gold het principe van vlootuitbreiding. Met den minister van marine was het geval anders gesteld. Meer dan eens had hij verklaard het aangevraagde schip niet los te kunnen laten, zelfs het uitstellen van do behandeling, den vorigen herfst, kon nauwelijks zijn goedkeuring wegdragen. Dat hij dan ook na de gevallen beslissing het ministrieele bijltje er bij neerlegt is verklaarbaar. Toch verwachtte een deel der liberale pers dit eerst nog niet zoo grif. Minister Wentholt heeft zich nooit recht in een goede pers kunoen verheugen. Men vond dat hij wat te veel laveerde en niet recht op het doel afging. Zij n overgang uit het vorige kabinet der linkerzijde in dat van den heer Heemskerk en zijn houding inzake de vlootpredikantenkwestie had hem heel wat liberale vrienden gekost. £ijn ministerieele loopbaan is thans ten einde. De Kamer is na verwerping van het pantserschip begonnen met de Bakkerswet. De aanvankelijk gekoesterde vrees dat dit ontwerp van de baan geschoven was, is ongegrond gebleken. Met belangstelling mag bet resultaat der behandeling afge wacht worden, 't Valt niet te ontkennen dat ze voor minister Talma wel gevaren meebrengt. De houding der chr. historischon is niet met zekerheid te voorspellen en de sociaal-democraten hebben nog een aantal wenschen. Den 21 dezer zal begonnen worden met de Ziekteverzekering, waarover wel heel langdurige discussies verwacht mogen worden, 't Zal do vraag zijn of de Kamer daarmee tegen het zomerreces g6reed komt. —o—o—o— Een ongehoord feit heeft zich in de afgeloopen week voorgedaan in het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Een der sociaal-democratische leden isn.l.door de politie op bevel van den president uit de vergaderzaal moeten worden ver wijderd. 't Was't socialistisch lid Borchardt dat zich niet aan de leiding van den voor zitter wenschte te onderwerpen en door allerlei interupties de sprekers hinderde. Na herhaalde aanmaningen sloot de voor zitter het lastige lid van de vergadering uit en schorste de zitting. Na heropening kwam Borchardt echter weerter vergadering waarop de president hem verzocht heen te gaan. Toen daaraan niet voldaan werd ontbood de president de politie die den tegeustrevenden sociaal-democraat met geweld uit de vergaderzaal verwijderde, tot tweemalen toe. Het geval heeft groote opschudding verwekt De pers is er vol van, protest vergaderingen worden overal gehouden en in den Rijksdag is reeds een interpellatie aangekondigd. De sociaal-democratische pers schreeuwt moord en brand over de bejegening die een partijgenoot moest ondervinden en over het onwettig optreden van den voorzitter. De conservatieve pers toont zich met diens optreden zeer inge nomen en gaat hevig tekeer op de sociaal democraten die steeds alles in het werk stellen om den boel in de war te sturen. De liberale bladen betreuren het geval zeer. Ze keuren het optreden van den sociaal democraat af maar nemen de houding van den president geenszins in bescherming, temeer waar deze gewoonlijk niet zeer onpartijdig pleegt op te treden als het de sociaal-democraten betreft. Het aantal rooden is in den Landdag niet zeer groot, hoofdzakelijk als een gevolg van het ongelukkige Pruisische kiesrecht. Daarbij deelen de jonkers de lakens uit en moet de voorzitter zeer partijdig optredeD tegen het kleine groepje sociaal-democraten. Mogelijk ook weren deze zich wat al te zeer. De Duitsche sociaal-democraten voelen zich nogal, niet het minst na de groote over winningen bij de jongste rijksdag ver kiezingen. In ieder geval de waardigheid van den Pruisischen Landdag is door het incident niet weinig geschaad en't is te verwachten dat daarover in den eersten tijd nog wel heel wat geschreven en gewreven zal worden. —o—o—o— De buitenlandsche pers heeft het alweer eenige dagen zeer druk over den inter nationalen politieken toestand. De z g. hoogere politiek laat zich weer eens geducht gelden. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in de verandering die Duitschland bezig is te brengen in zijn gezantschappen. Baron von Marschall von Bieberstein, die 15 jaren lang Duitschland te Konstantinopel vertegenwoordigd heeft zal naar Londen verplaatst worden. Graaf Metternich de tegenwoordige Duitsche gezant te Londen heeft reeds ontslag aangevraagd. Zaterdag had de keizer met von Marschall te Karlsruhe waar hij pas van zijn Middel- landscho Zeereis aangekomen was een samenspreking, waarbij ook do rijkskan selier en de minister van buitenlandsche zaken tegenwoordig waren. In verband met een en ander liepen er in de laatste dagen allerlei meer of minder geloofwaardige geruchten. De juistheid van alle zal nog moeten blijken, doch dat er wat achter de schermen van het inter nationale politieke to'oneel afgespeeld wordt is wel zeker. Natuurljjk wordt overal de vraag gehoord waarom Von Marschall gezant te Londen wordt. En do antwoorden op deze vraag gegeven zjjn nogal zeer verschillend. Zoo wordt van eene zyde beweerd dat Duitsch land en Engeland beide aansturen op een betere verstandhouding, doch dat deze in den weg gestaan wordt doorgraafHetternich die doorloopend met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken over hoop ligt. Zal de toestand verbeteren dan moet er te Londen een ander gezant komen. Daarvoor is dan Von Marschall aangewezen, juist mot het oog op. de Oostersche aange legenheden waarbij Duitschland en Engeland beiden geïntresseerd zijn. Daarentegen wordt weer van andere zjjde beweerd, dat het vertrek van baron Marschall uit Konstantinopel in verband staat met een verbond tusschen Engeland en Italië, waardoor dit laatste de vrije hand wordt gelaten en waardoor Italië zich van Duitschland en Oostenrijk zal afscheiden om zich bij de tripple entente te voegen. Zoo werden er meer vermoedens uitge sproken maar 't rechte weet niemand nog. —o—o—o— De burgemeester van Stockholm is sociaal-democraat en heeft blijkbaar zeer republikeinsche neigingen. Meer dan andere Zweedsche sociaal-democraten. Men ziet zooiets wel eens meer en weet dat de mensch zoo spoedig van het eene uiterste in het andere vervalt. Burgemeester Lindhagen gold voor een aantal jaren nog voor aartsconservatief doch heeft het nu al gebracht tot purperrood socialist. En hij is thans bezig naam te maken ook, want in zijn ijver heeft hij niets minder onder nomen dan het koninkrijk Zweden in een republiek om te zetten, den koning af te danken en 'n president te benoemen. Daartoe heeft hij bij de Kamer, waarvan deze burgervader lid is, een motie ingediend, zonder dat daartoe nu ook maar eenige bepaalde aanleiding bestond. De motie was eigenlijk van drievoudige strekking algemeen stemrecht voor de Tweede Kamer, afschaffing van de Eerste Kamer en last notieast invoering van den republikeinschen regeeringsvorm. De voorzitter weigerde echter de drievoudige motie aan de orde te stellen, waarop de voorsteller er fluks drie van maakte. Het bezwaar van den voorzitter dat ook het bezwaar der Kamer was, kon toen niet meer gelden. Een voorstel van den voorzitter om de motie niet in behandeling te nemen, omdat ze z i. in strijd was met de Grondwet, stuitte af op het reglement van orde der Kamer. Behandeling der motie zal derhalve moeten plaatshebben en de voorsteller zal gelegen heid bekomen om zijn motie nader toe te lichten. Eenige kans op aanneming heefc het echter geenszins. Zelfs de leider der sociaal-democratische partij Branhug keurde de motie in de scherpste bewoording af, omdat deze een ernstige zaak, de vraag om den besten staatsvorm, tot een voorwerp van spot maakt, in plaats van de zaak te dienen, waarvau de voorsteller de tolk wil zijn. Lindhagen zit echter in den laatsten tijd allang niet meer met den partijleider op één stoel en dezer dagen wierp hij hem nog in de hitte van het debat een inktpot naar het hoofd. Hij moet trouwens het type zijn van een zonderling in het politieke leven, die een klein aantal anarchistisch gezinde socialistische dwepers om zich heen heeft verzameld en wiens gevleugeld woord geworden isEen stap naar links kan men altoos verantwoorden. Dit laatste zeker omdat hij. het al van conservatief tot republikein gebracht heeft. Een der Zweedsche Kamerleden heeft intusschen een voorstel tot Grondwets wijziging aangekondigd, waardoor het in het vervolg mogelijk wordt dergelijke voorstellen, die de waardigheid der Kamer schenden, in beslag te nemen. —o—o—o— Het schijnt inderdaad de bedoeling van Italië te zijn om door een krachtig optreden in de Egeïsche Zee den Turken zoo groot mogelijk nadeel toe te brengen, teneinde deze wal gunstiger voor een vergelijk te stemmen. Van eenige toenadering toch wil de Porte nog maar steeds niels weten, hoofdzakelijk wellicht als een gevolg van het magere resultaat dat Italië's krijgs bedrijven in Tripoli tot nog toe opleverden. De Italiaansche vloot is thans bezig om de Turksche eilanden in de Egeïsche Zee te bezetten. Dat kan nogal gemakkelijk, omdat die eilanden slechts kleine Turksche bezettingen hebben, en deze ook niet over zulk zyaar geschut kunnen beschikken dat de scheepskanonnen evenaart Zaterdag werd door de Italiaansche vloot het eiland Rhodus bezet, zonder veel tegen stand te ontmoeten. De tijding van de landing der troepen verwekte in het Itali aansche parlement luide toejuiching. Op de Turksche pers schijnt ze echter weinig indruk te hebben gemaakt. Althans de bladen vertelden dat, al bezette Italië ook alle Turksche eilanden in de Egeïsche Zee, Turkije geen voetbreed van zijn voetstuk zal wijken. Ofschoon de landing op Rhodus zonder veel moeite geschiedde, ging het in bezit nemen van het eiland toch niet zoo voor spoedig. Het Turksche garnizoen trok zich in de bergen terug en bestookte van daar uit den vreemden indringer. Het eiland Rhodus is het Zuidelijkste en belangrijkste eiland der Sporaden Het be- heerscht den toegang tot de Egeïsche Zee en ligt slechts 17 K.M. verwijderd van de Aziatische kust. De bevolking telt 27000 zielen, waarvan slechts weinig Turken. De meerderheid der bevolking bestaat uit Grieken. De hoofdstad Rhodus telt ongeveer 11U00 inwoners. Het is een vruchtbaar gezond eiland met een heerlijk klimaat en veel natuurschoon. Het optreden van de Italiaansche vloot in de Egeïsche Zee heeft zooals we reeds eerder mededeelden— ten doel het verkeer ter zee tusschen Konstantinopel en Klein- Azië te verhinderen. Waarschijnlijk zal de vloot nog veel meer eilanden bezetten. Ook wordt veronderstelt dat het de bedoeling van Italië is zich enkele steunpunten te verzekeren in de Egeïsche Zee, vanwaar uit een nieuwe aanval op de Dardanellen voorbereid en uitgevoerd kan worden. En dan wordt aan Italië ook nog een andere beweegreden voor zijn optreden toe geschreven. Het zou n. 1. het oog hebben op het ontstaan van een groot-Grieksche beweging onder de bevolking der Turksche eilanden. Reeds thans weet de Italiaansche pers te vertellen, dat Samos en andere eilanden het Turksche bewind afschudden zullen om aansluiting bij Griekenland te zoeken en het voorbeeld van Kreta te volgen. Onmogelijk is zulks niet. TEXEL, 15 Mei 1912. Zondagmorgen maakte Ds. Kijne, predikant bij de Herv. Gemeente te Burg op Texel, aan zijne gemeente bekend dat door Z.Eerw. beroep was ontvangen naar de Herv. Gem. te Ierseke. Raas uit schapenmelk. Op veel belangstelling viel niet te bogen, de vergadering op Zaterdag j.l. in café „Den Burg," was slecht bezocht. Toch waren de weinige aanwezigen vol goeden moed en werd, na langdurige gedachtenwisseling, zelfs over de wjjze waarop, en de verpakking waarin, het product de wereld zal worden ingezonden, besloten de proef te nemen, indien men althans over voldoende hoeveelheid melk zou kunnen beschikken. Een aanbod, in het belang van de zaak staande de vergadering door den heer Vlessing gedaan, om den Kongaarschen kaasbereider kosteloos logies te ver schaffen, werd door de vergadering dank baar aanvaard, De pogingen, door het bestuur der afd. „Texel" H. M. van Landbouw Maandag aangewend, schijnen met goed succes te zijn bekroond, zoodat in de vergadering, aan deu avond van dien dag gehouden, naar wij vernemen tot de proefneming kon worden besloten. Naar wij vernemen is op de hoftstede „Gent" in polder Eierland, deze week in werking gesteld een nieuw systeem wied- en schoffelmachine, waarvan iedere schoffel geheel zelfstandig werkt en afzonderlijk in en bi.iten werking kan worden gesteld. De machine kan met een of twee paarden gebruikt worden en eischt slechts twee man voor de bediening, voldoet, voorloopig althans, in alle opzichten.. Voctclnb. Voor de oprichting van een club boven genoemd, scheen veel animo te bes: aan. Op de vergadering gisteren in hotel „Texel" gehouden weid echter besloten tot oprichting vau een sportclub, ter

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1