Gemengd Nieuws. FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLI0NA1R. Vlieland. In het logement Zeylemaker werd Donderdag 16 Mei eene vergadering ge houden van de afdeeling Vlieland van den Bond voor Staatspensionneering. Van de 83 leden waren 20 aanwezig. De heer Donia opende als voorzitter de vergadering, waarna door den secre taris, de heer K. Molenaar, de notulen werden gelezen en het jaarverslag werd uitgebracht. Uit de rekening en verantwoording van den heer T. Zeylemaker, penning meester, bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 76,91de uitgaven f 38,78. Saldo f38,13. Een en ander werd goed gekeurd, waarna aan beide heeren dank werd gezegd voor hunne werkzaamheden. Aan de orde was daarna de bestuurs verkiezing. Periodiek traden af de heeren G. Donia en J. Visser, die beiden werden herkozen. In de vacature T. Meyer werd gekozen de heer C. de Jong. Tot afge vaardigde naar de Algem. vergadering van den Bond op 10 Juli a. s. werd benoemd de heer C. de Jong, wien vrij mandaat werd verleend behoudens hoofd- bestuursverkiezing. De bijeenkomst werd daarna gesloten Sollen met landverhuizers. Door de rijkspolitie te Hoek van Holland werd Zaterdagmorgen een met de Harwichboot meegekomen Russischeu landverhuizer het landen geweigerd, omdat de man zonder de noodige papieren en geld was. Daar hij ook te Harwich, in Engeland, de boot niet mocht verlaten, maakt hij nu de reis heen en weer mee tot een oplossing is gevonden. Gevaarlijk. Een melkmeisje te Meteren werd door een kalf in de hand gebeten. De wond liet zich eerst niet ernstig aanzien, doch na een paar dagen zwollen hand en arm op en bleek er bloedvergiftiging ontstaan te zijn. Het meisje is onder genees kundige behandeling. Om de schatten der Lutine De bergingstoomer „Lyons" is van Amsterdam te Terschelling aangekomen, om de werkzaamheden op het wrak van het goudschip de „Lutine" te hervatten. Een Veendammer jongen. Ieder soldaat heeft, den maarschalks staf in zijn ransel, is er gezegd. Een Veendammer' jongen, heeft de waarschijnlijkheid ervan aangetoond door van picolo op te klimmen tot beheerder van drie groote hotels in New-York. 't Is Frits Sinnige, geboren te Veendam, die op 14-jarigen leeftijd zijn loopbaan in het hotelhoudersbedrijf als picolo te Deventer begon. Later was hij kellner in Amsterdamsche en Rotterdamsche en Verrassingen van Kolonel Clay. 44.) 't Lieve voor de lieve, fluisterde hij haar veelbeteekenend aanziende. Witte erica voor witte erica. Toen, bemerkend dat hij zich versproken had, hield hij plot seling stil. Mevrouw Forbes-Gaskell bloosde als ge woonlijk. Ik ik begrijp u niet, stamelde zij. Charles gaf een onsamenhangend ant woord. Witte Erica beteekent geluk, mompelde hij, en en de man, dió het voorrecht heeft u er een tak van te mogen geven, is zeker gelukkig. Ze glimlachte gedwongen. Ik voelde dat ze zich door ons verdacht wist. Dit onaangename voorval bleek echter geen gevolgen te hebben. Den volgondon dag kwam Charles met een triomfantelijk gezicht bij me. Nu, hij heeft zich verraden, riep hy. Hij is vandaag bij me gekomen met nu wat denk je wel met een stukjo gouderts uit de Long Montain. Neen, riop ik uit. Ja, antwoordde Charles. Hij zegt een ader gevonden te hebben, dio waard is uitgegraven te worden. Als iemand op dio manier begint, weet jo hoe laat het is. in verschillende buitenlandsche hotels. Het toeval wilde echter, dat hij te Breda keunis maakte met een Amerikaan (eigenaar van een van New-York's grootste hotels), wiens vrouw voor herstel van gezondheid daar vertoefde. Op aanraden van dezen ging Frits Sinnige naar Amerika om daar carrière •te maken, wat hem bijzonder gelukt is, daar hij, 30 jaar oud, reeds het beheer heeft (zooals gezegd) over drie groote hotels in New-York. Automobilist bedreigd. Terwijl een auto met inzittenden uit Rotterdam in de middag van Hemel vaartsdag de Wittevrouwenbrug te Ut recht passeerde, trachtte eenige opge schoten jongens zich meester te maken van eenige aan den wagen bevestigde bloemen. Toen zij na herhaalde waar schuwing door een der inzittenden heeren daarmee voortgingen, stapten deze ten slotte uit zijn voertuig en gaf hij een der belhamels een flinke oorveeg. Dit bleek echter niet ten genoege van 't publiek te zijn. Men wilde den auto mobilist maar liefst dadelijk op een pak slaag tracteeren, zoodat een agent van politie hem voor eigen veiligheid naar het hulpbureau moest geleiden. Eigenaardig publiek, dat lijdelijk toe ziet, hoe anderen iemands goed ver nielen, doch dadelijk partij kiest tegen dengene, die de plunderaars van zijn eigendommen afstraft. U.D. Een windhoos. Donderdagmiddag tegen 12 uur ont lastte zich een windhoos op het terrein van het festival te Zevenhuizen (bij Gouda) even buiten de gemeente. De ververschingstent van den heer Beugsch werd-opgenomen en gedeeltelijk in een sloot geworpen. Vijf personen geraakten er onder, waarvan een in een sloot, die door een kameraad gered werd. Lampen, flesscbeu en glazen werden gedeeltelijk vernield. Een andere tent werd een voet hoog opgetild® Vad. Maar liever afwachten. In de omstreken van Breda zijn ho veniers, die voor 1912 contract gesloten hebben de frambozen te leveren voor 24 cent per kilo. Nu wordt reeds 26 cent geboden. Maar de meeste frambozen- winners zijn niet toeschietelijk, zich her innerende dat het vorige jaar contracten gesloten werden frambozen te leveren voor 18 cent en dat deze aan de markt geleverd konden worden tot 58 cent de kilo. Afpersing. Een heele consternatie was het Vrijdag avond 8 uur in het postkantoor te Leeuwarden: Het publiek, dat zich daar op dat oogenblik bevond, zag plotseling de politie toetreden op een soldaat van het garni- En wat nog meer zegt hij schijnt de zaal? al van te voren overdacht te hebben. Hij begon te zeggen dat er al lang geloden goud gevonden was in Sutherlandshire, waarom dus niet in Rosshire P En daarna hield by allerlei vergelijkende beschou wingen over de twee streken. Dat wordt ernstig, zei ik. Wat denk je te doen Wachten en opletten, antwoordde Char les, en op het oogenblik, dat hij een voor stel doet om een maatschappij op aandeelen op te richten of een som geld eischt voor zijn ontdekking naar de politie gaan en hem arresteeren. De volgende dagen was de professor ijveriger dan ooit. Hij beklopte de rotsen aan alle zijden met zijn hamer. Telkens bracht hij stukjes erts mee, die goud be vatten en vertelde leerzaam over „de on kosten en do manier om het goud te zuivereD." Charles wist dit alles al lang te vorem; hij had immers zelf herhaaldelijk meegeholpen een prospectus voor een syn dicaat samen te stellen. Hij veinsde echter belang te stellen in alles, wat de professor zei, hoewel hij in waaarheid wachtte tot de man met de pruik met een bepaald voorstol voor den dag kwam. Inderdaad waren we allen in afwachting, wat kolonel Clay over ons beschikt bnd. We wan delden op zekeren dag lang» het wator on geloofden onze oogen niet, toen wo onzen professor zagen, arm in arm met Sir Adolphus Cordery. Zo waren verdiept in eon ernstig gesprek en schonen zeer ver trouwelijk mot elkaar. zoen, aldaar, toen deze zich aan een der loketten vervoegde. Het bleek, dat de aangehoudene werd verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan een poging tot afpersing. Hij moest n.l. een brief aan iemand te Leeuwarden hebben geschreven, waarin onder bedreigingen geld werd gevraagd. De aangehoudene, die gewapend was met een revolver met scherpe patronen werd onmiddellijk naar het bureau van politie overgebracht. In verband met deze zaak werd later op den avond een timmerman gearres teerd en eveneens naar het bureau geleid. Geen plaats in de Ziekenhuizen. Vrijdagavond had een man te Amster dam het ongeluk een zijner beenen te breken. Toen men hem naar een gasthuis wilde vervoeren, bleek, dat er in het Binnen- en in het Buiten- en in het O. L. Vr. gasthuis geen plaats was. Tel. Een arme rijke. In het plaatsje Oberweyer, in het district Limburg, is een 68-jarige juffrouw begraven, die het haar leven lang zeer armoedig scheen te hebben gehad. Bij het opnemen der nalatenschap bleek, dat zij niet minder dan 47000 M. aan obli gaties naliet en voorts in haar bed ver stopt, 20,000 Mark in goudstukken, terwijl onder de keukenkast een paar duizend mark in zilver en door de muizen afge knaagd papiergeld werden gevonden. Bovendien bezat de overledene 54 morgen land en haar heele nalatenschap werd op 150,000 M. geschat. En zij stierf van gebrek. Haar geheele vermogen ver maakte zij aan de katholieke gemeente Oberweyer tot oprichting van een zuster huis. Haar bloedverwanten, die allen arm zijn en die haar bijna om niet verzorgd en voor haar gewerkt hadden, bedacht zij met legaten van 500 mark. Het testament zal betwist en een proces wegens belastingontduiking inge steld worden. Een brutale dief. Den laatsten tijd wordt te Voorburg op de meest brutale wijze diefstal ge pleegd. De dader brengt bij voorkeur bezoeken aan boerderijen. Midden op den dag weet hij zich door insluiping of inklimming toegang tot de woning te verschaffen, begeeft zich naar boven, doorzoekt al de kasten en neemt alles weg wat van zijn gading is, liefst geld en goud en zilver. Deze week werd op die wijze des middags te 11 uur gestolen bij den landbouwer P. de W. en het merkwaardigste is wel dat de dader, na den diefstal gepleegd te hebben, alvorens te vertrekken aan de bewoners een glas melk vroeg en verkreeg. Spel van den bliksem. Te Rijsen sloeg de bliksem in de woning van den fabrieksarbeider I. Het hemel- Sedert de krach op de beurs was de verhouding tusscben sir Adolphus en de familie Vandrift wel een weinig gedwongen doch in de tegenwoordige omstandigheden en nu er iets zoo gewichtigs op het spel stond als de gevangenneming van kolonel Clay, was het neodig over dergelijke grieven heen te stappen. Charles speelde het nu klaar den professor van zijn vriend te scheiden, zond Amalia met Forbess-Gas- kell naar het kasteel en bleef met sir Adolphus en mij achter om de zaak op te helderen. Ken je dien man, Cordery vroeg hij een weinig wantrouwend. Hem kennen? Wel natuurlijk, antwoordde sir Adolphus. Hij is Marmaduke Forbes- Gaskell van het Yorkshire College, een zeer bekend geleerdo. Een 1ste rangs geoloog misschien de bekwaamste (op een na) van geheel Engeland. Bescheiden heid verbond hem die uitzondering te noemen. Maar ben joer zeker van, dat hij het is Troeg Charles met groeienden twijfel. Heb je hem vroeger ook gekend Dit is toch niet een geval la Schleiermacher Of ik er zeker van ben, dat bij het is herhaalde sir Adolphus. Ben ik zeker van mezelf? Nu ik hob Marmy Gaskell ge kend sedert we samen op Trinity waren. Ik kende hem al, voor hij met juffrouw Forbes van Glenluce trouwde, een nichtje van mijn vrouw. Hij voegde haar naam bij de zijnen om de bezittingin do familie te houden. Ik ken beiden heel intiem en kwam hier, daar ik gehoord had, dat vuur kwam door den schoorsteen binnen, sloeg enkele pannen van 't dak, versplin terde een balk in 't achterhuis, verminkte een jonge geit in den stal, teiwijl de moedergeit, dicht er bij, ODgedeerd bleef. Vervolgens sloeg het over op een houten steil in een muur, waartegen de eigenaar der woning, op een stoel geleund zat. Deze laatste werd met kalk en steenen bedekt, viel van den stoel, was korten tijd bewusteloos, maar kwam weldra weer bij en 't bleek, dat hij slechts een kleine wonde aan zijn been had bekomen, verdere onheilen werden niet veroorzaakt. De hygiënische waarde van citroenen. Elke huismoeder komt wel eens in de omstandigheden bij plotseling voor komende ongevallen de eerste hulp te moeten verleenen. En dan zal men meestal zien, dat er geen middeltjes in huis zijn. Een voor vele en velerlei gevallen bijzonder goed middel is de citroen. Het sap van de citroen geneest ontstekingen. Bij zweren en verhardingen van de huid bewijst het citroensap eveneens goede diensten, doordat zij zweeren geneest en eelt doet verdwijnen. Wie b. v. slecht ter been is tengevolge van branden van voetzolen en teenen na kortere of langere wandeling, kan zulks voorkomen door de pijnlijke plaatsen vóór een wandeling flink met citroensap in te wrijven en daarna te laten drogen. Men krijgt dan een aan genaam koel gevoel in de voeten en als men met deze behandeling eenigen tijd voortgaat, blijft het brandend gevoel en de pijnlijkheid weg. Wratten verdwijnen als men er een schijftje citroen opbindt en dit om de zes uren ververscht. Springende handen en bruine vlekken daarop tengevolge van ruw werk, kunnen door aanwending van citroensap geheel genezen. Men wrijft de ruwe pijnlijke plekken flink met sap in, laat het drogen en wascht na een uur met lauwwarm zeepsop af. Vlekken aan de vingers, ontstaan door het schoonmaken van groenten, ver dwijnen eveneens door behandeling met citroensap, vooral als het een beetje warm gemaakt wordt. Lichte koorts aanvallen tengevolge van verkoudheid doet men verdwijnen door het drinken van een warme kwast. Het citroensap is zweetverwekkend, reinigend en oplos send. Ook tegen zomersproeten is het een goed middel. Bet men vóór net naar bed gaan de sproeten geregeld met citroensap, dan verdwijnen zij ten slotte geheel. Een verdunde citroensapoplossing geeft aan het gelaat een zachte teint als men het des morgens lauwwarm daarmee weekt. Ten slotte is citroensap, in de huid gewreven, een universeel middel tegen muggesteken. Bovenstaande schitterende, doch nog lang niet algemeen genoeg bekende eigenschappen van de citroen, ontleende „De Hotelhouder" aan buitenlandsch vakblak. Marmy hier tusschen de rotsen rondzwierf. Ik vermoedde dat bij een goede vondst gedaan had altijd op 't gebied van delfstoffen. Maar de man draagt een pruik, zei Charles ernstig. Natuurlijk, antwoordde Cordery. Hij is zoo kaal als een biljardbal. Zijn voorhoofd tenminste en hij draagt nu een prnik om dit te bedekken. Het is afschuwelijk, riep Charles uit afschuwelijk dat we er zoo ingeloopen zijn. En hij werd zoo rood als een kal- koensche haan. Sir Adolphus kende geen kieschheid. Hij barstte in lachen uit. O, ik begrijp het, riep hij nu uit, je dacht dat Forbes-Gaskell kolonel Clay was in een nieuwe rol. O, dat is prachtig Jij hebt in elk geval geen reden om te lachen, antwoordde Charles zich oprichtend terwijl hij nog rooder werd. Je hebt me eens in moeielijkheden gebracht en jezelf er op een weinig behoorlijke manier uit gered. Bovendien, ging hij voort, steeds kwader wordend, heeft deze knaap, wie hij dan ook is, getracht me op zijn eigen houtje op te lichten. Kolonel Clay of niet, hij heeft zelf kwarts aangebracht in mijn rotsen, die een weinig goud bevatten en wil me nu in de een of andere gewaagde speculatie te betrekken. Sir Adolphus barstte opnieuw in lachen uit Wordt vervolg i.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 5