V* 2573. Donderdag 30 Mei 19X2. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex e l Van week tof week. I TEXELSCHE COURANT. llit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BLIJVEND GEDEELTE by de onbereden korpsen. De Burgemeester van Texel brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hierouder genoemde verlofgangers der lichtingen, korpeen en korpsonderdeelen, achter hunne namen vermeld, krachtens art. 114 der Militiewet (Staatsblad 1912, No. 21) worden opgeroepen om zich op den achter hunnen naam gestelden datum bij hun korps in werkelyken dienst te begeven tot het verrichten van den dienst voor het blijvend gedeelte, waartoe zij gehouden zijn. 10e Reg. Infanterie, 2e bataljon, Helder. Lichting 1911, Witte, Jacobus. 17 Juni 1912 De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, op den achter hunnen naam aangegeven dag, in uniform gekleed en yoorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel des namiddags voor 4 uur of, indien dit niet doenlijk is, zoo spoedig mugelijk daarna. Zij, die binnen het ltijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklariug, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvaugen van een afzonderlijken oproepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen bet Rijk verblijf houdt,geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat bij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 24 Mei 1012. üe Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 18—35 Mei. De behandeling van Minister Talma's Ziekteverzekering is aangevangen. De algemeene beschouwingen over dit ontwerp het eerste van het complex ontwerpen op het gebied der sociale verzekering zijn op bet oogenblik dat we dit schrij ven, ia vollen gang. Niet ten onrechte is er door sommige bladen op gewezen dat het stuk arböid dat het parlement thans ver richt, hoogst belangrijk is, algezien zelfs van wat de resultaten ervan mogen wezeD. 't Is ongetwijfeld niet ondienstig in deze rubriek in korte woorden te memoreeren wat Minister Talma wenscht. De ontwerpen die thans in behandeling genomen zjjn, wijken op sommige punten af, wat de inhoud betreft, van de oorspronkelijke ingediende. Door 't gemeen overleg tusschen de commissie van voorbereiding en den Minister is hier en daar nogal iets gewijzigd. Wat de Minister thans aanbiedt komt in hoofdzaak op het volgende neer Het ontwerp-Ziekte verzekering bepaalt zich in 't algemeen tot alle vaste arbeiders (d.w.z. die voor langer dan 4 dagen in dienstbetrekking zijn) en die beneden een zeker loon blijven. Losse arbeiders vallen er niet onder en tot deze worden ook gerekend de dienstboden. Kleine baasjes, ofschoon tot de z.g. arbeidersklasse behoo- rend, vallen eveneens niet onder de bepalingen van het ontwerp. De verzekerde arbeiders zullen ingeval van ziekte zieken geld ontvangen normaal 70 pet. van het loon. In het eerste ontwerp had de Minister dat op 50 pet. bepaalt. Deze uitkeering wordt verleend gedurende hoogstens 6 maanden, doeh in bijzondere govallen kan die termijn tot een jaar verlengd worden, Geneeskundige hulp en verpleging wordt echter niet toegekend, daarvoor moet de betrokken verzekerde zelf zorgen. De verzekeringspremie wordt betaald door den werkgever, die haar voor de helft van de werklieden terug kan vorderen, Deze premièn worden geïnt en beheerd door in te stellen „Raden van Arbeid", die bovendien voor andere arbeidersverzeke ringen dienstbaar zullen worden gesteld. De "leden van deze Raden worden gekozen door de werkgevers en arbeiders, en wel ieder voor de helft. Aan het hoofd ervan staat een regeeringsambtenaar. Deze Raden van Arbeid worden gecontroleerd door Verzekeringsraden, bestaande uit hoogere ambtenaren en vrijwillers. Het ontwerp laat de mogelijkheid, open voor de verzekeringsplichtigen om zich bij particuliere ziekenfondsen te verzekeren. Deze mogen echter niet minder premie heffen dan de Rijksverzekering en evenmin hare leden restitutie verleenen. Voorts kunnen personen die niet onder de bepa lingen van het ontwerp vallen, zich vrijwil lig bij het Rijk verzekeren. Ziehier de voornaamste bepalingen van het ontwerp dat thans in behandeling is. Een behandeling die echter geruimen tijd in beslag zal nemen. Of Minister Talma zooveel succes zal hebben met zijn Ziekte verzekering als met zjjn Bakkerswet moet afgewacht worden. Het staat echter te bezien. —o—o—o— Zaterdag en Zondag werd te Scheveningen de algemeene vergadering gehouden van den Vnjz, Democratischen Bond welke geopend werd door den voorzitter den heer H. Snijders, met een rede die speciaal gewjjd was aan de kwestie van samenwerking der verschillende vrijzinnige partijen in 1913. De heer Snijders deed zich daarbjj kennen als een tegenstander van het streven van het Haagsche comité uitgedrukt in de bekende Haagsche circu laire, waarvan door ons onlangs melding is gemaakt. Met Dr. Bos was hij van oordeel dat geen samenwerking mogelijk is dan op den bodem van bet algemeen kiesrecht, onverzwakt en nietgeneutraliseerd door het amendementsrecht der Eerste Kamerofmeervoudig kiesrechten dergelijke. Aan de candidaten moet al bij de eerste stemming kleur bekennen gevraagd worden en de tactiek zitten te laten wat zit moet niet worden toegepast. Hij raadde de partijgenooten dan ook aan af te zien van verdere medewerking aan bet onarganisa- torisch optreden van het Haagsche Comité. Ook deelde hij nog mede dat het hoofd bestuur bezig is met pogingen om samen werking van vrijzinnige te verkrijgen buiten eigen organisatie, doch het ervaarde reeds dat de weg niet vrij is eu hier en daar met oneffenheden en hindernissen als bezaaid. Afgaande op deze redevoering, die door de aanwezigen blijkens het applaus met instemming begroet werd, mag men verwachten dat bet Haagsche Comité bij de Vrijzinnig Democraten geen geopend oor zal vinden. Uit het jaarverslag bleek dat de Bond thans 4348 afdeelingsleden telt benevens 501 peisoneele leden. Van de verschillende onderwerpen die ter tafel kwamen stippen we heel kort enkele bijzonderheden aan. Bjj acclamatie werd aangenomen een motie waarin de wensch uitgesproken wordt dat door de regeering alsnog stappen zullen worden gedaan teneinde zich de grootst mogelijke zekerheid te verschaffen omtrent de beteekenis van het „Motu pvoprio" vooronsland.Ingekomen en toegelicht was een rapport inzake den rechtstoestand der ambtenaren, welk rapport later aan de orde zal komen. En verder vroeg de verzekeringskwestie nog eens weer de aandacht. W6 kunnen hierover niet uitvoerig verslag geven en bepalen ons alleen tot mededeeling van de resultaten der besprekingen. Metover- groote meerderheid dau sprak de vergade ring uit dat de ouderdomsverzorging in beginsel alle mannen en vrouwen omvatten moet, dat een inkonjengrens zal worden gesteld, waarboven op uitkeering van ouderdomsrente geen aanspraak kan worden gemaakt en dat ouderdomsrente niet afbaukelijk zal mogen zijn van het bedrag der gestortte bijdrage of gedurende welke deze betaald is. Voorts dat de bijdrage die van de belanghebbenden welke een inkomen genieten boven een door de wet te bepalen bestaansminimum, behoort te worden gevraagd, afhankelijk moet worden gesteld van het inkomen van den belanghebbende. Verder dat de bijdragen door den staat te betalen uitsluitend behooren te worden gevonden uit directe belastingen en successierecht volgens de bepalingen van het beginselprogram van den Bond. Ten slotte werd eveneens uitgesproken dat gestreefd moet worden naar een regeling der ouderdomsverzorging als een geheel, terstond en zonder overgangsregelen. De inzake de ouderdomsverzorging ge nomen beslissingen zullen worden opge nomen in het beginselprogramma van den Bond. —o—o—o— In den Pruisischen Landdag is in de afgeloopen week weder eens de Pruisische Kiesrechtkwestie aan de orde geweest. Men herinnert zich dat nog niet lang geleden, waarschijnlijk onder den indruk van de roode overwinningen bij de Rijksdagverkie zingen, door de Pruisische regeering gezegd werd dat van haar voorloopig geen voor stellen tot kiesrechthervorming waren te wachten. Men verbaasde zich wel ovér die mededeeling, omdat dezelfde regeering in de laatste jaren meer dan eens de hervor ming van het kiesrecht urgent verklaard had. De conservatieven mochten met de aangehaalde regeeringsverklariDg tevreden zijn, de vrijzinnigen, in 't algemeen de linkerzijde, geenszins. En zoo was het dan ook dat in de afgeloopen week een voorstel ter tafel kwam door de vrijzinnigen inge diend, om voor Pruisen het directe geheime stemrecht in te voeren. De regeering liet al dadelijk blijken hoe ze over het voorstel dacht. Ze bleef n.l. eenvoudig weg toen hét behandeld werd. De conservatieven trokken er tegen van leer, zooals te verwachten was geweest. Daartegenuver werd door de andere partijen zonder uitzondering gesproken ten gunste van een hervorming van het kiesrecht in den geest van het voorstel. Zelfs net Centrum liet zich in dezen niet onbetuigd. De linker zijde had alle hoop dat het voorstel aan genomen zou worden. Alleen de conser vatieven zouden tegenstemmen. Toch is zulks niet het geval gewordeu. Met 188 tegen 158 stemmen werd het voorstel ver worpen De oorzaak daarvan was dat de conservatieven als één man opkwamen om tegen het ontwerp te stemmen, terwijl het Centrum grootendeels wegbleef. De pers der linkerzijde is zeer gebelgd over dat wegblijven, wat ze een moedwillige ma noeuvre noemt. En door de sociaal-demo craten zullen overal in Pruisen op 42 plaatsen - protestmeetings worden gehouden. Dat alles veranderd echter niets aan den uitslag. En de Pruisische regeering lacht in haar vuistje. Ze heeft nu de handen vrij en als er door een of ander groep op kiesrechihervorming mocht worden aange drongen, dan zal ze en met eenig recht— kunnen zeggen dat de Landdag die her vorming toch niet zal goedkeuren. —o—o—o— Uit Boedapest, de Hongaarsche Hoofdstad, kwamen in de laatste dagen onheilspellende berichten. Daar brak Woensdag een formeele opstand uit tegen het gezag. Men weet dat de politieke hartstochten in Hongarije nogal spoedig opgewekt kunnen worden. Dat bleek meermalen reeds in het Huis van Afgevaardigden als de volksvertegenwoor digers met elkaar slaags geraakten. Thans schijnen ook de Boedapester arbeiders een woordje te hebben willen meespreken in de politieke aangelegenheden. Zulks op advies van de leider der sociaal-democraten. Deze die het al lang niet meer naar den zin is, dat de hervorming van het Hongaarsche Kiesrecht nog maar steeds op zich wachten laat, hadden de arbeiders opgeroepen tot een manifestatie bij het parlementsgebouw. De regeering, die geweld voorzag, liet alles vroegtijdig door de troepen afzetten en verbood het houden van de beto 'ging. De menigte stoorde zich er niet aan, wilde het parlementsgebouw binnep dringen en het oproer brak «eensklaps in al zijn hevig heid los. Er werden straatgevechten geleverd tusschen de menigte en de militairen, roof en plundering en brandstichting blevea niet uit. Het gevolg was dat een groot aantal der deelnemers gevangen genomen werd, een ander aantal verwondingen opliep en helaas ook een aantal hun geweldenarijen met den dood moesten bekoopen. In het Huis der Afgevaardigden is dadelijk over de kwestie geïnterpelleerd. De socia listen deden de regeering de hevigste ver wijten, doch de minister-president Aukasz stond ze te woord. Hij verklaarde dat de politie het houden van publieke vergade ringen in lokalen toelaat, doch het niet toelaatbaar acht, dat een bijeenkomst van 50000 personen pressie uitoefent op de volksvertegenwoordigers. De minister yer- dedigde voorts zijn optreden en wees de socialistische leiders op hun verantwoor delijkheid. Zijn rede werd meer dan eens geestdriftig door de Kamer toegejuicht, —o—o—o— De strijd tusschen Roosevelt en Taft, de beide liefhebbers voor den presidentszetel der Vereenigde Staten, wordt met den dag spannender. En ook onverkwikkelijker, want als men leest op welke wijze de beide- politieke kamphanen etc. hun volgelingen elkander bestrijden, dan krijgt men geen hoogen dunk van de politieke zeden in het land van den dollar. Het is niet meer een strijd tusschen twee beginselen het meer- en het minder vooruitstrevende doch een felle personenstrijd waarbij de beide candidaten zich niet ontzien elkander allerlei lieflijkheden naar het hoofd te slingeren. Beide weren zich geducht om de kiezers op hun haDd te krijgen en dezer dagen werd zelfs gemeld, dat Roosevelt, zoowel als Taft zich zoo uitgesloofd hadden dat hun keel schor was en ze beide de hulp van den geneesheer moesten inroepen. Jammer, dat deze de beide candidaten niet het houden van redevoeringen tot na de verkiezingen verboden hebbeD. De wereld was dan den weinig verheffeuden aanblik bespaard gebleven van het kijven en vechten van de beide groote, invloedrijkste Ameri kanen. De strijd wordt met den dag onverkwik kelijker, maar niet minder ook spannender. Roosevelt die nogal een groot eind achter Talt was, is in de afgeloopen week hard vooruitgeschoten. In Californië zoowel als in Ohio heeft hij gezegevierd. De meerder heid der daar gekozen gedelegeerden waren aaohangers van Roosevelt. Vooral de uitslag in Ohio, waar Roosevelt 38 van de 48 zetels kreeg, was een groote tegenslag voor Taf:. Ohio toch is het district van Taft. Daarin is hij geboren en heeft het grootste deel van zijn leven verkeerd Daar verwierf hij zijn grooten naam als jurist. En dat de groote meerderheid hem daar niet meer wil is een harde slag voor hem en maakt zijn candidatuur niet zekerder. Er behoeven nu nog slechts in enkele siaten de voor- loopige verkiezingen plaats hebben en de kans voor Roosevelt is zoo gestegen dat de voorspelling gehoord wordt dat hij de meerderheid zal halen en de candidaat der republikeinsche partij zal worden. ■caanPBa—BDBmm—a»u— i TEXEL, 29 Mei 1912. Pinksteren. Texel trekt, schreven wij reeds eerder, Texel blijft trekkeD, kunnen wij getuigen. Niettegenstaande het min gunstige weer waren naar wij vernemen onze hotels meer dan vol, zoodat# bet is jammer, want iedere bezoeker van ods eiland wekt in z'n kring belangstelling op voor ons mooi eiland, zelfs velen moesten worden afgewezen. Een gezellige drukte heerschte er in ons dorp, reeds vanaf Zaterdag. Af en aan reden de rijtuigen, de auto's, want vooral dat middel van vervoer van dezen, tijd, doet thans opgeld. Onze gemeente had ook hoog bezoek, de heer Commissaris der Koningin in deze provincie, Mr. van LeeuweD, arri veerde hier Zaterdag vergezeld van zijn echlgeno ite eu een zijner zoons en bracht behalve aan de verschillende dorpen, ook

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1