een bezoek aan de vogel broedplaatsen en naar wij vernemen ook aan het bad hotel Prinses Juliana te de Koog, waar ruim een uur werd vertoeld, het prachtig uitzicht en het aangenaam zitje werden ten zeerste geroemd. Texel trekt en onze „Dageraad" stelt de bezoekers in de gelegenheid om zelfs met een auto als die van ZEx. de Com missaris, een prachtexemplaar, voorzien van eigen dynamo voor electrische ver lichting - tot ons over te komen. Texel trekt en het is jammer dat de weersgesteldheid zooveel te wenschen overliet, het bezoek van uit den Helder en z'n naaste omgeving ware zeker grooter geweest. Zeker was ook het min gunstige weer oorzaak, dat de meeting op Maandag (2en Pinksterdag) zoo schaarsch bezocht was dat niet alleen de voorzitter van de afdeeling Texel der S. D. A. P. bij de opening, doch ook de heer Thomassen voor zijn rede er zijn teleurstelling over uitsprak. Toch waren zoo ongeveer alle dorpen van Texel onder het publiek vertegen woordigd, maar in den aanvang de Burg naar verhouding h9t minst, doch dat aantal groeide allengs aan, zoodat ten slotte de opkomst, gezien het gure weder goed was te noemen. De eerste spreker, de heer Thomassen begon met zijn publiek te verdeelen in drie groepen, een deel dat met de ver kiezingen wel rood, een deel dat niet rood zou stemmen en een ander deel en daaronder rekende hij ook de vrouwen dat misschien wel rood zou stemmen, doch wien het stemrecht wordt onthouden. Ik zie onder u, ging spr. voort, een groot aantal, die al hun bezit, dat is bun arbeidskracht met zich dragen en tot hen richtte hij zich verder in hoofdzaak. Spr. wees er hen op hoe ze voor die arbeidskracht alles kunnen koopen, woning, voedsel, kleeding, niet te ruim en niet te veel doch dat er voor ont spanning, lectuur of anderszins niet of te weinig overschiet. Toch zegt hij moet daarvan nog de contributie voor uwe vakvereniging af, schaar je bij hen die zich beijveren om hunne en uwe belangen voor te staan. Onzekerheid drukt uw bestaan. Hoe moet het bij ziekte hoe bij werkeloos heid hoe als gij zijt afgewerkt Zoo gaat spr. voort en roept tenslotte allen op tot aansluiting bij de S. D. A.P. doordat die partij de eenige is die de belangen van de arbeiders voorstaat. Na een kleine pauze krijgt de heer Yliegen het woord die begint met een verklaring te geven wat het socialisme wil, wijst op de naoeelen van de kapi talistische maatschappij, waarin ieder dingt naar eigen voordeel en eigen winst. Spr. wijst er op hoe alleen het parti culier bezit van hen die in de vermogens belasting zijn aangeslagen van 1899 tot 1911 van ruim 5'/» milliard is gestegen tot ruim 7 milliard. Wij zijn trotsch op die vooruitgang zegt spr., doch de arbeiders deelen daarin niet in die mate mee. Iedere partij erkent de behoefte aan sociale wetten sedert lang, men zou daardoor tot de conclusie komen, dat het niet hindert welke partij de politieke macht heeft, doch sedert de uitbreiding van kiesrecht in 1897 kwam slechts de Ongevallenwet tot stand, die nog meer dan de helft van de arbeiders uitsluit. Dat getuigt zegt spr. niet alleen van de liefde die de verschillende partijen de arbeiders toedragen, doch ook van de weinige actie onder de arbeiders, die zich laten verdeelen in gioepjes, in plaats van samen voor hunne maatschappelijke belangen op te komen. Ook deze spr. roept de arbeiders tot aansluiting bij de S. D. A P. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt, doch de heer D. Mentz stelde de vraagIs het ook de schuld van het kapitaal, dat zoovele menschen in Amerika die vroeger arm waren, thans millionair zijn. De heer Vliegen, tot wien die vraag gericht werd, antwoordde, dat deze maat schappij de gelegenheid biedt anderen zoo uit te buiten, dat men millionair wordt. Doch niet rijk worden van enkelingen is ons ideaal, doch in welvaart met elkaar te leven, men zou da goedkoope raad kunnen geven probeer ook rijk te worden, doch het is er mee, als met de spr. die vroeger het land doortrok om de jongelui op te wekken dienst te nemen als koloniaal, iemand toch was als koloniaal naar Indiê gegaan en als gouverneur-generaal terug gekomen, spreker heeft echter ook wel eens een koloniaal niet als gouverneur generaal terug zien komen om een mensch rijk te maken moeten een groote massa anderen opgeofferd worden. Met dank aan sprekers en publiek en vooral aan den heer Roeper voor het afstaan van het terrein, werd de meeting met een tot weerziens aan den heer Vliegen gesloten. De tweede inarkt. De tweede groote lammerenmarkt van dit jaar, Dinsdag gehouden, mocht weder getuigen vau de groote voorraad jong wolvee op Texel aanwezig volgens aangifte kan de aanvoer ruim 7500 hebben bedragen. De aanvoer begon reeds vroeg en zoo was ter geschikter tijd al het vee ter markt. De handel was vlugger dan den vorigen marktdag en ook de prijzen waren hooger, zoodat de verkoopers wel tevreden scheoen te ziju. Gedurende de markt waren behalve belanghebbenden ook vele belangstel lenden aanwezig en tot dezen behoorden in niet weinige mate Texels jufferschaar, zoomede tal van kinderen, die tengevolge de sluiting der school op dezen dag van het marktvertier konden genieten, 't Was een gezellige drukte, die een opgeruimde stemming bracht vooral door de goede zaken welke werden gedaan. Naar wij vernemen werd inplaats van den Nachtwacht J. Roeper, die als zoodanig ontslag heeft aangevraagd, tot diens plaatsvervanger benoemd onze plaatsgenoot Jb. Kalis. Sport. Onze tijd staat in het teeken van sport, de oprichting van de sportverenigingen getuigt er van dat de sport ook in onze gemeente z'n aanhangers en beoefenaars telt. Z'n beoefenaars telt hij thans vooral ook onder de jeugd legio, die het heele dorp voor een voetbalveld gaan gebruiken. Hiertegen willen wij waarschuwen vóór het te laat is, vóór dat spel on schuldige slachtoffers maakt, al ware het slechts financieel, b. v. door het breken van ruiten. De sportvereeniging heeft een prachtig terrein in de onmiddelijke nabijheid van het dorp, laat men zich met die ver- eeniging verstaan, om op dat terrein ook de jeugd gelegenheid voor de beoefe ning van openluchtspelen te geven. Waal, 27 Mei. Aan den wedstrijd in ringsteken op de fiets werd hedenmiddag deelgenomen door 26 jongelui. De eerste prijs (8 ringen in 10 ritten) werd behaald door M. Koorn Pz. (Drie huizen). üe tweede (8 ringen) door M. Koorn Westermient). De derde (7 ringen) door Jb. Schaatsenberg (Eierland). Ondanks het min gunstige weer waren toch vele personen (vooral jongelui) op het terrein aanwezig. Na afloop van den wedstrijd was erBalindeBellevue. Oudeschild, 28 Mei. Zaterdagavond j.l. had in de Zeven Provinciën alhier eene algemeene vergadering plaats van het ziekenfonds, „Bezorgdheid wijkt voor Eendracht". In de Januari j 1. gehouden jaarvergade ring was onder meer de wenschelijkheid besproken van een fonds voor geheele huisgezinnen, en daar het Contract met Dr. Wagemaker met 1913 afloopt en men bij verandering van weerszijde 'A jaar te voren moet opzeggen, werd in die bijeenkomst besloten, zich in een uitvoerig schrijven tot de 3 geneesheeren te wenden, die hier op 't eiland aanwezig zijn, ten einde hunne opinie omtrent, en hunne voorwaarden over een eventueel op te richten fonds voor geheele huisge zinnen te vernemen. De heeren Over en van der Vegt hadden ter dier zake een schryven ingezonden, dat door het bestuur en de aanwezige leden niet als afdoende werd beschouwd en daarom voor kennisgeving werd aangenomen. Dr. Wagemaker, ter vergadering tegen woordig zette zijn idéé omtrent deze zaak uitvoerig uiteen en achtte het voortblijven bestaan van het ziekenfonds op denzelfden voet, zooals het thans werkt, de beste oplossing. Bestuur en leden waren het klaarblijkelijk met ZE. eens, want bij acclamatie werd op voorstel van bet Bestuur met applaus bet contract met den dokter met ingang van 1913 weder voor 6 jaar verlengd. Door den geneesheer werd opgemerkt, dat by eventueele aanneming van de ziekte verzekering, waarschijnlijk in den bestaanden toestand wel verandering gebracht zal moeteu wordeu. ZEd. verklaarde zich tevens bereid, met hoofden van gezinnen, persoonlijk over eenkomsten aau te gaan, voor de geneeskundige behandeling van hun huisgezin. Voor het aanvragen van rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging achtte men thans den tijd niet geschikt. Nadat bij rondvraag de heer D. Hemelrijk Dr. Wagemaker, voorzeker wel uit naam van alle aanwezigen, bedankt had voor al hetgeen Z.E. voor het ziekenfonds had gedaan en den wensch had uitge sproken, dat Z.E. nog vele jaren den dokter van het Ziekenfonds mocht zijn, sluit de Voorzitter met een gepast woord deze belangrijke bijeenkomst. In de afgeloopen week was de visscherij over 't algemeen niet zoo onvoordeelig. Zoowel de enkele garnalen- visschers als de paling-, kust en ansjovis- vischers konden, slechts enkelen uitge- gezonderd, een behoorlijk weekloon besommen. Vlieland25 Mei. Gisterenmorgen vertrok van Vliereede naar Hamburg de Nederl. gaffelschoener Maria, kapitein Hylkema. Het schip was met steen geladen. Tengevolge van den stevigen Noordenwind geraakte de schoener op lager wal en strandde hedenmorgen op den Engelschen hoek. De sleepbooten en stoomreddingboot van Terschelling waren spoedig ter plaatse. De bemanning is door de sleepboot Neptunes afgehaald. Later sloeg het schip over den rug, werd door de sleep booten opgepikt en naar Terschelling gebracht. De Maria behoorde te Groningen thuis, de kapitein was tevens reeder. Inbrekers staken niet. Een der laatste nachten hebben inbre kers getracht hun slag te slaan in de villa „Blanda," aan den Utrechtschen Straatweg te Zeist. Daar de eigenaar afwezig was, sliep een bediende in de villa De bediende hoorde onraad en liet twee groote honden los, warrop twee personen de vlucht namen. Een deur bleek reeds geforceerd. In de villa „Berkenhoven" te De Bilt werd eveneens ingebroken. Hier werd eenig zilver ontvreemd. De man gered en zijn sigarenkoker ook. Een der vele bij Urk werkzaam zijnde ansjovis-visschers, schipper R. Meester, uit Bunschoten, is Donderdag over boord gevallen, terwijl de knechts bij het uit vieren der netten vrij ver van hun schip verwijderd geraakt waren. Het gelukte den man met één hand een dol van den bolder te grijpen, waar aan hij moest blijven hangen, totürker visschers met hun vlet kwamen aan- roeien om hem uit zijn benarde positie te redden. Toen bemerkte Meester dat zijn geld f 270 aan bankpapier, geborgen in een sigarenkoker weg was, vermoedelijk in zee gevallen. Intusschen was de botter wat verdre ven, doch met de beide vletten ging men den omtrek ijverig doorzoeken, en wer kelijk werd den goed voorzienen sigaren koker na wat heen en weer roeien gevonden. Een sloot voor het huis. De gemeente Bpeda laat voor een drietal huizen in het Wilbelminapark aldaar een sloot graven. Zoodat de bewoners voortaan een pols stok noodig zullen hebben om in en uit huis te komen. Ook post, slager en kruidenier zullen zoo'n stok mee moeten nemen en al degeneD, die in deze huizen een bezoek wenschen te brengen. Naar het Dbl. v. N. B. verneemt, heeft de gemeente met de huiseigenaren onderhandeld over afstand van grond en is men niet tot een resultaat gekomen. Gevolgdeze sloot. Een lastige quaes tie. Wegens het ryden met de fiets op een verhoogd voetpad te'Tiel is de plaats vervangende kantonrechter bekeurd. Het O. M. b(j het Kantongerecht te Tiel zal in dit zeldzame geval niet tot vervolging kunnen overgaan, dan nadat hij aan den Hoogen Raad verzocht heeft het college aan te wijzen, dat den be keurde straffen zal. Mond en klauwzeer breidt zich uit. Onder de runderen van den veehouder G. V. te Heor-Hugowaard is mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is de tweede hoeve in Hollands Noorden. Men vreest eene toename. Door het onwecler. De vrouw van P. de Jong, te Ouddorp (Flakkee) had het ongeluk met het laatste hevige onweer zoo te schrikken dat zij bewusteloos neerviel en nu nog niet kan spreken. Een verrassing. De los-werkman S. Van W. wonende aan den Dordtschenstraatweg, geraakte Donderdagmiddag in beschonken toe stand. In plaats van huiswaarts te gaan legde hij zich langs den weg in het gras te slapen met zijn fiets naast zich. Toen hij ontwaakte was het rijwiel „gevlogen." De man spoedde zich naar de politie, om aangifte te doen en begaf zich vervolgens naar huis. Wat vond hij daar? De vermiste flets 1 Terwijl Van W. lag te slapen, was zijn... vrouw langs gekomen, had zich over het rijwiel ontfermd en had haar eega kalm in Morpheus' armen gelaten. Die werd toch niet gestolen... Een klompen-kwestie. Ter bevordering der orde en zindelijk heid moesten sedert eenigen tijd de leerlingen der openbare school aan d9n Wierdenschen weg te ambt-Almelo bij het binnenkomen der klassen hunne klompen uittrekken, die ze, nadat ze hun zitplaatsen hadden ingenomen, weder mochten aantrekken. In de vorige raadszitting werd deze door het hoofd der school ingevoerde maatregel uitvoerig besproken. Het gevolg hiervan was, dat in de Dinsdagavond gehouden zitting een voorstel van drie raadsleden was ingekomen, om de instructie voor het onderwijzend personeel in dien zin aan te vullen, dat het hoofd der school niet mag vorderen, dat de leerlingen zich van hun schoeisel ontdoen. Dit voorstel werd aangenomen. Hoe een boerderij ontruimd xoerd. De heer J. Hoekstra te Sneek, kocht van een veehouder te IJsbrechtum een boerenhofstede met 46 H. A. groenland voor f 100,000, om een en ander met oude Mei (12 Mei) 1912 te aanvaarden. De koop scheen echter, naar het Nwsbl. van Friesl. meedeelt, buiten verkoopers familie te zijn omgegaan, want den heer Hoekstra werd door verkooper's vrouw verboden het erf te betreden. De betaling had echter plaats, doch de verstandhouding tusschen kooper en vér- kooper werd slechter en slechter, hoe meer 12 Mei naderde. Toch betrok de heer Hoekstra met zijn gezin op 12 Mei j. 1. de aangekochte verhuizing. Totaal alles was in de beide voor kamers vernield geworden de verf op de houtwerken was bedorven, venster banken, glasramen, schoorsteenmantels en zooveel andere dingen meer waren op ergerlijke wijze versneden en bekiast en daardoor vernieldop verborgen plaatsen had dierlijke bevuiling plaats gehad in de keuken waren houtwerken verdwenen de pompen waren vol st6e- nen gestopt en onbruikbaar gemaakt de regenbakken bevuild en de toeloop- pijpen vernield luiken 'ladders enz. waren verdwenenin de schuur de vloeren opgebroken; een schoorsteenkap en waaier waren verdwenenettelijke vruchtboomen waren in den tuin op schandelijke wijze zoo met zaag en bijtend vocht bewerkt dat ze sterven moesten enz, Op schandelijke wijze was hier een verkocht huis ontruimd, Met behulp van deurwaarder en politie werd de verkooper opgezocht en aan genoemde hulp is het te danken, dat den kooper een aanzienlijke schadeloos stelling werd uitbetaald. Niet meepraten. In de Kamerzitting van Woensdag werd men gedurende de rede van den heer Patijn over het ontwerp Ziekte verzekering plotseling opgeschrikt door een stem, die luide van de openbare tribune riep: „Heeren mag ik even het woord hebben Waarom Verder kwam de would be-redenaar niet, daar hij natuurlijk door de veld wachters werd gegrepen. Bij het daarop gevolgd verhoor ver klaarde hij te zyn A. V., kleermaker, te Leiden geboren en 32 jaar oud. Wat zijn bedoeling was, kon hij blijk baar niet goed verklaron. Hij achtte de wet, die behandeld werd, niet rechtvaar dig. Immers een werkman moest kunnen doorgaan. De man was in zeer over spannen toestand.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2