PT Advertentiën Marktberichten. Advertentiën. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- Naar wij vernemen, bestaat bij de afdeeling Texel van de vereenigiDg voor Vrouwenkiesrecht het voornemen op 16 Juni a. s. een propaganda-autotocht te houden over geheel Texel. Het plan bestaat om op alle dorpen een meeting te beleggen, waar door den heer Oud zal worden gesproken. Onze plaatsgenoote mej. K. Kuperus, leerlinge aan de Normaalschool te Praneker, behaalde Vrijdag jl. te Leeu warden de acte voor onderwijzeres. Vereenigde Koog. Het euvel, dat zich in zoovele ver- eenigingen binnen onze gemeente open baart, deed zich ook hier gelden, de vergadering, op half acht uitgeschreven kon eerst te ongeveer acht uur door voldoend bezoek den voorzitter aanleiding geven tot opening. De voorzj^ter verklaarde bij opening, dat de heer Burgemeester tot bezoek was uitgenoodigd en stelde voor te be sluiten ZEd.Achtbare het eerevoorzitter schap van de vereeniging aan te bieden het voorstel werd met applaus begroet en bij acclamatie aangenomen. Den heer Burgemeester, inmiddels ter vergadering gekomen, werd mededeeling van dit besluit gedaan en ZEd.Achtb. verklaarde die benoeming gaarne te aan vaarden, al meende spr. er op te moeten wijzen, dat zich een verhouding in de boezem der vereeniging had geopenbaard die met kracht moet worden bestreden, n. 1. onderlinge verdeeldheid en wan trouwen, die z. i. de kanker zijn voor alle vereenigingsleven. Overigens zegde spr. zijn steun en zoo noodig voorlichting toe, waar de vereeniging ZEd.Achtb. als vereeniging zeer sympathiek is. Namens de vereen, brengt de voorz., de heer W. F. Schumaker, den heer Burgemeester dank voor zijn besluit, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Mededeeling wordt vervolgens gedaan van een reeks ingekomen stukken, waarvan het belangrijkst, de beschikking van den heer Directeur-generaal der Posterijen inzake het verzoekschrift om verbetering van postvervoer; een en ander werd voor kennisgeving aange nomen. De beschikking van den Raad dezer gemeente op het verzoekschrift der vereeniging, lokte veel bespreking uit. Wat betreft de aanplant van plantsoen wordt een commissie aangewezen, waarin naast den secretaris, de lieer Epe, de heeren Gebr. Schumaker zullen zitting nemen, om zonder bezwaar van de kas der vereeniging plannen te ontwerpen met begrooting van kosten. In verband met diezelfde beschikking wordt besloten, voor de aanvrage van subsidie, het bestuur op te dragen tegen September een gemotiveerd verzoek in te dienen en na gedachtenwisseling over het strandrecht, komt men tot klaarheid en wordt het misverstand, dat ten dien opzichte bestaan had, voldoende opgehelderd en tot aller tevredenheid uit den weg geruimd. Aanleg van een sportterrein met tennis baan wordt overwogen en in beginsel aangenomen, de oprichting van een muziektent wordt overbodig geacht, de aanschaffing van Cliché's voor reclame wordt aangehouden. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, den heer Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te den Burg dank te brengen voor zijn medewerking tot verbetering van postverkeer. Bij de rondvraag vestigt de heer Flens de aandacht op den mingunstigen toestand van het slag door de duinen het bestuur zegt overweging toe, stappen tot verbetering te doen bij den Waterstaat zoo mogelijk tot bestrating, Nadat de eere-voorzitter er de aandacht van de leden der vereeniging op gevestigd heeft dat Texel het vreemdelingenverkeer naast zijn badplaats, te danken heeft aan zyn vogelrijkdom en het daarom een een eerste eisch is, dat ieder lid het zijne bijdraagt om de nesten ongestoord en ongerept te laten, wordt de vergadering met aanbeveling van de belangen der vereeniging door den voorz. gesloten. De Cocksdorp, 31 Mei. In eene onlangs gehouden vergadering van het Bestuur en de Ingelanden van het Waterschap Eierland, werd aan de wed. J. List met algemeens stemmen een pensioen verleend van f4 per week, ingaande op den dag van het overlijden van haar echtgenoot. In dezelfde vergadering werd een drietal opgemaakt voor Dijkgraaf van het Waterschap, bestaande uit de heeren H. Flens, C. Garritseu en B. Dros. Ook een staking. Bij het jaarlijksch volksfeest op Pink stermaandag te Drempt staakten de dansers. Ze wilden geen dubbeltje be talen maar hoogstens een stuiver. De ondernemers van dansgelegenheden ga ven toe en toen werd er nog drukker gedanst dan gewoonlijk, uit vreugde over deze gewonnen staking. Onaangename stoornis. Te Berghem, N.Br., ontstond Maan dagnacht brand in het danslokaal van den heer P. B. De bezoekers van niets wetend, dansten lustig door, totdat er plotseling op het geroep van „brand" een geweldige paniek ontstond en ieder een goed heenkomen zocht, en aan redden van den inboedel niet meer gedacht kon worden. Men zegt, dat nog huis, nog inboedel verzekert waren. Aankomst van graaimaaiers. Deze week zijn te Leeuwarden onge veer 300 grasmaaiers gearriveerd met een trein van Nieuweschans. De meeste hunner vertrokken aanstonds in de richting Sneek, om daar werk te zoeken. Vrijaf en geld toe. Aan het personeel der werf „Conrad" te Haarlem is bekend gemaakt, dat de fabriek stop zal gezet worden op Zaterdag 10 Augustus, 's middags 12 uur tot Donderdagochtend 15 Augustus. Die een jaar aan de werf in dienst zijn, krijgen deze dagen dubbel loon uitbetaald. Ernstig auto-ongeluk. In de nabijheid van Volendam heeft in den morgen van Eersten Pinksterdag om 11 uur een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon het leven verloor De auto van de familie Capelle - Thi- riën, uit Luik, reed dicht bij het dorp, tegen de leuning van een brugje, met het gevolg, dat de leuning brak en de auto te water reed. De familie, die op een pleizierreisje is, bestaat uit 5 personen. Met den chauffeur waren er dus 6 in zittenden. De eigenaar, die bij den chauffeur voorop zat, stuurde zelf. De bestuurder en zijn echtgenoote geraakten onder de auto. De chauffeur, die ongedeerd was ge bleven, sprong op den wal en wist met behulp van eenige omwonenden de drie personen, die zich nog in de auto bevonden daaruit te halen. Met vereende krachten werd de auto daarop gekanteld en de heer bewusteloos, de dame zwaar verwond, uit het water gebaald. Bij de dame bleken drie ribben in de longen te zijn gedrongen. De pogingen om de levensgeesten bij haar echtgenoot op te wekken werden eerst na langen tijd met succes bekroond. De heer Capelle - Thiriën is denzelfden middag om 3 uur aan de gevolgen over leden. Een vrouw verbrand. Te Haarlem zou de 21-jarige vrouw Maria v. d. Goes de Goede, sedert een week getrouwd, wonende in de Molen- steeg, was smelten in een potje. Plotseling vatten de was en de terpen tijn vlam en toen de vrouw, met haar boezelaar om de hand gevouwen, het potje vastgreep, geraakte ook de boezelaar en vervolgens de geheele kleeding der vrouw in brand. Toen in de buurt wonende werklieden waren toegeschoten om het vuur te dooven, bleek de vrouw reeds erg gebrand zoodat zij kort daarna dan ook overleed. Het internationale mijnwerkers congres. Den achtsten Juli wordt te Amsterdam het congres gehoudeD van den internatio nalen mijnwerkersbond. De betrokken Fransche federatie heeft over de punten der agenda de volgende praeadviezen uitgebracht De mfjnen mogen niet aan particu lieren worden overgedragen. Het alge meen belang eischt, dat zij worden geëxploiteerd ten voordeele van de nationale gemeenschap en dat de belangen der werklieden de nu eenmaal noodige voortbrengingskrachten, ten deze worden verzekerd. Het beginsel van minimum-salaris behoort in de wet te worden vastgelegd volgens overleg tusschen werknemers en werkgevers. De tijd is aangebroken voor de invoering vau den acht-urigen-werkdag, gerekend van afdaling tot opstijging, voor alle mijnwerkers, zoowel onder- als bovengrondsche m9t een maximum van 48 uur per week en per hoofd. Iedere mijnwerker moet op 50-jarigen leeftijd na 25 dienstjaren een pensioen hebben van minstens 2 frs per dag de weduwe of wezen moeten recht op de helft krijgen. Ten slotte teekent de federatie uit naam der mensckelijkheid protest aan tegen elk plan tot oorlogvoering of koloniale onderneming, welke slechts ten voordeele komen van het kapitalisme en duizenden menschenlevens kosten. De internationale mijnwerkersbond moot bevel geven tot staking in de mijuen in geval van gewapend conflict tusschen landen, waarvan de mijnwerkers aange sloten zijo bij den bond. Hooge ouderdom. Good Healt deelt mede, dat er thans in Bulgarië 10 personen leven ouder dan 125 jaar, 88 tusschen 120 en 125, en 234 boven 110 jaar. Volgens de officieele regeeringsstatistieken van Bulgarië telt het land op een bevolking van 3 millioen zielen meer dan 3000 honderdjarigen, dus één per duizend. In Duitschland zijn er geen honderd men- schen, die 100 jaar zijn, op een bevolking van 55 millioendus slechts 1 op de 700,000. Loterij-bedrijf. Naar het Dbld. verneemt, heeft de Minister van Justitie aan de Officieren Van Justitie en dezen weer aan de Commissarissen van Politie opgedragen een onderzoek in te stellen naar en rapport uit te brengen over den omvang, die loterij bedrijven als „Lotisico", „Tijd geest" en andere reeds hebben genomen, en tevens mee te deelen of en zoo ja welke maatregelen eventueel tegen deze bedrijven reeds werden of thans worden genomen. Niet te druk touwtje springen. Te Haarlem is een 9-jarig meisje uit de Gaelstraat bij het touwtje springen op straat gevallen en den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Officieel gedoe. De lectuur van de Nederlandsche Staatscourant moge nu juist niet tot de groote aantrekkelijkheid van de porte feuilles of trommels behooren, dat ze daarom toch voldoende amusant wezen kan bleek me uit 't nummer van Woensdagavond. Daarin toch staat de dagvaardiging gepubliceerd van een juf frouw, die ruim 124 jaar hare woonplaats heeft verlaten, thans afwezig en zonder bekende woon- of verblyfplaats is. Met veroordeeling van meerbedoelde juffrouw in de kosten. Vraag nooit tot welken onzin de letter van de wet voeren kan. Dit moppig bericht kan men in enkele bladen lezen. Intrekking ontwerp pantserschip. Daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, heeft de Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, het wetsontwerp tot verhooging van het Vie hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1912, voor den bouw van een pantserschip voor den algemeenen dienst ingetrokken. Slaapziekte. Te Vijfhuizen, aan de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, doet zich in het gezin van den heer S. een geval van slaapziekte ziekte voor. Sedert Donderdagmorgen der vorige week is de vrouw des huizes slapende gebleven, zonder dat het den geneesheer gelukt is haar te doen ontwaken. Om een meisje. Woensdagavond ontstond twist op de schipbrug te Vlissingen tusschen de R. en de N., naar men verneemt over een meisje. Spoedig ging het gekrakeel in een vechtpartij over, waarbij aan beide zijden het bloed over 't gelaat liep. Eindelijk kwam politie opdagen, die de vechtende scheidde en naar het politiebureau over bracht. De R. moet een stuk van de pink zijn afgebeten. I)e duurte der vcrbruiksmiddelcn. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag 2 Juui 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVporm. 10 uur da. Kijce, Koog, Voorm. 10 uur Da. v. d. Waa, H. Doop. OudescliildVm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. CocksdorpNam. half drie ds. Kijne. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Scliagen, 30 Mei.' Aangevoerd: 50 Geldekoeien f 120 a f 220 86 Vette Koeien f 180 a 1 450, 40 Kaltkoeien f 160,a f 275; 70 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 1410 Lammeren f 8 a i 16.00. 70 Vette Varkens ,58 a 61 ct. per Kg. 100 Biggen f 9.00 a 1' 15,00 Boter f 1.20 a i 1.40 per K.G. Kipeieren f 3.50 a i 4.10 per 100. Leiden, 31 Mei. Ter markt aangevoerd: 53 Stieren f 117,— a f 340,—; 297 Kalf- en Melkkoeien f 168 a 1 317. 124 Varekoeien 135 a f 259 232 Vette Ossen en Koeien 1 208 r. f 382 67 Kalveren (vette) f 72 a 1 128 171 Kalveren (magere) 1 5.a 1 13 10616 Lammeren f 9.a f 17. 612 Schapen (vette) f 22,a f 31.— 416 Schapen (weide) f 21,a f 30,— 492 Magere Varkens f 15,— a f 50, 471 Biggen f 7.f 15. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen fn de Texelsche Courant in eens opgc geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd K. n. KIND en .4. nOUTWIPPER. Burg, Texel, 31 Mei 1912, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Tot mijn groote verbazing is er door niemand iets gezegd over het opdrijven van den prys der Petroleum, juist het artikel wal het meest door den minderen man gebruikt wordt. Toen er enkele jaren geleden nog een ernstigen tegenstander bestond, die er uit gedrukt moest worden verkocht het syndicaat de petrolenm voor 4% ct. per liter en verdiende nog ruim. Nu heeft het den Petroleuinhandel vrijwel geheel in haar macht en brengt het den prijs maar even op 91/, ct. per liter. Zegge ruim 100% meerdere zuivere winst dan bij den verkoop a 4% ct. Het is bijna onbegrijpelijk hoe het geduldige, laksche publiek zich zoo laat villen; terwijl het voor 7 et. en in sommige plaatsen zelfs voor 5 et. gas kan krijgen, dat veel gemak en oneindig veel minder gevaar oplevert. Om voor het artikel Petroleum, waar men tegenwoordig best buiten kan, zulk een hoogen prijs te betalen, is toch wel wat al te gek. Cbk de Benzine prijs laat nog een ruimen winst a 10 ct. per liter en toch betaald men zoo al en toe 't bagatel van 22 ct. PRIMO. Van 25 toten met 31 Mei 1912. GEBOREN Johannes Cornells, zoon van Jobannea Cornelia Bakker en Anna Commandeur (den Hoorn.) Dirk, zoon van Albert de Vries en Trijntje de Boer (het Noorden.) Willem Lourens, zoon van Gerrit Bakker en Tetje Visser (Zevenhuizen). ONDERTROUWD: Govert de Roos en Agatha Lucia Buisman. Klaas Hendrik Kind en Anna Houtwipper. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Arie Daalder, oud 60 jaar, gehuwd met Annetje Gerritsen (de Koog). Aaltje Vonk, oud 8 dagen (Oosterend). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: een zak met knikkers en een zilveren armband, gevonden te den Burg. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvador, ARIE DAALDER, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Wed. A. DAALDER-Gerritsen. en Kinderen. De Koog, Texel 26 Mei 1912. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2