N« 2578a bondag 16 Juni 1912, 25sfce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 4 der belasting op bedriifs- en aüdere inkomsten over het belastingjaar 1911/1912, invorder baar verklaard op den 10 Juni 1912, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 12 Juni 1912. De Burgemeester, GAARLANDT. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat in den loop der volgende week aan de huizen der ingezetenen zal worden ge houden de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewa penden dienst in de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat ver plicht is, maar om buitengewone be looningen uit te reiken aan hen. die bij de verschillende oorlogen voor ons Vader land en onze oveizeesche bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, 14 Juni 1912. Burgem. en Weth. voorn. GAARLANDT. JONKER, Secretaris. TEXEL, 15 Juni 1912. Bijenteelt. Zeventien personen, waaronder enkele nieuwe leden woonden Woensdag de practische les van den heer v. Giersber- gen op hofstede Erica bij. 't Was een heerlijke middag, en de aanwezigen hadden zich de tocht niet te beklagen. Ongeacht het groote nut, dat o. i. juist in de practische les gelegen is, is het interressant gezicht een foto waardig, de heer v. Giersbergen met de bijenvolkjes te zien omspringen. Het nut van een practische les is grooter, zegt de heer v. Giersbergen, naar gelang van het aantal vragen die gedaan worden. De vragen zijn de keer v. Giersbergen niet gespaard. Een bevolkte Simplexkast werd eerst behandeld. De kast werd in de kring gezet waarop de heer van Giersbergen iedere raam afzonderlijk besprak. Toonend de cellen voor eieren van werkbijen, van darren en van koninginnen, de berg plaatsen van stuifmeel en van honig, besprekend de bevestiging van kunstraat in de kast en in de honigkamer, het aanbrengen van een koninginne rooster, waarvan spr. een nieuwe en betere soort toonde, beantwoordend de vragen die in verband met het onder werp gedaan werden, regelde en schikte de heer v. G. do ramen in de kast zooals in het belang van het bijenvolkje werd nuttig geoordeeld. De heer v. G. is een geestig prater, die z'n betoog in een aangenamen vorm weet te gieten. De bijen vei liezen, als we hem bezig zien hun verschrikking. Gemoedelijk redeneerend met een raampje uit de bijenkast, bezet met bijen, in de hand, wijst hij ons de werkbij, de jonge bij, de dar, de koningin en naar zijn voorbeeld staan wij, met ongedekt gezicht en ongedekte handen, er met de neus op, 't is typisch. Na de behandeling van de Simplexkast werd in alle gewone strookorven van de heeren Gebr. Schumaker, een kijkje genomen, waarbij de heer v. G. allerlei betreffende de bijen en het zwermen ten beste gaf en niet kon nalaten de heeren S. te complimenteeren over de sterke bevolking van de korven, wat door de eigenaars aan de kunstvoeding werd toegeschreven. Toen een der leden, op een desbetref fende vraag van den heer v. G., mede deelde dat hij meende een ziekte onder de bijen van een één korf te hebben, waarom hij de heer v.G. verzocht bij hem een kijkje te willen nemen, ver klaarde de heer v. G. zich onmiddellijk bereid en vergezeld van een groot deel der aanwezigen, had het bezoek aan dien bijenstal nog denzelfden avond plaats. De korf bleek een z. g. moerlooze te zijn, een bjjenvolk zonder koningin, dat door gebrek aan voortplanting tot uitsterving gedoemd is en het einde al zeer nabij was. Het was een aangename en zeker leerzame les, de afwezigen hadden ook ditmaal ongelijk. Voor de aanbesteding der Tennis baan waren 4 biljetten ingeleverd. C. Graaf f530, Grimijzer f510, Jb. Buisman f 499, L. Bruin f 454, Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Oost, 14 Juni. Woensdag j.l. maakten de oudere schoolkinderen van hier een reisje naar Bergen en omstreken, 't Mooie weer en de verdere omstandigheden hebben het bij uitstek doen slagen. De kinderen, waarvan de meesten nog nimmer een spoortrein hadden gezien hebben volop genoten in de mooie lanen van Bergen, te Bergen aan zee en bij den Herten kamp te Alkmaar en de geleiders genoten mede. Ze hadden er voor gespaard, de kleinen, maar ze konden het niet verder brengen dan tot een 80 cents per kind. Dat was niet voldoende, want op den trein kon wegens het te klein aantal, geen reductie gegeven worden, en de meesten moesten v o 1 geld betalen. Maar er is voor het tekort gezorgd en wel zoo goed, dat de kinderen uit de lagere klassen er ook nog een feestje van kunnen hebben. En de goede gevers zullen stellig geen spijtgevoel over hunne bijdragen gehad hebben, toen ze do vroolijke thuiskomst van de kinderen aanschouwden en later mochten hooren, hoeveel geluk ze met hunne gaven mogelijk gemaakt hadden Dat zulks tot dankbaarheid stemt, spreekt vanzelf. En hierbij mag vooral ook dank gebracht worden aan de directie van T. E. S. O. voor den gratis overtocht v. v. en aan de rijtuighouders voor het bren gen en halen van de kinderen naar en van do haven. De tocht is best geslaagd. 0 tide schild. Zondag 23 Juni, des namiddags te 2 uur zal, in „Den Doolhof" op Iloogetiberg en wel in het Lage Boschje eene open lucht-meeting van vi ijzinnig-godsdien- stigen worden gehouden. De bijeenkomst zal geopend worden door den Weleerw. Heer Ds. R. S. Kuperus te Den Burg, terwijl als sprekers zullen optreden de Weleerw. Heeren Ds. Buiskool, te üudeschild, Ds. Koster te Helder en Ds. A. C, de Regt te Alkmaar. De spreekbeurten zullen afgewisseld worden door een zangkoor van Oude- schild onder leiding van den heer M. Kikkert. Het oorspronkelijk Comité heeft nog eenige heeren uitgenoodigd, die zich tot sub comité's hebben gevormd en belast zijn met het uitoefenen van controle op de toegangsbewijzen, en verder op alles wat voor een richtige regeling noodzakelijk is. Tot het terrein zal op 3 plaatsen toegang verleend kunnen worden. Het nemen van 'n pro gramma a 10 cts. is verplichtend. JBehalve dat er gelegenheid zal bestaan tot het gebruiken van ververschingen, heeft men ook gezorgd voor eene gelegenheid tot het stallen van paarden, rijtuigen en fietsen. Indien het weder op den vastgestelden dag fraai mocht zijn, dan zal deze meeting ongetwijfeld, druk bezocht worden, niet alleen door personen van Texel, maar ook van elders. 14 Juni. Een paard van den veehandelaar Mosk te Den Burg dat met de veeboot vervoerd zou worden geraakte gisterenmorgen tusschen de veeboot en den wal in de Haven. Toen men d9 boot van den kant duwde en het paard dus ruimte kreeg, zwom het pardoes den mond van de haven uit naar de volle zee, tot voorbij het eerste tontje. Spoedig werd het met een drietal vletjes nageroeid 6n mocht men er in slagen het paard een touw om den hals te binden. Met vereende krachten roeide men nu met het paard achter zich naar de Haven, waar het bij de helling op het droge werd gebracht. Oogenschijnlijk had het geen nadeelige gevolgen van zijn bad ondervonden. Voor den eigenaar was het echter een schadepost. - Van 10 tot en met 13 Juni zijn van hier vervoerd 4455 lammeren, 10 koeien, 5 paarden, 15 kalveren, 48 schapen en 21 varkens. Muizenplaag. Te Bleskensgraaf is men nog niet van de muizenplaag verlost. Nu men met het grasmaaien is begonnen, komt de schade, door de muizen aangericht, weer het beste uit. Vooral op de „Zuidzijde" hebben de landerijen veel van de knagers te lijden. Zoo wordt het oude spreekwoord, dat een muizenjaar nooit door een tweede muizenjaar gevolgd wordt, gelogenstraft. Vijf jaar te vroeg. Door bet echtpaar G. B. te Oudewater werd Dinsdag zijn 50-jarige huwelijks vereen i ging herdacht. De eenvoudige lieden konden niet veel feestelijk vertoon maken, ontvingen eenige bezoekers en voldeden aan de kerkelijke formaliteiten. Na afloop dor feestelijkheden bleek uit een authentiek stuk, dat zij 5 jaren te vroeg hadden gefeest 1 Goede voorzorg een eisch. De echtelieden E. te Wageningen vonden Woensdag hun jongste kind, drie maanden oud, dood in het bed. De kleine was woelende omgerold en op den buik komen te liggen, in welke houding zij gestikt was. Een koopje. Te Opeindo zjjn twee huizen voor afbraak vei kocht, samen voor 1 22,50! Door vogels aangevallen. Een fietser is bij Garijpe (Friesland) door twee vogels (quto's) aangevallen, die het blijkbaar op zijn oogen gemunt hadden. Door om zich heen te slaan, kwam hij te vallen. Hij ging nu loopen, doch wel een kwartier daarna achter volgden de vogels hem. Geen prettig voorval. Terwijl bij den landbouwer Michelbrink te Dinxperio, een aantal gasten bijeen waren om bruiloft te vieren, wilden de gastheer met zijn zoon 's avonds even voor de deur zien, wat de oorzaak was van het rumoer dat voor het huis was1 ontstaan. Beiden werden toen zoodanig op stokslagen onthaald, dat ze voor hun wonden geneeskundige hulp moesten inroepen. Van de daders nog geen spoor. Paardenfokkerij. De „Vereeniging van Paardenfokkers" heeft deze week te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. Naar aanleiding van de aanhangige wet op de paardenfokkerij, werd medegedeeld, dat een commissie uit de vereeniging met zeer veel succes vele grieven der paardenfokkers in een onderhoud aan den minister van Landbouw heeft doen kennen, waarbij vele als billijk erkend worden, zoodat daarmede eventueel reke ning zal worden gehouden. Besloten werd zooveel mogelijk in Utrecht te vergaderen. Bij de rondvraag deed de voorzitter belangrijke mededeelingen omtrent proe ven door de Iwanof in Rusland genomen, met kunstmatige bevruchting door heng sten, waardoor veel meer vruchten ver kregen worden dan het aantal dekkingen bedraagt. In Rusland zijn voorbeelden, dat in één dekking 10 veulens gekomen zijn. Hierdoor wordt bij de hengsten veel krachtverlies bespaard, terwijl de veulens door kunstmatige bevruchting geboren, bewijzen goede levensvatbaarheid te be zitten. Het feit is bovendien van groote economische beteekenis voor de paarden fokkers. Er zijn voorbeelden, dat merries die van herhaalde natuurlijke bevruchting niet vruchtdragend waren, na toepassing der kunstmatige bevruchting voorspoedige veulens ter wereld brachten. (Sch. Crt.) Weest niet zoo lichtgeloovig. Onder Breukelen vervoegden zich op de boerderij van de wed. J. Fokker twee net gekleede heeren, die de vrouw een verhaal gaven hoe haar overleden echt genoot voor 9 jaar aan iemand een koe had verkocht en geleverd, zonder het overeengekomen bedrag te ontvangen. Thans had die kooper een goede erfenis ontvangen en kon betalen, dies zouden do heeren hun tusschenkomst verleenen en binnen eenige dagen was het bedrag der koopsom in haar bezit. Er moesten echter kosten gemaakt worden ten bedrage van f 18deze moesten vooraf betaald worden. Daar werkelijk voor 9 jaar door Fokker een koe was verkocht die nog niet is betaald, meende de vrouw een verloren gewaand bedrag te zullen ontvangen en gaf dan ook het geld Juist kwamen Davelaar en Hogenterp binnen. Toen de vrouw beide politie agenten zag, streek zij meteen het geld op, dat nog op de tafel lag. De politie vertrouwde het zaakje niet en bracht de „heeren" naar Abkoude, waar zij in ver hoor werden genomen en daarna werden gearresteerd. Men meent hiermee een paar brutale oplichteis te hebben gepakt. RANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- bo Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1