1 3 N°. 2579. Donderdag 20 Juni 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. (b ücuwe jaargang Prins. Binnenland. S i( Van week tof week e oo ou Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bone 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meet S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. PS' J ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel alc O ge De nieuwe jairgaDg van „de Prins der Geïil. bladen" vangt 1 Juli a.s. aan. Met dien datum doet zich dus een goede gelegenheid voor zich op dit zoo keurig geïllustreerd, algemeen gelezen tijdschrift te abonneeren. De boekhandel Parkstraat biedt beleefd zijn tusschenkomst aan, herinnert er tevens aan dat abonnementen bindend zijn voor een geheelen jaargang, van no. 1 t/tn 52 en verzoekt do abonnee's op de Prins, die geen hernieuwing van abonnement wenschen, vriendelijk, zulks tijdig te willen berichten. 3e Kwartaal. Bij don aanvang van het derde kwartaal 1912, bevelen wij ons bij herhaling .aan voor de levering van alle couranten, tijd schriften en modebladen, terwijl wij ten aanzien van loopende abonnementen op eenige courant, tijdschrift of modeblad, indien gewenscht, tijdige opzegging daarvan vorzoekeD. Aanbevelend, Boekhandel Parkstraat. 8—15 Jnni. De behandeling van minister Talma's Ziektewet gaat waarlijk niet van een leien dakje. Namen de algemeene beschouwingen reeds veel tijd in beslag, in de afgeloopen week kwam er bovendien een kink in de kabel, waardoor de behandeling een week vertraagd werd. Bij bet in behandeling nem6n van de Radenwet diende de heer de Savornin Lobman n.l. een 25-tal amende menten in, die werden ze aangenomen, de Radenwet overbodig zouden maken. Een moeilijk geval voor den minister en ook voor de Kamer, omdat het deze als 't ware voor do keuze plaatste tusschen twee afzonderlijke stelsels, n.l. bet stelsel van den minister met de Radenwet en de openbare kas regel en de bijzondere aan vulling en het stelsel van den heer Lohman met als regel de bijzondere kas en als aan vulling de openbare, waardoor de Radenwet overbodig zou worden. De Kamer achtte de amendementen gewichtig genoeg om daarover het oordeel van de commissie van Voorbereiding te vragen. De behandeling van het wetsontwerp werd daarom geschorst en een aanvang werd gemaakt met die van het wetsontwerp inzake de militaire rechtspleging. Woensdag kwam de com missie met haar advies in de Kamer. Dat luidde tot een onderzoek omtrent de amendementen in de afdeelingen te beslui ten. De heer Lohman meende to6n zijn amendementen te moeten intrekken, omdat hij niet wilde medewerken om de behande ling van het wetsontwerp te vertragen, waardoor de regeering in moeilijkheden zou komen. Door de linkerzijde werd tegen die houding geprotesteerd, omdat de denkbeelden in de amendementen belichaamd h. i. wol nadere overweging vordienden. De amendementen werden dan ook op staanden voet overge nomen door den heer Roodhuyzen, die reeds eerder een motie in den geest der amende menten ingediend had, doch deze had toruggenomen met het oog op de indiening der amendementen. De linkerzijde wilde dat de amendementen thans in de afdeelin gen onderzocht zouden wordon, doch de Kamermeerderheid besloot het advies te hooren van de Commissie. Deze adviseerde Vrijdag niet tot afdeolingsonderzoek over to gaan. Waar het hier dezelfde amendo- menten als die van den heer Lohman betrof was de linkerzijde met het tweeërlei standpunt der commissie weinig ingenomen. De woordvoerders van de verschillende partijen der linkerzijde waarschuwden tegen het advies, dat ze een beleediging der linkerzijde noemden en een ergerlijk stukje partij politiek. De heer Van Karnebeek stelde toen voor de amendementen naar de afdeelingen te verzenden, doch dit voorstel werd met rechts tegen links verworpen en besloten werd Dinsdag met de Radenwet door te gaan. Mogelijk dat deze amendementenkwestie nog onaangename gevolgen zal hebben. De verhouding tusschen rechts en links is er stellig niet beter door geworden. En intusschen is weer een week nutteloos verknoeid. —o—o—o— In het Duitsche Vorstendom Schwarzburg- Rudolstadt hebben de verkiezingen plaats gehad voor den Landdag. De lezer herinnert zich hoe in Maart j.l. de Landdag ontbonden werd, omdat de meerderheid uit sociaal democraten bestond. Thans hebben de kiezers van het vorstendom de regeeriDg voor de tweede maal een rooden Landdag op het dak gestuurd. De eerste roode Landdag werd in November van het vorige jaar gekozen, tot ergernis der regeering. Die ergernis nam nog toe, toen de nieuwe Volksvertegenwoordiging in Februari j.l. voor het voetlicht kwam. Het begon al dadelijk met het benoemen van een rooden president en een idem vice-president. En dat was nog niet het ergste, want de nieuwe meerderheid ging dadeljjk er toe over om aan de regeering een aantal eischen te stellen. Het kiesrecht moest uitgebreid worden, de belastingwetten herzien etc. Wees de regeering die eischen af dan zou de meerderheid de begrooting verwerpen. De regeering was tot geen enkele concessie bereid, doch diende, nog voor de begrooting, een gelegenheidswet in, die ten doel had het bestaande kiesrecht flink t& beperken. Een wets-ontwerp dat reeds eerder tot tweemalen toe door een niet-rooden Landdag verworpen was. Natuurlijk volgde ook nu verwerping. Daar was het de regeering juist om te doen, want nu kon ze overgaan tot ontbinding van den Landdag, in de hoop dat de kiezers zich bekeerd zouden hebben. Bovendien kreog de regeering het daardoor gedaan, dat de loopende begrooting geldig werd verklaard tot 1 April 1915. Dat was al veel gewonnen. De verkiezingsstrijd voor den nieuwen Landdag kenmerkte zich door groote heftigheid. Alle niet-sociaal-democratische partijen hadden zich tegen de rooden vereenigd in een „VaterlSindischer Wahl- verein" en in alle districten werd bewerkt dat er tegenover den soc. dem. niet meer dan één candidaat gesteld werd. En toch hebben de burgerlijke partijen geen succes gehad, want de nieuwe Landdag is even rood als de oude uit de stembus te voorschijn gekomen. Van de 16 zetels werden 9 door de sociaal democraten veioverd en 7 door de andere partijen. Zoodat de regeering nog niet veel verder is dan in Maart. o—o—o— De pogingen der Engelsche regeering om den vrede tusschen de Londensche patroons en de werklieden in het transportbedrijf te herstellen en daardoor een grootere ingrijpender staking in het Engelschö havenbedrijf te voorkomen hebben schip breuk geleden. Hoofdzakelijk gevolg van de houdiug der werkgevers. De regeeriDg wilde een verzoeningsraad instellen en achtte daartoe noodig, dat de verschillende bedrijven bij het havenbedrijf betrokken, tot een patroonsverbond samengevoegd werden. Deze zou dan met de leiders der werkliedenorganisatie een verzoeningsraad helpen vormen. De patroons waren echter van oordeel, dat de verschillende bedrijven niet onder één organisatie te brengen waren en bleven daarbij. Daardoor bereikte de regeering niet wat ze wenschte en besloot het bestuur van de federatie der transport arbeiders gevolg te geven aan zijn bedreiging en de algemeene staking voor alle havens in het vereenigd Koninkrijk af te kondigen. Naar het zich laat aanzien zal van een algemeene staking moeilijk kunnen worden gesproken. In ver schillende groote havens hebben de havenarbeiders geweigerd gevolg aan den oproep te geven. Slechts een gering percentage heeft den arbeid neergelegd. In de Londensche haven baart de toestand intusschen niet geringe zorg. Reedskwamen meer en minder ernstige opstootjes voor tusschen stakers en niet-stakers. Het aantal z.g. „onderkruipers" moet zeer groot zy n, zoodat het verkeer in de Londensche havens dan ook maar voor een deel belemmerd is. Dat stemt de stakers bitter en hun houding belooft niet veel goeds, —o—o—o— De Duitsche bladen hebben het in de laatste dagen druk over den stryd tusschen Keulen en Rome, of liever tusschen de Katholieke vakvereenigingen. Het gaat hierbij om de vraag in welke richting het katholieke vak vereenigingsleven geleid moet worden. De Keulsche vakvereenigingen zijn voor een algemeen Christelijke organisatie, terwijl de Berlijnsche richting wil, dat de katholieke arbeiders zich streng zullen afzonderen in positief kerkelijke vereeni- gingen. De strijd tusschen beide richtingen is niet van vandaag of gister, doch zelden nam de strijd tusschen beide zoo'n scherp karakter aan als in de laatste dagen. Naar luid der berichten had de Berlijnsche richting zich tot den Paus gewend, om den H. V. allerlei onjuiste dingen mede te deelen over de Keulsche richting. En de Paus zou daarop een afkeurend oordeel hebben uitgesproken over deze laatste en verklaard hebben dat de Keulsche richting fout ging en de katho lieke arbeiders apart georganiseerd behoor den te worden. De leiders van de vakvereenigingen, die de Keulsche richting aanhangen, toonden zich zeer ontstemd over wat zij de laster campagne der Berlijners noemden. Ver schillende protestverklaringen werden de wereld ingezonden, waarvan e6n zelfs namens de 80000 medeleden van de West- dreitscho katholieke arbeidersvereeniging, en één namens de 44000 leden van het Centraal verbond der christelijke bouw arbeiders. En ook werd gemeld, dat zelfs de regee ring zich niet onbetuigd heeft gelaten. Zij ziet in do verbonden christelijke vakorgani saties niet ten onrechte een dam tegen de sociaal-democratie. Gemeld wordt dat ze gedreigd heeft met terugroeping van haar vertegenwoordigers by het Vaticaan, indien de Paus aan de Keulsche richting moeilijk heden in den weg mocht leggen. Van uit Rome heeft men daarop olie op de golven geworpen. Dr. Heiner, de uditorc van de nota te Rome heeft den slechten indruk trachten weg te nemen, die de uiting van den H.V. in het kamp der inter-confessioneele Christelijke vakvereeni gingen van de Keulsche richtiug gewekt had. Hij deed dat door te verklaren, dat de H. V. volstrekt niet de Keulsche richting wantrouwt, maar niet blind is voor de ge varen, die het zijn in een algemeen chris telijke vakvereeniging voor de katholieke arbeiders meebrengt. Het is Zijn plicht op die gevaren de aandacht te vestigen. Dat is echter geen veroordeeling, geeD wan trouwen maar voorzorg en liefde voor de hem na aan het hart liggende katholieke arbeiders. Deze verklaring blijkt nogal kalmeerend gewerkt te hebben, doch de bladen der Keulsche lichting blijven op scherpe wijze het optreden der Berlijnsche richting te Rome afkeuren. De strijd tusschen beide richtingen schijnt voorloopig dan ook nog niet gestaakt te zullen worden, —o-o—o— De Czaar aller Russen ook wel Vadertje genoemd heeft een bezoek aan Moskou gebracht om aldaar een monument te ont hullen, gewijd aan de nagedachtenis van Czaar Alexander III. De Czaar was vergezeld van de Czaritza en den grootvorst-troon opvolger, de prinsessen, grootvorsten en grootvorstinnen. Een schitterend gezelschap dus. De onthullingsplechtigheid was zeer indrukwekkend. Niet minder dan 80 depu taties onder welke een Servische en een Bulgaarsche kwamen kransen leggen aan den voet van het monument. Voor het volk was voorde plechtigheid echter geen toegang Door politie en troepen was het terrein zoo afgezet, dat het publiek slechts uit de verte toeschouwer kon zijn. Er waren door de autoriteiten weder zulke strenge maatrege len ter bescherming van den Czaar geno men als maar mogelijk was. De volksbuurten werden dagen te voren reeds door de politie bewaakt en niet minder dan 3000 vreemde lingen werden eenvoudig vóór de komst van den Czaar achter slot en grendel gezet om na het vertrek pas weer los gelaten te worden. De Czaar kwam heelhuids met de zijnen te Petersburg terug. TEXEL, 19 Juni 1912. Op! voor liet Vrouwenkiesrecht. Waar andere afdeelingen van de ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht zich opmaken voor de propaganda, geschiedt dit te voet, per voertuig met paarden bespannen of per rijwiel, daar hebben onze Texelsche vrouwen zich bediend van het moderne vervoermiddel, de auto. Dat voertuig stelde hen dan ook in de gelegenheid om in 'n middag vijf meetings te houden op verschillende dorpen van ODze zoo uitgebreide gemeente, iets waaraan men voor weinige jaren nooit zou hebben gedacht. Hoe nu de mannen, ia lret algemeen nog over het vrouwenkiesrecht denken, hoe velen hunner zich daarvan met een grap pogen af te makeD, allen zullen moeten toegeven, dat de afdeeling Texel Zondag j. 1. heeft getoond pal te staan voor hare beginselen, zelfs weer en wind te durven trotseeren voor de propaganda. 't Was Zondagmiddag één uur slecht weer, harde wind en regenvlagen, een lucht die weinig goeds beloofde, toch waren de deelneemsters op tijd present en op tijd en onder veel belangstelling (of nieuwsgierigheid) vertrok het gezel schap in vier auto's naar het eerste doel van de tocht, den Hoorn. Voor wat betreft de vijt meetings, geven wij het woord aan onze corres pondenten. Den Hoom. Zondagmiddag bod bier op den daarvoor be paalden tijd de meeting plaats vanwege de TEXELSCHE COURANT. ei ■er! I wan——

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1