Tandarts Ansingh, Tandarts v. d. VOORT, Opsnlncht-Mssting. Hooigewas en Kagras. C. DE WIJN, INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Advertentiën. Doopsgezinde Gemeente van Burg, Waal en Oosterend. in Hotel „de Lindeboom." Weststraat 104 te Helder, Staatsboschbeheer. Houtvesterij „Alkmaar." G. J. O. D. Dikkers het hooigewas en nagras Predikbeurten. het hooigewas van het HOOIGRAS Op Zondag 23 Juni, Openlucht-meeting van Vrijzin- nig-Godsdienstigen Ds. R. S. Kuperus, te den Burg. Ds. H. Buiskool, te Oudeschild. Ds. Koster, te Helder. Ds. A- C. de Regt, te Alkmaar. Verplicht programma 10 cent. Vanaf heden uerkrijgbaar bij den heer Pisart Apotheek, Weuerstraat. Verpachten de Naweide van bovongenoemde 6 H.A. grasland ia één perceel. publiek verkoopen en verhuren vtreeniging voor vrouwenkiesrecht. Niettegen staande het minder gunstige weder waren vele toehoorders aanwezig. Nadat door Mej. Langeveld de bijeenkomst was geopend, kreeg de heer Oud het woord, die in een keurige en (linke rede het doel van deze samenkomst uiteenzette en iedere vrouw aanspoorde lid der vereeniging te worden. Spoedig was de tijd verstreken en werd de bijeenkomst door Mej. Langeveld gesloten. Het was voor ons stil dorpje een geuoegelijk uurtje, zooveel drukte. Be Cocksdorp. Een aantal leden van de afd. «Texel« van de «Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht" bezocht Zondag namiddag met vier auto's ons dorp. Ondanks het slechte weder lokte dit ongewone schouwspel velen naar bnilen en naar het plein voor het logement «de Hoop«, waar de heer Oud van den Burg het billijke en noodzakelijke van vrouwenkiesrecht trachtte aan te toonen. Jammer was het, dat er op nogal luiden toon veel op- en aanmerkingen werden gemaakt, hetgeen tin voor den spreker, èn voor de hoorders zeer hinderlijk was. Waal. Zondagmiddag ruim 4 uur, arriveerden hier 4 auto's, waarin gezeten waren de dames die propaganda maken voor Vrou wenkiesrecht, benevens de heer Oud, die op zich genomen had, de aanwezigen op het land van den heer Leo Keijser toe te spreken. De belangstelling was het weer in aan merking genomen zeer goed. Nadat de presidente, Mej. E. Langeveld, de aanwezigen welkom had geheeten, hield de heer Oud een krachtig pleidooi voor vrouwenkiesrecht. Spr. stelde helder in 't licht, dat het on billijk is den mannen alleen het stembiljet te geven, en dat de talenten der vrouw meer en meer tot hun rechtzouden komen, als ook zij medezeggingschap had in tal van zaken, die het maatschappelijk belang betreffen. Na eene hartelijke opwekking tot allen, om mede te strijden den rechtvaardigen strijd voor vrouwenkiesrecht, sloot hij zijn luid toegejuichte rede. Mej. Langeveld dankte de aanwezigen den heer Oud voor zijn gesproken woord en den heer Keijser voor het in gebruik geven van zijn land. Oosterend. Dc deelnemers aan de propagandatocht voor vrouwenkiesrecht hebben bet bij bun vertoeven alhier tamelijk wel gelroffen. 't Was althans droog, al moest men het koud op het terrein noemen. Velen kwamen evcD luisteren naar wat ge sproken werd en zien naar de vier auto's, welk getal men nog nimmer bijeen gezien had. Mej. Langeveld, de presidente, riep met een kort woord den aanwezigen het welkom toe, waarna de heer P. J. Oud op de hem eigen ge makkelijke wijze betoogde, dat aan de vrouw het stemrecht toekomt, en wel als een natuurrecht en volgens het stelsel var. den rechtsstand. Aan de vrouw, die mcdezeggingsschap behoort te hebben op staatkundig gebied, wordt tot heden een onrecht aangedaan. Kcrt en duidelijk trachtte de spreker zijne hoorders voor het goed recht te winnen en spoorde dan ook allen aan tot nadenken en meedoen. Ten slotte werd aan allen dank gebracht voor de belaogsielling, inzonderheid aan den heer J. J. Roeper voor het beschikbaar stellen van bet terrein. Toen ging bet verder naar Oudeschild. Oudeschild. Zondagavond omstreeks 0.15 arriveerden alhier in 4 auto's eenige leden van de Texelsche Af- deeling van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, op hun propagandatocht over Texel. In plaats van op 't Havenland van de firma Dros, werd wegens het mingunstige weder halt gehouden op bet Haventerrein voor dc woning van den zeilmaker K. Duinker. Weldra waren tal van nieuwsgierigen aanwezig. De Voorzitster der Afdeeling Mej. Langeveld spreekt met een enkel woord over het goed recht dezer viouwen- beweging, waarna zij het woord verleent aan den Weled. Heer Oud. Deze begaafde spreker betoogt in nette eti gloedvolle woorden, het onbillijke en onhebbelijke van den nog steeds bestaanden toestand, dat de vrouw nog altijd van het stemrecht is verstoken. Om tegen die onbillikheid op te komen en te trachten in de grondwet het woordje m a n n e 1 ij k in het op deze zaak betrekkin" hebbende artikel te doen vervallen, wekt hij allen op tot aansluiting bij de vereeniging. Spreker meent de Oudcscbildcrs er op te moeten wijzen en als zijne persoonlijke meening nit te spreken, dat niet dameskiesrecht op den voorgrond moet staan, maar zoo mogelijk algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen Nadat dc Voorzitster allen, die iets tot het welslagen van deze propagandatocht hadden gedaan, maar in het bijzonder den WelEd. Heer Oud had bedankt, werd omstreeks 7 uur de terugtocht naar den Burg ondernomen. Te ruim zeven uur, alweer op tijd arriveerden de auto's weer aan het marktplein, waar de stoet door den woordvoerder, den heer Oud, staande op het balkon van hotel Texel werd ont bonden, met een woord van dank aan den heeren Wagemaker en Over voor het belangloos afstaan van hunne auto's, aan de diverse eigenaren van de beschik baar gestelde landerijen en verder aan allen die tot het welslagen van den tocht hadden medegewerkt. Zonden de mannen nu de koffie klaar hebben? hoorden we vragen, wij weten het niet, maar wel, dat de mannon, voor een groot deel, bij do vrouwen een lesje kunnen nemen, wat betreft het op tyd present zijn. Voetbalwedstrijd, De match tusschen de voetbalvereeni- gingen „Texel" od „Texalia" werd Zondag middag ter bepaalder tijd gehouden. Niettegenstaande het koude weder waren vele belangstellenden naar het sport terrein opgegaan om dezen wedstrijd te zien. De uitslag was dat „Texel" won. De stand was 5-0. De vijfde lamm9renmarkt teekende een minder vlugge geest dan de vorige, ook de prijzen waren minder hoog. De aanvoer begon niet vroeg, doch aangezien die aanvoer niet zoo groot was, was het vee nog tijdig ter markt. Er werden op deze markt 2000 lammeren aangevoerd. Waal, 17 Juni. De heeren de Jongh van de Waaien J. Daalder Dz. van Oosterend, zijn dooi de afd. Den Hoorn van de vereeniging Tex. Belang uitgenoodigd, om Woensdag van kermis aldaar een voordrachtavond te houden ten voordeele van de hulpkas. Beide heeren hebben de uitnoodiging aangenomen. Het programma zal bestaan uit: Waarom Tom de spinner zoo stuursch was (de Jongh)Veroordeelt haar niet Daalder); Een zilverenbruiloft(de Jongh); Een vrije dag (Daalder)Het weerhaantje (de Jongh). Met het oog op het goede doel hopen de boide sprekers, dat vooraf vele kaarten worden verkocht en dat de opkomst van het publiek groot zal zijn. Weduwen en weezen zullen er dank baar voor zijn. Oudeschild18 Juni. In het laatst der voorgaande week is door K. Tuinder Nz. een postduif opge vangen. Aan den rechterpoot bevond zich een aluminium ringetje gemerkt NUHP'll A 8521 en aan den linkerpoot een gummiring waarop V O 52. Zondagmiddag j. 1. had nabij „Den Doolhof" een match plaats tusschen de hier bestaande voetbalclub „Volharding" en eene Heldersche club. De laatst genoemde club trad met 7 2 als over winnaar uit het strijdperk te voorschijn. Ofschoon de club „Volharding" nog maar korten tijd bestaat, toonde zij reeds vrij goede krachten te bezitten. Ben Hoom. Voorgaande week is door een duiker vanwege den Waterstaat een onderzoek ingesteld, naar de ligging van de vele zinkstukken, die dit voorjaar aan de Hors zjjn gezonken. Het onderzoek heeft twee dagen geduurd. De uitslag was gunstig, de stukken waren flink tegen elkander geplaatst, hetgeen voor de aan nemer een goed rapport geeft. O osterend, 18 Juni. Na Juni mogen'de ansjovisvisschers niet langer dezen tak van visscherij uitoefenen zoodat ze in het laatst der volgende week thuis verwacht worden. Met de vangst blijft het tamelijk be vredigend gaan, althans voor de kuil- visscbers. Be Cocksdorp17 Juni. Door M. Bakker is op het Noorderstrand van Texel een zwart geschilderd bordje gevonden, waarop te lezen staat „No keellights allowed in this vicinity." (Kom met geen vuur in de nabijheid 1) Vlieland. De heer W. Cf. Boon, candidaat tot de H. D. te Groningen heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Texel vooruit. Wat zon bet oen verfraaiing zijn, de tennisbaan in bet boscbjo aan den Wanlderweg bij bel Witte Kruis, korfbal iets verder aan de laan alwaar reeds terrein beschikbaar lag, heerlijk gelegen tusschen hoornen, en voetbal onder dc Boogaard, alles gelegen aan hoofd- en wandelwegen met plantsoen. Na gaat men achteraf en missen wij dit genot levens de vreemdelingen te zien passcercn langs dc hoofdwegen naar andere dorpen, en willen ons vermaken op Zuidwestenwind achter een oude schuur waar vroeg of laat vee wordt gestald. Nu vraagt de Vreemdeling, is dat dorp ont volkt? want het publiek is achteraf. In het plantsoen nan de Witte Kruislaan zou men kunnen wandelen als toeschouwer en wan neer dc muziek zich dan eens liet hoeren, ook daarvoor biedt het plantsoen een prachtige ge legenheid, dan zouden wij kunnen zeggen dat is vooruitgang. Nog is het niet te laat, beter ten halve ge keerd dan ten 'neclc gedwaald. Een Lid van het Vreemdelingenverkeer. Onder de vroolijke tonen van fanfaremuziek arriveerden hier heden morgen in opgewekte stemming de afge vaardigden ter algeweene vergadering te den Helder van de alg. Ned. Banket bakkersbond. Dat bezoek bracht heel wat vertier in ons dorp. INirmerend, 18 Juni. Aangevoerd: 665 Runderen waaronder: 343 vette koeien 75 k 90 Ct. per KG, Qri7 Gelde koeien t 150 a 230 du' Melkkoeien f 190 a 310. 15 stieren» 231 vette kalveren f 0,85 a 1 0.95 p. Kg. 460 Nuchtere kalveren f 13a 1 26 1397 Schapen f 24 A i 31,00 770 Lammeren 1 9,a 1 15,00 202 vette varkens i 0,58 a i 0,62 per Kg.; 69 magere varkens 1 19 a 1 28, 282 biggen f 9 a f 14 kipeioren f 3.50 a 1 4.per 100; Amsterdam, 17 Juni. Aangevoerd 202 Runderen, le kwal. 85 k 90 ct. 2o kwal. 80 a 84 ct. 3e kvral. 68 a 76 ct. 125 Molk- en Kalfkoeien 1 150 a f 350, 99 Nuchtere Kalvoron 1 10,k 1 16, 510 Vette Varkens 53 a 57 ets. Zondag 23 Juni 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Boeke. Koog, Nam. 2 uur ds. Boeke. Oudeschild, Vm. 10 uur da. Buiskool. Ben Hoorn, Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. H. Doop. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Iiijno. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de Hr. J. Koster Leeraar der Doopsgez. te Helder en Huisduinen. dochter van P. OELE en J. OELE-van Maldegem. Burg, Texel, 19 Juni 1912. Getrouwd Mr. ALBERT C. NOORDEN en Miss. JOHANNA ROGGEVEEN. Emerald Ave 3751, Chicago, III. 1 JuDi 1912, North-America. Getrouwd K. n. KIND en A. nOL'TWIPPER, die mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de betoonde belangstelling. Den Burg, Texol, 18 Juni 1912. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de herdenking van ons 25 jarig huwelijk ondervonden, betuigen wij hierbij onzen hartelijken dank. P. KIND en Echtgenoote. don Burg, Texel, 18 Juni 1912, Hiermede botuigen wij onzen hartelijken dank voor de volo bewijzen van dcelno ming bij hot overlijden van onze geholde Zuster ondervonden. Uit aller naam, H. ZIJH Mz. Zuidbaffol, Texel, 18 Juni 1912. Voor het in ontvangst nemen van ver schuldigde laDdhuur, hooigewas en nagras, zal Maandag 24 Juni 1912, van 11 tot 1 uur zitting worden gehouden in de Kerke- kamer aan den Burg. Namens de Korkoraad, D. P. BAKKER. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 20 Juni. van 11 tot 2 uur te sprokon (bij Mevr. do Wed, A. FOLMER). Spreekuur Zaterdags van 9—uur. des nimiddags te 2 uur zal in „den Dool hol" op Hoogenberg eene worden gehouden. Sprekers Afgewisseld door een Zangkoor van Oudeschild onder directie van den heer M. Kikkert. Gelegenheid tot het stallen vnn paarden rijtuigen en fietsen, HET COMITÉ. Deurwaarder te Texel, zal op Donderdag 20 Juni 1912, 'e avonds half acht, in het cafe „de Rijzende Maan" aan de Waal, voor H.H. Diakenen der Doops gezinde Gemeento van Burg, Waal en Oosterend op Texel, publiek verkoopen: H. A. C. 1 52 10 de Akker 412 het Oostelijk Kilstuk in 2 porc. 2 03 60 de voorste Bollen 1 96 60 de achterste Bollen 16150 het Hoogoweidje 3 50 90 het Waardstuk 2 20 50 Simon Ransland 3 76 60 het Damstuk in 2 perc. 1 05 60 het voorste Nieuwland 1 R 1 38 90 het middelste 1 38 90 het achtorste jöieuwi. 1 29 80 Pietorooms Langwaal 1 27 70 bjj de Kaai, Langwaal 104 70 de Noordstar, Langwaal 93 10 de Hoornsloot, in Spang 19 80 het Buitenboltje j bij 108 30 de Ommegom i Oosterend. 1 50 de Hammer, in ODgeren. 95 70 de kleine Spreeuwtjes 1 97 do groote Spreeuwtjes bij bet Weezenspjjk. De Houtvester in de Houtvesterij „A'k maar" zal in het openbaar bjj inschrijving op 21 juni I9I2, des middags 12 uur in het café „de Hoop" te de KOOG op Texel, verkoopen van een perceel grasland, groot 6 H.aJ gelogen in de Slufterbollen in de Bosch-; wachterij „de Koog" in drie percoeleD.j:- elk groot 2 H.A. en De inschrijvingsbiljetten moeten in ge sloten couvert voorzien van hot opschrift „Grasvorpaohting" uiterlijk op den 21 ent JUNI 1912, dos voormiddags 11 uur zijn; ingeleverd ton huize van den Boschwachter A. EPE te de Koog ol voor 12 uur bi; den Houtvester in het calé „de Hoop." De voorwaarden liggen ter inzago bij! den Boschwachter voornoemd, die nadert- inlichtingen geelt. De Uoutvestor voornoemd, VAN 8TEYN. Notaris te Texel, zal, voor het Bestuur van het ALGEMEEN WEESHUIS to Toxel, in het Logemenl „do Vergulde Kikkert" aan den Burg, van na te melden perceeleD, on wel op Vrijdag 21 Juni 1912, 's avonds 8 uur. n. a. c. 6 8810 naanstuk in 2 porc. 7 50 90 Kooistuk in 3 porc. 1 90 80 Dordopartje. 6 87 Waterschip in 2 perc. 10 30 42 Spijkerboren in 4 porc. 2 32 20 Zerkstuk. 1 66 00 Prikstuk. 3 26 20 Groenstuk in 2 perc. 8 50 Weezsnspijk in 4 perc. 0 65 90 Dijk van hot Weczcnspyk,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2