N°. 2580. Zondag 23 Juni 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. HEN AFRIKAANSCU HILLIONAIR. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verbooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 22 Juni 1912. Het nogal hevige onweder dat in den nacht van Woensdag over geheel Texel woedde, nog al lang aanhield en door de felle bliksemschichten het ergste deed vreezen, heeft in onze onmiddelijke omgeving geen schade teweeggebracht; wel vernamen wij dat in de nabijheid van naburige dorpen vee in de weide word getroffenvoor zoover zulks het geval is, zullen onze correspondenten daarvan wel melding maken. Belastingen. Wij willen er aan herinneren dat einde Juni de helft moet zijn voldaan van den aanslag in de grondbelasting en van die in de personeele belasting. Daarvoor is alzoo nog de komende week gelegenheid. Vordert de datum van 24 Juni velerlei betalingen voor landhuur, enz en vraagt de kermis allicht ook eenige extra uitgaven, men verzuime echter niet zijne verplichtingen inzake belastingbetaling na te komen, de fiscus laat niet met zich spotten. Met een waarschuwing als kermissurprice, zou wellicht de nalatige kunnen worden verrast. De kermis. De kermisweek is in aantocht en de oude gewoonte getrouw meenen wij iets te moeten vermelden van hetgeen als kermisvermaak is te wachten Aanvan kelijk scheen het of de kermisweek zoo ongemerkt zou voorbij gaan, want wij vernamen van niets. Thans echter is het een feit dat in de schouwburgtent Wijlacker, op het Boltje, tooneelvoorstellingen zullen worden ge geven, terwijl tevens worden aange kondigd tooneelvoorstellingen in de Vergulde Kikkert, door een gezelschap onder directie van den heer Delmonte. Het onmisbaar vermaak voor de jeugd, een draaimolen, zal mede present zijn, ook zal een zweefmolen op het kermis terrein een plaats vinden. Verder zullen de gewone attributen van kramerij en werptenten het terrein stoffeeren. In uitzicht wordt nog gesteld een Spaansch theatre, althans daarvoor is plaatsing verzocht, of 't zal arriveeren is nog de vraag. Dit is hetgeen wij van de kermis weten te vertellen, 't is zeker niet veel, doch eigen neringdoenden zullen zeker niet achterwege blijven om de kermisgangers gelegenheid te ver schaffen hun kermisgeld te gebruiken. Verrassingen van Kolonel Clay. 51.) Do gierigaards gaven me voor mijn laatste werk slechts honderd pond, zei hij en nu bon ik oons overgekomen om daar naar onderzoek te doen. Precies zooals ik, zei Charles een aan- knoopingspunt vindend, ik heb belang bij mijnen on ik ben ook overgekomen om mijn bron van inkomsten eons na te gaan hier. De dichter zotto zijn minoclo in zijn oog en nam Charles van het hoofd tot do voeten op. O, mompolde hij langzaam. Verder sprak hij geon woord, maar wo voelden allen, dat hij op Clinrles neerzag. Ik zag, dat Wrengold, toon we ons aan tafel begaven, haastig do kaartjes verwis selde, die do plaatsen aanwezen. Blijkbaar had hjj Charles eerst naast den dichter, ilooh veranderde dit nu door Algernon Coleyard luseclieu een spoorwegkoning en eou uitgever te zetten. Zelden zag ik mjjn geë trdo zwager zoo voorbijgaan. Naar wij vernemen zal de heer S. Dogger, postbode, standplaats den Hoort}!, den 1 Juli a.s. den dag her denken dat hij voor 25 jaren geleden bij de posterijen in dienst werd gesteld. Hollen op Texel. Vorige week lazen we in een elders verschijnend blad, een landbouw artikel tje over het nut van mollen, waarin beweerd werd, dat men eens op het eiland Marken tot algemeene verdelging der mollen was overgegaan en waarvan het gevolg was, dat er het volgend jaar niets van den oogst terechtkwam. Wij hebben dat artikeltje met blauw potlood aangehaald en aan een deskun dige, die met de landbouwtoestanden op Texel uitstekend op de hoogte is, gezon den, want op Texel en zoover ons bekend ook op de overige waddeneilanden komt de mol niet voor en toch laat de oogst hier in den regel niet te wenschen over. Hebben w\j dat aan onze vogelrijkdom te danken is onze leekenvraag. Woensdag kwam iemand ons een diertje toonen, dat volgens hem een jonge mol was, we gaven er onze verwondering over te kennen en een onzer sprak zelfs twijfel uit in verband met de lengte van de staart van het vertoonde diertje. Meer deskundigen, door ons geraad pleegd, noemden het dier een spitsmuis. Nog geen mollen dps op Texel. O osterend, 21 Juni. Bij het hevige onweder van den vorigen nacht werden hier van den veehouder J. J. Bakker een schaap en twee lammeren in de weide doodgeslagen. Ook beweert men, dat de toren ge raakt moet zijn, uit enkele zwarte strepen en andere teokens wordt dit opgemaakt. De jonge dames, die hier onlangs zoo ijverig „Witte Kruisbloempjes" ver kochten, hebben zich, op verzoek van het Comité, mede bereid verklaard tot het verrichten van eventueels werkzaam heden voor de te houden fancy-fair voor „Witte Kruis" en „Texels Belang." De Goclcsdorp. In den nacht van Woensdag op Donder dag sloeg de bliksem in de smederij te Midden-Eierland, waarvan het woonhuis tijdelijk bewoond wordt door den heer P. Qeense. Brand werd niet veroorzaakt en niemand werd gekwetst. Het gedrag van den dichter aan het diüer was zeer zonderling. Op onver wachte oogenblikken kwam hij voor den dag met eeD citaat. Geroosterde lamabout of kalkoen, air? vroeg de bediende. Mary had een lammetje, zei de dichter, en ik zal Mary'a voorboold volgen. Charles en de senator vonden dezo op merking onwaardig voor zoo'n groot man. Aan het diner, onder den invloed van den uitatakondon Roederor, werd Charles vroolijk en levendig. De dichter had ons allen vermaakt met verschillende grappige gebeurtenissen uit de Londenscho letter kundige wereld en Charles wilde nu edel moedig bijdragen tot het amusement van hot gezelschap. Hij was in oen uitstekend humeur, 't Gebeurt hem niet dikwijls dat hij grappig i», maar ale hij een goede hui heelt, kan hy werkelijk aardig wezen, hoewel soms een bootje vulgair. Dezen avond dan, verhit door de Wren gold champagne het boste merk in Amerika weidde hij uit over do ver schillende manieren waarop kolonel Cliy hem bedrogen had. llij gaf er echter op- gisinukto beschrijving van en vertelde niet met dezelfde openhartigheid on nauw keurigheid. die ik ia deze bladzijden aau den dag heb gelogd. Ook verzweeg hij verscheidene vermakolijko details om geen uudoro reden, dan dat hij daarvan Door A. Segerszijn op het Noorder- strand van Texel eenige vrachtbrieven gevonden afkomstig van het stoomschip „Moskov" van Duinkerken naar Riga. Den Hoorn, 20 Juni. Door den heer P. de Jager Cz. werd heden bericht ontvangen dat hij op het op 10 April te Arnhem gehouden examen is geslaagd voor Commies der directe belastingen enz. Oucleschild, 21 Juni. Van 15 tot en met 20 Juni zijn van hier vervoerd 2114 lammeren, 132 schapen, 14 koeien, 15 kalveren, 5 paarden en 19 varkens. Van de 3 span kuil visschers, die van hier naar de Zuiderzee waren ver trokken ter uitoefening van de ansjovis vangst, is gisteren reeds één span voor goed teruggekomen. De tijd dier visscherij eindigt met 1 Juli, zoodat de nog afwezigen wel in den loop der volgende week zullen terugkeeren. „Ileidebloeseni," Gedichten van JfMets Tzn. De „West-Friesche Kerkbode" van Vrijdag 7 Juni j.l, schrijft De getrouwe lezers van „Nieuw Leven" waardeeren de gedichten, die sedert jaren in dat weekblad voorkomen, ge- teekend met de voorletters van boven- genoemden dichter. Die gedichten zijn de algemeene waardeering, die zij vonden alleszins waard. Zij munten, in tegenstelling van hetgeen wij in de laatste tientallen van jaren van dien aard onder de oogen krijgen, uit door aantrekkelijken eenvoud van vorm en inhoud beiden. Vloeiend en ongekun steld, ernstig en rein zijn ze zonder onderscheid. Ds. H. Vrendenberg, de redacteur yan Nieuw Leven, die het bundeltje bij het publiek inleidt, spreekt den wensch uit, dat de lezing van deze gedichten aan velen een uur van genot moge brengen 1 f Wij vereenigen ons van harte met dien uitgesproken wensch. De uitgever heeft gezorgd voor een keurige uitgave en stelt het werkje, ook bij getallen ter verspreiding voor uiterst lagen prijs verkrijgbaar. Moge het debiet groot zijn 1 A. Nieuioe havens voor Amsterdam. Door dr. C. Lely, c i. oud-Minister van Waterstaat is een brochure gepubli- zelf dupe was geweest en hij overdreef schromelijk de verrassende scherpzinnig heid, waarmee hij zeide, herhaaldelijk den man bijna gesnapt te hebben. Doch hij was in elk geval vermakelijk en liet de zaak voeleer van baar belangwekkende dan van haar onaangename zijde zieD. Ook maakte hij de opmerking, dat kolonel Clay hem in die vier jaar in elk geval minder had doen verliezen dan hij dikwijls vorloren had op do Beurs in een enkelen dag. Hierdoor wilde hij de New-Yorker kapitalisten laten voeloD, dat hij gaarne deze kleine adorlating onderging ter wille van het vermaak en de opwinding van de vervolging, waartoe kolonel Clay hem dwong. De dichter luisterde met belang stelling. U is een geestig man, sir Charles, zei bij. Ik zie graag deze echt Engelscbe be wondering voor avonturen en vermetel heid Die koaap moet toch ook wel zijn goede zijde hebben. Ik zou graag enkele aanteekeningen maken van uw verhalen 't zou aardig materiaal zijn voor een io- mance. Jk begrijp niet, hoe u mij tot deo hold van een gedicht zon kunnen maken, mom pelde Charles geyleid. Ik denk ook niet aan u, doch aau kolonel Clay, antwoordde de dichter koel. Ab, dat is zoo do manier van schrijvers, antwoorddo Cburleo, zich opwindend. Zo ceerd, getiteld „Nieuwe havens voor Amsterdam, uit zee toegankelijk, vrij van spoorwegbruggen en vrij van sluizen." Zwarte pokken. Te Nieuw Amsterdam is de z. g. zwarte pokken uitgebroken. Er zijn totnutoe zeven gevallen, waaronder een met doodelijken afloop. De ziekte is door een arbeider uit Duitschland overgebracht. Strenge maatregelen zijn tot afzonde ring genomen. (Hbld.) Slechte vooruitzichten voor den hooihouio. Men schrijft uit Friesland aan „Het Volk" Liet de Meimaand zich zeer gunstig aanzien voor den hooioogst in Friesland het weder in Juni zal maken, dat de oogst voor een groot deel der provincie zal mislukken. De meeste miedlanden in- het c&Dtrum van Friesland zijn vcor een groot gedeelte reeds afgemaaid en de landen die nog „op zwee" staan, moeten er noodig ook af, want anders worden de vruchten te rijp en is er voor vee voeder de waarde er vrijwel af. Doch het natte, gure weder maakt het totaal onmogelijk om het gras tot hooi te ver werken. En zoo zijn er thans veehouders die bijna al hun land hebben laten afmaaien en nog bijna niets aan hooi in de schuur hebben. Het hooi ligt reeds eenige weken te wachten op zonnewarmte en die blijft uit. Gevolg is, dat hier en daar het hooi op het land halverwege verrot is. Muizenplaag. In het vorige jaar klaagden de vee houders te Giesendam zeer over de muizen, die zich in den polder aan de te velde staande gewassen te goed deden. Toen werd de hulp ingeroepen van de seruminrichting te Rotterdam, en zijn de noodige maatregelen genomen om van dat lastige goedje bevrijd te worden. 't Heeft niet mogen baten 1 Ook dit jaar wordt zoowel in het weiland als in het hooiland veel door de muizen vernield, zoodat gerekend kan worden dat de boeren dezen zomer weinig hooi in de schuur zullen krijgen. hebben altijd een heimelijke sympathie TJor schurken. Dat is altijd nog beter, zei Coleyard op ijskouden toon, dan sympathie voor de gewaagde beursspeculaties. Het gezelschap lachte gedwongen. De spoorwegkoning schoot zenuwachtig op zijn stoel heen en weer. Wrengold wilde haastig van onderwerp versaderen, doch Charles liet zich niet afleiden. U moet echter ook het slot hooren, zei hij. Dat is nog lang het slechtste niet. 't Ergste van dien knaap is wel, dat h-.j bovendien een huichelaar is. Na zijn laatste streek schreef hij me hier, in Amerika een zoogenaamd edelmoedigea brief. En hij gat een vrije vertaling van de Quakenboss-zaak, doorspekt met allerlei uitingen van zijn verbeeldingskracht. Toon Charles over mevrouw Quaken- boss sprak, glimlachte de dichter even. De grootste tout Tan gehuwde vrouwen js dat men ze niet huwen kan, zei hij, en de grootste fout van ongehuwde dat ze u huwen willen. Doch toon het gesprek op den brief kwam, keek de diohter Charles strak aan. Charles, ik ben genoodzaakt dit toe te stemmen, verminkte dit document vreeselijk. Toch bleef er nog iets goeds over van den kolonol. Charles eindigde echter zijn aer- banl met do woorden Eu om de kroon op zijn misdrijven te zetten liet do schurk zich kennen als een jammerlijke figuur en een walgelijke Pba- rizeër. (Wordt vervügt.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1