Marktberichten. Predikbeurten. Den len Juli herdacht de heer B. Dogger, postbode te den Hoorn het feit, dat hij vóór 25 jaar als zoodanig werd aangesteld. 's Middags werd de jubilaris door den heer directeur van het Post- en Telegraafkantoor te den Burg gecom plimenteerd. Het gezamenlijk postper- soneel op Texel, bood den jubilaris een klok aan, terwijl dorpsgenooten eveneens blijk gaven, dat ze de diensten hun, in zijn werkkring bewezen, waardeerden. VI. BI. Een ongeluk dat betrekkelijk goed afliep overkwam Zondag j. 1. den land bouwer Biersteker uit den P.H. Polder. De heer B. was dien middag per rij tuig en vergezeld van een tweetal kin deren op weg naar de haven om z'n vader naar de vertrekkende boot te brengen, toen het paard schichtig werd en rijtuig met inzittenden nabij de Kedoute in de Sijksloot terechtkwam. Hoewel de oude heer B. een oogen- blik in een hachelijke positie] verkeerde kwamen allen er met den schrik en een nat pak af. Wij lezen in elders verschijnende bladen „De Prins Hendrikpolder op Texel, welke polder zijn naam ontleent aan zijn vroegeren eigenaar (den broeder van Koning Willem III) heeft besloten de bemaling door den nog bestaanden vijzel molen te vervangen door een groot ge maal, bestaande uit een liggende Diesel motor met een centrifugaalpomp, welke 50 kub. M. per minuut kan uitslaan. Deze installatie zal worden geleverd door Vissers Landbouwkantoor in Amsterdam. Oudeschild, 2 Juli. Gistermiddag omstreeks 4 uur kwam alhier met de prachtige salonboot „Hol land" van de lijn Stavoren Enkhuizen een reisgezelschap aan onder leiding van Lissone. Het bestond uit ruim 40 personen, die in een lOtal rijtuigen naar Den Burg werden gebracht. De salon boot, verliet dadelijk weder de haven, daar het gezelschap aan Den Burg zou overnachten en eerst hedenavond met „De Dageraad" den terugtocht zou ondernemen. Den Hoorn, 3 Juli. Hedenmorgen woedde een windhoos over en om ons dorp en richte hier en daar vrij wat schade aan, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vlieland, 1 Juli. De motorboot Vlieland haalde heden morgen van de Vliereede het reisge zelschap af, welk met de stoomboot Friesland een driedaagsche reis over de eilanden Terschelling, Vlieland, Texel maakte. De enkele uren voor Vlieland bestemd, heeft het gezelschap zich wel ten nutte gemaakt. Een wandeling door 't dorp werd gemaakt, de kerk bezichtigd eveneens het Diaconie-Weeshuis, waarna men naar de duinen op weg ging. Genoten werd het schilderachtig uitzicht van den vuurtoren en niet minder viel het toeven aan het Noordzeestrand in den smaak. Om twaalf uur vertrok het gezelschap naar Texel. Hard te land gekomen. Een 26-jarige zwemmer in de zwem school achter het Wilhelminapark te Utrecht dook Dinsdag in een ondiep bassin. Hij kwam zoo hard tegen den bodem, dat hij een arm brak en een zijner knieën danig bezeerde. De ge wonde werd naar het St. Anthoniusgast- huis vervoerd. Onze voorouders kenden geen revolutie bouw. Wat ze maakten was solied en degelijk. Dit ondervinden nu de sloopers op den Dam. De bekende verhooging vlak bij het Rokin wordt nu onder handen ge nomen. Het metselwerk is echter van zoo'n buitengewone solide constructie, dat men haast niet opschiet. Op sommige plaatsen zijn de gewelven een meter dik. Het houweel van de sloopers moet de steenen als bet ware doorhakken, omdat het cement-nog meer tegenstand biedt, dan de steenen zelf. Met belangstelling slaan de menschen dezen strijd tegen soliditeit gade. Gevaren van den nauioen rok. De „Gelderlander" verhaalt als histo risch Plaats van handeling Dorpsstation van de Stoomtram Maas en Waal. De tram nadert, staat stil, passagiers stappen in. Op 20 meter afstand nadert 'n stadscb jufferke luchtschip op 't keurige kapsel, chique blouse, en strompelrok volgens den laatsten smaak. Het jufferke doet al haar best om vooruit te komen, maar och arme ze kan niet, en een kromming van den weg onttrekt haar aan het oog des conducteurs. Reeds klinkt het fluitje en de juffrouw, die hard wil loopen, valt pardoes op den grond. Een stevige boer nadert, ziet het nauwe rokje en begrijpt alles. Zal ik oe drage Asjeblieft, man! De boer neemt het jufferke in z'n sterke armen, en draagt haar op 'n draf naar de tram, die op het gezicht van de reizigster even stopt. Onder groote hilariteit stapt het jufferke in de tram. Merkwaardige Gemeenteraadsver kiezing. Bij de jongste Gemeenteraadsverkiezing te Bunschoten waren voor één vacature niet minder dan 5 candidaten gesteld. Toch namen van de 584 kiezèrs slechts 140 aan de stemming deel en bedroeg het grootste aantal stemmen op één candidaat uitgebracht 12. Onvoorzichtig. Maandagmiddag omstreeks 12 uur had in de Lange Yiestraat te Utrecht een juffrouw van buiten, die in die straat een boodschap moest doen, de onvoorzichtig heid haar boodschappenmandje, waarin zich bevond f 30 aan geld, benevens een gouden ketting van hooge waarde, neer te zetten. Toen zij het mandje weer op wilde nemen, was het verdwenen. Van den dader was natuurlijk in deze drukke straat geen spoor meer te vinden. Oud-minister bestolen. De heer Wessels, oud-minister van Oranje Vrijstaat, die eenige dagen te Berlijn had vertoefd, is daar Woensdag leelijk bestolen. Toen hij zich n.l. op den Anhalter Bahnhof bevond om zich naar den trein voor Dresden te begeven, liepen eep paar leden van een internationale dievenbende hem tegen het lijf en be roofden hem van een portefeuille, bevat tende twee kredietbrieven, resp. van 50 en 1000 p. st., 500 mark aan contant geld en eenige papieren van waarde. Diefstal van f640. Iemand, die in een kantoor aan de Stadhouderskade te Amsterdam zaken had af te wikkelen, kwam, nadat hij het perceel eenigen tijd vei laten had, tot de min-onaangename ontdekking, dat zijn portefeuille, inhoudende f 640, verdwenen was. Blijkbaar heeft een handig zakkenroller hem die ontfutseld, of heeft hij de porte feuille laten liggen en heeft een dief van de gelegenheid gebruik gemaakt, haar in een onbewaakt oogenblik weg te nemen. Nader verneemt men hiervan nog: Degeen, die de aangifte deed, is een chauffeur van de Taxi Auto-Maatschappij. Volgens zijn verklaring had hij zich in de garage der maatschappij op de Stad houderskade verkleed en daarbij zijn portefeuille met f 640 op het spatbord van een auto neergelegd. Niet verder om zijn portefeuille denkend, was hij uitge reden. Toen hij in de garage terugkwam was de portefeuille met inhoud verdwenen. Wat wonder Duitsche politiemanieren. Men schrijft aan de Maasb. uit Nijmegen: Dat de politie aan de Nederlandsch- Duitsche grenzen wel eens voorbarig is, blijkt weer uit het gebeurde met den chauffeur Br., alhier, die de vorige maand even op Duitsch gebied zijnde, gevangen genomen werd, verdacht schuldig te zijn aan de ontvluchting van den sigaren handelaar K. uit Nijmegen. Br., die zich in voorloopige hechtenis bevond, en die doorbracht met een ketting aan de voeten en het boevenpak aan, is nu op vrije voeten gesteld, omdat hij niet schuldig was. Vrage Is de Duitsche politie gerechtigd om een Nederlandsch chauffeur op boven omschreven manier in voorarrest te houden en hem dan zonder schadever goeding na een maand als onschuldig te ontslaan Dat B. zijn belangen aan den Holland- schen consul te Kleef heeft toevertrouwd, behoeft dan ook geen verwondering te wekken. Noodlottige val. Een arbeider, werkzaam op het glazen dak van het Staatsspoorstation te Am sterdam, had het ongeluk door het glazen dak te vallen. De man kwam daarbij op een 15-jarig meisje terecht. De arbeider kwam er wonder boven wonder met eenige lichte kwetsuren af, doch het meisje beliep zulke ernstige verwondingen, dat het kort daarop overleed. Vromcenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek aan de Staten- Generaal het voorstel te doen, dat ook vrouwen voortaan door de Grondwet kiesgerechtigd zullen verklaard worden. Adressante spreekt het vertrouwen uit, dat niet wederom in een nieuw te maken Grondwet, welke toch waarschijnlijk wel een menschenleeftijd lang van kracht zal blijven, een bepaling zal komen, die alle vrouwen in Nederland uithoofde van de uitoefening van het kiesrecht uitsluit. Een dergelijke uitsluiting voor nog zoo geruimen tijd te handhaven, zou h. i. met het oog op de voortdurende toene ming van den arbeid der vrouw in den dienst der samenleving en in allerlei beroepen onverantwoordelijk zijn. Doorschijnend marmer. Naar de Münchener Neueste Nach- richten meldt, is men er in geslaagd marmer doorschijnend te maken, zoo, dat dunne platen zelfs voor glasruiten gebruikt kunnen worden. Men slijpt de platen aan beide zijden en drenkt ze dan in een mengsel van parafio, schellak en olie. Hierdoor wordt zuiver wit marmer zoo doorzichtig gemaakt, dat men er doorheen geschreven schrift kan lezen. Zulke platen zijn te Darmstadt tentoon gesteld en trekken daar algemeen de aandacht. Marmer laat ook zeer goed kunstlicht door, zonder veel verlies aan lichtsterkte. Bookers en niet-rookers. Te Kansas City, in den Amerikaanschen staat Missouri, had het gemeentebestuur toegestaan in de trams te rooken, maar de tramdirectie verbood het. Dat gaf aan leiding tot ongeregeldheden, wanneer de trambeambten een rooker uit den wagen verwijderen wilden en deze zich verzette. Om dit nu te voorkomen, bepaalde de directie, dat de rookers niet meer ver wijderd zouden worden, maar dat de tram moet blijven staan zoodra er in gerookt wordt. Nu ziet men in de stad telkens tram wagens stilstaan en meermalen wordt in die wagens gevochten, doch nu niet langer tusschen passagiers en personeel, maar door de passagiers onderling, als n. 1. de niet-rookers hun dampende mede reizigers willen verwijderen, al was het alleen maar om verder te kunnen rijden. De trambeambten wachten dan den uitslag van het gevecht kalm af. Naar aanleiding van het herfst- bezoek dat keizer Wilhelm aan Zwitser land brengen zal, verspreidt men daar een prentbriefkaart, waarop men den keizer in witte kurassiers-uniform, afge beeld ziet naast een gemoedelijken Zwitserschen soldaat die eigenlijk meer heeft van een postbode met een geweer in de hand die bljjkbaar net een proeve van zijn bekende schietvaar digheid heeft afgelegd. De keizer zegt don kranigen schutter een viiendelijkheidje„Goed zoo, m'n jongen. Dus jullie hebt hier in Zwitser land 100,000 zulke uitstekende schutters? Maar... als er nu eens 200.000 Pruisen kwamen Waarop de volkslegerman gevat ant woordt: „Da. scbusset mer grad no a mol, Mayestat(Dan schieten we nog maar 's 'n keer, majesteit). Men schrijft uit Maurikaan de „Tielsche Courant": Een publiek geheim was het dat bij zeker soort van publiek de naam van de polderbode, tevens onbezoldigd rijks veldwachter de W., genoemd werd in verband met het verongelukken van den gemeenteveldwachter Veldkamp. Zondag veertien dagen moest eerstge noemde op verzoek van den vergunning houder H. diens lokaal ontruimen, omdat het dezen te rumoerig werd, en som meerde daarvoor eerst tot kalmte. Hier over gebelgd, wierp J. v. H. huisvrouw van H. J. V., eenige liefelijkheden naar het hoofd van genoemden dienstdoenden De W., zoodat H. Ed. reeds dien avond twee a drie processen verbaal opliep. Is bij een gewoon mensch de drift daardoor spoedig bedaard, niet alzoo bij Jansje. Zij dreigde later met te zeggen Laten ze (de justitie) me maar in Tiel voor roepen, en hier deed ze uitlatingen, die doelden op een geweldadig uiteinde van Veldkamp. Natuurlijk is proces-verbaal opgemaakt en de vrouw in Tiel in in structie gehoord. Een dievenstreek. Rondtrekkende venters zochten bij den juwelier T. Fabuij de Jonge, te Goes, gouden ringen uit, en vertrokken zonder iets te koopen. Na hun vertrek bleken enkele gouden ringen, door doublóringen vervangen te zijn. Een reusachtige meerval. Een 80-jarige visscher uit Aalsmeer ging dezer dagen met zijn fuiken visschen op den Westpias. Na enkele fuiken nagegaan te hebben wilde hij er nog een optrekken, maar tot zijn groote verbazing was hij niet in staat de fuik binnenboord te brengen. Wat was het geval? Hij ontdekte dat 'n reusachtige meer val zich in zijn fuik had laten vangen. De visscher bevestigde de kubbestok weder stevig in den bodem van 't meer en ging hulp halen. Jongere personen stonden hem bij en toen zij met ver eende krachten den visch binnen boord hadden gekregen, bleek het een meerval te zijn, die 'n lengte had (van kop tot en met staart) van 1,70 M. „Het is een der grootste exemplaren, die ik ooit gehad heb", verklaarde de vischhandelaar, die hem kocht. Het was voor den hoogbejaarden visscher een buitenkansje, Wie lost het raadsel op Een Amsterdamsche winkelier die er een stukje over in het Nieuws v.d. Dag liet opnemen is tot de minder aangename ontdekking gekomen, dat, hoewel in de eerste 4 maanden der ver plichte winkelsluiting zijn gasverbruik aanmerkelijk minder was, dit na 1 Jan. 1.1. is veranderdde gasrekening werd maandelijks weder hooger en de laatste paar maanden is deze gelijk en zelfs iets hooger dan in dezelfde maanden van het vorige jaar, dus vóór de verplichte winkelsluiting. Hoewel de man minder licht verbrandt, zijn dus zijn onkosten weder dezelfde geworden I Meer winkeliers hebben hetzelfde opge merkt. Hoe zit dat? Alweer een warme zomer Uit meteorologische waarnemingen meent R. Hennig in de Umschaute mogen concludeeren, dat de zomer van 1912 zeer warm zal zijn en arm aan regen. Goed afgeloopen. Zondagavond vertrok te 8 uur 9 min. trein 372 H Rotterdam Amsterdam van het station te Schiedam. Daartoe waren de afsluitboomen aan den Overschieschen weg gesloten. Een tweetal spoorweg employés liepen op de spoorrails, toen de trein naderde. Hiervoor uitwijkend, bemerkten zij niet, dat achter hen sneltrein 39 Amsterdam Rotterdam, die te Schiedam niet stopt, in volle vaart naderde. Het groot aantal wandelaars achter de hekken, dat het levensgevaar van beide personen zag, begon uit alle macht te roepen en te schreeuwen. Beide mannen plotseling het gevaar ziende, konden nauwelijks ontkomen, de een door van den spoordijk af te springen, de ander door nog juist achter den lahtsten waggon van trein 372 H. om van de rails te springen. Indien de sneltrein slechts eenige seconden vroeger was geweest, waren beide mannen ongetwijfeld gegrepen en vermorseld. Zondag 7 Juli 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kijoo. Voorbereiding H. A. Kerkcollecte. Waal, 'b Avonds 7 uur ds. Kijne. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Booke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dugovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. lOuurds. Bussornakor, to den Hoorn. Den Hoorn, Geen dienst. Texel, 1 Juli. Aangevoerd 2 Koeieu (180,a f240, 6 Pinken f 110,u f125,— I

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2