N°. 2586. Èondag 14 Juli 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. FEUILLETON. EEN AFRIKAANSCH MILLIONAIR. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs' per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEME NTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. TEXEL, 13 Juli 1912. Een gewichtige gebeurtenis. Woensdag namiddag te midden van onze bezigheden, een hevig en herhaald bellen van de telefoon. We hadden aan sluiting met het Rijkstelefoonkantoor alhier en ontvingen de mededeeling, dat vanaf Woensdag 10 Juli nam. 6 uur de gelegenheid bestaat tot gebruik maken van de telefoon van uit ons perceel Parkstraat en no. 11 ons telefoonnummer is. No. 11we mogen toch niet veronder stellen, dat men ook aldaar onze aan sluiting wat „gek" vindt? Voor enkele firma's te dezer plaatse een besparing van veel tijd. Onze etalage toch, had in den laatsten tijd veel bekijks van menschen die wachtten, schoon ze thuis wel iets beter te doen hadden, tot hen de gelegenheid geboden werd om van de publieke spreekcel gebruik te maken. Het weer leent zich uitstekend voor de hooioogst, de oogst beloott veel, de boeren zijn in hun nopjes, in het alge meen natuurlijk, want een zeker deel roept al weer om water, voor de te veldstaande gewassen en voor de ette- groe's, nagras weiden. Het vreemdelingenbezoek, dat in de laatste weken niet groot was te noemen, neemt toe, dank zij het b\j uitstek heerlijk zomerweer. De tijd der vacanties is* ongeveer aangebroken. De dagbladen melden toenemend bezoek aan de badplaatsen en ook Texel maakt zich gereed de jaarlijksche pensiongasten te ontvangen. Texels uitgaand publiek geniet in de laatste dagen met volle teugen en het tramverkeer den Burg—Koog werkt het bezoek aan de Koog zeker in de hand. Morgen, Zondagmiddag, wacht ons weer een gratis uitvoering van Texelsch Fanfarecorps. De jongeheer Abr. Wagemaker, zoon van den heer Dr. Adr. Wagemaker, deed dezer dagen met gunstige uitslag toe latingsexamen voor de 2e klasse der H. B. School te Bergen op Zoom. Verrassingen van Kolonel Clay. 57.) Dat zou ik denken. Tante heeft op 't portret allemaal zwarte plekken op haar gezicht. Zo is net zoo'n vogelverschrikker. En kolonel Clay staat er ook op 't Ja, ik nam zo samen, toen ze met elkaar zaten te praten. Ze hebbon er niets van gemerkt. Bertie heeft ze voor mo ont wikkeld. Ik heb drie heel goed geslaagde van David Granton. Heb je hem ook nog in andoro karakters vroeg ik nieuwsgierig. Dolly bloosde nog moor. De undore zijn met tante Isabel, zoi ze aarzelend. Lieve kind, antwoordde ik, mijn govoolons als echtgenoot boheerschend. Ik wil dapper zijn on wil de onthullingen als een man dragen. Dolly keek me verwonderd aan. 't Was hier in Londen, ging ze voort, toen ik ook bij tanto was. Medhurst was toon juist in huis en ik nam hem twee maal, têtc-ii-lêto mot tante Isabel. Isabel schildert zich anders niet, waagde ik op te merken. Noen, maar wol haar haar, zei ze uarzolend. O osterend, 12 Juli. De blazerschuiten T. X. 133 en 70 van hier, schippers J. Drijver en J. Rezel, hadden deze week een buitenkansje, door in zee te vinden en aan te brengen 43 vaten olie, gemerkt A.Z. en 3 vaten olie met andere merken, benevens 2 vaten cacaopoeder, 2 kisten tabak en een vat koolteer. Woensdag maakten 26 leden van de Chr. Meisjesvereeniging onder leiding van den heer ds. Dagevos, een reisje naar Bergen. Het weer was mooi en de tocht slaagde naar wensch, zoodat volop ge noten werd. „Naar Bergen is tegen woordig wel het devies, Trouwens, men vindt hier een der mooiste streken uit ons land. Den Hoom, 12 Juli. Dat in den tegenwoordigen tijd nu door de Marine dagelijks zooveel schietoefe ningen worden gehouden, niet elke kogel doel treft, laat zich begrijpen. Maar een afwijking als door een kogel deze week is genomen, is toch wel wat buiten de lijn. Terwijl de familie van Rossum in de keuken zat te koffiedrinken, drong een geweerkogel met kracht in genoemde keuken, zoo sterk dat de vrouw des huizes er de drukking van in de hals gevoelde. De Vredespijp. Evenals de Indianen uit de jongens boeken van Aimart zullen ook wij Hol landers nu de vredespijp en wat meer zegt, zelfs de vriiheidspijp kunnen rooken. „Ter gelegenheid van de a.s. herden king van „Neerlands onafhankelijk volks bestaan" en de „opening van het Vredes paleis te 's Gravenhage, worden, schrijft ons de firma P. van der Want Gz. te Gouda, door ons een tweetal pijpen in den handel gebracht. De eerste pijp draagt aan den kop de afbeelding van de aan komst van den Prins van Oranje te Scheye- ningen op 30 November 1813, benevens het Nederlandsche Wapende andere draagt het portret van Andrew Carnegie, benevens een afbeelding van het te openen Vredespaleis te 's Gravenhage". Van elk dier pijpen werd ons een exemplaar aangeboden, de uitvoering laat o.i. niets te wenschen over. Zeker, stemde ik toe, op enkele plekken is de natuurlijke kleur wat bijgewerkt. Dolly lachte ondeugend. Ja, vervolgde ze, en oom Sey, waar de kleur hm, wat bijgewerkt is, ziet men duidelijk op 't portret; 't is net of er over die plekken een gloed van metaal ligt. Breng ze hier beste meid, zei ik vrien delijk. In 't belang van de zaak was 't beter mo niet gegriefd te toonen. Dolly bracht zo beneden, 't Leken me armzalige portretten toe, waarvan we niet 't minste nut zouden hebben, 't Bleek ons mogelijk, met een schaar voorzichtig de portretten van Amalia en Isabel at te knippen. Nu oordeelde ik hot beste, Charles en Dr. Beddersley to roepen om ze do portretten van kolonel Clay te laten zien. Zoodra Beddersley's oog er op viel, kwurn er een eigenaardigen trek om zjjn mond. Maar julFrouw Lingfield, dat zijn foto's gonomen volgons do methode van Herbert Wicslow F Ja, stomdo Dolly verlegen toe, dat zijn ze ook. Hij is eon eon goede kennis van me en gaf me een paar platen, die juist in mijn camera pasten. Beddersley bekeek de opnamen aan dachtig. Daarna keorde hij zich tot Charles. En deze jonge dame zei hij, heeft zonder bijbedoeling bereikt, wat nog aan niemand gelukt was werkelijke portretten van kolonol Clay te maken, zonder zijn aan hangsels. Ze lijken zoo govlekt, merkte Charles Olie-besproeiing van den Sclieve- ningschen weg. De 's Gravenhaagsche stalhoudersver- eeniging heeft zich tot den gemeente raad gewend met een klacht over het stoivrijmaken van den Oude Schevening- schen weg. In dat adres wordt er op gewezen, dat de besproeiing met olie de bestrating aldaar zoo glad maakt, dat het ondoenlijk wordt dien weg met paarden te berijden. Dagelijks komen bij het bestuur der Vereeniging klachten in over het vallen van paarden, waarom de vereeniging verzoekt een andere manier van be sproeiing toe te passen. Zijn vrouw vergiftigd? Volgens een verhaal in het D. v. N. had N., te Breda (de man, die dezer dagen gearresteerd is, als verdacht van vergiftiging van zijn echtgenoote) verkeering aangeknoopt met juffrouw S. te Rozendaal, voorgevende, dat hij weduwnaar was. Zelfs kwam het tot een formeel enga gement. lntusschen stierf juffrouw N. werkelijk. En het bericht ervan drong door in de Brugstraat te Rozendaal. Weer waarschuwde men de dames. En weer ondervroegen dezen N. Die vertelde, dat de vrouw van een zijner bloedverwanten, die recht tegen over hem wonen zou, gestorven was. Dat ging er echter bij de dames niet zoo vlot in en zij zijn daarop naar den pastoor harer parochie om raad gaan vragen. Pastoor Luijckx maakte een eind aan den twijfelzond zijn koster naar Breda, die met de boodschap terugkwam, dat juffrouw N. eenige dagen geleden over leden was. Het geval wekte verdenking en de Officier van Justitie werd gewaarschuwd met het bekende gevolg. Gevaarlijk pompwater. Te Nieuwebrug (bij Heerenveen) zijn in het gezin van den heer D. plotseling twee kinderen overleden. Volgens den geneesheer is de oorzaak vrij zeker het gebruik van gashoudend pompwater. Twee andere kinderen die ook van dat water dronken, liggen nog ziek. De pomp is gesloten en het water zal onderzocht worden. op. Die zwarte lijnen onder de neus en de vlekken op de wangen. Preeies, onderbrak Beddersley, dat toont ons nu juist, wat menschelijk vleesch is en Ea wat was is, vulde ik aan. Neen, was is 't niet, zei de deskundige, aandachtig de foto's bekijkend, 't Ia een hardere stof. Ik vermoed een mengsel van gutta-percha en india rubber, dat goed de kleur van de huid aanneemt en dadelijk hard wordt, als het is aangebracht. Kijk eens, dit is eea nagemaakt lidteeken, en dit is een valsche punt van den neus en dat zijn plekken schaduw, ontstaan door ingelegde stukkon wang, die hij aanbracht om dikker te lijken. Maar 'c zal zeker india rubber zijn, in Frankrijk noemde ze hem immers kolonel Caouthouc. Kan u van deze portretten 't werkelijke gelaat samenstellen F vroeg ik angstig. Dr. Beddersley tuurde nog eens aan dachtig op de foto's. Geet mo een uur of twee, zei hij, cn verschaf me een doos mot waterverf. Misschien kan ik de valsche aanhangsels wegwerken en daarna u er een idee van geven, hoe de man cr ip werkelijkheid uitziot. We lieten hem nu aan zich zelf over in de bibliotheek met do noodige materialen en tegen theetijd toonde hij ons zijn eerste ruwe Behets, die hij samengesteld had door de gemeenschappelijke trekken van twee portretten sumen te voegen tot een portret. Geëxamineerd aan bed. Tot de geslaagden voor het eindexamen van de Openbare Handelsschool te Haar lem, behoort een leerling, wien het mon deling examen gedeeltelijk op zijn bed is afgenomen. Het jongmensch had namelijk een infectie aan den voet gekregen. Wat zijn dat? Een fruithandelaar te Tiel ontving dezer dagen een bestelling van een mandje Evang. Luthersche.., kersen. Ontzettende mijnramp Cadébij- mijn. Volgens een uitgebreid verslag in de Telegraaf heeft Dinsdagmorgen vroeg, om 2 uur een ontploffing plaats gehad, die de dood van 33 van de 35 in die afdeeling werkende arbeiders tengevolge had. De algemeene directeur dor Mijn- maatschappij was afwezig en daarom ging de assistent-directeur Douglas Chambers met den hoofdinspecteur Pickering, twee mijnopzichters en een reddingsbrigade van 40 man naar beneden. Zij werden door nieuwe ontploffingen overvallen en op een paar na verloren al deze moedige redders het leven zoodat thans volgens officieele opgave bij deze ramp 75 man het leven verloor, waarvan reeds 69 lijken zijn gevonden. Men vreest echter dat "het aantal omgekomenen veel grooter zal zijn. Die* zioerft in de Geldersche bossclien rond. Naar wij vernemen moet de beruchte Velpsche inbreker Bartje Berendsen, die te Emmerik de vorige week uit de gevaDgenis wist te ontsnappen, te Arnhem zijn geweest, althans de politie kreeg bericht dat hij hier aanwezig was De recherche die terstond op onderzoek uitging, had geen succes. Bartje was niet te vinden. Thans komt uit Doetin- chem het bericht, dat hij in deu nacht van Zaterdag op Zondag ten huize der ouders van een vroeger meisje is geweest en dat haar vader aan Bartje brood en eten heeft gebracht in het bosch, maar dat de man, toen hij een tweede maal naar het bosch ging om brood te brengen, Bartje niet meer vond, die dus zijn zwerftocht had voortgezet. Tijd. Deze schets deed me gedeeltelijk aan elk der door kolonel Clay voorgestelde per sonen denken en toch weer niet aan elk in zijn geheel. En toch voelde ik vaag, dat ik den man zelt ook gezien moest hebben. Maar waar en wanneer F Te Nizza niet, noch op Seldon. Evenmin te Meran ot in Amerika. Ik ge looide dat ik in Londen eens met hem iu gezelschap was geweest. Charles keek over mijn schouder en deinsde eensklaps terug. Maar dien knaap ken ik, riep hij. Je kent hem oek wei, Sey. 't Is de broer van Finglemore die deugniet, die niet naar Cbina yertrok, zooals iedereen dacht. Nu herinnerde ik me eensklaps waar ik hom gezien had bij den makelaar, voor we naar Amorika vertrokken. Hoe is zijn voornaam F vroeg ik. Charles dacht eeD oogenblik na. Dezelfde, die op dien brief in de overjas stond, aucwoorddo hij eindelijk. De man heet Paul Finglemore. Wil jo hem arresteeren F Kan dat op dezen grond F We kunnen toch met deze schets wel zijn indentiteit vaststellen F vroeg ik. Charles keek een paar minuten peinzend voor zicb. We zouden kunnen zweren dat deze man dezelfde is als Medhurst en David Granton, zei hij. Maar te bewijzen voor de rebhtbunk blijft moeilijk. Wordt vervolgd.) TEXEL RANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1