Lawn Tennisbaan Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel maakt bekend dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd .Schietoefeningen in de stelling van den Helder." „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zullen van 5 tot en met '27 „Augustus a. s. schietoefeningen gehouden „worden van verschillende verdedigings- werken in de stelling van dén Helder „a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee „onveilig is tusschen de ware richtingen „ZW. en NW (90°), tot op SüOO M. van „het fort b. van het werk Kaaphoofd, waarbij on- „veilig gemaakt wordt een sector tusschen „de ware richtingen NW. en NNO. (67°) „tot op 4500 van het werk; c. van het fort Erfprins, waarbij het on „veilige terrein ligt tusschen de ware „richtingen WZW. en NNO. (135°) tot op „hoogstens 9000 M. van het fort. „De onveilige sector zal voor elk fort „worden aangegeven door bakens, op het „fort of op de zeewering geplaatsten wel: „voor Kijkduin door een stel bakens voor- „zien van een ronde schijf „voor Kaaphoofd door een stel bakens, „voorzien van een driehoek „voor Erfprins door twee stel bakens, „waarvan één, voorzien van 2 dwarslatten, „de O.lijke grens en één voorzien van 1 „dwarslat de W.lijke grens aangeeft. „Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal „van den lichttoren van Kijkduin of van „het fort Kijkduin en van de betrokken „verdedigingswerken een roode vlag waaien, „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening ge- „heel voorgeheschen wordt. „Bovendien zal op den avond vóór en op „de dagen, dat gevuurd wordt een waar schuwingsbord geplaatst worden op het „terrein van den gemeentelijken vischafslag „te Nieuwediep. „Indien een stoomvaartuig tot waar schuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien „de defeningen zulks toelaten, aan kleinere „vaartuigen desgewenscht hulp worden „verleend om uit den onveiligen sector te „komen. „(Zie „Ned. krt. No. 201.)" Texel, 2 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loc.B. Handelsavondschool Helder. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adv. van de Handelsavondschool te Helder. Deze inrichting voorziet ongetwijfeld in eene groote behoefte voor de zaken man van onzen tijd, zoowel voor die in den kleinhandel als voor grootere zaken. Het enkel- zoowel als dubbel boekhouden de boekhouding voor den winkelier, voor vennootschappen in het algemeen en voor firmanten in het bijzonder zal er worden geleerd. Handelsaardrijkskunde, handelsrekenen, onderwijs in handelsrecht, en meer andere zaken zal er worden gedoceerd. Voor jongelieden, voor den handelsstand bestemd, verdient deze gelegenheid zeker de aandacht. Onder verwijzing naar het berichtje omtrent de jongenspelen georganiseerd door de padvinders, verzoekt men ons te vermelden, dat van het batig saldo van de geïnde entreegelden de oudjes in het Gesticht van Weldadigheid Vrijdagavond rijkelijk zijn getracteerd op koek, sigaren, limonade, taartjes, enz. enz. 's Avonds werd er bal gehouden voor de padvinders in Hotel „de Lindeboom." Oudeschild, 2 Aug. Woensdagmiddag maakten een 3tal opgeschoten knapen van Helder met een vlet een zeiltochtje op Texel- stroom. Het weer werd gaandeweg slechter, de wind nam meer en meer toe, zoodat zij hoe langer hoe verder van den Texelschen wal verwijderd raakten. Toen ondertusschen de vloed was opgekomen, werden de uiterste krachten ingespannen om de haven alhier te bereiken. Dit gelukte eindelijk na veel inspanning met behulp van een blazerschuit, juist op het oogenblik dat „De Dageraad" dien dag haar laatsten tocht naar Helder zou ondernemen. Wel willend werd de vlet door „De Dageraad" op sleeptouw genomen en zoo kwamen de jonge waaghalzen, dié voor zeker wel eenige benauwde oogenblikken doorgebracht zullen hebben, behouden te Helder terug, Den Hoorn, 2 Augustus. De verjaardag van H.M. onze Koningin zal ook dit jaar voor ons dorp weer niet onopgemerkt voorbijgaan, zal een groot feest zooals dat van het vorige jaar nu achterwege blijven, toch heeft de alhier bestaande feestcommissie voor eenige vermakelijkheden gezorgd. Zoo zullen dan op 31 Aug. des namid dags ten 1 uur aanvangende de volgende spelen plaats hebben 1. Ringrijden met paard en kar. 2. Sprietloopen door personen boven 14 jaar. 3. Bolwerpen in een gaper door kin deren tot 9 jaar. 4. Vaatjeskruien door kinderen van 9 tot 14 jaar. Een moedig meisje. Dinsdagavond riepen eenige kinderen, die aan den hoek der Wól wevershaven te Dordrecht aan het spelen waren, dat er een te water was gevallen. Gelukkig kwam juist de dertienjarige Jansje Bouman aanfietsen. Zij zette haar rijwiel tegen een bank, trok haar mantel uit en zag, dat het ongeveer zesjarige zoontje van D. in de haven lag. Het was hoog water en dus zeer diep. Het knaapje spartelde nog, doch draaide zich al spoedig op zijn rug en zonk weg. Jansje Bouman was direct te water gesprongen en slaagde er in het kind te grijpen. Zij bracht het al zwemmende tegen den kant aan er waren menschen te hulp geschoten en. de drenkeling werd voor zichtig met een haak opgehaald en naar huis gedragen. Ook de flinke zwemster werd op den kant geholpen en ging naar huis. Het eigenaardige is, dat het moedige kind de dochter is van iemand, die zich ook reeds vele malen verdienstelijk heeft gemaakt met het redden van drenkelin gen, den heer G. Bouman. Treinontsporing. Dezer dagen reed een goederentrein, bestaande uit een dertigtal wagens, waarvan enkele geladen met ledige petroleumvaten en enkele petroleum- tankwagens van het goederenstation te Fijenoord naar Charlois. Gekomen ter hoogte van de Maashaven Z.Z., trok een 8-jarige jongen plotseling een wissel om toen eenige wagens dezen gepasseerd waren. Het gevolg was dat een wagon dwars over den weg werd geworpen, terwijl twee andere ontspoorden. Daar de machine achter den trein stond en en dezen dus voortduwde, werd het onheil niet zoo spoedig door den machinist bemerkt, met het gevolg dat eenigen wagons in elkander gedrukt werden. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats, doch het goederenvervoer tusschen Fijenoord en Charlois was totaal gestremd. Dadelijk werd een ploeg arbeiders van de Staatsspoor aan het werk gesteld om de ruïne op te ruimen en des middags te 5 uur was de baan weder vrij. De jongen die het ongeval veroorzaakt had, had het hazenpad gekozen. Geneeskracht van de zee. J. Landau van de „Welt auf Reisen" schrijft, dat hij nu zeventien jaar geleden ter gelegenheid van de inwijding van het Noord-Oostzeekanaal op een stoomboot van de particuliere reederij van den heer Ballin, met den staatssecretaris Stephan, den reformator van het Duitsche post wezen, samentrof. Graag zocht Stephan het gezelschap van journalisten en letterkundigen hij was zelf ook schrijver en had een bundeltje mooie verzen uitgegeven en een degelijk, werk over het moderne verkeerswezen. Er werden toen spreuken en aardige gezegden verzameld voor een Noordzee- album. „Wat ik de Noordzee te danken heb" zei Stephan, „en hoeveel van mijn arbeid aan haar is toe te schrijven, kan ik niet onder woorden brengen. Maar dit is zeker, een week zeebad beteekent voor mij een halfjaar energie en een vloed van ideën." (De Aarde en haar Volken.) Hollandsche duinen bedreigd. Men schrijft aan de Nederlander uit Katwijk „Voor verschillende groote steden wordt van hier reeds gedurende twee jaar een groote hoeveelheid zand vervoerd. Om een denkbeeld te geven, diene het volgende. De N.V. Van den Elshout moet leveren 10U 000 kub. M. zand voor den aanleg van straten te 's-Gravenhage 400 000 kub. M. zaDd yoor den Electr. .Spoorweg in de Rijnstreek en dagelijks worden 2000 a 3000 kub. M. zand vervoerd naar Rotterdam, om daar een deel van de plassen te dempen, waar dan op den gewonnen grond een kerkhof zal worden aangelegd. Nog ruim 13 jaar zal men aan de duinen graven, alvorens alle zand zal vervoerd zijn, waarvoor de firma v. d. Elshout te Scheveningen concessie heeft aangevraagd. Nog ruim 13 jaar 't Is toch waarlijk te hopeD, dat men niet zoo lang noodig heeft om wijzer te worden. Het antirevolutionnair „Friesch Dagblad" schrijft Minister Heemskerk werd 60 jaar. Zijn persoonlijkheid, zijn positie, zijn optreden, 't werkte nooit mee, dat onze mannen voor hein in geestdrift raakten. Toch mag ons dat niet tot onbillijkheid verleiden. Gaarne eeren we den zestigjarige als een van de kundigste pleitbezorgers voor onze beginselentrouw antirevolutionnair; man van beginsel, die ondanks al zijn soepelheid in den vorm, toch in 't wezeD der zaak voor dat beginsel pal staatals den man, aan wien onze partij véél te danken heeft. God spare hem nog jaren. En stelle hem tot een zegen Een melkoorlog. Naar aanleiding van een besluit der gezamenlijke melkleveranciers te Goes om den prijs der melk vanaf 1 Augustus op 10 cent per liter te bepalen, schrijft De Zeeuw, het aldaar verschijnend dag blad „Ons heugt de tijd dat de melk zes cent was, zeven cent werd, acht cent en' wij herinneren ons niet dat de men schen daar kwaad van spraken. Maar nu voorspellen wij dat de huismoeders zullen gaan mopperen. En wij geven haar groot gelijk. Wij gaan zelfs een stap verder, en geven den raad dat nu een ieder de eerste weken eens probeert de melkleveranciers te boycotten althans maar net zoo weinig melk te koopen, als in 't uiterste geval noodig is. Want dit besluit om de melk met 2 a 3 cent te verhoogen is kort en goed brutaal, omdat het niet door eenig malheur of tegenslag gemotiveerd is. Er is volop eten. Het hooi kwam heerlijk binnen. Het gras staat welig. De oogst belooft veel. Geen ziekte of pest tierceert den veestapelwatergebrek i3 er nog niet en het dreigt ook niet. Er is derhalve geen enkele reden voor deze verhooging. Laten de burgers van Goes nu eens niet op deze prijsverhooging ingaan. Waarlijk honderden zijn er die deze ver hooging niet hebben kunnen, en het moeten uitwinnen op het gebruik. Laat men het nu eens altegaar samen eens zijn „geen melk van tien cent den liter 1" Rioolwater als krachtbron. De in de nabijheid van den Niagara waterval gelegen stad, zal in overleg met enkele naburige plaatsen trachten uit rioolwater electriciteit te winnen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het ongeveer 75 M. bedragenda öhoogte- verschil, dat tusschen Buffalo en Lewiston bestaat. Het rioolwater uit Buffalo wordt door een tunnel naar Lewiston gevoerd, en daar gebruikt tot het opwekken van electriciteit. Men rekent er op, dat de aldus verkregen kracht zelfs ca. 250,000 P. K. zal bedragen. Het uit Lewiston weer wegvloeiende water, dient nog tot bevloeiing van landerijen. Geduld is zulk een sclioone zaak. Aan de grensstad Emmerik is door den te Hamburg overleden koopman J. Wesendonk een legaat van 10,000 Mark (f60.000) vermaakt op voorwaarde, dat de rente wanneer dit kapitaal door de rente tot 5 millioen mark (f3,000,000) is gestegen, zal worden verdeeld onder de behoeftige tabakwerkers aldaar. De behoeftige arbeiders zullen een weinig geduld moeten hebben over 158 jaar zal de eerste uitkeering kunnen beginnen I Welsonlioerp echtscheiding. Bij -de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der bepalingen van het Burger lijk Wetboek en het Wetboek van Burgerljjke Rechtsvordering, betreffende echtscheiding en ontbinding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed. Daarin wordt de termijn, die moet verloopen tusschen scheiding van tafel en bed en huwelijksontbinding van 6 op 3 jaren teruggebracht, terwijl de eisch tot echtscheiding niet ontvankelijk zal zijn, indien de daadzaken, grond opleverende tot scheiding, met uitdrukkelijke of stilzwijgende toestemming van den eischer hebben plaats gehad. Hooibroei. Ten gevolge van hooibroei is tot den grond toe afgebrand de boerenplaats van Corn. Kooi te Oosterzee (Fr.), Een gedeelte van het voorhuis werd mede een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. (Tel.) Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Juli 1912. Ingelegd f 17093.41 V2 Terugbetaald - 7006. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3735. Burgerlijke Staml der Gemeente Texel. Van 27 Juli tot en met 2 Aug. 1912. GEBOREN.- Jannetje, d. v. Leendert de Wit en Dieuwertje de Ridder (den Hoorn.) ONDERTROUWD: Dirk van Dok en Anna Kalis. Paulus Kikkerten Maria Geertruida van Boven. GETROUWD: OVERLEDEN Geene. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie inhoudende eenig geld, 1 dameshorloge, gevonden in Waalenburg, 2 fietspompen, 1 strijkstok van een zeis, gevonden op den weg naar Oosterend. Zondag 4 Augustus 1912. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds. Visser. Koog, Nam. half 3 Os. Boeke. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Nam. 2 uur ds. Visser. Oosterend. N m. 7 uur da. Boeke. Voorm. half elf Zondagsschool. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds, Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdienst. Nam. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur do Heer 8. J. van der Meulen, Cand. Theol. van het Seminarie der Doopsgezinden te Amsterdam. Schagen, 1 Aug. Aangevoerd: 38 Geldekoeien f 160 a f 240 72 Vette Koeien f 155 a f 345, 20 Kaltkoeien f 200,a f 325 20 Nuchtere Kalveren f 7 af24. 150 Lammeren f 14 a f 18.00. 80 "Vette Varkens 54 a 60 ct. per Kg. 40 Biggen f 10.00 a f 13,00; Boter f 1.10 a f 1.30 per K.G. Kipeieren f 3.40 a f 4.80 por 100. Leiden, 2 Aug. Ter markt aangevoerd: 63 Stieren f 138,— a f 385,—; 146 Kalf- en Melkkoeien t'187a 1343. 174 Varekoeien 146 a f 248 223 Vette Ossen en Koeien 1214 a 1345 92 Kalveren (vette) f 63 a i 134 44 Kalveren (magere) f 8.— a f 14 Lammeren f 0.a f .00. 1015 Schapen (vette) i 23,a 1 35.— 604 Schapen (weide) f 17,a f 28,— 760 Magere Varkens f 16,— a f 52, 439 Biggen f 8.f 14, voor VIEK achtereenvolgende plaatsingen in de Texelscke Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ds. en Mevr. KUN E—van Hoeken geven kennis van de geboorte van hunne Dochter, l'IETEKNELLA HUGORINA. LoideD, Langebrug 58. 2 Augustus 1912. Verloofd BETSY VLESSING en I»h. n. IiXOKItliVGA. Groningen, Reitdiepskade 4/ T Harlingen. j Juh 1912' De van het Badhotel Prinses Juliana te KOOG, is vanaf Dinsdag 6 Augustus geopend. Huur per uur f i,oo. Het is verboden met Schoenen met hakken de baan te beloopcn. FLENS.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2