N°. 2594, Zondag 11 Augustus 1912. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» FEUILLETON. IN GEVAAR. Dit blad verschyat Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubö op Te x e l JACHT. De Burgmeester van Texel breügt ter openbare kennis, dat de volgende publi catie is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 24 Juli 1912, no. 79 Gelet op de artt. 9 on 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noordholland a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Vrijdag 1 November 1912, met zonsopgang b. de jacht op klein wild, met uitzon- pering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 31 Augustus 1912, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Dinsdag 1 October 1912, met zonsopgang d. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 27 Juli 1912. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, VAN LEEUWEN. Texel, 7 Augustus 1912. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, L.B. TEXEL, 10 Augustus 1912. De herfst in aantocht. We schrjjven Augustus en gaan zicht baar naar de herfst, de dagen worden reeds belangrijk korter. De zon komt 1 Aug. op om 4 uur 21 min. en op den Sisten om 5 uur 10 min.ze gaat den lsten onder om 7 uur 50 min. en den laatsten om 6 uur 49 min.de laatste dag is bijna 2 uur korter dan de eerste, zoo luidt de herinnering aan de Augustus maand. De zomertijd is gauw voorbij en al kan Augustus meermalen nog mooie dagen geven, het korten der dagen bevestigd wat we hierboven schreven, dat de herfst in aantocht is. De eerste dagen van Augustus waren niet zoo bijzonder aangenaam te noemen, ruwe windvlagen, regenbuien, onweders, daarvan gaf het eerste deel der maand ons overvloedig. De vruchtboomen in tuin en boomgaard hebben het alreeds geducht moeten ontgelden en de oogst van veldgewassen wordt zeer zeker bemoeielijkt. Evenwel, Augustus wordt wel de tweede Meimaand genoemd, moge de nog komende dagen van die maand zulks ook nu bewijzen. Oosterend, 9 Augustus. De visschers alhier hebben bericht ontvangen, dat met het visschen naar zeemos aangevangen kan worden op den 19den Aug. a. s. De meeste leden van de handelsvereeniging „Wilhelmina" hebben verklaard weder voor de oude firma te zullen visschen, zoodat men zich tegen genoemden datum gereed gaat maken. In het vorig jaar werd met deze visscherij niets gewonnen. Moge het dit jaar beter zijn 1 De bloembollenteelt neemt meer en meer toe, ook bij Oosterend en Oost. In de nabijheid van laatstgenoemd ge hucht is voor den heer G. Vlaming een bollenschuur gebouwd. Vlieland 7 Aug. Gisterenmorgen werd door de redding boot, gestationeerd nabij het badpaviljoen, een proeftocht gemaakt, welke uitstekend is geslaagd. Door ervaren handen werd de boot door de vrij sterke branding ge roeid naar open zee, waar ze lang bleef. Met veel belangstelling werd het inte ressante schouwspel gevolgd door velen. Een zeer groot aantal badgasten was tegenwoordig en zeker was voor die allen hetgeen ze waarnamen, dubbel belang wekkend. Lichting 1905. Het ligt in de bedoeling van den Minis ter van Oorlog, de miliciens der lichting van 1905 van het wapen der infanterie niet voor de derde maal voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst te roepen, zoodat het dit jaar de laatste maal zal zijn, dat die lichting vóór over gang naar de landweer onder de wapenen komt. Duiventrouxo. Eeo bewoner van de Bekkerstraat te Utrecht hield tot voor korten tijd duiven in een hok, dat geplaatst was in een dakgoot aan de straatzijde. De eigenaar deed de duiven over aan een ander, brak het hok af en dacht natuurlijk, de dieren nooit meer terug te zien. Maar op 'n avond zaten de duiven weer in de goot aan de Bekkerstraat, doch hun hok vonden ze niet meer. Om den bewoner te beduiden, dat ze den baas niet vergeten konden, pikten ze om beurten met hun snavel tegen een der vensters we zijn weer terug 1 En even later waren ze onder een open staand dakraampje al bezig, het zich wederom gemakkelijk te maken in de oude woning. De vierkante stuiver. Dezer dagen deelde de „Groningsche Ct." mede, dat de nieuwe vierkante stuiver reeds in September in circulatie zal worden gebracht. Wij vernemen echter, dat dit bericht onjuist is. Het zal nog zeer geruimen tijd duren, vooraleer men tot de in omloop stelling overgaat. Herleving van den tulpenhandel Tegenwoordig wordt in Gladiolus-bollen 'n handel gedreven, die doet denken aan de beruchte tulpenhandel. Enkele soorten gelden ongehoorde prijzen. Een kweeker die enkele jaren geleden voor f3000 Gladiolus-bollen kocht, kon nu de partij overdoen voor.... f 50,000 1 Hij sloeg het bod af. N. Ct. Goed voorbeeld Plaats van handeling de beruchte viersprong te 's Gravenhage. Handelende personen een politie agent op den vlucht heuvel, gewapend met witten stok en eenige fietsrijders. Agent beduidt met zijn stok rechts houden, door de meeste wielrijders begrepen. Een heer begrijpt niet of wil niet begrijpen. Rijdt door. Stoort zich niet aan meerdere actie van agent. Agent daalt af van vluchtheuvel en houdt wielrijdend heer aan. HeerWeet je wel wie ik ben AgentNeen. Maar dat doet er ook niets toe. U hebt de bevelen der politie niet opgevolgd. Ik moet u bekeuren. En ik zal proces-verbaal opmaken. Heer Ik zal uw nummer noteeren. Agent: Heel goed. Hoe is uw naam? De heer beantwoordt de verschillende vragen en de agent noteert. Naam BeroepSubstituut officier van justitie HeerMaar je zal er toch verder geen gevolg aan geven? Agent: Mijnheer, ik zeg u aan, datu bekeurd is; ik maak proces-verbaal op. Tableau(Ned.) Veenbrand. Door een veenbrand te Asten zijn van enkele boeren 20,000 tot 100,000 turven verbrand. Zij lijden een schade van ongeveer f 10,000. De schade voor de maatschappij Grientsveen i3 veel grooter maar deze is door verzekering gedekt. Het terrein van den brand is 21/» M. breed en 5 K.M. lang. Het vuur smeult nog, maar voor uit breiding is geen gevaar meer. Marine-manoeuvres. De marine-manouvres zullen dit jaar van 2 tot 13 September gehouden worden en bestaan uit gezamenlijke oefeningen van oorlogschepen, torpedobooten en militaire kustwachtposten. Aan de oefeningen zullen deelnemen de „Heems kerk", „Gelderland", „Kortenaer" en de „Evertsen", benevens verschillende groepen torpedovaartuigen en onderzee booten. Zij zullen plaats hebben op de kust tusschen Texel en Amsterdam. Citroenen als geneesmiddel Professor von Norden te Weenen heeft een onderzoek ingesteld naar het nut van citroen als geneesmiddel. Meuschen die aan rheumatische aandoeningen lfjden, gebruiken soms het sap van 20 a 30 citroenen per dag prof. y. Norden heeft nooit van dit gebruik een beslist gene zende werking kunnen constateeren. Daarentegen werden wel somtijds storin gen in de spijsvertering en verval van krachten veroorzaakt. Wil men vruchten gebruiken dan moet men volgens prof. von Norden liever zulke kiezen, die meer koolhydraten inhouden en in groote hoe veelheid gebruikt minder gevaarlijk zijn dan juist citroenen. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i.) Jou trouwen, riep het meisje toornig, zwijg er asjeblieft over. Waarom vroeg de jonge man, verwon derd over den toorn van het meisje. Omdat ik je minacht. Een blos bedekte het gelaat van Donald Stowart. Mag ik vragen, wat ik gedaan heb, om dat te verdienen vroeg hij, zijn toorn bedwingend. Je moogt vragen on zelf antwoorden, kroeg hij tot bescheid, terwijl zij zich van hem afwendde. Weer flikkerde toorn in zijn oogen, toen hij het meisje aanzag. Een verklaring zou redelijker zijn dan die dramatische houding, zei hij bedaard. Ik ben mij niet bewust iets veraohtelijks gedaan te hebben. Best mogelijk. Onze ideeën, van wat verachtelijk is, verschillen. Daarom zou ook iodore verklaring nutteloos zijn. Boven dien, het onderwerp is onaangenaam on ik wonsch 't niet verder te bespreken. Onze ideeën over wat rechtvaardig is, verschillen homclsbrced, antwoordde Ste wart heftig. Ontkon je, dat je m\jn vader hobt ge vraagd, zijn invloed op mij te gebruiken in jouw belang? vroeg het meisje. Neen. Dank je. Ik heb je vraag beantwoord en wees zoo goed je te herinneren, dat het onderwerp mij onaangenaam is. Heb je nog iets te zeggen, of zal ik om de meid schel len Sta mij toe, het te doen, verzocht hij vormelfjk, terwijl hij schelde. Een minuut later liet de meid hem uit. Al illy Darrell had hem duidelijke blaken van genegenheid gegeven, en nu hij haar openlyk sprak over zijn liefde, werd zij op zoo onverklaarbare wijze boos. Hij had ge zegd dat hij een maand wilde wachten op haar antwoord, maar zij had er op ge staan het hem aanstonds te geven. In óén oogenblik had hot lot zijn liefste verwach tingen vernietigd. Het gedrag van het meisje was hem een onoplosbaar raadsel, en versuft door den onverwnchten keer, dien de zaken hadden genomen, liep hij straat na straat af, liet de stad achter zich en ging de duinen in. Hier wierp hij zich op den grond, ten einde don toestand te overdonken en de toekomst onder do oogen te zien. De meeste van zijn plannen waren mid delen geweest ter bereiking van dat eene doel, dat nu plotseling onbereikbaar was gewordenen zijn oorste opwolling was, alles te laten varen en naar 't buitenland te gaan. Toon sproDg hij overoind, woodendovor „Msb." zijn zwakheid en met het besluit, dat dik wijls een teleurgestelden minnaar moed geelt. Hij zou zich een bestaan veroveren, zoo mooi, dat het meisje zich nooit haar werk van dien dag zou vergeven. Milly Darrell zat op haar geliefd plekje aan het strand en overdacht de gebeurte nis van dien morgen. Zij was hard geweest, maar niet harder dan Stowart verdiende. Zij hield van hem, maar zij had besloten, elke gedachte aan hem uit haar hoofd te zetten. Dat voorne men belooldo moeilijkheden, want juist toen zij het had opgevat, sprong hij uit een kleine boot aan wal. Zij stond op, toen hij naar haar toetrad. Het is jammer, dat het strand zoo smal is, dat je juist hier landen moet, merkte zij koel op, terwijl ze wegwandeldo. De vlood hoeft den terugtooht afgesne den er is geen uitweg voor je dan mijn boot; ik zag 't gevaar, waarin je verkeer de en ben rond de kliffeu geroeid, om je op te nemen. In deze omstandigheden zal je, hoop ik, mijn indringen verschoonen. Je begrijpt, dat ik de voorkeur geef aan de Smokkelaarsgang boven je boot, zei zij bits. De Smokkelaarsgang? Wat bedool je? vroeg Stewart scherp, terwijl ee» dichte regen bogon te vallen en de opstekende wiud de koppeu der golven dood krullen. Ik bedoel don ouden tunnel door hot rif. Of is dat weer een ding. waarvan je niets weet. Wil je mij den ingang wijzen Daar achter is 't, zei ze, naar een rots blok wijzend. En je bent zeker, dat het naar de dui nen leidt? vroeg hij. Je moest weten dat het zoo is, ant woordde zij. Dan is het 't beste, dat ge zoo gauw je kunt naar huis gaatde storm laat zich leelijk aanzien, waarschuwde bij. Hij ging terug naar zijn boot, toen een verblindende bliksemstraal uit de dreigen de wolken schoot. Vlak daarop volgde de donder,een schrikaanjagend geknetter, dat den hemel scheen te splijten. Stewart vond het vooruitzicht van terug roeien om de punt niet aangenaam, maar er hielp niets aan. De verdenking van bet meisje had zijn trots te wapen ge roepen; haar maening, dat hij alles wist van den tunnel en haar insinuatie, dat bij met zijn laviden daar het doel had, haar zijn onwelkom gezelschap op te dringen. Wat er ook gebeurde, hij zou den weg teruggaan, dien hfi gekomen was. Een tweede bliksemschicht dreef tot spoed aan. Hij was op het punt, at te ste ken, toen hij angstig zijn naam hoorde roe pen. Hij snelde terug en vond het meisje bij don ingang van den grot staan. Ik ben bang, stamelde zij. C Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1