N°. 2596, Zondag 18 Augustus 1912. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. IN GEVAAR. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 17 Augustus 1912. Vereeniging Bijenteelt. De vergadering der afdeeling „Texel" van de „Vereeniging tot bevordering der Byenteelt", Woensdagavond in café „den Burg" gehouden, was maar matigjes bezocht, een gevolg waarschijnlijk van het minder gunstige weêr. Het voornaamste punt der agenda was de aankoop van accijnsvrije suiker voor najaarsvoedering. Per opzetter zal dit jaar VU kilo be schikbaar worden gesteld. De aanwezigen maakten van de gelegenheid tot aankoop gaarne gebruik. In 't geheel werd iuim 300 K.G-. aangevraagd. Vlieland. Dinsdagavond werd hier door eenige badgasten een onthoudersvergadering belegd in het lokaal van den heer Cupido, die door ruim 40 belangstellenden bezocht was. De vergadering werd geleid dooi den heer A. J. Schreuder, van Arnhem. Verder voerden het woord Dr. Van Renesse te Vlieland, die zich op verzoek bereid verklaard had het een en ander mee te deelen over de wetenschappelijke zijde van het alcoholvraagstuk, en Ds. J. Rauws van Rotterdam. Na een aangenaam debat werd opge richt een afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende dranken, met aanvankelijk 12 leden. (Niet van onze gewone corr.) Over het melken en de behandeling der melk. Zoo luidt de titel van een werkje ons toegezonden, uitgegeven door de Vereen, tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, welk boekje werd bewerkt door de heeren Dr. L. T. C. Scheij, Rijkszuivelconsulent voor Noord holland, te Hoorn, en P. Jz. Eriks, assi stent bij den dienst dar Rijkszuivel- consulenten. Van dit werkje verscheen thans de derde omgewerkte en vermeer derde druk. In de inleiding zegt het bestuur Uit het bovenstaande, waarop dan volgt het melken, het melkwinnen en de be handeling van melk, moge blijken dat dit boekje waardig is in veler handen te komen. Bij den heer W. Teengs, te Alkmaar, Secr. van de Vereeniging bovengenoemd, zijn Ex. voor billijken prijs verkrijgbaar. Veelbelovend. Sinds eenige dagen vertoefde te Helder een jongmensch uit Amsterdam, die, in gezelschap van een meisje, uitstapjes maakte naar Wieringen, Texel, Anna Paulowna, Schagen enz., en overal vrij groote verteringen deed, wat in verband met zijn jeugdigen leeftijd 20 jaar nogal verdacht leek. En .er was grond voor dezen achterdocht, want Zondag werd hij, die ten nadeele van zijn vader een flink bedrag aan geld had ontvreemd, door een familielid opgespoord en weer naar huis gebracht. Bijgeloof. In de vorige week kwam er te Hooge- zand (Gr.) op de gewone wijze, na loven en bieden, een accooid tot stand tusschen een scheepsjager en een schipper, over het vervoeren van een schip naar de Veanstreek, althans in die richting. Toen de scheepsjager het paard echter voor het schip wilde spannen, maakte de schipper bezwaar. Het paard was wit van kleur en toen hij den vorigen zomer zijn eerste veenreis deed, was het schip ook door een witten knol getrokken. En daar hij nog nooit een zoo slecht jaar had gehad, kon dit van niets anders ge komen zijn dan van het witte paard. Een scheepsjager stoort zich echter niet aan zulk bijgeloof en wilde toch het werk beginnen. Tevergeefs bood de schip per een schadevergoeding, groot f0,50 als de scheepsjager afstand wilde doen van het reeds gesloten accoord. En toen is het gebeurd, dat een arme schipper, die zwaar moet ploeteren voor zijn broodje, aan dien scheepsjager het volle trekloon heeft uitgekeerd, zonder dat van trekken iets gekomen is. De scheepsjager zette het witte rossinant op stal en genoot van zijn eersten vacantie- dag met behoud van soldij. De bijgeloovige schipper huurde een anderen jager. Een paard met een bult heeft het schip toen in veilige haven gebracht. (Yad.) Een slag voor Rotterdam. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail schrijft een en ander over het optreden van Duitschland inzake de Rijntollen. Duitschland is blijkbaar van plan meent hij, den Rijn uit te schakelen als verkeersweg tusschen Rotterdam en het continent, wanneer Holland blijft protes teeren tegen het Duitsche -Antwerp om de rivierscheepvaart met zware tollen te belasten; aan Holland is te verstaan ge geven, dat wanneer het weerspannig blijft Duitschland klaar staat voor het maken van een 200 mijlen lang kanaal van Keulen naar Emden. Zulk een kanaal zou den handel van Rotterdam met lamheid slaan en van Emden een belangrijke mededinger maken van Ham burg en Bremen. Het enorme verkeer van overzee naar Toen haar vader hem eens bezocht, sprak Stewart hem over de zaak. Uw dochter heeft een slechte meening van mijweet u waarom. Ik was juiBt van tegenovergestelde meening, was het antwoord. Ik begrijp er niets van. Ik vroeg haar kort geleden mijn vrouw- te worden, ging Stewart voort. Zij wei gerde niet alloen, maar boschuldigde mij van een handelwijze, die de liefde van elk meisje zou gedood hebben. Ikwasdiop gekwetst en hoopte, dat u eenig licht over de zaak kon verspreiden. Het spijt me dat ik daartoe niet in staat ben. Stewart gaf na die vorzekoring hot on- derzook op. Hij herstelde spoedig en zoodra hij in staat was te wandelen, bracht hij oen be zoek* aan de duinen, om te zien, waar de uitgang van de Smokkelaarsgang zich be vond. Toen hij de plek bereikte, was hij verbaasd, zijn lotgenoote te zien zitten aan don ingang, op haar gemak lezende. Hij wilde voorbijgaan met oen gewono belootdheidfrase, maar zij roes op en stond voor hem. Ik ben blij, dat ik u hersteld zie, sprak ze. Dank u zoor, zei hij koel beleeld. Dit is do eerste gelegenheid dat ik u kan bedanken voor het redden van mijn leven, ging ze voort en ik kan mijn gevoe lens niet onder woorden brengen, maar ik hoop, dat u mijn dankbaarheid begrijpt. Ge moet u niet te zeer aan mij ver- plioht gevoelen. De dienst, dien ik u bewees is slechts gering, omdat ik ook mijn eigen huid moest bergeD. Hoe ge uw moed ook verkleint, het kan niets veranderen aan het feit, dat ik aan u mijn leven te danken heb. Ik ben bljj, dat ik bij de hand was, om te helpen, zei hij kalm. Het spijt mij, dat ik zoo ruw was, toen je m(j vroeg je vrouw te worden, be kende zij blozend. En hoeveel ik je ook verschuldigd ben, ik moet je verzoeken, mij nog meer aan je te verplichten door mij dat te vergeven. Werkelijk je bedeelt mij met deugden en je zeil met ondeugden op onrechtvaar dige wijze, protesteerde Stewart. En hij voegde er op harden toon bij Ik drong mijn gezelschap niet op, toen ik aan land kwam, maar je waart in je recht, het te vermijden, als het je onaange naam was. Maar dat was hot niet, stamelde het meisje, in zee kijkend, om zijn onderzoe kende blikken te ontgaan. Stewart was getroffen door de verande ring in haar gedrag, maar met zijn gissen naar de oorzaak yan die voranderiug, deed bfj haar onrecht. Ik zei je een paar weken geleden, dat ik vandaag wilde komen om oen antwoord op de vraag, dio ik jo touu deed, sprak hij, niet in staat langer de drukkende stilte te dragen, die tusschen hen heerschte. Ik maak uit je behandeling toen en sinds dien op, dat je er zeker van bent, niet van mee ning te zullen veranderen. Toch ben ik van meening veranderd. Bedoel je dat je mij wilt trouwen? De vraag werd op ongeloovigen toon ge daan. Zij wist, dat zij hem reden had ge geven, zoo te spreken. Ja, antwoordde zij rustig. En je denkt, dat ik dat tot loon zou aannemen voor den dienst, dien ik je heb bewezen? Zoo'n schurk ben ik niet. Je be hoeft je niet op te offeren. Ik wil van de dankbaarheid niet ontvangen, wat de liefde mij weigert. Het is geen dankbaarheid, je vergist je. En het kan geen liefde zijn. Pas een paar weken geloden deel je mij mee, dat ik zoo'n laagstaand wezen ben, dat je mij veracht Ik ben nog altijd dezelfde. Niet voor 'mij, wierp zij tegen, toen was mijn vader op het punt failliet te gaan, en jij waart bezig met pogingen om zijn zaken weder in orde te brengen Hfj vertelde mij dat je verliefd op mij waart en zijn invloed hadt ingeroepen, om mij gunstig tostemmcu. Hij vertolde't mij op eou wijze dio mij deed vermoeden, dat zijn toekomst en de mijne geheel af hingen van hot aannemen van je aanzoek. Ik meende, df^t je gebruik maakte van ons ongeluk, om mij tot een huwolijk te dwin- gèn. Mijn vermoeden had geen grond, maar was hot niet genoog, om bij elk moisjo de liefde te doodou. Rotterdam en vandaar naar Duitschland Zwitserland en Oostenrijk, zou voortaan verlegd worden naar Emden, en de goederen zouden hun weg vinden naar Dusseldorp, Mannheim, Keulen.en andere distributieplaatsen langs den Rijn, door middel van het nieuwe kanaal. Met een bezemsteel. Men meldt uit Tiel aan de Tel. Een der dronkemanstooneelen, die wel verminderen, maar op Zondagavond in onze achterbuurten volstrekt nog nfet zeldzaam zijn, heeft een ernstiger afloop gehad dan deze in den regel gelukkig hebben. D. J. van IJzendoorn, beter bekend als de Korporaal, was met zijn vriend J. Baggerman uit geweest. Beiden waren dronken en B. werd door de politie ingerekend. Onderwijl dit geschiedde, geraakt van IJ in twist met de 40 jarige vrouw van B. Deze heeft daarop van IJ. met een bezemsteel zeer ernstig toegetakeld, zoodat bij bewusteloos op bed werd geholpen. De politie, die later nog even kwam kijken, meende dat van IJ. zijn roes uitsliep. Den volgenden morgen werd dr. Ter Braak bij den zieke geroepen en deze bevond diens toestand zoo ernstig, dat hij politie en justitie er van op de hoogte stelde. Men vreest zeer voor het leven van den getroffene. Vrouw B. werd verhoord en in het huis van bewaring opgesloten. Onweer. Dinsdagnacht ontstond te West- Knollendam, gemeente Wormerveer, tengevolge van het inslaan van den bliksem brand in de boerenhuizing van Van d. Woude aan 't Woltj9Sveer. De stal en de hooibergen gingen geheel verloren de woning bleef behouden. Van den molen De Noordster aan den Krom menie- weg aldaar werd een der wieken afge slagen, terwijl ook een telefoonpaal werd getroffen. Uit Alkmaar meldt men De -watermolen van den polder Overdie is door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Het kon niet dooden, wat niet bestond, antwoordde Stewart. Hij kreeg geen antwoord, en vervolgde: Hoe weet, je dat je vermoeden onge grond was Vader sprak er mij gisteravond over. Wat hij zei, overtuigde mij, dat ik je ern stig onrecht heb gedaan. Het was mijn plicht dat te erkennen, en ik ben blij, dat ik er den moed toe heb gehad. Dit onderhoud was een bittere vernede ring voor haar geweest. Nu het was afge- loopen, raapte zij haar boek op en ging langzaam heen. Snel kwam Stewart naast haar loopen en greep haar arm. Dan had je dan heb je mij dus lief! riep hij uit. Een maand geleden vroeg ik je, mijn vrouw te wordenwat is je ant woord Ik heb je bijna verzocht mij te trouwen, dat is toch wel voldoende Maar er is een woord dat ik liever zou hooren, dan al het andere wat je gezegd hebt. Het meisje keek hem aan met een glim lach op de lippen en tranen in haar oogen. En terwijl de blos op haar wangen nog steeg, zei ze met zachte en bevende stem, maar duidelijk verstaanbaar; Ja! EINDE. (L. B. N. R.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- be Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. //Overtuigd van de groote waarde van //goed melken// heeft de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holland'aNoorderkwartier in de jaren 1904 en volgende voor melkers en melksters de gelegenheid opengesteld, proeven van bekwaamheid in bet melken af te leggen en een diploma te verwerven. Het doei dat genoemde Vereeniging daarmede op 'toog had was: 1°. het goede melken te bevorderen en 2°. dit werk meer populair te makeD, d. w.z. een ieder ervan te overtuigen, dat melken niet is 't verachtelijke werk, waarvoor 't door som migen wordt gehouden, maar dat er veel oefening noodig is, om het in al zijne onderdeeien goed te kunnen uitvoeren. Het Bestuur achtte het wensehelijk, dat er een boekje werd samengesteld, waarin de tech niek van hel melken op eenvoudige wijze werd behandeld. De examens voor de uitreiking van een diploma van goed melken gedurende 9 jaren boden herhaaldelijk de gelegenheid, dat be kwame mannen uit de praktijk over een en ander van gedachten wisselden. Met de con clusies is bij het herdrukken rekening gehouden. Ook aan het onderwerp//het winoen van zuivere melk,// is in dezen derden druk alle aandacht gewijd. De noodige zorg te besteden aan de melkwinning is een groote plicht van de melkproducenten en hun personeel, waarin men nog veelal te kort schiet. Het is't zwakke punt van vele Noordhollandsche kaasfabrieken waar yooral in den warmen tijd van het jaar veel geld verloren wordt, tengevolge van on voldoende zorg voor de grondstof. Niet minder geldt die plicht voor de producenten van melk voor de consumptie bestemd, met het oog op de gezondheid van den medemensch, vooral van zuigelingen, kinderen, zwakken en zieken. Het Bestuur hoopt, dat ook de landbouwver- eenigingen plaatselijk zullen trachten verbetering te brengen in deD toestand der melkwinning, daarbij krachtig gesteund wordende door t landbouwonderwijs en dat dit boekje bij die poging goede diensten zal bewijzen.// 3.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1