Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. INGEZONDEN STUKKEN. luisteren, liet zich niet hooren, ook al een gevolg van den regen, welke nu wat erger, dan wat minder neerplaste. We zijn in de regenmoesson in den laatsten tijd, en bij het onaange name er van voor vrijwel iedereen, is het voor den bouwboer verre van voor- deelig. Gelukkig schijnt er verbetering te wach ten de Hondsdagen zijn alreeds voorbij en wanneer we ietwat geloof mogen slaan aan de profetie uit „Mand und Wetter in jahre 1912," een brochuretje van Emil J. N. Brandt Hinselmann, dan hebben wij na 19 Augustus beter weer te wachten. Laten we wenschen dat de schrijver het moge raden. Ds. O. Norel Johz. pred. bij de Herv. Gemeente te Hindeloopen, die thans beroep heeft ontvangen voor de Herv. Gem. te den Burg, heeft naar wij vernemen dat beroep aangenomen. Muziek in het Boschje. Na daarvoor bekomen vergunning, zal naar wij vernemen door het Fanfarecorps Zondag a.s. in het Boschje eene muziek uitvoering worden gegeven. Vergadering H. M. van Landbouw. De vergadering van de afd. Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw, gister avond in het Logement „de Zwaan" gehouden, was in hoofdzaak gewijd aan de benoeming van keurmeesters voor de den 28 dezer te houden Rammenkeuring en de benoeming van een afgevaardigde voor de alg. verg., welke 5 Sept. te Medemblik zal worden gehouden. De vergadering tegen 8 uur uitge schreven, werd iets later geopend. Over de opkomst van leden viel niet te roemen. We waren met ons 17. Na opening der verg. en voorlezing der notulen, welke werden goedgekeurd, werd mededeeling gedaan van ingekomen stukken inzonderheid verslagen en circulaires, welke we niet allen zullen mededeelen belangstellenden kunnen bij den Secretaris er kennis van nemen. Tot keurmeesters voor de Rammen keuring werden benoemd: Voor Bamlammerende heeren M. Kooiman, Joh. Keijser Jbz. en W. J. Bakker. Tot plaatsvervangers, de heeren Hertje Mantje en Jb. Witte Pz. Voor 1-jarige Rammen, de heeren Joh. Roeper, J. Jacz. Roeper en H. Hin. Tot plaatsvervangers, de heeren C. Hz. Keijser en J. C. Roeper. Voor 2-jarige en andere Rammende heeren Leo Keijser, Jb. Jb. Bakker en G. Witte. Tot plaatsvervangers, de heeren R. A. Keijser, Jn. Az. Keijser en M. Kuip. Voor Schaap met 2 Lammeren, waar van minstens een ramlam, de heeren A. A. Eelman, G. Schraag en H. S. Zijm. Tot plaatsvervangers de heeren J. Kuip en K. Dz. Mantje. Eenige bespreking had plaats over de regeling tot eene goede orde bij de keuring zoomede over de keuring zelve, welke kenmerken b. v. bij het vee gewenscht zijn in aanmerking te komen. Door den afgevaardigde naar de alg. verg. den 28 Maart te Amsterdam ge houden, de heer Keesom, werd een be knopt verslag van die vergadering uit gebracht. In het Landbouwweekblad zullen belangstellenden het volledig ver slag zeker wel hebben gelezen. Als afgevaardigde naar de alg. verg. te Medemblik werd benoemd de heer P. K. Bremer, als diens plaatsvervanger de heer H. W. Keesom. De beschrijvings brief gaf geen aanleiding tot discussie. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd naar de resultaten van het proefveld. Uit het antwoord daarop gegeven, moest ons blijken dat dat resultaat niet zoo schitterend is. Nog werd de wenschelijkheid betoogd dat de aandacht zal worden gevestigd op de den 26 dezer te houden Veulen- markt. Zulks gaf aanleiding dat door het Gemeentebestuur vermoedelijk voor eenige publiciteit ten deze zal worden gezorgd. Meer belangrijks leverde de vergade ring niet op, waarna dezelve door den Voorz. met dank voor de opkomst werd gesloten. In de heden gehouden vergadering van Hoofdingelanden der 80 Gem. polders werd tot penningmeester van dien polder benoemd, de heer Jn. Rab Jnz. De heer A. Langeveld Az. op de voordracht voorkomende, had zjjne sollicitatie ingetrokken. O osterend, 2 O Augustus. De robbenjagers van elders, die met de T.X. 1 van hier uitzeilden, hebben het met het weer niet al te best ge troffen. Bij zulk weer is de gelegenheid minder goed toch heeft men nog 5 zeehonden weten te bemachtigen. De groothandelaars in zeemos hebben goedgevonden, dat vanaf heden dit artikel gevangen mag worden. Eenige visschers zijn uitgezeild om te onder zoeken, of het vangen er van loonend kan worden. Wenschelijk is het, dat de uitkomsten beter mogen zijn, dan in het vorig jaar. Waal, 20 Aug. Gisteravond had in de onmiddellijke nabijheid van ons dorp een ongeluk .plaats, dat, wonder boven wonder, nog goed afliep. De heer B. van Oudeschild, reed met 3 Dames per rijtuig, naar de haven de heer v. L. uit Eierland reed achter den wagen aan, en... hoe het kwam, zal wel een raadsel blijven... het paard van den heer B. liep achteruit, de wagen kantelde en viel om tegen den tuinwal. De dames, doodelijk verschrikt en zenuwachtig het was al vrij donker riepen luidde om hulp. Al spoedig waren velen ter plaatse, om de behulpzame hand te bieden. Gelukkig was niemand gedeerd en kon de reis met een anderen wagen worden voortgezet. De rijtuigen, vooral dat van den heer B. waren zeer beschadigd en bleven aan de Waal achter, om door den wagenmaker Schot te worden hersteld. Het paard van den heer B., hoewel eenigszins geblesseerd, kon toch naar Oudeschild vervoerd worden. Politieke Landdag. Op verzoek plaatsen wij Naar wordt bericht zal Zondag 1 Sept. a.s. des middags om 2 unr een vrijzin nige politieke landdag worden gehouden in den grooten tuin van den heer I. Igesz (Hotel Vredelust) te Schagen. De entree bedraagt 10 ets. Als sprekers zullen optreden de heeren W. de Jong, tweede-Kamerlid voor Hoorn, over: „Waakt tegen de Tarief- wet." Frans Netscher over „Op voor alge meen Kiesrecht en Staatspensioen 1" I. H. J. Vos, Voorz. van den Bond van Vrijz. propag. Vereenigingen over: „Tegen de Reactie, voorden Vooruitgang!" Scbagen's Harmoniekapel verleent tevens welwillende medewerking. Een goed werk. De bekende Groningsche predikant ds. M. Ten Boek i3 niet alleen een man van het woord, doch ook van de daad. Wat hij nu weer gaat ondernemen, ondervindt aller sympathie, H. M. de Koningin zond reeds aan ds. Ten Broek f 100 voor zijp doeloprichting eener landbouwkolonie. Daardoor wil hij redden twee catego rieën van menschen ontslagen gevan genen, die niet weten, wat aan te vangen, als ze de gevangenis verlaten en dan licht weer tot misdaad overgaan alsmede werkeloozen die in den strijd om 't bestaan dreigen onder te gaan. Ds. Ten Broek heeft voor zijn stichting het oog laten vallen op een stuk grond te Haren. Daar zullen die menschen werk kunnen vinden. Het plan is, dat ds. Ten Broek met een bekend bloemist uit Groningen naar de groote kweekerijen in Holland zal gaan, om er een degelijk tuinier te vinden, die als directeur der landkolonie zal optreden. Waar voor den tuinbouw slechts enkele H.A. noodig zijn, zullen de verpleegden indien zij goed oppassen, zelf een stuk grond kunnen pachten van het stuk land der kolonie, waardoor ze in staat gesteld worden, vrouw en kinderen te laten overkomen en zoodoende weer een eigen gezin te stichten. Voorloopig zullen 50 a 60 personen worden opgenomen uit Groningen, man nen niet ouder dan vijftig jaar. Tegen vergoeding van f 2 per week kunnen ook particuliere instellingen het recht krijgen, personen in de kolonie te doen •opnemen. Gevaarlijk. In de woning Gzaar Peterstraat 26, te Amsterdam nam iemand'een revolver op en haalde den trekker over, meenende dat het wapen niet geladen was. De revolver was echter wel geladen. Een schot ging af en de kogel trof de 19jarige juffrouw Bakker in de zijde. Gelukkig sprong de kogel af op het corset, waardoor het meisje slechts licht gewond werd. Beioaarschoolonderwijs. Het Volk verneemt, dat de denkbeelden van den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent de voorgenomen regeling van het bewaarschoolonderwijs ook aan de gemeentebesturen om advies zijn gezonden. Er wordt o.a. in gevraagd, hoe men denkt over een voorstel, om voortaan alle bewaarschoolonderwijs voor 75 pCt. uit de gemeentekas te bekostigen en aan de gemeente de verplichting op te leggen, een bewaarschool op te richten, wanneer 4 gezinshoofden zulks verlangen, Een brand met een staart-. Bij den fabrieksbrand van „De Tijd en de Vlijt" te Wormerveer, hadden de gebroeders Van der Toorn een goed uur een spuit op hun motorschuit staan om aldus beter het vuur van den Zaankant te kunnen bespuiten. Zij vroegen daar voor de ronde som van f250. Wel wat veel naar de meening van den burgervader, die f 10, f20 en later f30 aanbood bij de afrekening en bij weigering en bij doorgezetten eisch, de motor schippers „gemeene afzetters" noemde, ja zelfs zoo royaal was, dat op hun rekening te zetten, zwart op wit 1 De eischers hebben de zaak nu in handen van een advocaat te Haarlem gesteld. (Het Volk.) Dat ziet er treurig uit. Door de aanhoudende rogens is het in de Haarlemmermeerpolders met de veld gewassen treurig gesteld. Wat nog niet gemaaid is, ligt plat tegen den grond. Het graan schiet weer uit en groeit weer aan den grond vast. De mooie gele kleur van het koren is al weg, de qualiteit wordt eiken dag minder. Gevolgstraks slecht en duur brood. De suikerbieten, hier tegenwoordig de hoofdbron van bestaan, laten zich ook slecht aanzien. Dp algemeene verwachting is: kleine oogst met laag suikergehalte. De kippen sterven bij duizenden. Langs de Weteringen van Wije tot in de buurt van Zwolle heerscht een be smettelijke kippenziekte, die al duizenden slachtoffers heeft gemaakt. Kippen- cholera is het niet, wellicht de Kleinsche ziekte. Aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam wordt er thans een onderzoek naar ingesteld. De ziekte verscheen het eerst in Wije en toen had men daar de onhandigheid de doode dieren in de Wetering te werpen. Daardoor is nu al het water tusschen Wije en Zwolle besmet. Sommige boeren hebben al hun kippen verloren. Nws. Donderdag 15 Augustus. Afwezig de heer K. R. Visser, wethouder. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester. De Dotulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Gemeenterekening, dienst 1911, wordt vast gesteld tot de volgende bedragen Ontvang f 13716,13 uitgaaf f 13546,91saldo f169,22. Met algemeene stemmen wordt eene nieuwe verordening op de heffing van Hoofd. Omslag vastgesteld. Het ontwerp, door eene commissie van 4 leden onder zocht, bevat eenige nieuwe bepalingen. Zoo is o. a. de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud van f 200 op f 250 gebrachtvoor elk kind beneden 16 jaar wordt f25 afge trokken (hoogstens voor 6 kinderen)het percentage klimt van 0,5 progressief op tot 2,8 het z.g n. eigen-aangifte-stelsel wordt ingevoerd. Vastgesteld wordt een 2de Suppl. Kohier v. d. Hoofd. Omslag, bedragende f24,476, terwijl op daartoe ingekomen verzoek schriften afschrijving van belasting wordt verleend wegens vertrek uit de gemeente. In verband met het overljjden van den Gemeenteontvanger besluit de Raad solli citanten voor deze betrekking op te roepen. Het salaris wordt vastgesteld op f250, de persoonlijke of zakelijke borgstelling op f 1400. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij rondvraag wijst de heer Meijer op 't gevaarlijke van fietsrijden zónder lantaarn en met twee personen op één rijwiel De heer Bakker klaagt over 't werpen van vuilnis buiten de daarvoor bestemde plaatsen. De Voor zitter zegt beide heeren toe, dat de betrek kelijke bepalingen der politieverordening streng gehandhaafd zullen worden. De vergadering wordt gesloteD. Rabarberteelt. DE ORUJEBLOEM. Geachte Redactie In het Verslag van de Rijkstuinbouwproef- velden in de provincie Zuid-Holland van 1911 staat veel te lezen over bovengenoemde teelt. Het vervroegen van rabarber laai ik onbesproken, doob ik wil vooral wijzen op do zeer gunstige resullaten, die men bij doelmatige teelt verwachten mag. Men heeft daarvoor noodig warmen, diep omgewerkten grond, die niet te hoog boven 't water mag liggen en vooral rijk aan planten- voedsel moet zijn. De aangewezen soorten zijn Paragon niet de grootste opbrengsten, de beste voor de binnenlandsche markten; en Victoria, die beter voor export geschikt is. Men zet een plant per vierkante meter. Daar Paragon zelden zaad voortbrengt, heeft de vermenigvuldiging meestal plaats door middel van scheuren van oude planten. De beste planttijd is de herfst, doch in het voorjaar kan men beter onderscheiden of 't geplante wortelstuk oogen heeft. Daaruit komen de bladknoppen en dus de bladeren voort. Plant men b.v. in den herfst van 1912, dan laat men de planten gedurende 1913 groeien, zonder dat er steeleD geoogst worden. Daardoor komen de planten op kracht. Het daarop volgende jaar, dus 1914, worden van maand tot maand een massa stelen geoogst. Men vat den steel flink aan en trekt hem bij den voet van den plant af. Onmiddellijk wordt het blad verwijderd. Daardoor blijven de stelen lang sappig. In bossen gebonden, zijn ze nu voor den verkoop gereed. De opbrengsten loopen zeer uiteen. Er kunnen veel planten uitvallen door te veel vocht, te veel droogte, slordig planten enz. Dan kan men het eerste jaar ook met succes de ruimte tusschen de planten voor 't een of andere tuinbouwgewas aanwenden. Veelal gebruikt men daarvoor spi nazie of sla, allebei groenten, die het veld al verlaten hebben, als de rabarberplanten alles met hun groote hinderen overschaduwen. Groote boonen, snijboonen en princesseboonen geven als tusschenteelt menigmaal goede opbrengsten. Wat de rabarber alleen belrelt, er worden in het Verslag opbrengsten vermeld van 59 cent per plant, doch dit is abnormaal hoog. Als de op brengst ongeveer de helft bedraagt, b.v. 30 cent, ook dan nog is de teelt zeer productief. Want 1 plant per vierkanten meter met een opbrengst van 30 cent geeft per are f 30,en per hektaro f 3000. Wie liever per roede rekent, kan een opbrengst van f 4,20 onthouden. Deze enorme opbrengsten gaan gepaard met betrekkelijk gc- riüge bedrijfskosten. Het schoonhouden tusschen de planten is eenvoudig, verzorging eischen de planten weinig. Maar het ligt voor de hand, dat een plant, die zulke enorme opbrengsten aan steelen en blad geeft, een rijke bemesting moet ontvangen. Is de grond te koud en te stijf, dan is het onderbrengen van koemest of varkens- mest geraden. Daarbij kan in den herfst kainiel, of het heele jaar door Patentkali gebruikt wor den. Want rabarber onttrekt kolosale hoeveel heden kali aan den bodem. Een volledige voor jaarsbemesting is per are, dus 100 planten: 5 kg. Patentkali, 5 L-g. Superfosfaat en 5 kg. Chili- salpeter. Eiken koer na 't snijden nog 1 kg. van elk. Zoowel de voorjaars- als de zomerbemestiDg worden rond de planten, niet er op uitgestrooid en ondergeharkt. Daar de planten ongeveer 0 jaren vast blijven staan is kunstmest het best geschikt. Want alleen een overbemesting is praktisch bruikbaar, maar die kan men in den vorm van stalmest moeilijk geven. B. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In verschillende bladon vonden wij onlangs de aankondiging, dat het te Utrecht opgerichte Comité „de OranjeUoem" zich voorstelt op den aanstaande verjaardag van H. M. de Koningin in het geheele land een Uranjebloem te doen verkoopen, waarvan de baten aan de Militaire Tehuizen, zoowel in ons land als in Indie ten goede zullen komen, en dat de besturen der Tehuizen voor Militairen daartoe als plaatselijke comilc's zullen optreden. Wij hebben ons na dit bericht tot het Comilé gewend met het verzoek om nadere inlichtingen en ontvingen tot antwoord, dat zij, die deze collecte op touw hebben gezet, alleen de Chris telijke Tehuizen op het oog hadden, en dat hunne bedoeling zoowel in do circulaire als in de dag bladen is medegedeeld. Dit antwoord heeft bij ons teleurstelling en verontwaardiging gewekt. Teleurstelling, omdat wij niet konden vermoeden dat men op den Koninginnendag van de Oranje gezindheid onder de geheele natie partij zou willen trekken om gaven in te zamelen, die alleen ten goede komen aan Tehuizen, die slechts vooreen kleip deel der Militairen geschikt zijn. De Tehuizen voor Roomsclic militairen worden, evenals de Algemeene Tehuizen, die geen propa ganda maken voor een bepaalde godsdienstige of staatkundige meeningen, uitgesloten. Verontwaardiging, omdat in de door het Comité verspreide circulaire bijna doorloopend en in het bericht der bladen uitsluitend van de Militaire Tehuizen, zonder nadere aanduiding, gosproken wordt. Slechts blijkt, dat de netto-opbrengst verrekend wordt met den Nederlandschen Militairen Bond en den Christelijken Militairen Bond in Oost- en West-Indië. Maar hoevelcn weten wel, dat die beide bonden op dezelfde beginselen steunen Reeds bleek ons, dnt onder de hoogste militaire autoriteiten in den lande uit de berichten was nfgcleld, dat alle Tehuizen voor Militairen een aandeel zouden ontvangen. Wij verkeerden in dozefde dwaling, en ligt het niet voor de hand to vreezen, dnt b(jna algemeen do bedoeling van de Oranjublocm verkeerd zal worden begrepen Ten einde dit te voorkomen, verzoeken wij U beleefd Uwe medewerking door opname van dit schrijven, opdnl ieder op 31 Augustus zal weten, dnt de opbrengst vnn de Uranjebloem uitsluitend zal slrekken ten voordode der Christelijke Mili taire Tehuizen. Ubt Bestudr van hei Ai,gemeen Tehuis voor Militairen, to Helder.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2