N°. 2602. Zondag 8 September 1912. 25"®° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Grcote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INLIJVING. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de lotelingen, die niet bij den keuringsraad of ter gelegenheid van het in art. 76 van het Militiebesluit bedoelde onderzoek hunne wenschen met betrekking tot de inlijving hebben kenbaar gemaakt, alsnog bij den burge meester der gemeente voor welke zij hebben geloot vóór 10 October a.s. van bedoelde wenschen kunnen doen blijken. Texel 4 September 1912. De Burgemeester voornoemd GAARLANDT. Losloopen van vee. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen de aandacht van belang hebbenden op het bepaalde in artikel 97 der Verordening van politie voor deze Gemeente, welk artikel luidt als volgt „Het is verboden, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burge meester en Wethouders a. rammen, ouder dan een jaar anders dan yoorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van een jaar anders dan voorzien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. rammen van 1 October tot 1 November in de weide te laten loopen." Texel, den 4 September 1912. Burgemeester en Wethouders vnd. GAARLANDT. De Secretaris J. REITSMA, l.s. Sluiting tapperijen lotingsdag. Het op den lotingsdag sluiten der tapperijen leidt, naar mij gebleken is, tot misbruiken. Het middel blijkt erger dan de kwaal. Dit jaar zullen dan ook deze gelegen heden niet gesloten zijn. De enkelen, die meenen dat er op den lotingsdag gedronken moet worden hun aantal zal in verband met de beoefening der voetbalsport ongetwijfeld verminderd zijn kunnen nu toonen, dat ze maat weten te houden. Kunnen ze dit niet, dan zijn ze voor de gevolgen aanspra door L. HAIDHEIM. 6.) „Kijk eens even wat zouden tante Hetta en Ruscow daar samen fluisteren vroeg Willa. Otto keek even naar hen beideD, keek toen Willa aan, waarop beiden hartelijk begonnen te lachen. „Die heerschappen zijn aan 't conspi- reeren, tante Hetta's gezicht ziet er zeer verdacht uit," merkte Willa op, Ruscow en de stiftsdame kwamen nu naar ben toe, do laatste wat verlegen, de graaf nog verlegener dan zij, maar uiter lijk geheel meestor van den toestand. „Ik vind dat mijnheer, dat mijnheer Feedern ons nu lang op proef heelt ge- Bteld zing eens wat voor ons freule Willa," verzocht hij. Zijn stem klonk zoo week en innig, dat Ütto vroomd opkeek en zich doorjalouzie bcvaDgen bijna niet bedwingen kon. Toen graaf Ruscow een uurtje later naar buis ging, met 't plan een ander costuum aan te tiekken, voor het bezoek aan Büchner ecu bjj de jounesso doróe wolbekende zaabwuarnemer, trol hij in het kelijk. Ze zull9n trouwens over eenige maanden, als ze ingelijfd zijn al dadelijk zich op dit punt moeten kunnen be- heerschen. Texel, 81 Aug. 1912. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. TEXEL, 7 September 1912. net onweder. Trots alle weervoorspellingen van ge leerde en minder geleerde lui, blijven de elementen hoogtij vieren, 'tis regen, wind, hagel er, donderbuien, hier en elders. Donderdag gedarende een groot deel van den middag, woedde een hevig on weder, afgewisseld door storm-, regen vlagen en hagelbuien over ons eiland, hier en daar min of meer schade aan richtende. Te ongeveer half zes deed een fel weerlichten, onmiddellijk gevolgd door een hevige donderslag, ons opschrikken, we waren er van overtuigd, dat het niet veraf kon zijn. Al spoedig bleek, dat de bliksem was ingeslagen op het Schilder- eind, in de woning van den hr. Monté. Het raadselachtige, dat steeds de bliksem kenmerkt en dat heel de geleerde wereld nog Diet in staat is te verklaren komt ook in dit geval sterk naar voren. Overal in huis zijn sporen achter gebleven, toch is niemand van de vijf personen, die zich daarin bevonden, gedeerd. Ook buiten aan de woning zijn de sporen zichtbaar. Op drie plaatsen is een gedeelte van de portland van de muur geslagen en naar wij vernamen waren zelfs een vijftigtal pannen van het dak gerukt. Sporen van brand vertoonen zich nergens, zelfs niet in een stapel kranten op de zolder die gehavend werden. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Oudeschilcl, 6 Sept. Wegens het onstuimige weder is de visschersvloot, die in het begin dezer week was uitgezeild, voor het grootste gedeelte weder in de Haven terug gekeerd. Het laat zich niet aanzien, dat voorbuis een jongmensch aan met een groot pakket in de hand, die op bem stond te wachten. „Ab, van advocaat Weis," zei hij onaan genaam herinnerend aan de scène van 's middags. „Ja, van den heer Weis, en of ik mijn heer verzoeken wilde een bewijs van ont vangst te teekenen." „Kom binnen, leg de stukken hier maar neer, waar is dat papier," vroeg bij,wen- schende het stuk maar zoo spoedig mogelijk te teekenen. Eensklaps kwam het hem voor dat hij bij den rechtsgeleerde een ander gezicht had gezienmaar waar had hg dit gezien Hij hield op mot schrijven, een zeker iets, een heel vluchtige waarneming, deed hom de bode scherp aanzien hij had hem meer gezien. Nog met die gedachten bezig trof hem den blik uit de oogeu v.an bet jonge menscb. „Je lijkt sprekond op iemand maar ik kan me niet herinnoren op wie." „Mijnheer de graat bedoelt zeker mijn oudsten broeder, die kollner is in de Jockeyclub, merkte de klerk bescheiden aan. „Ja, waarachtig, dat was het, Ruprecbt. Dat zeltdo vale nuchtere gezicht, dionzelt- den schuwen bescheiden blik. Ja, Ruprecht kende hij als een zeer bruikbaar nultig menscb, die deed veel voor een thaler. Door een fooi was hij tot alles te krijgen. de week voor de visschers nog goed kan worden. Zaterdagavond 7 Sept. is door den Schippers- en Yisschersbond eene alge- meene vergadering uitgeschreven, waarin naar aanleiding van een conferentie met Inspecteur van Roosendaal, de meer malen genoemde oester kwestie besproken zal worden. Het is nu maar te hopen, dat de oestervisschers hun belang be grijpen en in grpote getalle ter verga dering tegenwoordig zijn, Vlieland. De heer Jac. Meijer Jzn. alhier is be noemd tot gemeente-ontvanger alhier. Ongeluk bij militaire oefeningen. Uit Utrecht wordt van 5 dezer aan de bladen geseind Bij het houden van oefeningen met een tonvlot in de fortgracht van het fort Vossegat, door 16 infanteristen van het 2e en 3e regiment, zijn zes man ver dronken, waaronder de korp. Makka en v. d. Pol uit 's Hertogenboschmiliciens Van Gorp en Lauwerse, de laatste uit Domburg afkomstig. Nader wordt gemeld De namen van de twee andere omge komen miliciens zijn Geurts en Dolving, beiden uit den Bosch. Het ongeluk ge beurde in een water van 5 M. diepte, tengevolge van het uitschieten van eenige tonnen onder het vlot vandaan. Door den schrik. Te Groningen heeft een 26 jarig meisje dat voor 10 jaren, met uitzondering van haar linkerarm, verlamd was geworden, door den schrik door het hevige onweer van Maandagavond, zoo goed als geheel het gebruik harer ledematen en ook van haar rug teruggekregen. Vergoeding voor stormschade. Mevr. de wed. Blom-Post, te Tiel, beeft aan pachters van haar boomgaarden doen mededeelen, dat zg, met het oog op de belangrijke schade, door den jongsten storm, een korting yan 25 pCt. op de pachtsom zulleD ontvangen. Aan verscheidene andere eigenaars van boomgaarden zal vermindering van de pachtsom verzocht worden Er zijn handelaars die f 1000 en meer schade lijden. „Hoeveel verdien je bij je heer," vroeg hij zonder bepaald oogmerk. „Twintig Thaler maandelijks, want ik ben eerst sedert kort bij den heer Weis in dienst. Nu kom ik op het bureau van den heer Büchner in de Laurebtsstraat, daar verdien ik meer." „Büchner de zaakwaarnemer, meen je die," hoorde Ruscow hem uit. „Die staat als zeer strpng bekend," „O, ja, dat weet ik. Die is uitgeslapen. Dio bezorgt mijnheer Weis moeilijke dagen," lachte de klerk nerveus kuchend, 't Klonk alsof bij zich daarover verheugde. „Zoo! 't Is me aangenaam dat te hooren," merkte Ruscow op, 't jonge mensch steeds aankijkend. „Ik verbeeld me toch dat ik je al eens meer gezien heb." „Nu weet ik het al, mijnheer de graal liep me bijna omver, toen u laatst Van mevrouw van Walburg kwam." „Juist daar hob je 't, ik herinner het me." „Mevrouw van Walburg maakto juist haar testament, en ik wilde mijnheer Weis afhalen eD op hetzelfde oogenblik kwam u er vandaan." „Ja, juist, ik was zoo verschrikt, toen dat lykbleoko gelaat van de keukenmeid iu de dour verscheen en zij fluisterde: Mevrouw ligt op sterven." „Maar wat had jij met 't maken van 't testament te maken P" brak de graaf, die nieuwsgierig werd, zijn mededeeiiug af. „Och, eigenlijk niets, ik moest de por tefeuille met de stukken dragen." Een vlugge Oranjeklant. Het echtpaar Z. te ZevenhovoD, werd Zaterdagmorgen halfdrie (Koninginnedag) verrast met de geboorte van een zoon. De nieuwe wereldbnrger werd terstond gekleed en met de oranjesjerp getooid. Geen verordening, maar brandnetels. In de jongste zitting van den ge meenteraad van Watergraafsmeer heeft, naar het N. v. d. D. meld, de burge meester, de heer de Wit, een klacht van een der leden over de vele hooge brandnetels op den berm van den weg, beantwoord met de opmerking, dat die brandnetels goede diensten kunnen bewijzen ter voorkoming van ongepaste handelingen door jongelieden. Overstrooming. Uit Hazerswoude meldt men aan het Leidsche Dagbl. De kade aan de Oostzijde van de Oost vaart is voor ongeveer 40 meter wegge schoven, waardoor het Rijn- of Boezem water met veel kracht in de laaggelegen polders is geloopen, en verschillende stukken land onder water zette. Voornamelijk de Simon-, Jan- en de Boterpolder hebben van het vele water het meeste te lijden. De nooddeuren langs de Rijn, zijn, toen het onheil bekend was, gesloten, waardoor de groote watertoevoer gestuit is. Het verkeer te water is daardoor tijdelijk gestremd. Wonderen uit den stormnacht. Als een bewijs van groote grilligheid van den wind in den bekenden storm nacht kan dienen, dat bg een land bouwer in het Garderbroek een zware eik was omgewaaid, die de aarde reeds zóó dicht genaderd was, dat zijn top door een volwassen mensch van den grond af kon worden aangeraakt. Plotseling echter draaide de wind en gierde de storm juist uit den tegenovergestelden hoek. Met evenveel gemak als het natuur-element eerst den boom had neergeworpen, richtte het hem du weer op en thans staat de woudreus weer even recht, alsof hij zijn hoofd nog nimmer voor zijn sterken vijand gebogen had. Ook bg de Gebr. Hartman, te Kallen- broek, moet een boom eenzelfde geval overkomen zijn. „Dus je hoefde er niet by te zijn „Neen dat juist niet „Ik zou wel eens willen weten aan wie de oude dame haar geld vermaakt heeft," schoot den graat plotseling door het hoofd. In 't zelfde oogeDblik zag hij den klerk aandie zou het wel weten. Doch deze zweeg, hem bescheidan aanziende. De graat sprong op, haastig zyn kamer op en neer loupend. Een geheel nieuwe samenloop van zaken. O, als hem dat eens gelukte. Die oude Walburg had nog maar acht dagen te leven, dat had hij zoo even bij den kapper hooren zeggen. „Jij weet alles van dat testament af, beken 't maar," riep hij den klerk toe. „En als je mij vertelt wie de universeele erfgenaam is, dan krijg, je een flinke be- loouing. Viak voor den klerk staande, zag hg deze plotseling veranderen. Het soms zoo onnoozele onbewogen gelaat, stond strak gespannen zyn oogen fonkelden en hadden de uitdrukking van een gretig geldgierig menscb. „Hoeveel mynheer de graaf Ik weet het, ik kan het u precies zeggen," bracht hij er uit Ruscow hoorde aan zyn steiji dat by zichzelf afvroeg," zou by zelf willen erven" wolk belang heeft ky bij de zaak? Staat hij in betrekking tot de erflaatster. „Honderd thaler „Dat is te weinig, daarvoor kan ik het niet doen," zei de klerk, die zich naar het scheen wilde terugtrekken. Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURAIT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1