Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. gevorderd, dat zij naar alle waarschijn lijkheid reeds voor 1 Oct. a.s. haar beslag zal krijgen. Reeds 24 visschers zijn toegetreden. Zoodra omtrent dit besluit nader zal zijn gecorrespondeerd met den Inspecteur der visscherijen, zal eene algemeene vergadering van belang hebbenden bijeengeroepen worden, ten einde de zaken verdër te regelen. Tevens werd in deze bijeenkomst, die door ongeveer 40 personen bezocht was, van gedachten gewisseld over de vraag, hoe zou men op de beste wijze er toe kunnen komen om de nestvis- scherij geheel te doen ophouden Dit geschiedde naar aanleiding van een door den bond verzonden request, waarop nadere inlichtingen waren gevraagd. Den Hoom, 10 September. Hedenmorgen is tusschen paal 10 en 11 aangespoeld een groote kist met gas- ballons, door den strandvonder is dezelve opgeborgen. Terwijl men hedenmiddag bezig was voor de feestelijkheden alles in orde te maken, en waarvoor ook spoorrails moesten worden gebruikt, geraakte het paard bespannen voor een korrie in ons dorp op hol, zoodat op den hoek der Kerkstraat de voerman van den wagen sloeg en zich nog al bezeerdena ge neeskundige hulp te hebben ontboden bleek echter het ongeval niet van ernstigen aard te zijn. De Cocksdorp. In het afgeloopen boekjaar, 23 April '11 20 April '12, produceerde de Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „Samen werking" te Eierland op Texel uit 475175 L. melk 27047SK.G. roomboter, 482'A K.G. weiboter, 21187 Edammer- en 150 Randenkazen. Yoor de 475175 L. melk werd betaald aan botergeld f 4375,98 en aan kaasgeld 125300,44'. Voor de boter werd gemiddeld f 1,37 per K.G. gemaakt. De gemiddelde opbrengst per Liter melk bedroeg 5,6708 ent. Het aantal leden bedraagt 15. Vlieland 9 Sept. Een hoogst droevig ongeval had heden nacht op de Vliereede plaats. Op een der van Engeland komende weekbooten moest van loods verwisseld worden. Terwijl v\jf man in de sloep, welke nog met een tros aan de boot vastgehecht was, plaats hadden genomen, kantelde deze en ge raakten allen te water. Drie der man schappen werden gered, de twee overigen verdronken. Het waren de loods Bloem en de loodsknecht Starrenburg, beiden van Terschelling. Nieuw model hondenwagen. Door den heer Lambert van Aubel, te Amby; den bekenden hondenfokker en hondenliefhebber, is een nieuw model hondenwagen vervaardigd, dat overal, waar het zich vertoont (Eysden, Maas tricht), ten zeerste de aandacht trekt van het publiek. Het model is een tweewielige dogcart, waaraan van voren als derde rad een fietswiel was aangebracht, met lange stuurstang, juist als bij een driewielige automobiel. Het geheel wordt getrokken door twee zwaar gebouwde, goed ge dresseerde trekhonden, die geheel 7rij loopen, geen druklast op schoft of schouders hebben. De heer Van Aubel had 1 September op de tentoonstelling te Hasselt met dezen hondenwagen veel succes. Niet alleen, dat hij hiermede den eersten prijs behaalde, maar hij werd uitgenoodigd om er mee te defileeren voor den Minister, die op de tentoonstelling aanwezig was. („L- K.") Em uitgebreide familie. De oudste ingezetene van Nieuw-Am- sterdam (Drente) herdacht dezer dagen zijn 62 jarige echtvereeniging. Het echtpaar heeft juist100 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Een merkwaardige Examinandus. Dezer dagen werd in een der provincie plaatsen een examen afgenomen voor toelating tot een school, wttar o.m. ook de zuivelbereiding geleerd wordt. Hoe een examinator soms vragen kan stellen, kan blijken uit het volgende Den candidaat, een jongeh man van 20 jaren, werd o.m. gevraagd, of hg het verschil ook kon zeggen tusschen... een koe en een keisteen... Nadat hij hierop geantwoord heeft dat een koe een levend wezen is, en een keisteen niet, werd de vraag gesteld om het verschil te zeggen tusschen een doode koe en een keisteen. De candidaat stond perplex over zoo veel scherpzinnigheid van den examinator en bleef het antwoord maar schuldig waarop de vraag volgde, of hij n.b. een jonge man van 20 jaren, wel eens een „dood dier" gezien had. Een diep stil zwijgen werd bewaard, waarop ten slotte een „U kunt wel gaan", den candidaat op vrije voeten stelde. Naar men zegt loopt die thans rond en peinst om punten van overeenstem ming te kunnen vinden tusschen een examinator en een normaal mensch. (Asser Ct.) Zeldzame ziekte I Een sleepboot, met een tros van schepen, voer van Rotterdam naar Duisburg. Onderweg, bij Reeserschans, stopte de boot zonder eenige reden en de schippers der sleepschepen hadden groote moeite onderlinge aanvaringen te voorkomen. Toen onderzocht werd wat de oorzaak was van het stopzetten van de boot, scheen het, dat de kapitein en de matrozen allen ziek waren ge worden, zoodat een geneesheer werd ontboden, die bij allen... dronkenschap constateerde. Er is niet weinig gelachen om het geval, dat echter zeer ernstige gevolgen na zich had kunnen sleepen. Nws. Uit de fleeschenindustrie. Men meldt aan Het Volk Men heeft nu te Delft met Owen's machine gedurende drie weken flesschen gemaakt. Men heeft er nacht en dag mede gewerkt. Zelfs Zaterdagnacht door tot Zondagmorgen 6 uur. Ia die drie weken tijd heeft men on geveer 80,000 flesschen gemaakt. Hoe veel er van goedgekeurd zijn is niet bekend, maar de goedgekeurde flesschen zijn in een schip geladen voor Amsterdam Waarschijnlijk voor de Amstelbrouwerij. Van welke kwaliteit echter de goed gekeurde flesschen zijn, kan blijken uit de houding van den schipper, die niet wilde wegvaren alvorens de directie de lading nog eens had nagezien. Er waren nl. zooveel flesschen die bij het laden reeds stuk gingen, dat de schipper ze onder zijn verantwoording niet wilde vervoeren. Tentoonstellingswee. De Nijmegensche tentoonstelling is gesloten. De Nijm. Crt." wijdt haar een afscheidswoord, waarin we het volgende lezenTeleurstelling heeft de tentoon stelling gebracht voor bijna iedereen voor de vaders van het idee, om „Oud- Heidelberg" in Nijmegen populair te maken teleurstelling voor de commissie leden, die zij uitgezocht hebben om hun plan uit te voeren, en die van hun arbeid weinig vreugd hebben beleefd teleurstelling voor de menschen die hun gelden beschikbaar stelden voor 'n Waar borgfonds, dat door den „zondvloed" werd opgeslokt, en voor de Gemeente, die zoo gul was om niet minder dan f10,000 van de belastingpenningen In de onder neming te wagen; teleurstelling voor de leveranciers die naar verluidt een aanzienlijk verlies op hun vorderingen zullen lijdenteleurstelling voor de pachters van buffetten en huisjes, die groote pachtsommen betaalden en magere zaken maaktenteleurstelling voor het publiek, dat vermaak zocht en het niet vinden kon teleurstelling voor Nijmeegsche neringdoenden, in wier belang de tentoonstelling heette op touw te zijn gezet cn die er maar heel weinig van bemerkten teleurstelling... voor bijna iedereen Zoo is in den regel het succes van vele tentoonstellingen. Een bedreigde dijk In de werkzaamheden voor den aanleg der vluebthaven te Hoorn is een groote belemmering gekomen. Het Zuiderzee water n.l. liep zoo hoog op en stuwde zoo sterk tegen den nieuwon dijk om de haven in aanleg, dat groot gevaar bestond, dat bij zou bezwijken. Men wist ten slotte niets beters te doen dan den dijk door te steken. Daardoor alleen kon hij zooveel mogelijk behouden blijven. De haven liep daardoor natuur lijk dadelijk weer vol. Weest voorzichtig met icondjes. De dienstbode van don winkelier Holst te Losser had een wondje aan den vinger. Toen zo aan het witten was kreeg zjj kalk vermengd met blauw in die wond. Tengevolge van bloedvergiftiDg is zy bezweken. Eet bosch over het IJ. Het is nu zoo ver, dat, na eenige goed geslaagde proeven met den bosch- en parkaanleg in den Nieuwendammerham onder Amsterdam, voortgang gemaakt kan worden. Reeds in October zal worden begonnen. Het gehoele werk wordt uitgevoerd door de firma Groenewegen te De Bildt (bij Utrecht) en moet met April 1913 gereed zijn. Er moeten niet minder dan 235,000 boomen geplant worden. Hdbl. Uit Kolhorn schrijft men De steeds aanhoudende regens berok kenen den landbouwers in polders Waard en Groet enorme schade. Bijna alles staat nog te velde eu van dag tot dag kan men grooter bederf aanschouwen, 't Wordt een hopeloozen toestand. Ook de arbeiders lijden veel schadeze maakten nu al 6 weken aaneen geen volle week. De weidevelden staan prachtigtoch ook wordt voor den "koeboor de toestand minderde koeien vertrappen veel gras en eten zoogenaamd met 5 bekken. Het staat er naar, dat het jaar 1912 èn voor landbouwer èn voor den veeboer, tot de slechte jaren zal bóhooren. (Sch. Crt.) Reden tot feestvieren. Bij Koninklijk besluit van 5 Juli 1843 werd concessie verleend voor de bedijking van den polder Waard en Groet. Om het werk te kunnen bekostigen, W9rd eene hypothecaire leening aangegaan van 1600000 gld. Voor aflossing en rente werd de polder daarvoor belast met 33 gld. per H.A. In dit jaar zal deze schuld betaald zijn. Op 5 October a. s. zal de polder dit heuchlgk feit feestelijk vieren. Op het voorloopig programma komen voorvolksspelen, een allegorisch-histo- rische optocht, een gondelvaart en een schitterend vuurwerk. Een haas oorzaak van desertie. Men meldt uit Ede aan de Tel. Een milicien, die alhier voor herha lingsoefeningen onder de wapenen was, sloeg bij eene oefening op de heide met de Kolt van zijn geweer naar een op springenden haas, met het gevolg dat de kolf brak. Blijkbaar bevreesd voor straf, is hij spoorloos verdwenen, zijn uniform achterlatend. Genoemde milicien is gehuwd en afkomstig uit Barneveld. Een woning in den grond. Het gezin van Ensing, man, vrouw en vier kinderen, dat sedert Mei j.l. te Mussel kanaal in een oude praam woont is door den eigenaar van de praam zonder vorm van proces van de schuit gezet. E. heeft nu in een hoop zand van de „stad" een kuil gegraven, deze met wat stroo en rommel gedekt en daarin wonen de menschen thans als mollen in den grond, zonder zich blijkbaar om de wereld te bekom meren. Naar men verneemt heeft het ge meentebestuur E. aangeboden om met zijn gezin het huis van Dakloozen te betrekken, [doch E. verkiest zijn tegen woordige woonplaats boven het huis voor Dakloozen en blijft zitten waar hij zit. En dat met dit natte gure weer. (N. O.) Het recht om te sterven. De vraag, of een geneesheer het recht heeft om een ongeneeslijken zieke, die zulks verzoekt, verdoovende vergiften te verstrekken, teneinde den patient op zachte wijze te doen sterven, is thans volgens den New-Yorkschen correspon dent van de „Daily Telegraph" in de Vereenigde Staten het onderwerp van een levendige discussie. Mevrouw Sara Harris, drie-en-dertig jaar oud en lijdend aan een ongeneeslijke verlamming, heeft bij de regeering van den staat New-York verzocht haar genees heer te machtigen een einde te maken aan de verschrikkelijke pijnen, die zij reeds gedurende 4 jaar lijdt en waarvan de dood haar slechts kan verlossen. Do groote meerderheid der genees- heeren, naar wier meening gevraagd is, verklaarden zich tegen een inwilliging van het verzoek van mevrouw Harris. In den trein. Een ruim vijftigjarig boertje in een hoek van den coupé. Wat krom gewerkt en met stevige werkhanden, de pet diep over 't voorhoofd. Onder de klep gluren een paar glimmende oogjes. Blijkbaar leep boertje. Stappen binnen een drietal ongeveer twintig a twee en twintigjarige handels reizigers met veel lawaai. Een van hen, de grootste druktemaker, besluit het boertje in 'tootje te nemen. „Wel baas, hoe oud ben je al „Nou, dat mut meneer mar ies roaden. Wat denkt meneer?" „Laat 'k eens kijken. Nou dertig 1" „Nee, dat het meneer mis. Ik bin al vier en vieftig ewest, van 't veurjaar." „Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit of je hoogstens dertig bent, hoor." Vriendjes grinniken. „En hoe oud is meneer, a'k mag vroagen „Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden. Wat denk je „Nou dartiene of veertiene. Older niet." Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen." „Jawel, mar 'k lette niet op de grootte van het lichaam. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand." Onbedaarlijk gelach, heel de coupé door. (Tijd.) Fransclie hoffelijkheid. De logger M.A. 5, van Maassluis, trof de laatste reis op de vischgronden een Fransch visschersschip aan uit Boulogne, waarvan de stoomspil defect raakte, terwijl nog een groot gedeelte van de haringnetten in zee stond. De beman ning van den Maassluischen logger ver leende toen hulp om de nog uitstaande Fransche haringnetten in te halen. Ter belooning ontvingen zij de vangst, die toen in de netten zat, n.l. twee last haring, wat in deze omstandigheden een aardig buitenkansje was. Dezer dagen kreeg nu de reederij te Maassluis een schrijven van de reederij uit Boulogne, welker schip wegens het defect direct teruggekeerd was. In dit schrijven dankt de Fransche reederg in hartelijke bewoordingen voor de hulp vaardigheid der Nederlanders en ver zocht haar te berichten, wanneer de log ger te Maassluis was teruggekeerd, om dat de reederij dan bovmidien nog een bedrag van 100 fr. voor de bemanning van den logger ter beschikking zal stel- len.(N.Ct.) Een praatje over boomgaarden. Gehouden op Woensdag 4 September 1912. Aanwezig alle leden.Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester, De notulen der e> Als men oude boomgaarden bezoekt, valt het herhaaldelijk op, hoe slecht een menigte boomen er uitzien. Dorre takken vol kanker, levende takken, die af beginnen te sterveD, stukken doode schors langs stam en takken en natuurlijk een geringe opbrengst van over het algemeen kleine vruchten. Van goed onderhoud is blijkbaar geen sprake. Afkrabben van stammen en takken het verwijderen der stukken doode schors zijn in de eerste plaats noodig. Broeinesten van bloedluis en andere ongedierte worden op die wijze bloot- gelégd. Bespuiten met creolien en Bordeausche pap dient te volgen. Deze middelen moeten de ziekte der boomen bestrijden en genezen. Maar evenals een zieke niet alleen door geneesmiddelen maar ook door versterkend voedsel zijn oude kracht zal terugkrijgen, zoo gaat het ook met do boomen uit zoo'n boomgaard. De boom ziet er niet alleen slecht uit door gebrekkig onderhoud, ze hebben ook voedsel noodig. Meestal ontbreekt het aan een doelmatige bemesting. Gier en soms «lootaard of bagger zijn de stoffen geweest, waar door de boomen moesten groeien, bloemen en vruchtdragen. Nu blijkt het uit een aantal slappe dunne loten gewoonlijk, dat de bemesting niet in orde was. Die slappe loten zijn niet voldoende rijp om weerstand te bieden aan een Hinken winter. Zij worden door de vorst aangetast en leveren in bun ziekelijken toestand het volgende jaar een welkome groeiplaats op voor zwammen en onge dierte. Veel onkruid, bekend onder den naam van muur of muurt, veel brandnetels, alles wijst op een overvloed vaji stikstof in den bodem. Doch aan de drie andere stollen kalk, kali en fostorzuur is er gebrek. Nu is de herfst uitstekend geschikt om te zorgen voor kalk- en kalibemesting. Kalk is een uitstekend middel om der krachtiger groei van het hout te bevorderen. En daar ont breekt het juist inden beschreven boomgaard aan. Kali werkt voornamelijk op het blad en de jonge loten, maakt de laatste gedrongen en sterk en geeft daardoor het noodige weerstandsvermogen tegen de guurheid van den winter. Eveneens wordt de groei der vruchten door kali bevorderd. Fosforzuur eindelijk oefent een gunstigen invloed uit op de bloesem en de vruchten. Daar de boomen door deze doelmatige bemesting krachtig groeien en rijper hout maken, staan ze ook veel minder bloot aan schade door zwammen en in secten veroorzaakt. Zelf zijn er gevallen bekend waar de kankcrplekken door beter voeding ver dwenen. Men geeft in den herfst per Are of 100 vierkante meter 15 a 20 kg. kalk, eens in de 3 a 5 jaar. Verder 0 a 8 kg. Patentkali. Vooral geen kainiet. In Februari dan nog 0 a 8 kg. superfosfaat. Patentkali en Superfosfaat wor den ieder jaar gegeven. Wenschl men in den herfst fosforzuur te geven, dan gebruike men G a 8 kg. Tbomasslakkenmecl, doch dit werkt langzamer. De mest wordt gelijkmatig ovpr de geheelo oppervlakte gestrooid, doch vooral niet alleen om de stammen. Door na eenige jaron iu het voorjaar wat Chilisalpeter te geven, kan men tegemoet komen aan een toekomstig stikstofge brek. Gezonde boomen goven meer vrucht, grooter van stuk cn mooi gaaf. Op die wijze zullen de onkosten van onderhoud en bemesting ruimschoots vergoed worden, ja, een mooie winst opleveren. jj.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2