N°. 2605. Donderdag 19 September 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Oitg. Firma LANÖEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Tex el. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in de maand Novem ber a.s. zal plaats hebben het onderzoek tot het verwerven van het bewijs be treffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld bij art. 70 der Militiewet. Het bezit van dat bewijs geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genietroepen aanspraak op een twee maanden korteren eerste-oefeningstjjd. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 17 Juni 1912, (Staatsblad No. 188.) Inlichtingen om trent deze eischen zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente. Het onderzoek zal aanvangen op DISSDAG 12 NOVEMBER en, zoo noodig de twee volgende dagen worden voort gezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoensplaatsen Leeuwarden, Groningen, Assen, Kam pen, Deventer, Arnhem, Nijmegen, Does burg, Harderwijk, Ede, Utrecht, Amers foort, Amsterdam, Haarlem, Hoorn, Helder, Naarden, 's Gravenhage, Leiden, Delft, Gouda, Gorinchem, Vlissingerr, 's Hertogenboch, Breda, Bergen-op-Zoom en Maastricht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de lotelingen die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De lotelingen die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 10 October a.s. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente voor welke zij hebben geloot. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de gemeente waar zij aan het onderzoek ■wenschen deel te nemen, moeten boven dien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening lege ring en voeding wenschen te genieten. Aan de lotelingen die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zoo veel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats (locali- teit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onderzoek moeten vervoegen. Texel, den 14 September 1912. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 7—14 Sept. Vrjjwel geh6el onverwacht kwam dezer dageD het anti-rev. hoofdorgaan het bericht brengen dat dr. Kuyper het lidmaatschap voor de Tweede Kamer neergelegd heeft, daartoe gedwongen door een ziekte aan zijii gehoor waardoor hij met het eene ooi- geheel en met het andere oor half doof geworden is. In een uitvoerig schrijven aan zijn kiezers in het district Ommen heeft Dr. Kuyper zyn besluit medegedeeld en gemotiveerd en daarbjj afschriften overge legd van beide buitonlandsche geneesheeren op wier advies hij zich thans uit het parlementaire strijdperk terugtrekt. Had hij aanvankelijk, op grond van ingetreden beterschap, gehoopt nog zitting te kunnen blijven nemen, met het oog op de Grond- wetsherziening, de slechte toestand keerde terug en noodzaakt hem den post te verlaten jlien hij niet naar behooren meer kan waarnemen. Ongetwijfeld zullen de geestverwanten vgn dezen Staatsman, die met zulke groote gaven toegerust is, zijn aftreden met groot leedwezen vernomen hebben. Aan de anti-revolutionaire Kamerclub is een leider van groote kracht ontvallen. Voor deze allen is het echter een groote troost dat dr. Kuyper redacteur van de Standaard blijft. —o—o—o— Het politieke leven ten onzent is thans uit zijn zomersluimering ontwaakt, zoodat in de laatste dagen weder enkele politieke aangelegenheden onze aandacht vragen. Zoo was de jaarvergadering van de Chr. Historische Unie, waarin het Kamerlid Dr. de Visser een redevoering hield over de bestaande politieke verhoudingen en waarin tevens een nogal belangrijke uitspraak ge daan werd over een onderdeel van de door de Grondwetscommissie voorgestelde wijzi gingen. Het betrof de kwestie van scheiding van kerk en staat. Naar aanleiding van Dr. Kromsigt's redevoering over dit onder werp werd een motie aangenomen waarin de Unie als haar gevoelen uitsprak, dat de door de Staatscommissie voorgestelde wijziging van art. 171 der Grondwet het revolutionaire beginsel inzake de Kerk bestendigt en bevestigt en de in de bestaande Grondwet bevestigde rechten der Ned. Herv. Kerk miskent. Deze uitspraak der Unie is ongetwijfeld het voorteeken van de moeielijkheden die zioh ook voor de ver bonden rechterzijde bij de behandeling der Grond wetswijzingen zullen voordoen. Behalve deze kwestie vroeg ook weer eens de vraag wat 1913 ons zal brengende aandacht. De partijen beginnen aan de straks noodig zijnde verkiezingsprogramma's te denken. Zoo publiceerde ook de bekende Utrechtsche predikant dr. A. W. Bronsveld, die tegen de bestaande coalitie steeds party getrokken heeft, in zjjn blad zijn denk beelden over de komende verkiezingen, omdat hij „niet als hootd van een politieke partij, maar als een evangelisch geloovig Christen" zich uit wenschte te spreken wat hij voor land en kerk het gewenschte acht. De schrijver ontwikkelt dan een uitvoerig program van een samenwerking tusschen liberalen en diegenen der rechter zijde die niet van de coalitie gediend zijn. Als candiaten optreden, die hetprotestantsch karakter van Nederland willen handhaven en die zich voorts verzetten tegen het algemeen kiesrecht, dat der vronwen daar onder begrepen, al zou men geleidelijk tot uitbreiding van het kiezerspersoneel willen overgaan, dan zouden, naar de meening velen die in 1909 „rechts" stemden, dit in 1913 niet doen. Voorts zou verlangd worden de aanmoediging van het particu lier initiatief ook op sociaal gebied, en de beperking der staatsbemoeiing. Verder, dat de openbare school als voorwerp van staatszorg eerlijk gehandhaafd blijft en een erkenning van de Herv. Kerk, het historisch bolwerk van bet protestestantisme—als een waarborg van orde, vrijheid, goede zeden, liefde voor ons Vorstenhuis en eerbied voor de Overheid. Als een echt liberaal zou de can- didaat tegen het protectionisme zijn, bereid wezen do weerbaarheid tebevorderenen alles wat in zijn vermogen is doen om den strijd tusschen arbeid en kapitaal het karakter van bitterheid te ontnemen. Nog enkele andere wenschen legde de schrijver neer in zijn artikel, waaruit we slechts een enkele greep kunnen doen. Van geheel anderen inhoud was het verkiezingsprogramma dat in de afgeloopen week ontwikkeld werd door het orgaan der Unie-Liberalen, de „Vaderlander". Het blad betoogt de noodzakelijkheid van een samengaan der vrijzinnige partijen en möent dat deze zich daarvoor enkele opofferingen moeten getroosten. Op een tweetal punten moet vooral overeenstem ming gevonden worden, indien er na de stembus by een overwinning der linkerzijde, zekerheid zal zijn, dat de vrijzinnigen de taak die ze dan niet zal mogen afwijzen, ook zullen kunnen vervullen. Die twee zijn het kiesrechtvraagstuk en de ouder domsvoorziening. De vrijzinnige candidaten zullen zieh moeten kunnen vereenigen met Grondwetsherziening om te kunnen komen tot algemeen kiesrecht voor mannen zonder correctief dat daarvan de beteekenis ver zwakt en de mogelijkheid van invoering van vrouwenkiesrecht, waarbij de toeken ning niet afhankelijk mag zijn van de welstand. Daarnaast zal men moeten hebben eene voorziening van den ouden dag, die, welken naam ze ook drage, aan deze eischen allereerst zal moeten voldoen dat zij niet alleen de arbeiders omvat, maar allen die daarvoor in de termen vallen; en dat de kosten gedragen worden door den Staat. Het blad meende, dat voor dit programma alle partijen te vinden zouden moeten zijn. De vrijz. democraten zouden niets van hun kiesrechteischen behoeven te laten vallen, terwijl niemand, zelfs de sociaal democraten niet, zou kuDnen beweren dat algemeen kiesrecht voor de vrouw nu reeds te verwezenlijken zou zijn. En de vrij liberalen zouden in dezen ook niet een onoverkomelijken stap behoeven te doen, nu hun verzet tegen algemeen kiesrecht opgeheven is. Ook de ouderdomsvoor ziening zou geen groote moeilijkheden op leveren. Het overgroote deel der vrijz. democraten staat Staatspensioneering voor en de vrlj-liberalen zullen na de door hen ingestelde enquette eerder voor Staats pensioen dan voor verplichte verzekering kiezen. Zooals te verwachten was heeft dit ver kiezingsprogramma van de -„Vaderlander" waarvan we alleen het voornaamste mede deelden, een bespreking in verschillende bladen tengevolge gehad. Van belang daar bij is het oordeel van de vrij-liberale pers. Onverdeeld gunstig is dat oordeel geens zins. Zoo concludeerde de „Nieuwe Courant" o. a. dat de eenigen van wie offers gevraagd worden de vrij-liberalen zijn. Laat niemand zich dat ontveinzen zegt het blad. Niet dat het een accoord tusschen de vrijzinnige groepen op de twee aangegeven punten bij voorbaat uitgesloten zou achten, maar het is zaak wel te doen uitkomen, dat de ge wenschte offers hier uitsluitend van één der groepen, de meest gematigde, worden gevraagd. Ook een ander vrij-liberaal blad, het „Handelsblad" heeft enkele bedenkingen. Het juicht toe het streven om met een plan dat nitvoerbaar is voor de kiezers te ver schijnen, maar verheelt niet, dat algemeen kiesrecht en staatspensioneeriDg het weinig kunnen bekoren. Toch heeft het ten slotte geen overwegende bezwaren en ziet nadere plannen met belangstelling tegemoet. Uit het artikel van de „Vaderlander" kan opgemaakt worden, dat er thans onder handelingen gevoerd worden tusschen de leiders der vrijzinnige partijen. Mogelijk dat we er spoedig wel meer van hooren. —o—o—o— Lyantey, de bevelhebber der Fransche troepen in Marokko heeft ten slotte toch krachtig doorgetast om de te Marakesj ge vangen gehouden Franschen te bevrijden en den stoutmoedigen kroonpretendent wat ontzag in te boezemen. De naaste aanleiding tot dit krachtig optreden is waarschijnlijk geweest een brief van een der gevangenen, waarin deze meldde dat hen groote gevaren dreigden als ze niet spoedig ontzet werden. Een colonne onder kolonel Mangin die een post bezet hield op 30 K.M. afstand van Marakesj rukte dadelijk op en wist na een hevig gevecht de mehallah van El Heiba te verslaan en op d6 vlucht te jageD. De kolonel rukte dadelijk op Marakesj aan en bezette de stad. De negen Franschen, die er stellig wel angstige dagen door gebracht hadden werden in goeden welstand aangetroffen en in vrijheid gesteld. Na dit succes is Lyantey begonnen de omstreken van Fez te zuiveren van de op standelingen. Met krachtigen hand is hij thans bezig het Fransche gezag er te be vestigen en tot nog toe is hij daarbij niet op ernstig verzet gestuit, —o—o—o— Als deze regels onder de oogen der lezers komen heeft het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden den arbeid weder hervat. Niet zonder belangstelling wordt het weder bijeenkomen van de Hongaarsche volks vertegenwoordigers tegemoetgozieD. Men weet onder welke omstandigheden de heeren gescheiden zijn. Omstandigheden nu juist niet van zoo heel aangenamen aard. Door wat toe tü geven aan do eischen der beide groote parlomentaiie partijen wist de regee ring zich een meerderheid in het parlement te verzekeren en toen de oppositie niet bereid was het hoofd in de schoot te leggen werd eenvoudig geweld gebruikt. De ob structie werd gekeerd met afdoende dwang maatregelen. De leden der oppositie partijen die zich niet naar de wenschen van de regeering wilden schikken, weiden van de zittingen uitgesloten en uit de vergaderzaal verwijderd. Elke poging om de obstructie weer op te vatten werd met geweld gekeerd en op die wijze wist de regeering de Leger- wetten, waarbij nog al eenige haast was, tot stand te brengen. Toen was het oogen- blik van de vacantie voor het parlement aangebroken. Nu dit thans weder bijeenkomt is de belangrijkste vraag wel welke houding de oppositie tegen de regeering zal aannemen en omgekeerd, op welke wijze de regeering de verstoorde vrede weder zal trachten te herstellen. De leden der oppositiepartijen hebben den vacantietijd niet onbenut laten voor bijgaan. Ze hebben voor hun kiezers hun standpunt uiteen kunnen zetten en daarbij hunne aanvallen tegen de regeering buiten het parlement kunnen voortzetten. Daarbij hebben ze natuurlijk niet nagelaten overal te verkondigen dat de parlements meerder heid het volk om den tuiu wil leiden. De regeerings meerderheid is echter tot nog toe staande gebleven en met geduld wachten d6 verschillende partijen af de ontwerpen die de regeering aan zal bieden. Ze blijken het met de regeering eens te zijn, dat het niet aangaat op de eisch der oppositie dat de minister-president zal af treden, in te gaan. Over het aftreden van den voorzitter, graaf Tisza, die zoo krachtig tegen de oppositie optrad wordt weinig geschreven daar deze reeds uit eigen be weging verklaard heeft heen te zullen gaan als de vrede hersteld is. Een ongunstig teeken voor, de oppositie was aanvankelijk dat ze volstrekt niet eensgezind was. De eischen der drie groepen liepen nogal uiteen. De een wilde krasser of minder krasse maatregelen dan de andere. De groep van Kussoth zou bevredigd zijn als slechts waarborgen werden gegeven, dat niet weer zoo streng tegen de oppositie zou worden opgetreden, terwijl Justh en zijn groep de aftreding van het Kabinet eischten. Van parlements-ontbinding, die weer door een anderen leider geeischt werd wilde hij niets weten. Hij had dan ook zijn volgelingen reeds bij voorbaat den raad gegeven, niet aan verkiezingen deel te nemen als die door het Kabinet uitge schreven mochten worden. Andrassy wenschte vóór alles het aftreden van den minister-president en een herziening van het reglement van orde. TEXEL, 18 September 1912. Meeting S. D. A. P. In 't water gevallen, als waarschijnlijk ettelijke van de 20 meetings op Zondag j.l. door bovengenoemde partij uitge schreven. Nijdige noordenwinds-buien volgde elkaDder Zondagmiddag met heele korte tusschenpoozen op. Tot bijna drie uur, het aanvangsuur was op twee uur bepaald, hielden spre kers en publiek zich in de nabijheid van het terrein op, waar men zich in de luwte der woningen een schuilplaats had gezocht. Onderwijl werden door het be stuur vergeeische pogingen aangewend om beschikking over een zaal te krijgen, zoodat tenslotte moest worden besloten dan maar een vergadering te houden te Oudeschild, waar wel een lokaal te ver krijgen zou zijn. Voetbalwedstryd. Niettegenstaande het min gunstige weêr ging Zondag j. 1. de voetbalwedstrijd tus schen „Quick" van Helder en „Texel II" wel door. „Texel II" bleek lang ni9t tegen „Quick" opgewassen en moest het loodje leggen de einduitslag was 9 3. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1