2607. Donderdag 26 September 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buks 30 Cts. Franco per- post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgare Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 1431 Sept. De laatste periode van het vierjarig par lementair tijdperk is thans begonnen. Op de gebruikelijke plechtige wijze heeft H M. de Koningin de Staten Generaal geopend en als steeds werd Zo op haar tocht van het paleis naar de .ridderzaal warm toege juicht, door de drommen van menscheD, die dikwijls een paar uren lang op de komst van de Koninklijke stoet op hetzelfde plekje, gedrukt en gedrongen van alle kanten, hadden staan wachten. Gelukkig was het weder zeer mooi en de stemming der menigte zeer opgewekt. En ook, niet minder gelukkig, hadden de leiders van de groote kiesrechtbetooging, die zoo rustig verliep, hun duizende volgelingen getrokken naar Houtrust ver van het centrum der stad waar de Koningin haar tocht door de ftraten zou doen. Zoo werd de Koninklijke stoet niet het minst gehinderd en kon de opening der Kamers ongestoord en zonder de minste stoornis plaats hebben, op het zelfdp uur dat op Houtrust de vaandels en de banieren ontrold waren en tal van sprekers de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht bepleiten. De troonrede, waarmede H.M. de KoniDgin de Staten-Generaal opende, kan nu juist niet zeer belangwekkend worden genoemd, Mea had echter ook moeilyk iets anders kunnen verwachten, 't Was de laatste van het vierjarig tijdperk, waarin de agenda behoorlijk overladen werd en nog wel veel onafgedaan zal blijven. De weinige belangstelling die dan ook vooraf opgemerkt werd omtrent de vraag wat de troonrede dit jaar brengen zou, was ook daardoor zeer goed te verklaren. Zoo was de troonrede dan zeer kort en weinig belangrijk en bracht ze al weinig nieuws. Het belang rijkste is al dat waarschijnlijk nog in dit kalenderjaar de regeeringsvoorstellen inzake de Grondwetsherziening de Kamer zullen bereiken. Van een behandeling zal natuurlijk iu dit zittingsjaar niets meer terecht komen, zoodat er alleszins reden bestaat om aan te nemen dat de Grond- wets herziening bij de komende verkiezingen van 1913 de inzet voor de'rechterzijde zal zyn. Verder valt er de aandacht op te vestigen dat volgens de troonrede het in de bedoeling der regeering ligt in de eerste plaats deInvaliditeits-,Ouderdoms- en Ziekteverzekering aan de orde te stellen. Men kan zeggen dat dit geheel overeenkomt met het werkprogram der Kamer. Ver wacht mag worden, dat nog voor het uit eengaan der Kamer de verzekeringswetten tot stand zullen komen. En dan waar schijnlijk ook de herziening der Tariefwet, want het heet in de troonrede dat ook het voorstel tot dekking van de uit de verzekeringsont werpen voortvloeiende kosten allereerst om de aandacht zal vragen. Ook valt er ten slotte nog op te wijzen dat in de troonrede thans officieel afge kondigd is de vereeniging van de departe menten van oorlog en marine onder één minister. Met deze beknopte nalezing van hot belangrijkste van 'den inhoud der troonrede meonen we te kunnen volstaan, temeer waar onze lezers dit staatsstuk reeds in extenso hebben kunnen lezen. o o o Te Chemnitz kwam de Duitsche sociaal democratische partijdag bijeen. Uit ver schillende landen kwamen afgevaardigdsn om de Duitsche „Genossen" de groeten te brengen van de arbeiders bjj hun bonden aangesloten. Blijkens de verslagen heerscht er op het congres een optimistische geest. Wat geen wonder is, als in aanmerking wordt genomen de groote stembusoverwinning waardoor 110 sociaal-democraten in den Rijksdag gebracht werden, En ook als gelet wordt op den voortgaanden blo6i der socialitische beweging in hetrpk van Keizer Wilhelm. Blijkens het jaarverslag steeg het ledental in het laatste jaar van 840,000 tot 970,000 w.o. 130,000 vrouwen. De partij geeft 89 couranten uit, waarvan do „Vorwilrts" alleen reeds 165,000 abonnés telt. Ook bleek Dog uit het verslag dat in 470 gemeenteraden 2531 socialisten zitting hebben. Het congres behandelde verschillende urgente kwesties w.o. ook de vieeschnood en de duurte der levensmiddelen. Een resolutie werd aangenomen, waarin geêischt werd de onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag en het opgeven van het stelsel van beschermende rechten, invoer- biljetten, opheffing van de rechten op graan en veevoeder, openstelling van de grenzen voor vee en vleesch, benevens invoer van versch en bevroren vleesch. Ook werd een telegram gezonden aan de Nederlandsche sociaal-democraten ter gelegenheid van de kiesrechtbetooging op rooden Dinsdag. —o—o—o— Het Hongaarsche parlement is Dinsdag geopend. Heerschte er buiten de Kamer zeer goede orde en rust in het parlements gebouw is het alles behalve stichtelijk toegegaan. Wat gevreesd weid zooals we reeds eerder mededeelden is geschied de oppositie heeft dadelijk met kracht weer de obstructie ter hand genomen. Toen de voorzitter, graaf Tisza op de tribune ver scheen brak er al dadelijk een helsch lawaai los. De oppositie begon te fluiten, en te trappelen, blies op trompetten, in 't kort maakte zooveel geweld, dat Graaf Tisza geen woord kon zeggen. Toen daarop de minister-president Lukasz ten tooneele verscheen werd het nog niet beter. Men riep hem toeLaffe schurk Tisza waagt het tenminste nog hier te verschijnen, maar gij verbergt u laf achter de bank. Kom uit de bank schurk Trachtte graaf Tisza te spreken, onmid dellijk werd hij met helsch lawaai in de rede gevallen. Een oogenblik leek het zelfs tot een bloedig gevecht te zullen komen. Een der oppositieleden pakte een lid van de regeeringsmeerderheid beet en begon een gevecht, dat met groote moeite door meer kalmere leden beëindigd werd daarbij in de hand gebeten. Graaf Tisza werd gewaarschuwd dat de oppositie het plan gesmeed had hem te dooden, waartoe de afgevaardigde Juslh reeds een reus van een kerel zou hebben gehuurd. Be voorzitter hield zich intusschen heel kalm en bleef onbevreesd het tooneel van wanorde gade staaD, de namen noteerend van de oppositieleden die aan het lawaai deelnamen. Tenslotte moest de vergadering wel op geheven worden. In deze pauze liet de oppositie nieuw krijgsmateriaal aanrukken, waarvoor autotoeters, wekkerklokken en koeklokken goede diensten bewezen. Toen de zitting dan ook heropend werd begon het lieve leventje van voren af aan. Zoodra Tisza maar de bel luidde, brak een oor- verdoovend getoeter en gebengel los. Zelfs sprongen een paar der grootste lawaai makers op hun banken en gaven solo- voordrachteD, cabaretliederen etc. ten beste. De voorzitter bleef onder dat alles kalm en schorste opnieuw de zitting. Na heropening weer hetzelfde lawaai. Ook de vice-president die de leiding overgenomen had, trachtte tevergeefs zich verstaanbaar te maken. En zoo bleef het maar doorgaan totdat graaf Tisza en de regeering ingreep. De politie werd ontboden en onder een onbeschrijflijk tumult werden de oproerige leden der oppositie uit het parlements gebouw gezet. Daarmee is het conflict echter niet geëindigd en er zal in den eersten tijd nog wel het een en ander geschreven wor den over de Hongaarsche crisis. o-o—o- Er is in de laatste dagen heel wat ge schreven over het besluit van de Fransche regeering om de slagvloot in de Middel- landsche Zee samen te trekken. Men meende daarin te zien een aanwijzing, dat de Triple Entente tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland bezig was omgezet te worden in een werkelijke alliantie. Frankrijk zou dan in 't vervolg de rol van schildwacht spelen in de Middellandsche Zee, terwijl de be veiliging van de Fransche noord- en west kust overgelaten zou worden aan Engeland en de Fransche torpedobooten. Door zijn zware slagschepen samen te trekken in do Middellandsche Zee zou Frankrijk in staat zyn met de hulp van het Eugelsche Middel landsche Zee-eskader de Middellandsche Zee volkomen te beheerscbeu. In geval van oorlog tusschen de Ütaton van den Driebond met die van de Entente zou de Oosten- rijksche en Italiaansche vloot dan schaakmat gezet zijn, terwijl de Russische en Engel- sche vloot samen dan met de Duitsche zouden kunnen afrekenen. Zoo werd er ge redeneerd. Ook was deze en gene van meening dat het de Entente te doen was om Italië tot aansluiting bij haar te bewegen. Dat het besluit van de Fransche regeering een gevolg is van de reis van den minister president Poincaré Daar Rusland acht men als van zelf sprekend. En de veronder stelling, dat de Triple Entente thans zoover gekomen is, dat ze in een werkelijke alli antie omgezet zal worden, krijgt alle ken- teekenen van juistheid. Men kan de drie verbonden mogendheden geen ongelijk geven. In werkelijkheid zou bij oorlog de Entente toch verplichten de aangevallen bondgenoot bij te springen en bet getuigt van een goed inzicht in de strategie, als de drie verbonden mogendheden hun maritieme stellingen zoo aanbrengen dat ze elkander in geval van nood het vlugste en beste kunnen bijstaan. De Fransche regeering doet het intusschen voorkomen alsof de genoemde beweegreden eigenlijk niet aan het besluit ten grondslag ligt on ze enkel den tijd gekomen achtte om de geheele vloot onder één bevelhebber te vereenigen. Zoodoende krijgt Frankrijk één hoogzeevloot evenals Engeland,Duitsch- land en Italië. En de Fransche regeering acht het tijdstip thans zoo gunstig met het oog op de politieke constellaties, dat het meent dat geen enkele mogendheid aanstoot aan de voorgenomen maatregel zal nemen. Er ls daarover in de laatste dagen nogal het een en ander geschreven. De Duitsche en Oostenrijksehe pers toont zich alles behalve met het geval ingenomen, wat zoo eenigszins te begrijpen is. Ook ligt het voor de hand dat de regee ringen, die bij den Driebond aangesloten zijn, zich niet onbetuigd zullen laten en men te eeniger tijd wel zal hooren van maatregelen om het „Middellandsche Zee gevaar" te keeren. Vlootuitbrciding zal wel weer het antwoord zijn dat Duitschland en zijn bondgenooten geven op het besluit van de Fransche regeering. —o—o—o— De Russische minister-president Sassonof brengt een bezoek aan Engeland. Niet enkel voor zijn genoegen, doch inzonderheid om „zaken" te doen. Hij houdt besprekingen met de Engelsche regeeriDg over de gemeen schappelijke belangen en men mag aan nemen, dat zijn bezoek, na dat, hetwelk door Poincaré aan Rusland gebracht werd, van niet geringe beteekenis is. Niet alleen voor de politieke constellatie in Europa, doch niet rniDder ook voor den toestand buiten Europa waar Engelsche en Russische belangen paralel loopen. Op het oogenblik dat we dit schrijven houdt Sassonof samensprekicgen met den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir Edward Grey, en zal hij ook door Engelands Koning worden ontvangen. Verondersteld wordt algemeen, dat in de eerste en voornaamste plaats Perzië het onderwerp zal zijn waaraan de aandacht zal worden gewijd. Men weet dat de toestand in Perzië thans nog allesbehalve zeker is. De Perzische regeering kan zich alleen handhaven met hulp van de mogendheden, waarvan Rusland en Engeland hun diensten aangeboden hebben. Rusland is daarbij nogal vrijpostig opgetreden en heeft heel wat troepen in Perzië samengetrokken. Wel werd door de beide beschermers een regeling vastgesteld waarbij aan Rusland het noor delijke en aan Engeland het zuidelijke deel van Perzië in bescherming werd gegeven, doch de Russen trokken steeds verder en vestigden zich steeds vaster op Perzisch gebied. Wat weer ten nadeele van de Engelsche belangen was. Er zal nu over Perzië opnieuw beraad slaagd worden en mag men een groot deel der Engelsche pers gelooven, dan zal het de bedoeling wezen om Perzié nu maar te verdeelen. Het kan toch zelf niet zijn zaken voor elkaar houden. In*de liberale pers van Engeland is echter raeds een luid protest opgegaan tegen een dergelijk ver- deeliugsplau. Dat het echter veel zal baten gelooft men niet. Het oogenblik om een flinke buit binnen te halen is te gunstig. Verwacht wordt, dat Sassonof ook nog over andere aangelegenheden met Gieyzal onderhandelen, met name over de Balkan kwestie. Er is derhalve weer gelegenheid voor allerlei beschouwingen en veronder stellingen. TEXEL, 25 September 1912. Voetbalmatch. Begunstigd door heerlijk weder had Zondag de uitgeschreven Voetbalmatch plaats tusschen N.N.V.V. I van Nieuwe Niedorp en Texel I van hier. Er werd met groote toewijding ge speeld de einduitslag was dat Texel I won met 4 tegen 3 voor N.N.V.V. I. Vele belangstellenden woonden deze Voetbalmatch bij. Oosterend, 24 September. Nu de zeemosvisscherij geen resultaat gegeven heefc en de Noordzeevisscherij in verscheidene weken niet loonend was, ziet men weer met verlangen uit naar de oester- en wulkenvisscherij, die met 1 October mag aanvangen. Tegenwoordig zijn hier eenige visschers zonder knechten, die landwerk verrichten zoodat ze zelf ook maar den boer opgaan. In de vorige week kon men op een stuk land 24 visschers en oud-visschers zien aardappelen rooien. Door de aanhoudende Oostenwinden is er achter Oost zeer weinig water, zoodat de visschers er gebrek door hebben. Ook het stoomschip „Texel" zit er reeds eenige dagen vast. T)e Cocksdorp. Dank zij het droge weder der laatste weken is de oogst, welke in Eierland weken aaneen door den regen niet binnengehaald kon worden, thans gebor gen en zijn de stoomdorscbmachines druk iu werking. Waren de verwachtingen slecht, thans kan geconstateerd worden, dat het nog meevalt. De producten zijn wel niet van beste kwaliteit, doch de prijzen zijn betrekkelijk hoog. De erwten hebben echter zooveel geleden, dat deze oogst grootendeels mislukt is. Ook de tarwe ts tegengevallen en het stroo van alle gewassen heeft veel van zijn waarde verloren. Door het heerschen van de mazelen is de school alhier grootendeels ontvolkt: 61 van de schooljeugd ontbreekt. Met goud bekroond. De inzending der Maatschappij „Nu- tricia" te Zoetermeer, bestaande uit Zuigelingenvoeding, VoediDgvoor lijders aan suikerziekte, Therapeutische- en Huishoudelijke melkproducten, werd op de Tentoonsteiling te Dordrecht met goud bekroond. Of 't hem zal baten De loteling J. Kaaij Jz. te Winkel, die moest worden ingelijfd, heeft aan zijn oproeping niet voldaan. Reeds eerder had hij te kennen ge geven alle militaire diensten te zullen weigeren. Dat is nogal erg. Bewijs dat het kwaad op het eiland IJselmonde in de aardappelen zich sterk uitbreidt: iemand kocht voor 14 dagen 2 H.L. aardappelen. Omdat ze nat waren liet hij ze liggen. Toen hij gisteren een maal schoon wilde maken, was er niet een goede meer bij. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1