N*. 2608. Zondag 29 September 1912. 26flte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubö op Te x e l BERICHT. TEXEL, 28 September 1912. Boot- en Spoordienst. Wij maken onze lezers er op attent, dat met 1 October, dat is Dinsdag, de late dienst van de boot niet meer wordt vervuld. In het 2e blad van dit nummer vinden onze lezers afgedrukt een boot- en spoordienst, winterdienst, met 1 October in werking tredend. Verloting Fancy-Fair. Daartoe uitgenoodigd namens het comité van de onlangs gehouden fancy- tair, waren wij Woensdagmiddag j. 1. tegenwoordig bij de verlotiDg van de fancy-fair verbonden. De trekking had plaats door een paar dames van hier ten overstaan aan de commissie. Voor de uitslag verwijzen wij naar onze advertentiekolommen. Een loos alarm. In het „Dbl." van Helder van Woens dag 25 dezer wordt melding gemaakt van 'n „groote heidebrand" in de Westen alhier. Het kan vreemd zijn gevonden dat onze plaatselijke bladen daarvan alstoen geen melding maakten. Laten wij thans ter verduidelijking mogen melden, dat die „groote brand" bestond in het afbranden van een stuk heidegrond, noodig voor verdere bewer king. Vlieland. Een groot gedeelte der jeugd ligt ziek aan mazelen. Werd de bewaarschool al eenigen tijd gesloten, ook de school dreigt ontvolkt te worden. De ziekte breidt zich snel uit en slechts een derde der leerlingen volgt nog het onderwijs. Helder. Het Gerechtshof te Am sterdam heeft in de plaats van den heer H. Kwant, aan wien eervol ontslag is verleend, benoemd tot deurwaarder bij de Arrondissements Rechtbank te Alk maar, ter standplaats Helder, de heer W. Biersteker, deurwaarder bij het kantongerecht te Helder. Overtreding Loterijwet. Voor het Kantongerecht te Arnhem hadden zich heden te verantwoorden J. J. hoofdagent van Lotisico en K. H. P. hoofdagent der N. V. „De Tijdgeest," beiden verdacht zich aan overtreding der Loterijwet te hebben schuldig gemaakt. Tegen beide beklaagden werd door het O. M. f5,— boete geëischt. De heeren Mr. P. Denekamp en Mr. B. H. Everts, als verdedigers optredend, betoogden, dat er geen sprake van overtreding der Loterijwet was en vrijspraak derhalve zou moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. Een muizenplaag. Te Ruinerwolde (Or.) heerscht een ge weldige muizenplaag, in groote massa's worden de kleine knagers in het veld aangetroffen. Vandaar verhuizen ze naar de woningen. Gedurende den zomer heb ben ze groote schade aangebracht in de roggeakkors en de grasvelden. Thans doen ze veel kwaad in de aardappelvelden. Men is niet bij machte dit volkje te verdryven of uit te roeion. (N.Ct.) Nu het weer droog geworden is, is het rooien van aardappelen op de Friesche zandgronden in vollen gang. De opbrengst is goed, n.l. van 400 tot 500 H. L. per H. A. Is de ziekte onder de Friesche klei- aardappelen erg, onder de zandaardappelen merkt men er tot nog toe niet veel van. Boor geen koud bad af te koelen. Twee buren Johannes B. en Jan H., wonende onder Avereest, kregen ruzie over eenden. H. greep een revolver en- loste pardoes een schot op zijn buurman gelukkig zonder hem te raken. B. greep H. onmiddellijk aan en nu ontwikkelde zich een inderdaad interessante worstel strijd. Hun lichamen zwoegden onder.die krachtsinspanning en in ruwe omstrenge ling van eikaars lichamen hadden zij geen acht geslagen op de breede wijk, die bij den hoogen waterstand thans zeer diep is. Eensklaps ploften beiden in het water! Nog waren daardoor de gemoe deren niet gekalmeerdH. poogde het hoofd van B. geheel onder water te drukken zoo althans verklaart B. aan de politie, die nu de zaak in handen heeft. N. v. d. D. Een record. Dinsdagmiddag verkeerde het heele abattoir in den Haag in een zeer ver klaarbare verbazing. De op alle eventualiteiten „berekende" weegwerktuigen schoten te kort. Er was een rund op de schaal gelegd en de wijzer wees het hoogst bereikbaar ge wicht van 700 Kg. aan en toch was het rund bij lange na niet gewogen, want het haalde 1644 pond, schoon aan den haak. Dit is een record voor het abattoir, maar ook voor den Haag en voor den ontvanger, die een aangifte ontving f50 boven de eenige aangifte, ooit in zijn praktijk voorgekomen. Het prachtrund was het eigendom van een veefokkerecombinatie te West maas en werd tienmaal bekroond. Landverdedigers. Wij lezen in het Leidsche Dbl. Op de Steenstraat alhier, liep Zater dagavond een viertal huzaren. Eén van dezen gat zoo'n slag op den hoed van een burger, die stond te praten, dat het hoofddeksel de man over de ooren vloog; die burger bleek te zijn.... een rechercheur van politie. Natuurlijk liet deze zich de behandeling welke hem nogal pijn had veroorzaakt ook, niet welgevallen, te meer, waar ook anderen van de baldadigheid der huzaren te lijden hadden. Toen de rechercheur hun zijn kwaliteit bekend maakte, begonnen zij hem te mishandelen en nadat hij al heel wat stompen in ontvangst had genomen, kwamen hem eenige politiemannen te hulp. Twee huzaren kozen toen het hazenpad. Eén roode en één blauwe huzaar werden gearresteerd, na verzet van één. Van dezen vernielde één nog een glasruit van het politie-posthuis aan de Steenstraat. De krygslieden zijn, nadat proces-ver baal terzake van mishandeling van een ambtenaar, vernieling en weerspannig heid was opgemaakt, ter beschikking gesteld van de militaire autoriteit, die wel met ods zal zijn toegedaan de meening: zulke personen verdienen straf. Verschuiving van den zomer. De zomer van 1912 moet nog beginnen. Het mooie seizoen schijnt, ditmaal naar October verplaatst. Wie nadere inlichtingen verlangt, wendde zich tot het bestuur dor Ver- eeniging van Delftsche Ingenieurs, dat in de Ingeneur de menschen oproept voor een algemeene... zomervergadering op Zaterdag 5 October 1912 1 N.Ct. Ouderdomsen Invaliditeitswet. Door 5 leden der Liberale-Unie-Club zijn bij de commissie van Voorbereiding voor de Invaliditeits- en Ouderdomswet een negental amendementen ingediend. De belangrijkste daarvan hebben de navolgende strekking. Volgens het ontwerp zal de verzekering eerst aanvangen met de 16e levensjaar. De voorstellers der amendementen wensch- ten in de verzekering te betrekken allen, die in loondienst zijn, ook al hebben zp den 16-jarigen leeftijd nog niet bereikt. Deze uitbreiding zou aan de financieele resultaten der verzekering in haar geheel ten goede komen en mitsdien de belangen der arbeiders bevorderen. Op het voetspoor der Duitsche wetwenschen de voorstellers een gelijken toeslag uit 's Rijks schatkist beschikbaar te doen stellen voor elke ouderdoms- of invaliditeitsrente. Een dergelijke bepaling ontbreekt in het wetsontwerp. Voor het geval dit amende ment niet mocht worden aangenomen, wordt voorgesteld, de vaste bijdrage van den Staat ad f 10,000,000, die krachtens de bepalingen 75 jaren zou worden uitge keerd, blijvend te doen zijn. In tegenstelling tot wat de wetsontwerpen van de ministers Kuypers en Veegens bepaalden, zal de weduwe van den ver zekerden arbeider bij ongewijzigde aanne ming van het ontwerp-Talma geenerlei recht op rente ter zake ouderdom of inva liditeit kunnen doen gelden. Door de voorstellers der amendementen wordt een weduwe-rente een eisch der billijkheid geacht. Waar immers de premies uit het inkomen van 'tgezin moeten worden voldaan behoort ook de vrouw daarvan profijt te trekken, indien zij oud of gebrekkig achter blijft. Een der andere amendementen strekt om de ouderdomsrente naar een iets hoo- geren maatstaf te doen berekenen dan de invaliditeitsrente. En eindelijk wordt voorgesteld, in de wet te bepalen, dat in de laagste loonklassen een deel van de premie uit 's Rijks kas aan de arbeiders zal worden vergoed.De bedoeling is een poging te doen om tege moet te komen aan het algemeen gevoeld bezwaar, dat de arbeiders met lage loonen de premies bezwaarlijk kunnen betalen. Luchtvaart in het leger. Het oogenblik, waarop tot het orga- niseeren van de luchtvaart ten behoeve van onze strijdmacht behoort te worden overgegaan, acht de Minister van Oorlog thans aangebroken. Hiertoe wordt al dadelijk de aanschaf fing noodig geacht van een kabelvlieger- systeem een kabelballonafdeeling, be staande uit2 vliegerballons en bolballon ad 600 kub. M., een automobiel-gastrein c.a.de noodige wagens gasflesschen, instrumenten enz.instrumenten, gas flesschen en vulinrichting ten behoeve van het Rijksluchtschip „Duindigt" en 2 vliegtuigen en 2 leerstoelen, elk voor twee personen, benevens een volgauto mobiel. Voorts dienen daarvoor te worden gebouwd een ballonloods twee vliegtuig- loodsen en de noodige barakken tot onderkomen van het personeel, alsmede een oefeningsterrein te worden gehuurd. Tot het houden van de oefeningen zal een afdeeling moeten worden opgericht sterk ongeveer 9 officieren, 16 onder officieren en 122 korporaals en manschappen. In verband met het voorloopig karakter van de afdeeling zal het personeel als gedetacheerd van de korpsen, waarvan het afkomstig is, worden gevoerd, zoodat het alleen voor toelagen en vergoedingen is berekend. Aangenomen is, dat de aanschaffingen en verdere voorbereidingen omstreeks 1 Juli 1918 genoegzaam gevorderd zullen zijn, om alsdan met do oefeningen te knunen aanvangen. De kosten van aanschaffing van kot hierboven bedoeld materieel worden geraamd op te zamen f215,500. Landbouwbedrijf en bedrijfsbelas ting. De Kamer van Koophandel t9Appin- gadam, heeft zich tot haar collega's gewend met verzoek haar adres aan den Minister van Financiën te steunen, om het landbouwbedrijf niet langer vrij te stellen van de bedrijfsbelasting. De Kamer van Koophandel te Heeren veen besloot naar aanleiding daarvan haar zusterv. te Appingadam te wijzen op het wetsontwerp van 16 Sept. 1911, waarin bovenbedoelde vrijstelling niet meer is opgenomen, over welk ontwerp het voorloopig verslag reeds is verschenen en dus ter behandeling in de Tweede Kamer gereed is. Aardappelziekte. Op de Friesche klei breidt de ziekte onder de aardappels zich zoo uit, dat de verbouwers het niet de moeite waard vinden sommige akkers te laten rooien en ze met de aardappels er in, gaan omploegen. Pleizierige ontvangst. Bij het bezoek, dat de nieuw benoemde burgemeester van Berchen, de heer W. Keijzer, te Vucht, aan zijn gemeente bracht, werd hij ontvangen door een scheldenden troep, die hem door het dorp leidde en bij zijn vertrek met steenen nawierp. 's Avonds werd de politie met glazen en steenen geworpen, waardoor deze van de revolver gebruik maken moest. Ook werd de politiehond op den troep losgelaten. Eerst laat in den nacht was de orde hersteld. R.N. Dat valt mee. Dezer dagen overleed te 's Gravenhage een hooggeplaatst militair. Voor jaren had de arbeider E. te Ekslo (Drente) thans reeds een man van middelbaren leeftijd bij hem als oppasser gediend en hij stond hoog bij zijn meerdere aan geschreven. Thans ontving E. bericht, dat hem een lijfrente van f 130 's jaars was vermaakt. N. v. d. D. Begrafenis met hindemissen. De begrafenis van juffrouw Lamkamp uit de Ten Katestraat te Amsterdam, de ongelukkige, die door het innemen van lysol een eind aan haar leven heeft ge maakt heeft Woensdagmorgen op „Vre- denhof" plaats gehad. Men weet, dat in de Ten Katestraat en omgeving de verbittering tegen Lam kamp zeer fel is, wegens de houding tegen zijn vrouw aangenomen, Deze verbittering nu is dien morgen scherp tot uiting gekomen De begrafenis had om 10 uur uit het Wilhelminagasthuis plaats. Tegen dien tijd was een ontzaglijke menigte voor het gasthuis saamgeschoold. Do orde kon slechts door een vrij talrijke politiemacht gehandhaafd worden. Lamkamp zelf nam aan de begrafenis deel en dit was voor de opgewonden schare een aanleiding om in gescheld en gejouw los te barsten. De smaadkreten en scheldwoorden waren niet van de lucht. Zoo ging de stoet naar „Vredenhof". De politie had hier echter afzettings maatregelen genomen. Aan het graf werd gesproken door een zwager der overledene, die haar nagedachtenis huldigde, maar niet kon nalaten, aan zijn ergernis tégenover Lamkamp ondubbelzinnig uiting te geven, zoodat rechercheurs den spreker tot eenige kalmte moesten bewegen. Bij het vertrek van de begraafplaats werden van het volgrijtuig de glazen verbrijzeld. De politie had veel moeite erger te voorkomen. (R.N.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. flan onze abonné's buiten Texel berichten wij, dat door ons aen de post tot incas- seering worden gegeuen de kwitanties uoor abonnementsgeld 2e en 8e kwartaal 1912. Beleefd uerzoeken wij die kwitantiën bij aanbieding te uoldoen. Uitg. Tex. Courant.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1