N°.2609. Donderdag 3 October 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'indon met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. BERICHT. Ran onze abonné's buiten Texel berichten wij, dat door ons aan de post tot incas- seering worden gegeuen de kwitanties uoor abonnementsgeld 2e en 8e kwartaal 1912. Beleefd uerzoeken wij die kwitantiën bij aanbieding te uoldoen. Uitg. Tex. Courant. 21—28 Sept. De pers ten onzent had ruimschoots ge legenheid in de afgeloopen week zich bezig te houden met den inhoud der Troonrede, het parlementaire vooruitzicht en den gunstigen afloop van do gebeurtenissen op den „rooden Dinsdag." Belangrijke, nieuwe gebeurtenissen toch kwamen niet de aandacht vragen. En toch kan niet gezegd worden, dat er over bovengenoemde onderwerpen veel belangrijks geschreven werd. De Troonrede bracht weinig nieuws, het parlementaire vooruitzicht is al zoo dikwjjls besproken in den laatsten tijd en over den rooden Dinsdag" viel al weinig na te praten. Zoo brachten de persbe schouwingen derhalve weinig belangwek kends, al was niet onvermakelijk de strijd die het liberale blad de „N. Rott. Cour." streed, met het anti-rev. hoofdorgaan „De Standaard" over de beteekenis van Dr. Kuyper's heengaan als Kamerlid, De Standaard-driestarrer nam een loopje met de linkerzijde, die nu wel gerust kon wezen omdat Dr. Kuyper nu wel niet weder een ministerieel jachtveld zou afloopen waarop de N.R.C. zich verheugd betoonde, doch de vrees meende te moeten uitspreken, dat de oude jager straks aan strooperij zoo gaan doen. Hoe het zjj, in het kiesdistrict Ommen maken de kiesvereenigingen zich reeds op een opvolger te zoeken voor Dr. Kuyper. Naar het zich laat aanzien zal er om den zetel fel gestreden worden. Tenminste als een groep christelijk historische kiezers gevolg aan zijn voornemen geeft, om met een eigen candidaat uit te komen. Wel zjjn, naar luid der berichten, de besturen der drie rechtsche kiesvereenigingen tot overeenstemming gekomen, waarbij de zetel weder aan de anti-revolutionairen toegewezen werd, doch verwacht wordt dat een aantal christ. historischen uit de band zullen springen en tegenover den coalitie candidaat een eigen candidaat zullen stellen. Dit zal dan zeer zijn in het voordeel der linkerzijde. Het Vad. maakte dezer dagen reeds een berekening, waaruit in dat geval de goede kansen van links zouden kunnen blijken. Het blad consta teert dat de strijd voor de linkerzijde lang niet hopeloos is, als men bedenkt, dat by de laatste drie verkiezingen de verhou ding tusschen de coalitie en de linkerzijde steeds 43 was en Dr. Kuyper in 19U8 en 1909 minder stemmen verkreeg dan de helft van het aantal kiezers. In 1908 zoo blykt uit de statistiek - kreeg Dr. Kuyper bij ruim 8000 kiezers goed 8900 stemmen, doch hij bleef zjjn liberalen tegoncandidaat toch nog een 1000-tal stemmen voor. De kansen voor de coalitie zullen ook thans wel niet zoo slecht staan. Ook al moge er een Chr. hist, tegencandidnat komen dan is het toch vry zeker, dat de anti-rev. met don liberaal in herstemming komt en zullen de chr. historischen wel niet naar links overgaan. Toch kunnen dergelijke verkiezingen soms verrassingen brengen en volkomen zekerheid omtrent het behoud van den zetel hebben de anti rovolutio naren niet. 't Is daarom te .verwachten, dat er hard om gestreden zal worden. —o—o—o— Duitschland heeft dezer dagen een van zijne bekwaamste staatslieden door den dood verloren. De Duitsche gezant te Londen Von Marchall von Bieberstein is overleden. De Duitsche pers is zeer onder den indruk van dit verlies. Het wordt een zwaar haast onherstelbaar verlies ge noemd. En daar is wel iets van aan. Al is, strikt genomen, hier op het onder- maansche niemand onmisbaar, van Marchall von Bieborstein moot gezegd worden dat hij moeilijk kan worden gemist. Vooral nu zich zulke belangrijke kwesties voordoen en de internationale verhoudingen in bijzondere mate de aandacht vragen. Het heengaan van Von Bieberstein komt de Duitsche regeering zeer ongelegen, want er zijn belangrijke kwesties aan de orde en de overledene was een uiterst bekwaam diplomaat, van wie terecht groote verwach tingen mochten worden gekoesterd. Men weet dat von Bieberstein nog niet lang zijn regeering te Londen vertegenwoordigde. Na een 15-tal jaren den post van gezant te Konstantinopel waargenomen te hebben, op een wijze die Duitschlands positie in het Oosten zeer versterkte, werd hij geroe pen de opvolger te worden van Graaf von Metternich. Veel werd van den nieuwen gezant te Londen verwacht, inzonderheid ook een verbetering van de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland. De benoeming werd te Londen zeer gunstig opgenomen en van alle zijden werd de nieuwe vertegenwoordiger van de Duitsche regeering vriendelijk begroet. Nog voor baron von Bieberstein eenige diensten van beteekenis heeft kunnen volbrengen, heeft de groote maaier, die naar stand noch rang, onderscheiding noch verdienste ziet, zijn leven afgesneden. In Juli j.l. werd hij door Sir Edward Grey aan Engeland's Koning voorgesteld, in wiens handen hij zijn geloofsbrieven legde, doch slechts enkele dagen heeft hij den arbeid aan zijn nieuw am'ot verbonden kunnen verrichten. Een schijnbaar lichte ziekte deed hem besluiten naar het Badensch vaderland te gaan om herstel te zoeken. In Badenweilen verkeerde hij onder de badgasten en niemand vermoedde dat zijn einde zoo nabij was. Op 69-jarigen leeftijd heeft hij den reis mantel moeten afleggen, diep betreurd door het vaderland. —o—o—o— De politieke toestand in Hongarije is nog allesbehalve rooskleurig. Het schan delijke tumult dat de oppositie dadelijk na de opening van het parlement verwekte heeft teD slotte tengevolge gehad, dat de politie de druktemakers uit de vergaderzaal verwijderde, wat met heel veel spektakel vergezeld ging. Daarmee is de kwestie echter niet opgelost want de oppositie laat zich door niets uit het veld slaan. Ze ging er zelfs toe over te beproeven de vergadering der te Weenen bijeengekomen delegaties te verstoren. Een groep Hon- gaarsche parlementsleden, behoorende tot de oppositie, toog naar Weenen om schandaal te maken, niettegenstaande de leiders dit sterk afgeraden hadden. Veel succes hebben ze intusschen niet gehad. De oppositie heeft geen enkelen vertegenwoordiger in de delegaties en de toegang tot de publieke tribune werd de Hongaarsche obstructio- nisten nogal moeilijk gemaakt. Slechts een lOtal Uunner slaagden er in tot de tribune door te dringen en dat was ook al het eenige. Toen ze kabaal begonnen te maken werden ze er uitgezet. In Weenen werd door de oppositiomannen bjj gebrek aan beter middel om de aandacht op zich to vestigen, een vergadering gehouden waarin een lang manifest werd opgesteld dat ter kennis van de Weeners werd gebracht en waarin deze bedankt werden voor de vriendelijke ontvangst en tevens de onwettige samenstelling der Hongaarsche delegatie in het licht werd gesteld. Den volgenden dag keerden de oppositie mannen naar Hongarije terug. Daar zal de stijjd onverminderd worden voortgezet. De oppositie blijft vasthouden aan den eisch, dat de regeering moet aftreden. Een der oppositieleden verklaarde dezer dagen dat do strijd zal worden voort gezet zelfs al zou het land daardoor ten gronde moeten gaan. 't Is geworden een strijd om de macht, niet om het belang van land en volk. Dat do regeering echter zal aftreden is niet te denken. Tenzij de tegen Lukasz ingebrachte beschuldiging juist mocht blaken. Een der leden van de Kossuthpartij heeft een verklaring gezonden aan de dag bladen waarin hy minister Lukasz openlijk beschuldigt een bedrag van 4 miljoen kronen op onwettige wijze aan zjjn bestem ming to hebben outtrokken en voor andere doeleinden gebruikt te hebben. De be schuldiging is ernstig genoeg en slaat bljjkens de toelichting op gelden uit de staatskas voor verkiezingen beschikbaar gesteld. o o o Te Genove werd in de afgeloopen week het internationaal vredescongres gehouden waarop 15 lauden vertegenwoordigd zijn en op den Balkan schijnt alles te worden voorbereid om den oorlogsbrand fel te doen uitslaan. De toestand in Oostelijk Europa is nog altijd hoogst onzeker en gevaarlijk. In Turkije is de rust nog niet hersteldintegendeel de berichten uit Albanië luidden in de laatste dagen weder zeer verontrustend. De benden treden brutaler dan ooit op en de Turksche overheid ziet werkeloos toe of neemt de wijk voor de oproerlingen. En dat alles heeft tengevolge dat er hier en daar een waar bloedbad aangericht wordt, de op winding voortdurend toeneemt en het gevaar van een oorlog tusschen Turkije en de andere Balkanstaten steeds stijgt. Oogenschijnlijk is het in de laatste dagen tusschen de Balkanstaten vrij rustig ge weest, doch als men de berichten van goedingelichte dagbladcorrespondenten ge- looven mag, dan zal er slechts heel weinig toe noodig zijn om den oorlogsbrand op het Balkanschiereiland op te doen laaien. Wel reikt de invloed van Rusland en Oostenrijk nog ver en heeft de Koning van Montenegro dezer dagen nog verklaard, dat hij enkel op den eisch van Rusland niet tot een oorlogsverklaring is overgegaan, ofschoon hij den oorlog beter achtte dan den tegenwoordigen vrede, doch de tijd schynt voorbij te gaan waarin Rusland en Oostenrijk den gang., van zaken konden bepalen. Wat tot nog toe als een onmoge lijkheid beschouwd werd is een feit ge worden, n. 1. dat alle christen-staten van den Balkan schouder aan schouder staan tegenover den Turk, met het voornemen te nemen wat er te nemen valt als het oogen- blik gunstig is. Het staat vrijwel vast, dat indien één dezer staten met Turkije in een oorlog gewikkeld mocht worden, de anderen niet onzijdig zulleu blijven, doch hard zullen medewerken om Turkije te vernie tigen. De tijd dat de Balkanstaten niet meer naar Rusland of Oostenrijk zullen luisteren lijkt niet ver meer. En dat maakt den toestand zoo gevaarlijk. —o—o—o— In Tripoli is in de afgeloopen week weder eens hevig gevochten en naar de berichten uit Italiaansche bron melden, was het resultaat een succes voor do Italiaansche wapens. Gemeld werd, dat de Italianen de oase Zanzoer genomen hadden, na een hevigen strijd waarbij de Turken en Ara bieren 2000 dooden op het slagveld achter liéten. Ten opzichte van dergelijke over- winningsberichten dient echter eenige om zichtigheid in acht te worden genomen. De ervaring heeft dat tijdens dezen oorlog reeds meer dan eens geleerd. De Turken spreken dan ook beslist tegen dat ze een nederlaag geleden zouden hebben. In tegen deel de Italianen kregen klop en lieten 200 dooden achter, terwijl een officier en eenige soldaten krijgsgevangen gemaakt werden. Het eenig6 voordeel dat de Italianen be haalden was het bezetten van een heuveltje dicht aan zee. Dat klinkt dus heel anders dan de Italiaansche lezing. Dat de strijd hevig geweest is lijkt waar schijnlijk en het moet wel eenige verwon dering baren dat dit het geval was op een terrein dat de Italianen al tweemaal eerdei heetten veroverd te hebben. Zanzoer was toch al lang in handen van de Italianen, zoo men meende. Of hebben de Turken en Arabieren ze er telkens weer uit ver- dieven'? Hoe het zij de gevechten hebben geens zins het einde vau den strijd gebracht en Italië kan nog steeds niet Z6ggen dat het Tripoli veroverd heeft, al is de annexatie proclamatie ook al haast c-en jaar oud. En de vredesonderhandelingen schijnen ook nog niet zoover gevorderd dat daarvan een spoedig eindigen van den oorlog verwacht zal mogen worden. Het is nog zeer onzeker of het" doel wel zal worden bereikt. De berickteu over de onderhandelingen die gevoerd worden, ziju alle zeer vaag en dat wijst er op, dat nog steeds niet een goede basis voor het sluiten van den vrede ge vonden is. De groote moeilijkheid schijnt gelegen in het annexatie besluit en in de omstandigheid dat de Porte het Afrikaansch gebied niet voor geld wil afstaan, 't Is intusschen te hopen dat de onderhande lingen tot een goed einde mogen leiden. Beide partijen wenschen den vrede even vurig en dat is een gunstig teeken. TEXEL, 2 October 1912. Voor de komende winteravonden. Het koude en gure weder van den laatsten tijd herinnert ons, dat de herfst zijn intrede heeft gedaan en dat de winteravonden, die ook een zekere be koring hebben, in aantocht zijn. Voetbal-, korfbal- en tennissport moeten het veld ruimen voor de beoefening van zang, muziek, welsprekendheid enz., waarmede wij gewoon zijn ons het ver blijf binnen de muren in den winter te veraangenamen. De vereeniging U. d. I. heeft naar wij vernemen haar taak hervat, om in de komende dagen aan hare donateurs zoo mogelijk weer enkele avonden van genot teverschaffen, de kaarten zullen hen binnen enkele dagen weer worden aan geboden geld is de spil waar alles om draait. Een goede gedachte, die blijkens de uitkomst zeer gewaardeerd wordt, was die van een vijftal heeren alhier, waar door men het zich in huiselijken kring voor niet te groote financieele offers gezellig kan maken, n. 1. de oprichting van een leesgezelschap; meer dan 40 leden meldden zich aan, zoodat twee lezerskringen moesten worden gevormd. E9n twaalftal verschillende tijdschriften worden den leden voor een bedrag van 10 cents per week ter lezing verstrekt, terwijl voor de te maken onkosten voor portefeuilles, enz. een entreegeld van 50 cents zal worden gevorderd. Zaterdag a. s. hoopt men ieder der leden reeds een portefeuille te doen be zorgen, die uit den aard der zaak dan nog maar enkele tijdschriften zal bevat ten, doch binnen enkele weken voltallig zal zijn en alsdan 6 tot 7 verschillende week- en maaadbladen zal bevatten. Eén pond boter één pond toe. Zoo was het weleer, nu maken wij van een pond boter twee, met succes. Wij waren dezer dagen in de gelegen heid bij den heer M. A. Kuijper alhier een machinetje te bezichtigen, dat iedere huismoeder in staat stelt van één pond boter twee te maken. In een bak van wit aardewerk doet men een pond natuurboter van goede kwaliteit en voegt daaraan een maatje volle zoete melk toe, sluit het toestel af en brengt de machine in beweging, na drie minuten draaiens is het proces afgeloopen, de thans verkregen boter wordt op een koele plaats gezet en na afkoeling heeft men inplaats van één pond twee pond boter. Wij hebben de aldus verkregen boter geproefd od moeten eerlijk bekennen, dat de smaak heerlijk was en zoo stevig als men ze mag verlangen. Waarlijk, in de desbetreffende adver tentie in dit nummer wordt niet te veel gezegd, het resultaat is verrassend, de boter is uitstekend, de besparing is groot. Omtrent de Voetbalwedstrijd tus- sctaer H. F. C. van Helder en Texel I van hier, outleenen wij het volgende aan het Dagblad van Helder „Zondag 1. 1. had H. F. C. de eer de Texelsche Sportvereeniging op het terrein ie ontvaugen, teneinde bare kiacbten met genoemde vereeniging te kunnen TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1