Motordienst. GERMAIN Stationnaire benzine Motoren P. KAAG Antz., Hoorn. N°, 2610, Tweede Blad. Zondag 6 October 1912. firma W. F. STOEL <S ZOON, Industrieele sn Landtoiiwdosleiiiden. 26ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Advertentiën. WAND- en VLOERTEGELS, M. A. KUIJPER. Stokpaardjes- LSr -Zeep Stoomtabakskerverij „DE GEKROONDE JAAGSCHUIT" Gemengd Nieuws. Texel, Zaanstreek, Amsterdam. K. J. v. d. Wonde, Petküser Zaairogge Zaaitarwe en Wintergerst Krul zes 15 cent per half pond. Friesche Baai 15 Kwartjes Tabak 12% Reclame Tabak 10 Alom verkrijgbaar. Eenig depothouder voor den Burg An. LAMEVELD, Weverstraat. Probeert ze eens en gij zult een geurige pijp tabak rooken. 3>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firua LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l De haringvisscherij was tot r.u toe drijfnetvisscherij. Thans vindt het in Engeland meer en meer ingang met den trawl (het sleepnet) op haring te visscben. Het is gelukt dit net zoo in te richten, dat de dicht bij de wateroppervlakte zwemmende haringscholen gevangen kunnen worden. Dat deze trawlharing- visscherij voordeelig is, blijkt wel uit het feit, dat de Vrijdag te IJmuiden binnen gekomen stoomtrawles „Ophir" G. M. 171, voor de lading verscbe haring plm. f 2600 be'somde. De Engelsche en 'Schotsche drijfnet- visschers zien in deze wijze van bevis- sching terecht een groot nadeel voor de haringvisscberij. Een ernstig ongeluk beeft te 's Gravenhage plaats gehad nabij de Kapelsbrug. Een zwaar beladen vracht wagen kwam van het Spui in de richting naar de Kapelsbrug aanrijden, toen van de andere zijde een man met een hand wagen, waarin een zesjarig knaapje, wonende in het Achterom, kwam, en het ongeluk wilde dat de handwagen wipte en het knaapje daaruit rolde. Het kind kwam voor een der wielen van den vrachtwagen werd daardoor over het hoofd gereden en bekwam een nekbreuk, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Goed beloond. De commissionair in effecten, de he9r G. H. J. D. wonende te Bloemendaal, verloor in Haarlem een portefeuille met f 340 aan bankpapier. Zij werd gevonden door den kantoorbediende J. B. v. d. M., die ze deponeerde bij de politie. Daar de jongen buiten betrekking was heeft hij hem een betrekkiug bezorgd aan de Beurs te Amsterdam, hem een abonnement op de tram gegeven en aan zijn moeder nog een flinke belooning. Be gevolgen van een Bierboycot. In een zinkfabriek in het district Arnsberg hadden zich volgens mededee- ling der arbeidsinspectie, de arbeiders bij gelegenheid van den bierboycot in het jaar 1909 gedurende ongeveer twee maanden van het gebruik van bier in de werkplaats onthouden. Tengevolge daarvan werd op het eind van 1909 het sedert vele jaren bestaande bierge bruik geheel afgeschaft, terwijl voor dien tijd in den loop van een jaar voor ongeveer 30000 Mark aan bier gedronken werd. In plaats van bier krijgen de arbeiders nu kosteloos koffie en tegen den kostenden prijs melk en mineraal water. Een onderzoek h9eft uitgemaakt dat sedert de afschaffing van het bier naar evenredigheid meer werk geleverd wordt, in de ertsdrogerij b.v. 4 percent. Ook wordt verzekerd dat het aantal der door krankheid of om andere reden verzuimde werktijden sterk verminderd is. Door den paardenhandelaar Herz zijn in de Haarlemmermeer monsteringen gehouden van paarden van 4 tot 10 jaar, bestemd om uitgevoerd te worden naar Duitschland. Niet minder dan 23 paarden, alle mooie exemplaren, werden door hem aangekocht. De prjjzen wisselden van f 400 tot f700. Eon pootig wijf. Een onervaren wielrijder trof het deze week slecht op den Ruinerwoldschen weg. Hij had het ongeluk een vrouw aan te rijden, maar deze vertegenwoor digster van het zwakke geslacht ranselde daarop den misdadiger (een stevigen boerenkerel) zoodanig af en ging hom daarna zoo verwoed met een schaar te lijf, dat voorbijgangers moesten tusschen- beiden komen om hem uit haar handen te bevrijden. Tegen de vleeschduurte. Dinsdagavond zijn te Berlijn zeven en-twintig sociaal-democratische vrouwen vergaderingen gehouden, ter bespreking van de duurte der levensmiddelen. In al die vergaderingen zijn resoluties aangenomen, waarin van de regeering wordt geeischt: openstelling der grenzen opheffing der invoerrechten op vee, vleesch, granen en veevoeder en opheffing van het stelsel der invoerbewijzen en van de gemeentebesturen maatregelen om de bevolking der gemeenten van vleesch te voorzien, zoo veel mogelijk tegen den kostenden prijs. Een ijsclijke dood. Een multi-millionnair, Salpmon Luna genaamd, die zijn groot vermogen ver diend heeft in hoofdzaak door veeteelt, is te Socorro, aan de Rio Grande in Nieuw-Mexico, op een eigenaardige wij ze om het leven gekomen. Luna in specteerde te paard zijn uitgestrekte landerijen, waarop honderd duizenden stuks vee weidden. Voor een groote ketel, die op het vrije veld voor een gedeelte in den grond is aangebracht en die dient voor het verwerken van stukken schapenvleesch tot geconser veerd vleesch, schrikte plotseling zijn paard. Het dier begon te steigeren en wierp den millionnair af, die in den met kokenden stukken vleesch gevulden ketel terechtkwam. Onmiddellijk snelden zijn werklieden hem te hulp, doch toen zij hem uit den ketel haalden, was Luna een lijk. Uit het land van den Dollar. Alfred Vanderbilt wordt in October 85 jaren en hij zal dan de tweede helft ontvangen van de nalatenschap van zijn vader, n. 1. 60 milloen gulden, zoodat zijn totaal vermogen dan tot 120 millioen zal stijgen. Dit feit geeft Amerikaansche bladen aanleiding er op te wijzen, dat Alfred Vanderbilt volstrekt niet tot de allerrijkste Amerikanen behoort, hetgeen blijkt uit het volgende staatje van rijk aards dat ze geven. De rijkste Amerikaan is J. D. Rocke feller, wiens vermogen op 2400 millioen gulden wordt geschat. En dan volgen Andrew Carnegie 1200 millioen. J. P. Morgan 1200 William Rockefeller 600 George F. Baker 600 James B. Duke 480 James Stillman 480 Henry C. Friek 360 W. K. Vanderbilt 360 Winterrogge. uitgebreide sorteering\ Alkmaar. 6 Do ondergeteekendo bericht, dat bij ge regeld Dinsdagmiddag 3 uur van Texel en Vrijdagmiddag 2 uur van Amsterdam ver trekt. Beleefd aanbovelend, D. J. BRUIN. do Cocksdorp, Texel, levert originoele, en eenmaal op de beste kleigronden in Groningen nn verbouwde ovenoons verbouwd op do beste Groninger Kleigronden. speciaal gemaakt voor De eenvoudigste en beste motor welke tot heden toe ge fabriceerd wordt van 2 tot 7 P.k. Alle inlichtingen worden verstrekt door den Agent voor Texel - van Bergmann Co., Arnhem Stokpaardjes-Lelienmeik-Cream T. BDIJS, den Burg. Rookt onderstaande merken en uwe gezondheid lijdt geen schade. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cis. Franco per post door ge- bc Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 .nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Weldra breekt de tijd weer aan, waarop dit graan uitgezaaid zal worden. Op betere grondeD verloopt er dan niet veel tijd, voor de winter begint. Ue groei blijft gedurende dewinlermaanden zeer gering, uitstoelen beeft dan eerst in bet voorjaar plaats. Waar men op lichtere gronden gewoonlijk bet zaaizaad vroeger aan den bodem toevertrouwd, stoelen de planten reeds in den herfst aanmerkelijk nit. Hoe dit ook zijn moge: da voornaamste groeitijd is de periode tusscben uitstoelen en bloeien. Dan neemt de plant zeer snel in grootte toe, en vormt in eenige maanden een verbazend groote massa blad en stengels. Het bloeien stelt zware eiscben aan de kracht van de plant, geen wonder dat de rogge ook voor dien tijd al haar krachten verzamelt. Vooral is er in die periode van den groei veel kali noodig. Daarna komen het fosforzuur en de stikstof, die echter weer grooten invloed hebben op het zetten en rijpen van de korrel. Waarde roggeplant in betrekkelijk weinig maanden zich moet ontwikkelen, bloeien en vruchtgeven, daar ligt bet voor de hand, dat snelwerkende mest stoffen de meest gewenschte zijn. En juist die stoffen zullen in korten tijd door de planten opneembaar zijn, welke gemakkelijk in water kunnen worden opgelost. Nu zal rogge welke b.v. op lichte grond geteeld wordt, dikwijls zeer weinig voordeel kunnen trekken van het aanwezige kali, dat de bodem van nature bevat. Slechts een zeer klein deel van dit kali is d. 1. snel oplosbaar, dus opneembaar voor de planten. Hetzelfde geldt ook voor de stikstof. Wanneer de roggeplant zeer vroeg in de lente haar groei hervat, is de bodem nog te koud om oplosbare stikstof te vormen. Wat bet fosforzuur aangaat daaraan heeft iedere lichte grond behoefte. Waar nu de bodem gewoonlijk te weinig oplosbaar voedsel beschikbaar stelt gedurende den korten groeitijd van de rogge, moet er voor mest gezorgd worden. Het goedkoopste en doelmatigste is kunstmest. Bij de bewerking van den bodem in September wordt in den grond gebracht per Hektare 6 a 10 zak kainiet en evenveel Thomas- slakkenmeel. Wanneer dan eenige weken later het inzaaien der rogge plaats heeft, zullen de kiemplantjes voedsel vinden om zich flink te ontwikkelen. Nadert de tijd waarop de roggeplant veel voedsel eischt, n.l. de periode tusscben uitstoelen en bloei, dan is er ruimschoots oplosbaar voedsel voorhanden. De wortels werken met verhoogde kracht-, de plant schiet krachtig op, bloeit overvloedig. Dank zij alweer de overvloed van voedsel, worden de korrels goed gevormd, en hebben zij kracht genoeg om tot flinke rogge te rijpen. Maar daarvoor is ook nog oplosbare stikstof noodig, n.l. Chilisalpeter. Men geeft gewoonlijk 50 kg. per hectare tege lijk met de overige najaarbemesting. Buitendien volgt er in Maart 100 kg. als overbemesting. lerwijl de najaarsbemesting in den grond be hoort, komt de overbemesting er op. Nu spreekt het vanzelf, dat men rekening moet houden met den bemestiDgstoestand van den bodem. Hoe korter geleden er stalmest is gebruikt, zooveel te minder kunstmest is er voor de rogge noodig, b.v. de belft der opgegeven hoeveelheden. Is er voor de rogge b.v. lupine, lucerne of klaver ver bouwd, dan wordt het chilisalpeter verminderd of weggelaten. Kunstmest moet, eveDgoed als andere mest-, met overleg aangewend worden dat spreekt vanzelf. B. Voorts Roodc-, dikkop- of .Square Hond Oog verblindend schoon wordt de ge- laatskleur, jeugdig en frisch wordt het uiterlijk door't dagelijksch gebruik van Fabrieksmerk: .Stokpaardjes* alleen echt in rood-gele (bollandsche) verpakking. Prijs 40 cent per stuk. Verder maakt het roodc, ruwe en opengesprongen huid in een nacht mank en fluweelzacht. Tube 85 cent bü; f» ff ff II »f ff 'f ff ff ff ff

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1