N°„ 2611. Donderdag 10 October 1912. 26ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- he Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l-.nden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firva LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l KOHIER van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het le aanvullingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1912, gedurende vijf maanden, van den 7 October 1912 tot en met den 6en Maart 1913, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 5 October 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. 28 Sept.—5 Oct. De Tweede Kamer heeft met rechts tegen links besloten den 15 October een aanvaDg te maken met de behandeling van de Ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. De woordvoerders der linkerzijde hebben zich tevergeefs uitgeput om de behandeling een week later te doen aanvangen, omdat naar hun meening de ontwerpen, waarop tot 15 Oct. nog amendementen ingediend kunnen worden, nog niet voldoende onder zocht zijn, waarom ze ook eerst de aan hangige Ziektewet wilden afdoen. De Kamermeerderheid besliste evenwel anders, daarbfj het advies volgend onlangs reeds door Dr. Kuyper gegeven. Van verschillende zijden wordt betwijfeld dat de Kamer met de behandeling van deze ontwerpen gereed zal komen voor Kerstmis. Zelfs of ze wel reeds op 15 Oct, met haar sectiewerk in zooverre gereed is, dat ze de openbare behandeling kan aan vangen. Thans heefL ze de staatsbegrooting onderhanden de Indische is in de afdeelingen afgedaan de vorige week en daarna zullen aan de orde komen het ontwerp tot wijziging van de postspaarbank de Woningwetten en het ontwerp-bakkers- wet van mr. Aalberse. Doch ook al komt de Kamer tegen 15 October met al die werkzaamheden gereed, dan nog moet de vraag gesteld worden of ze klaar is voor het behandelen van de beide groote ont werpen van minister Talma, die van zoo ingrijpenden aard zijn. De behandeling zal echter op genoemden datum een aan vang dieDen te nemen en men behoeft niet te vragen of ze de Kamer langen tijd zal bezighouden. Niet alleen zijn de te behan delen ontwerpen zeer omvangrijk, maar ook is het aantal ingediende amendementen reeds groot. Amendementen van ingrypendo beteekenis dikwijls. En ook zullen wellicht nog tal van meer of minder belangrijke amendementen ingediend worden. Immers de gelegenheid daartoe staat nog tot aan den dag der behandeling open. Naar het zich laat aanzien zal er veel van de Kamer gevraagd worden. En ook veel waarin de wenschen van linkerzijde en rechterzijde volstrekt niet evenwijdig loopen. Men zal dan ook strijd moeten verwachten wellicht ook strijd over het tempo waarin de behandeling van minister Talma's ontwerpen zal plaats hebben. De rechterzijde zal daarbij wel op het vlugge tempo aansturen en 't is de vraag ot de linkerzijde mee zal gaan daarin, —O—o—O— De Pruisische regeering heeft eindelijk maatregelen genomen tegen de duurte der levensmiddelen en den vleeschnood. Het ging ook haast niet langer maar lijdelijk toe te zien. En de aandrang door de gemeentebesturen en de pers op de regeering uitgeoefend werd met den dag sterker. De rijkskanselier heeft daarom met de regee ring geconfereerd on daarbij schijnt men tot de overtuiging te zijn gekomen, dat maatregelen noodigziju. Wat de regeering enkele weken geleden nog ontkende moest ze thans erkennen, u.l. dat de vleeschprijzen bedenkelijk hoog zijn en dat do aanvoer bodonkolijk to kort schiet. Er zullen dus maatregelen genomen worden, al zullen ze slechts hulpmiddelen betreffen. Inplaats de veerechten op te heffen en de veeaanvoer gemakkelijk te maken, besloot de regeering alleen concessies te doen op het gebied van vleeschinvoer. Een uitzondering werd echter ten opzichte van Nederland gemaakt, dat runderen zal mogen invoeren en ten opzichte van Rusland dat zijn invoer van varkens uitbreiden mag. Hoewel een deel der pers niet geheel voldaan is, worden deze regeeringsmaat- regelen toch met instemming begroet. De toestand zal er in elk geval door verbeteren, —o—o—o— Binnen enkele dagen zal het Engelsche parlement weer bijeenkomen en dan zal al dadelijk wellicht de groote strijd om Ierland een aanvaDg nemen. Dan zal een voorstel aan de orde komen om den tijd voor de debatten en de stemmiDgen omtrent de Home-Rule-Bill vast te stellen en verwacht mag worden dat de oppositie zich daarbij niet onbetuigd zal laten. Niet onwaar schijnlijk dat ze door geoorloofde en onge oorloofde middelen zal trachten te voorko men, dat het wetsontwerp nog dezen winter zijn beslag krijgt en naar het Hoogerhuis zal worden verzonden. Daaraan is veel gelegen, want slaagt de oppositie daarin dan zal het gevolg worden dat Ierland de begeerde zelfregeering van dit parlement niet weer krijgt. De regeering en de meerderheid van het Lagerhuis zal er dus ook alles op zetten om voor einde 1915 als het parlement ontbonden wordt, het ont werp tot stand te brengen. Het laat zich dus aanzien, dat er een hevige strijd in het parlement gestreden zal worden. En niet alleen daar doch ook daarbuiten. De tegenstanders van Home Rule in het noorden van Ierland het protestantsch6 Ulster. schijnen voor nemens te zijn zich met hand en tand te verzetten tegen de invoering van de voor genomen zelfregeering. Evenals in de dagen van Gladstone maken de Orangisten zich tot ernstig verzet gereed. Merkwaardige dingen vielen dienaangaande reeds in de afgeloopen week te melden, uit Belfast. De leider der unionisten in Ulster, Sir Edward Carson, de afgevaardigdeder Dublin-universiteit voor het Lagerhuis hield een veldtocht door Ulster tegen de plannen der regeering en ter voorbereiding van het teekenen eener plechtige ver klaring, dat de Ulster-protestanten zich nimmer zullen onderwerpen aan een Iersch parlement en zich daartegen desnoods met geweld van wapenen zullen verzetten. De tocht van Carson was een ware zege tocht. De bevolking was zeer geest driftig en vlagde algemeen om openlijk haar anti-regeerings gezindheid te toonen Het werk lag overal stil en waar Carson verscheeD stonden eerewachten gereed hem te ontvangen en werd hij vol geestdrift begroet. Het scheen wel alsof een koning zijn intocht hield. Overal sprak Carson de scharen toe om deze op te roepen tot den strjjd tegen Home Rule. In Belfast, het centrum van de beweging, werd hem een vlag aangeboden die in 1690 door de Ulstermannen aan prins Willem van OraDje aangeboden werd en met die vlag in de hand beloofde hij over het nationalistische Ierland te zullen zegepralen of in den strijd te zullen sneven. De onderteekening van de bovengenoemde dreigende verklaring had met groote plechtigheid plaats, nadat er een godsdienstoefening vooraf gegaan was, die in het stadhuis gehouden en die bijge woond werd door 2500 mannen en vrouwen. Er werd gepreekt over het woord van Jesaja„Wij hebben eeö sterke stad, God stelt heil tot muren en verschansingen", en over een tekst uit Efezen, luidende .Doet aan de geheele wapenrusting Gods, opdat gij kunt staan tegen de listige om leidingen des duivels." Daarna teekende Carsou eerst de verklaring, door duizenden gevolgd, onder een geestdriftige opwindiog. Bij zjjn vertrek uit de stad werden 's avonds op de heuvels overal vuren ont stoken. Voor de afreis sprak hij de scharen nog eens too waarbij hy opnieuw verklaarde voor geweld niet terug te zullen schrikken. Zoo werdeu in de afgeloopen week de gemoederen in Ulster opgezweept. Dat alles voorspelt niot veel goeds. Toch is niet to verwachten dat de regeering voor de be dreigingen zwichten zal. Ulster is trouwens een klein deel van Ierland en de groote meerderheid van het Iersche volk wenscht even vurig Home Rule als de Ulstermannen daartegen gekant zijn. Toch lijkt de de toestand niet zonder gevaar. —o—o-o— In Spaüje zijn de spoorwegambtenaren in staking en het- gaat hard tegen hard. Nadat in het voorjaar een spoorwegstaking op touw gezet werd, die op niets uitliep, is opnieuw het werk neergelegd en hier en daar kwam het reeds tot bloedige op stootjes. Vooral in Catalonië is de toestand ernstig en inzonderheid in Barcelona kwam het tot daden van geweld. Het verkeer was een oogenblik geheel verbroken, meerdere déraillementen werden door de stakers veroorzaakt waardoor zich maar weinigen op reis durven begeven en waar door ook de handel groote schade onder vindt. Op sommige stations bleven wagens vol vee staan en omdat er niet voor de dieren gezorgd kon worden stierven heele zendingeD. In verschillende centra lijdt de bevolking onder dat alles zeer omdat het gebrek aan levensmiddelen voortdurend nijpender wordt. De gouverneur van Barcelona heeft daarom reeds groote hoe veelheden meel oDder de bevolking moeten uitdeelen. Niettegenstaande de directie bereid zijn concessies te doen blijven de stakers in hun houding volharden. De regeeriDg heeft intusschen maatregelen genomen om de orde te herstellen. Er zullen 20000 militairen onder de wapeDS geroepen worden. In Rusland hebben de verkiezingen plaats gehad voor de Rijksdoema. Het was voor de vierde maal, dat de Russische kiezers geroepen werden de afgevaardigden voor de Doema te kiezen. Dat de Russische regee- niDg niet veel eerbied voor den volkswil heeft is voldoende uit de geschiedenis van de vorige Doema's bekend. Telkens als zekere groepen, die het met de regeeriDgs- maatregelen niet eens waren, teveel iuyloed kregen in het parlement, werd dat een voudig ontbondenofzoodanig bemoeilijkt dat ontbinding volgen moest. En telkens wist de regeering dan door het kiezerscorps te „zuiveren" het zoo te sturen, dat ze ten slotte een Doema kreeg, die niet al te lastig was. Over de derde had de regeering dan ook niet veel te klageD, die was tamelijk „mak" en de regeering had er een voldoende meerderheid om te doen wat ze goed vond. Met de vierde, die thans gekozen is, zal dat wel niet minder het geval wezen. Rusland krijgt thans n.l. een Pope-Doema, d.w.z. dat de geestelijkheid er ver de overhand in zullen hebben. Mogelijk wel op aandrang der regeering heeft de Heilige Synode zich druk met de verkiezingen bemoeid. Deze vormde bijzondere kies- comite's en organiseerde de geestelijken voor den stembusstrijd. Strijd daarvan kan eigenlijk moeilijk worden gesproken, waDt er was niet veel belangstelling van het Russische volk. De regeeriDg werkte de kiezers ook al weinig in do hand. De kiezersbijeenkomsten voor de kleine grond bezitters waren zoo geregeld, dat deze op een werkdag gehouden moesten worden in de hoofdstad van het district. En waar de meeste boeren tijd nog geld hebben om een dag to verliezen en de dikwijls verre reis naar de hoofdstad te ondernemen, was het gevolgd dat in de klassen der klein grond bezitters een onbeteekenend aantal kiezers opkwamen om de kiesmannen aan te wijzen. Wie 6chter weJ kwamen, dat waren de geestelijken, die tijd hebben en die dan ook in grooten getale gekozen werden. En werden echter niet minder dan 142 kiezersvergaderingen gehouden, die door het wegblijven van de kiezers geen keuze konden doen. Het resultaat is geworden dat de 4e Russische Doema een „Popen-Doeraa" wordt. Wol zyn nog niet alle uitslagen bekend, doch van de 4453 kiesmannen die gekozen werden, zijn niet minder dan 3412 of 80?/0 geestelijken. De Russische regeeriug, die weinig tegenspraak en ciitiek kan duldên, kan over dit resultaat zeker tevreden zijn. Ze zal nu wel een Doema krijgen waarmee ze voor onaangenaamheden behoed wordt, —o—o—o— De toestand op den Balkan is in de hoogste mate critiek. Dat was het oordeel dat in de laatste dagen van verschillende kanten gehoord werd. En inderdaad het oogenblik scheen niet ver waarin de lont in het kruit zou worden gestoken. En de gevaarlijke toestand duurt nog voort. Al de Balkanstaten hebben thans de mobilisatie afgekondigd en Servië, Bulgarije, Grieken land en Montenegro staan tot de tanden gewapend tegenover Turkije dat ook op alles voorbereid is. Het schijnt wel dat de mobilisatie van de Turksche troepen in het vilajet Adrianopel naar de regeering mededeelde voor het houden van manoeu vres de langgezochte aanleiding is ge weest voor de andere Balkanstaten om oorlogsmaatregelen te nemeD, De Bulgaarsche regeering eischte dat de Turksche troepen onmiddellijk uit Adrianopel teruggetrokken zouden worden. En toen aan die eisch niet voldaan werd ging ze dadelijk over tot mobilisatie van het leger. De Bulgaarsche cavalerie werd in haast naar de grens gezonden om de mobilisatie te dekkeD. Bijna onmiddellijk werd het Bulgaarsche voorbeeld gevolgd door Servië, Griekenland en Montenegro. Overal werden de legers gemobiliseerd en overal deed zich bij de bevolking die wondere geestdrift gelden die als een oorlogskoorts het volk aangrijpt nog voor het beslissende woord gesprokenis. Zoo was de toestand eensklaps ernstiger dan ooit geworden. Het oogenblik scheeD gekomen waarin de verbondene staten, Servië, Bulgarije, Griekenland en Monte negro, den lang voorbereiden en vurig gewenschten aanval op de erfvijand, op Turkije, te ondernemen. Die aanval zou allang plaats hebben gehad indien de mogendheden er niet waren. Met kracht is door dezen gewaarschuwd tegen den oorlog. Gaven ze al aan de Porte den raad onmiddellijk de lang beloofde verbeteringen in Macedonië in te voeren, aan de regee ringen der andere Balkanstaten werd duide lijk te verstaan gegeven, dat ze een gewapend conflict niet zouden dulden. En niettegenstaande dat schijnt alles er op te wijzen dat de strijd zal losbranden. Een strijd die niet alleen den Balkan in lichte-laaie zal zetten doch ook een ernstig gevaar zal kunnen worden voor de Europeesche vrede. De mogendheden spannen zich in het onheil te voorkomen. Zal het hun mogen gelukken. Morgen of overmorgen zal daarop het antwoord moeten geven. Laat ons het beste hopen, al valt niet te ontkennen dat de toestand uitermate ernstig is. TEXEL, 9 October 1912. Over de smaak valt niet te twisten is een zeer bekend gezegde, toch zal niemand ons tegenspreken als wij beweren dat de smaak van het publiek zich in de laatste jaren verbazend gewijzigd heeft. De sterk sprekende harde kleuren, die vroeger gevraagd waren, zij mogeo een kind nog boeien, de groote menschen, de volwassenen wijzen ze beslist af, „te speurig" zegt de volksmond. Op allerlei gebied wordt met die ge wijzigde smaak rekening gehouden, behalve, zouden wij willen zeggen, een kleine uitzondering voorbehouden, bij de schilden van scheurkalenders. Hoe bonter, hoe mooier is het in den regel nog en al kunnen wij niet ont kennen, dat daarbij ook wel eens fraaie proeven van veelkleurendruk werden geboden, het bonte bleef behouden. Iets nieuws op dat gebied wordt thans in den boekhandel Parkstraat aangeboden en haasten wij ons er bij te zeggen, voor billijken prijs. Scheurkalenders van werkelijk artis tieke uitvoering, aangenaam voor hetoog, mot een gewoon dag blok, waarop op- TE2ELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1