Marktberichten. Aclvertentiën Adyertentiën. UIT DEN RAAD. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. komst en ondergang van zon en maan en stand der maan, uitgevoerd in diverse dessins en waarvan een deel voorzien van kamerthermometer, is vanaf heden in beperkt aantal verkrijgbaar voor den luttelen prijs van dertig cents. O osterend, 7 October. Gisteren brak een felle brand uit in de boerenhoeve „Rembrandt", eigendom van den heer Dr. J. Timmer, te Haarlem en in.huur bij den heer J. K. Mantje. De bewoners waren afwezig de oorzaak van den brand kan als onbekend be schouwd worden. Van de inboedel kon slechts weinig gered worden en deze ging verder met het huis en een grooten voorraad hooi in vlammen op. De brandspuit van Oosterend was spoedig op het terrein aanwezig, doch behoefde geen water te geven ,daar niets meer gered kon worden. De heer burge meester stelde voor de komende nacht voldoende wachters aan. Het huis was verzekerd bij de Goud- sche, de inboedel bij de Tielsche en het hooi met de gereedschappen bij de Amsterdamsche Maatschappij. Zoo dom als een koe Bij de veeveiling, hier in de vorige week gehouden, werd een koe gekocht door iemand aan de Westen, waar het dier heengebracht werd. Den volgenden morgen vond men de koe evenwel weer bij de oude schuur; zij had langs alle kronkelwegen, ook door den Burg en de Waal, alleen den terugweg gevonden. Een 101-jarige. De eenige te Brielle nog overgebleven oud-stryder, de heer C. Hagers herdacht Vrijdag zijn lOlen verjaardag. Een groot aantal kinderen, behuwd- en kleinkinderen, achterkleinkinderen kwam den ouden heer hulde bewijzen. De vereeniging „Het Vaderland Getrouw" te Rotterdam zond een deputatie om den jubilaris te complimenteeren. Ook van verscheidene inwoners ontving bij bloe men, vruchten en felicitaties. Rattenplaag. Meldden we reeds meermalen iets over de schade, door ratten aangebracht, het geen men hiervan te Bleskensgraat te zien kreeg bij den landbouwer F. Noord- hoek, grenst bijna aan 't ongeloofelijke In een zijner appelboomen had het ongedierte zoodanig huisgehouden, dat het afknaagsel en stukken der vruchten met hoopen onder den boom lag. Naar schatting was 1% mud door de ratten waardeloos gemaakt. Kanaal-kasteel. Omtrent een motor-boot gebouwd voor rekening van de N. V. Alkmaar-Packet," ontleenen wij van de „Alkm. Crt." het volgende Dit grootsche kanaalkasteel dat terecht een rara navis, (een zeldzaam schip) mag worden genoemd is eenig in Nederland, 't Is een driedekker, het heeft n.l. drie promenade-dekken boven elkaar terwijl het gevaarte, dat 42 M. lang en 8 M. breed is en plaats biedt voor 1500 passagiers, zich ongeveer 8 M. boven den waterspiegel verheit. Deze boot wordt voortbewogen door drie schroeven, waar van een willekeurig aantal in werking kan worden gesteld. De snelheid be draagt ongeveer 20 kilometer. Door 3 Kromhout-motoren, elk van 90-100 P.K. worden de schroeven bewogen, terwijl een vierde motor van 15 P.K. dient voor het opwekken van electrisch licht, be diening der lift enz. Deze reuzenboot, zoowel een mooi voorbeeld van NederlaDdschen onder nemingsgeest als van Nederlandsche scheepsbouwkunde, is geheel ingericht voor bet behaaglijk vervoer van reizigers en zij voldoet aan de hoogste eischen, welke in dezen veel-eischenden tijd wor den gesteld. Oplichting. Bij de firma L., vischbandelaars te Amsterdam, werden in de laatste dagen meermalen uit Rotterdim telefonische bestellingen van visch gedaan, naar men opgaf voor de firma H. aldaar. De be stelde viscb werd dan uit Amsterdam verzonden en men hoorde er verder niets meer van. Maar bij onderzoek bleek, dat de firma H.'van niets wist. Toen nu Maandag de firma L. weer per telefoon een dergelijke bestelling kreeg, nam zij naar do „N. R. Ct." meldt, de politie in den. arm. In overleg met deze werd uit Amsterdam per boot een ledige kist verzonden. Toen de boot gisterochtend aan de Maaskade te Rot terdam aankwam, begaf zich een man aan boord, die deze kist opeischte uit naam van de firma H. Hij werd aan gehouden door de rechercheurs, die zich reeds voor de aankomst van de boot aan de Maaskade op hun post bevonden. Het bleek iemand te zijn, die acht dagen geleden uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is ontvlucht. Een paar jaar geleden heeft hij zich te Rotterdam aan dezelfde praktijken schuldig gemaakt. Toen had hij een manie om kippen en worsten te bestellen. f16000. Aan de justitie is kennis gegeven van het verdwijnen van den procuratiehouder V.d. H., wonende Noordsingel, Rotterdam, en werkzaam op het bijkantoor van de Scheepsagentuur C. Zn. te Amsterdam. In den loop der laatste maanden heeft het jongmensch kans gezien een bedrag van fl60U0 stuk te slaan. Hij wordt verdacht het ten nadeele der firma ver duisterd te hebben, niettegenstaande een accountant geregeld de boeken contro leerde. Het verduisterde geld werd te Amsterdam en te Scheveningen verkwist. De ontsnapte papegaai. Een papegaai ontsnapte onlangs uit zijn kooi in den Haag. Eenig6 dagen lang was hij het voorwerp van de belang stelling der Haagscho burgerij. Men zag het keurig gevederde dier nu op deze, dan op gene torenspits, tot men Lorre ten slotte uit het oog verloor en van kommer, honger en ellende omgekomen dacht. Zoo is het echter met den papegaai niet gegaan. Hij heeft zijn vlucht voort gezet naar Loosduinen en is daar hongerig neergestreken in een tuin, waar een landman den vreemden gast een zak over den kop wierp. De boer nam Lorre mee naar den Haag en verkocht daar bij een vogelhandelaar het mooie dier voor een goed prijsje (men zegt f25). Naar verluidt is de vogel veel meer waard, daar hij een buitengewoon ont wikkeld spreektalent heeft. De eigenaar heeft al veel moeite ge daan om zijn papegaai terug te krijgen maar tot heden tevergeefs. N.Ct. Geen rumboonen meer. Door de Rijksveldwacht is aan de banketbakkers le Assen aangezegd, dat zij geen z. g. „rumboonen" meer mogen verkoopen, omdat dit in strijd is met de drankwet. Zooals men weet, zijn in sommige banketbakkers-artikelen likeu ren aanwezig. Vergiftiging te Renkum. De rechtbank te Arnhem heeft de ge vangenhouding van den koperslager T., uit Renkum, die verdacht wordt van vergiftiging tegen zijn vader gepleegd, met 30 dagen verlengd. Vermoed wordt echter, dat zijn ver wijzing naar de openbare terechtzitting weldra zal volgen. Slaapziekte. In de buurtschap 't Loo (bij Zelhem) deed zich dezer dagen een geval van slaapziekte voor In hot midden der vorige week werd de arbeider G. L. plotseling ongesteld. Van 't aardappelland moest hij per voertuig naar huis worden gebracht, waar hij weldra in slaap viel. Thans is hij overleden zonder tot bewustzijn te zijn wedergekeerd. V a d. Een schip met een glazen bodem. Volgens het „Yacbt" heeft een Amerikaanscbe stoomvaartmaatschappij een schip laten construeeren met een glazen bodem. Het schip is 32 M. lang en wordt voortbewogen door twee motoren van 100 P.K. Dit vaartuig is bestemd voor tochten bij de kust van Californië de doorschijnende bodem stelt de toeristen in staat gedurende hun tochtje het leven der planten en dieren onder de wateren te bestudeeren. Gevat en xoeer ontsnapt. De Haarlemsche politie had dezer dagen in de O.Z. Armsteeg te Amsterdam een 27-jarig werkman, A. A., wonende te Schoten, doch gewoonlijk in Amster dam rondzwervend, aangebonden, die bekende bij den opticien Joh. Smidt, iri de Zijlstraat te Haarlem een aantal toonpelkijkors te hebben willen oplichten. Dit is hem echter niet gelukt. Wel heeft bij de firma Gambière, in de Barteljorisstraat, voor zes parapluies opgelicht. Daar hij ook te Amsterdamam para pluies had opgelicht, werd hij aan de politie aldaar overgegeven, doch heeft kans gezien te ontvluchten. Tot heden is hij nog niet weer gevat. Een 102-jarige. Dezer dagen herdacht mej. de wed. G. v. Rouwendal, Egelantiersgracht 225, Amsterdam, haar 102en geboortedag. Hoewel de jubelarisse nog vrij kras is en kleine huiselijke bezigheden verricht, kan zij toch niet meer de straat op. Loodvergifliging door snuif. Een vrouw van 33 jaar, die sterk aan snuiven was verslaafd, bezweek aan de gevolgen van loodvergiftiging, veroorzaakt door het aanzienlijke loodgehalte van de snuif. Het metaal, waarin de snuif, die zij gewoon was te gebruiken, was ver pakt, had een loodgehalte van 89 pCt. de snuif zelf bevatte 1,75-1,9 pCt. lood. Ph. Wbl. Hulde aan den politiehond. Toen de landbouwer v. D. te Clinge (Zeeuwsch Vlaanderen) Dinsdagmorgen in zijn woonkamer kwam, bleek daar alles door ongewenschte gasten doorzocht te zijn en f250 aan Hollandsch en Belgisch papier- en zilvergeld en eenige voorwerpen van waarde te zijn buit gemaakt. Sporen van braak waren aanwezig en de politie trok met een politiehond direct op onderzoek uit. Dat deze schrandere viervoeteis een goede hulp zijn, bleek ook nu weer. Zéér spoedig werd op Belgisch Clinge een Belgische deserteur aangehouden, die door de gendarmerie werd opgeborgen op aanwijzing van dezen werd spoedig ook de tweede dief, een veldarbeider te St. Jansteen, ingerekend. Op beide aangehoudenen werd een belangrijke som gelds bevonden. Van het behandelde in de heden gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente deelen wij het volgende mede a. tot directeur der op te richten zeevaartschool werd benoemd de heer P. Tjebbes, leeraar a. d. kweekschool v .d. Zeevaart Amsterdam. b. De Raad machtigde B. en W. de datum van opening der Zeevaartschool vast te stellen, hetwelk zoo mogelijk nog dit jaar zal geschieden. Voorloopig zullen de lessen in een lokaal van de o.l. school te den Burg gegeven worden. c. Eervol ontslag als hulptelefoon- kantoorhoudster werd verleend wegens vertrek naar elders aan mej. A. Dogger te den Hoorn. d. Benoemd werd tot hulptelefoon- kantoorhouder te den Hoorn de heer S. Dogger aldaar. e. Besluit van algemeen Armbestuur verhooging jaarwedde van Vader en moe der in het Gesticht van Weldadigheid van f 300 tot f 350 en twee jaarlijksche verhoogingea van f50,— werd goedge keurd. f. Het voorstel B. en W. waarbij de jaarwedden van de hoofden der ol. scholen in deze gemeente met f 100, - en die der onderwijzers van bijstand van f 75 tot f 150 werden verhoogd, werd aangenomen. g. de subsidie aan de cursus vak- teekenen te geven door den heer A. Korff werd weder toegezegd. h. bij wijziging verordening Hoofd. Omslag werd het maximum van f 25000 verhoogd tot f 33000. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) ONGEVAL. Verspreidde zich dezer dagen hctgerucht van een ongeval aan een van de bemanning overkomen bij de stoomdorschmachine, staande op Maria's hoeve bij Cooksdorp nader kunnen wjj mededeelen, dat dit on geval nog niet van zulk een ernstigen aard is als het zich in de beginne liet aanzien. Alhoewel het wagentje van de stroopers hem tegen den rug gedrukt heeft, is het echter een geluk geweest dat de houten staaf waar de borst tegen aan zat gebroken is, zoodat de borst .weinig heeft geleden, zoodat de pyn zich dan ook thans in hoofdzaak tot den rug bepaald, en niet van ernstigen aard is. Hoe moeilijk dit ongeval is, mogen wjj ons echter verheugen in een buitengewone vriendeljjko behandeling. Iloewel de jonge ling na het ongeval in de schuur gedragen werd, was spoedig een kostelijk bed ge reedgemaakt in de voorkamer, alwaar hij thans zoo vriendelijk verpleegd wordt, dat zijn eigen moeder het niet beter zou kunnen doen, waarvoor wij namens den patient en het personeel van de machine de boer en zijn vrouw op Maria's hoeve ten hoogste dankbaar zijn. Hopende op een spoedig herstel. J. KAMSTRA. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 stuk glas van een fietslantaarn, 2 por- temonnaies beide inhoudende eenig geld en 1 zilveren ringetje. Donderdag 10 October 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Oocksdorp's Avonds halt 8 Bijbellezing, in het gebouw van Chr. Belangen. Zondag 13 October 1912. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Norsl. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. OudeschildVm. 10 uur ds. Buiskool. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Hervatting der Catechisatie. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. fl. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Av. half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 7 Oct. Aangevoerd 1 Paard f 110— a f 0 1 Veulen f 85. 21 Koeien 1160,— a f285,—. 11 Pinken 1115 a f125. 1 Stieren f150 a f0 74 Graskalveren f 65 a 185. 24 Schapen f20,— a 124,—. 29 Lammeren t 14,— a i 17,50. 5 Rammen f 45 a f 50. 1 Nuchter Kalf f 18 a f— 35 Biggen f 11a f 12, 3 korf Kippen f 1.25 af 1.75. 3 Geiten fl,50af6,50. Handel matig. Amsterdam, 7 Oct. Aangevoerd 227 Runderen, le kwal. 86 k 90 ct. bt> 2e kwal. 80 a 84 ct. 3e kwal. 74 a 78 ct. 160 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 350 72 Nuchtere Kalveren i 12,A i 18,' 480 Vette Varkens 58 a 62 ets. Purmcrend, 8 Oct. Aangevoerd: 806 Runderen waaronder: 554 vette koeien 70 i 86 Ct. per KG, 9M Gelde koeien i 150 a 230 Melkkoeien f 180 d 320. 28 stieren. 123 vette kalveren i 0,90 a f 1.10 p. Kg. 250 Nuchtere kalveren f 14a i 28 3347 Schapen f 20 d i 34,00 Lammeren t a f ,00 389 vette varkens i 0,58 a i 0,64 per Kg.; 68 magere varkens f 18 a i 35, 337 biggen f 10 a f 14; kipeieren f 5.75 a f 6.25 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Wed. A. W, Koning Deekens. don Burg, Texel, 7 Oct. 1912. Heden overleed, zacht en kalm, onze innig geliotde Eclitgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, KEELTJE MANTJE, in den ouderdom van 64 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, H. J. ROEPER. Haarlem, 4 October 1912. Turfsteog 2 rood. Heden overleed na oen langdurig, doch geduldig lijdon, mjjn golieldo Echtgenoot, ABRAHAM WILLEM KONING, in den ouderdom van 76 jaar.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2