Uitslag van gehouden Verkoopingcn. Marktberichten. Naar wij vernemen heeft gisteren in Eierland een treurig ongeluk plaats gehad, doordien een man, zekere T. door een beladen driewielde kar is over reden. Hoe het ongeluk geschiedde schijnt niet met zekerheid bekend, wijl er niemand bij tegenwoordig was. Toen men den ongelukkige vond, die intus- schen is overleden, verkeerde hij in deerniswaardige toestandhet rijtuig schijnt hem over de borst te zijn gegaan. De overledene laat vrouw en kinderen na De heer D. Kikkert van hier, thans tijdelijk werkzaam te Castricum, is als onderwijzer benoemd te Koedijk. Oudeschild, 15 Oct. Zondagmiddag j.l. hield de pas opge richte N.Y. Yisschersvereeniging „Oude schild" te Oudeschild eene algemeene vergadering in de Zeven Provinciën. Yan de 31 deelgerechtigden werd door 25 de presentielijst geteekend. In hoofdzaak was deze bijeenkomst belegd om met kracht te protesteeren tegen de handelwijze van eenige visschers, die het hadden gewaagd o^ het afgebakende terrein G9 morren. Algemeen was men van gevoelen dat dit met kracht moest worden tegengegaan en dat ieder lid verplicht was, zoodra door hem eene overtreding werd ge constateerd dit ter kennisse van de Directie te brengen, opdat oogenblikkelijk tegen den overtreder proces-verbaal zou kunnen worden opgemaakt. Ook de Zee-politie zou volgens mededeeling van den Inspecteur in de 2e en 3e Inspectie de opdracht krijgen op zoo danige overtredingen streng toe te zien. Medegedeeld werd dat een afschrift der Statuten en van het huishoudelijk reglement, welke aan den Inspecteur ter kennisneming waren toegezonden, terug waren ontvangen en wel de sta tuten ongewijzigd en het huishoudelijk reglement met eenige wijzigingen. Dit H.H. reglement zou in een bestuurs vergadering in den geest door den Inspecteur bedoeld, worden gewijzigd, om later in eene algemeene vergadering te worden behandeld en vastgesteld. Het Bestuur wordt tevens opgedragen een rooster te maken van de leden, die bij beurte belast zullen zijn bij de uitzaaiing der ondermaatsche oesters tegenwoordig te zijn. Aan de eigenaars der uitgezaaide oesters zal door hen een bon worden uitgereikt, vermeldende het aantal uitgezaaide. Met de uitzaaiing zal in het laatst dezer week een begin worden gemaakt. Vlieland. Op de jaarvergadering van de IJsclub- Ylieland in het hotel Meijer waren 24 leden tegenwoordig. In zijn openings woord gaf de voorzitter, de heer Donia, een overzicht van het afgeloopen ver- eenigingsjaar. De secretaris, de heer J. F. Rab las de notulen der vorige jaarvergadering, welke werden goedge keurd. Daarna deed de penningmeester de heer O. Bruijn Czn. verslag van het finantieel beheer. De ontvangsten be droegen f 191.25, de uitgaven f 85.85, het saldo f 105 40. De rekeningen werden door een com missie nagezien en goedgekeurd. De voorz. bracht den heeren Rab en Bruijn namens de vereeniging hartelijk dank voor hun bemoeiingen. Van de ingekomen inschrijvingsbiljetten wees dat van den heer C. Cupido het hoogste bedrag. Deze is alzoo opnieuw de pachter van de ijstent. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heer D. Smit werd her kozen, terwijl voor de aftr. leden Cupido en K. Molenaar na eenige stemmingen werden gekozen de H.H. A. K. M. Hartog en C. D. de Jong. Op voorstel van het bestuur werden 8 aandeelen uitgeloot, nadat dit voorstel door sommige leden werd bestreden en door den voorzitter krachtig werd verdedigd. Uitgeloot werden de nos. 34, 41, 53, 54, 63, 68, 84 en 86. Breedvoerig werd gediscussieerd over de vraag of de baanveger door de kas of door de rijders betaald zal worden. De Voorz. zette uiteen, dat de lage con tributie de hooge uitgaven voor baan veger niet gedoogt en drong in een krachtig betoog er op aan, dat de rijders den baanveger zullen betalen, waartoe dan ook met slechts enkele stemmen tegen werd besloten. Met de beste wenschen voor het welzijn der vereeniging werd daarna de vergadering gesloten. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen de heer A. H. de Boer, candidaat tot den H. D. te Gronifigen. Vreeselijk ongeluk. Voor de derde maal in drie weken tijd is op dezelfde plaats op de lijn Haarlem Amsterdam van de E. S. M. een ernstig ongeluk voorgevallen, schrijft de Haarl. Courant. Veertien dagen geleden werd een man zoo ernstig door de tram aangereden, dat hij in bewusteloozen toestand naar een der ziekeninrichtingen te Amsterdam moest worden gebracht, de vorige week werd van een dame de fiets totaal ver brijzeld, zij zelf kwam er goed af en nu Zondag is een 22jarig meisje daar totaal verpletterd. Ongeveer 11 uur reden twee meisjes uit Heemstede van de'richting Haarlem naar Halfweg. De tram uit Haarlem reed hun achterop en hoe het nu precies gebeurd is, weet eigenlijk niemand te vertellen. De meest waarschijnlijke onderstelling is, dat het aan de rechterzijde van het fietspad rijdende meisje naar links is willen uitwijken, dat ze daarbij is gebotst tegen haar metgezel, door den schok naar rechts is overgebogen en zoo op de rails is gekomen. Van tijdig stoppen door den wagen voerder kon geen sprake zijn, 't lichaam werd eenige meters ver meegesleurd en na het opvijzelen van do tram was er van het meisje niet anders dan een vormlooze massa over. Wij sparen onzen lezers verdere bij zonderheden, alleen dit nog. De wagenvoerder heeft electrisch ge remd, waardoor de tram met zoo'n hevige schok stilstond, dat de passagiers door elkander werden gesmeten. 10,000 kippen ingeënt. Een flink gedeelte van den in het alge meen gezond zijnden hoenderstapel in de omgeving van Amersfoort is thans, zoo goed als zeker, behoed voor de zoo ge vreesde Kleinsche kippenziekte. De Rijks-seruminricbling en de V. P. N. (Vereeniging tot Bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland) hebben den strijd tegen deze zeer besmettelijke ziekte aangebonden, waartoe als.9erste krachtige maatregel, met veel mede werking van landbouwers en andere leden der V. P. N., de afgeloopen week niet minder dan 9868 kippen met de voor behoedende entstof werden behandeld. Voor een waarde van vele tienduizen den guldens gaan jaarlijks, vooral door de Kleinsche ziekte, maar ook door andere hoenderziekten, verloren en ongetwijfeld zou een statistiek van aan ziekte ge storven hoenders gedurende den loop van één jaar verbazingwekkende cijfers doen zien. Moge de aangebonden strijd krachtig worden voortgezet en niet worden voorbij gezien, welk een buitengemeen groote waarde het pluimvee het kleinste, maar tevens het talrijkste vee op de boerderij vertegenwoordigt. Verscheidene buitenlandsche regeerin gen hebben zeer groote sommen over tot bevordering van deze schijnbaar kleine, maar inderdaad groote belangen en ook van onze Regeering wordt voor dit doel reeds belangrijke steun ondervonden. Tel. Naar aanleiding van de buitensporig hooge vleeschprijzen hebben al de slagers te Bodegraven besloten, voor gezamen lijke rekening Argentijnsch vleesch te verkoopen. R. N. Uit Aalsmeer schrijft men aan de „O. H, Ct." 's Nachts'is het al aardig winter en dit is voor den Aalsmeerschen kweeker, wat een beer is voor een student, des morgens is alles beijzeld en staan de losse bloemen op het open veld bevroren. Echter geld ook hier: De een zijn dood is den ander zijn brood, want zij die kasbloemen hebben, varen er weer wel bij. Was den laatsten tijd eenige malaise in den handel te bespeuren, thans kunnen we, tot groot genoegen der kweekers weer een levendige handel constateeren. De heer Mr. Th. H. do Meester, beeft op een vraag hem door het dagelijksch bestuur der Centrale Vrij zinnige Kiesvereeniging gedaan, zich bereid verklaard, eene eventueel her nieuwde candidatuur voor het district Helder als lid van de Tweede Kamer te aanvaarden. Aan dit schrijven was het bericht toegevoegd, dat Z.H.EG. zich in een goede gezondheid mag verheugen,, en hij eventueel voor Den Helder als candidaat optredende, voor geen ander district zich eene candidatuur zal laten welgevallen. Naar w^j verder vernemen, zal 't Kamerlid voor Hoorn, de heer de Jong, in de maand December in dit district een 4-tal lezingen houden. Dierenmishandeling. Sedert eenigen tijd is door de Rijks politie eenige malen proces-verbaal opge maakt tegen eigenaars van vee, dat met te volle uiers op de veemarkt te koop werd aangeboden. De veehandelaars zien in deze vervolgingen een groote belem mering in den handel en in een gehouden vergadering van de Prov. Groningsche Vereeniging van Veehandelaren, is dan ook besloten een der geverbaliseerde leden vanwege de vereeniging rechts- .bijstand te verstrekken. Zij meenen dat het onmogelijk is het vee anders ter markt te brengen dan met volle uiers, omdat daaraan alleen de melkopbrengst van de koeien beoordeeld en de waarde als melkvee bepaald kan worden. Zij beweren, en deze bewering wordt door deskundigen gedeeld, dat een volle uier noch pijnlijk, nóch nadeelig kan zijn voor het beest. Kwaad geweten. De uitgever van een krant had een partij suiker gekocht, die met fijn wit zand vervalscht was. In het eerstvolgend blad drukt hij het volgende: „Ik heb van een winkelier hier ter plaatse een hoeveelheid suiker gekocht, waarbij minstens een half pond wit zand was. Als deze me niet binnen twee dagen 7 pond goeie suiker stuurt, zal ik z'n naam publiceeren. Den volgenden dag kreeg hij van 5 winkeliers 7 pond beste suiker toege zonden. (Tijd.) Kind verbrand. Men meldt ons uit Jubbega: Dinsdag middag vond alhier een treurig ongeval plaats. Vrouw v. d. Boch liet haar tienjarig dochterje alleen thuis en had baar opgedragen een ketel van het vuur ie nemen. Ongelukkigerwijze kwam het kind met het haar nabij de vlammen, het haar vatte vuur en het kind stond een oogenblik later in lichte laaie. Huilende van pijn vloog het naar de buren, doch hoewel deze spoedig het vuur doofden, was het geheele lichaam overdekt met brandwonden. Een spoedig te hulp geroepen arts kon helaas geen hoop op herstel geven. (H.Ct.) Douane-plagerij. Een landbouwer in Oost-Fries'and, aan de overzijde van de grens, had gedurende eenige dagen een nichtje van Gronin gen op bezoek, die haar fiets had mee genomen, om kleine tochtjes in den omtrek te maken. Daarna zou ze eenige dagen logeeren bij familie in 't Oosten der provincie. Per rijtuig werd ze naar Nieuwe Schans gebracht, terwijl het rijwiel achter in het rijtuig was geplaatst. De commiezen bij 's Rijks belastingen aan het grenskantoor eischten inkomende rechten van het rijwiel, omdat het per voertuig werd ingevoerd, doch hiervan wilde de jonge dame niet weten. Ze nam de fiets uit het rijtuig, reed er de grens mede over en nadat ook paard en wagen op Nederlandsch gebied waren gekomen, werd bet rijwiel weder ingeladen en zoo werd de reis voortgezet. Ned. Een gemeentelijk referendum. Te Naarden is nadat in twee Raads zittingen naar aanleiding van twee adressen, één van 108 tegenstanders en één van 340 voorstanders de kermis was en bleef afgeschaft thans in de zitting van 2 October naar aanleiding van een derde adres besloten een referendum te houden, waarbjj alle gezinshoofden hun gevoelen in zake de kermis kunnen kenbaar maken. Zelfmoord van een kind. Zaterdagavond had een 13 jarig meisje te Rotterdam J. M. S. genaamd, zich in een winkel aan een kleine diefstal schuldig gemaakt. Toen zij door haar vader daar over werd berispt, liep zij naar diens schrijfbureau, nam daar een geladen revolver en schoot zich door het hoofd. Naar het ziekenhuis gebracht, is zij kort daarop ovorleden. De Invaliditeitswet. Het bestuur der Vereenigiag van Nederlandsche Werkgevers beeft, namens die vereeniging, in zake do verzekering van werklieden tegen de geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom, een adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal gericht, waarvan de slotsom is, dat adressant verwerpt het beginsel der dwingende regeÜDg, verre de voor keur geeft aan van overheidswege geleide en gesteunde vrijwillige voor ziening, die niet alleen aan loontrekkende arbeiders, doch aan alle gegadigden ten goede komt, doch indien de Kamer niettemin het stelsel der aanhangige wetsvoordracht aanvaart vraagt althans deze eene verbetering, splitsing van invaliditeits- en van ouderdomsver- zekering, waarbij de eerste, voor zoover zij niet valt onder de ongevallenwet, worden overgebracht bij de ziektever zekering, de laatste verbeterd worde door toekenning van ouderdomspensioen op 60-jarigen leeftijd met toekenning van een hooger pensioen, indien dit eerst later wordt genoten. Neutrale onafhankelijke orde van Goede Tempelieren. Op 15 September j.l. heeft te Hilversum de oprichting plaats gehad van de Nederlandsche Groot-Loge van de Neu trale Onafhankelijke Orde van Goede Tempelieren, juist een jaar na de openbare bijeenkomst te Scheveningen, waar Prof. Forel en andere buitenlandsche sprekers de sluimerende vereeniging tot actief leven wekten. Er zijn reeds negen Logeste Hilversum (drie), Den Haag (twee), Groningen, Blaricum, Amsterdam, Bussum. Het aantal leden is sedert 15 September 1911 van 10 tot 325 gestegen. Tal van gelukwenschen uit het buitenland door kaart brief of telegram voegden zich bij de wenschen van binnenlandsche landelijke geheelonthoudersorganisaties. Een eigenaardig middel om aan werkvolk te komen, bedacht de heer D. te Barendrecht, zoo lezen wij in het R. N. Deze had, evenals alle landbouwers in den omtrek, groot gebrek aan volk,1 om zijn bieten te delven. De afgeloopen week vertoonden zich op het erf eenige bewoners van woonwagens met de bekende koopwaar, bestaande uit kleerhangertjes enz., om iets te verkoopen of een aalmoes te ontvangen. De heer D. bood hen aan, tegen behoorlijk daggeld zijn bieten uit den grond te halen, zoowel klein als groot werd aangenomen. De wagens staan thans op het land voor de paarden wordt gezorgd, evenals voor de arbeiders, voor warm drinken wordt zorg gedragen. Het zwervend volkje toont intusschen uitstekende veld- arbeiders te zijn. In den polder Anna Paulowna is men begonnen met het rooien van fabriekspenen. De uitkomsten daarvan zijn zeer bevredigend. Uit een onderzoek op gehalte bleek, dat 17VS pCt, suiker aanwezig was. Zulk een hoog gehalte had men met dezen natten zomer niet verwacht. Daar voor elk pCt. boven de gecontracteerde 14 pCt. 10 cent wordt betaald, brengen deze penen f 15 per 1000 K.G. op. Vleeschnood in Nederland? Dr. W. Luxwolda, veearts te Zwolle, spreekt in de „Zwalsche Ct." als zijn meening uit, dat als gevolg van den uitvoer naar Duitschland, bij eenige flinke afneming in Nederland, vleeschnood te ver (vachten is, en dat de invoer van Argentijnsch vleesch, die nu al zeer belangrijk is, in sterke mate zal toenemen. Dinsdag 15 October in de Lindeboom. Notaris G. J. O. D. Dikkers. 26 Hectaren Wei- en Bouwland in den polder Eierland op Texel, koopers de Heeren R. en A. Langeveld Mz. te Texel voor f 12050.—. Texel, 14 Oct. Aangevoerd 2 Paarden f 175— a f 425. 1 Veulen 185. 8 Koeien f 175,— a 1 225,—. 28 Pinken f 110 a f 165. 67 Graskalveren f 45 a 165. 2 Nucbtore Kalveren 1 20 a f 24. 15 Schapen 123,a 125, 6 Lammeren 1 13,— a 115,50. 3 Kammen f 25 a f 45. 15 Biggen f 12,a f 14,50. korf Kippen f 1.25 af 2.50. Handel matig.

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2