N°, 2616. Zondag 27 October 1912. 26sfc0 Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. DOODGEZWEGEN. TEXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Te x e l LANDWEER. Jaarlfiksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken, ingevolge art. 30, tweede lid der landweerwet, bij deze be kend, dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet, van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers van de landweer zal worden gehouden te den Burg op Texel, in een der localen van de o.l. school, en wel op Donderdag 7 November 1912, des voormiddags ten negen ure, de verlofgan gers der landweerlichting 1906,1907,1908, 1909, 1910 en 1911, alsmede z\j van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen op Vrijdag 8 November 1912; des voormiddags ten tien ure, de ver lofgangers der landweerlichting 1912. Aan het onderzoek behoeft echter NIET te worden deelgenomen door a. de verlofgangers die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, dan wel oDder de wapenen zijn gekomen voor of op den datum, voor het over hen te houden onderzoek vastgesteld b. de verlofgangers, die als geestelijke, bedie naar van den godsdienst, enz. in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst; c. de verlofgangers, door wie, als geestelijke, bedienaar van den godsdienst enz. een verzoek is ingediend om ontheffing van den werkelijken dienst, waarop door de Koningin nog niet is beslist d. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleedcu als aangeduid in kolom 2 van de lijst vastgesteld bij het Landweer-Besluit II, waartoe o.a. behooren fie hoofdambtenaren, ambtenaren en bezoldigde beambten bij de Rijks- en bij de gemeente politie, wier werkkring uitsluitend tot het politiewezen beperkt is, alsmede het personeel van den loodsdienst, betonning, bebakening en verlichting, dat aangesteld is als militaire loods of militaire kustwachter e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenlands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet;) f. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten- landsche zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet.) Ook behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen do vrijwilligers van de Exploitatie-Com pagnie der Spoorwegafdecling van het Regiment Genietroepen. door L. HAIDHEIM. 20.) „Dien olflcier heelt het niet gegolden, die heeft er zich tusschen geworpen. "Wie die slag was toegedacht, weet het wel, en als ik voor 't gerecht kom, zal ik 't wel vertellen schreeuwdo de man, een jong krachtig fabrieksarbeider, den omstaanden toe. De toegesnelde politie, die in de hoofd straten reeds de handen vol werk had, onderzocht nu vlug het voorgevallene. Ruscow was alleen met Feedern die straat doorgegaan, een herberg voorbij gegaan, waar 't opgewonden toeging, toen hij door 't open raam een daarvoor staande man hoorde zeggen: „Daar is hij, daar gaat hij!" Of men nu bem, of mijnbeor Feedern be doelde, wist hy niet. Dadelijk daarop vloog een volle bier- flesch zoo hard tegen diens schouder, dat hij bijna omver tuimelde. Woedend ge worden liep hij toon naar 't raam en dreigde met de politio. „Ik bleef' natuurlijk naast bem," ging de graaf voort, „toen stormden de lui als op commando uit deuren en vensters op ons af, en vielen ons aan. Tot eigon ver dediging was ik toon verplicht, dit wapen te trekkon; met vuisten en knuppels vielen z(j ons aan. Toen verscheen plotseling die Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op de publicatieborden aange plakte bekendmakingen. Texel, den 22 October 1912. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 26 October 1912. Nationale Militie. Yoor de lichting 1913 der Nationale Militie is bepaald dat de gemeente Texel zal moeten leveren 38 dienstplichtigen. Het Nut. Tamelijk goed bezocht mocht de buiten gewone vergadering van het Nut op Don derdag j.l. heeten. Ingeleid door den voorz. den heer Gaarlandt behandelde de spreker vanwege het Hoofd bestuur der „Maatschappij tot Nut van het Algemeen", de heer R. van der Veen van Barsingerhorn, het aangekondigde onder werp „De macht der suggestie en de kracht der opvoeding.-' Met tallooze voorbeelden lichtte spr. zijn gehoor in over de suggestie, vroeger als een soort geheimzinnig doen van verdacht allooi voorbijgegaan, thans officieel door de wetenschap geconstateerd en bestudeerd. Volgens de tegenwoordige wetenschap, en vele dingen, die vroeger ongeloovig en met medelijdend schouderophalen werden aangehoord, vinden daarin thans verklaring heeft de mensch een onder- en een boven- bewustzijn. Zoodra nu het bovenbewustzijn, onze persoonlijkheid, onze geest van critiek en oordeel is uitgeschakeld, treedt de sug gestie in en is de mensch willoos werktuig van degene die hem of haar onder suggestie bracht. Willoos neen geheel willoos niet, want zegt spr. tal van onderzoekingen hebben aangetoond, dat de opvoeding zelfs in die toestand de meerdere is, dat een eerlijk mensch, zelfs onder suggestie niet tot een laagheid in staat is. Gedurende de pauze bestond de gelegen heid tot het stellen van vragen, die na de pauze werdeD behandeld. Menschen met een zwakken wil, maar vooral ook zij die g6wend zijn te gehoor zamen, z(ju 't gemakkelijkst onder suggestie te brengen zegt spr. Het nemen van proe ven in het openbaar is gevaarlijk en in Frankrijk en België reeds strafbaar gesteld. officier, stelde zich voor mij, en toen „Kent u dien officier, graaf?" „Neen, voor zoover ik weet, heb ik hem nooit gezien." „Het is baron Klarenberg,' zei Otto zeer bedrukt. Ruscow kroop als een wild dier gebeten ineen, toch herstelde hij zich zoo goed mogelijk. Zooals de zaak stond waren hij en Fee dern de aangevallenen. Voor hem kon het dus geen kwade gevolgen hebben. Had die lange fabrieksarbeider nu maar niet gezegd, den reohterjte vertellen wien het gold. Dat verontrustte hem. Eu toch had hij dien man nooit gezien, maar een sprekende gelijkenis herinnerde hem pijnlijk aan 't gewetenloos bedrogen meisje. Vroeger had niet zij, maar wel de familie van haar hem aangeklaagd. Haar moeder en broeder hadden hem in brieven en in het openbaar met woorden uitgescholden, en daar hij dit hoogmoedig aan het gerecht had meegedeeld, en er zich met een kleine goldsom had afgemaakt bedreigde de jonge Eborwein hem met. bloedige wraak, toen hü hem op straat ontmoette. „Waarschijnlijk is er een persoonsver wisseling in 't spel," merkte de inspecteur van politie op. Dat stelde bem alwoor gerust. Zwijgend verwijderdo bij zich. Movrouw Klarcnbcrg kwam vroeger in do stad, dan haar plan was omdat zij aan Spr. hoopt niet, dat deze lezing aanleiding zal geven tot proeven in besloten kring, want het omgekeerde ligt juist èn in spr. bedoeling èn die van het Nut, n.l. te wijzen op het gevaarlijke van de macht der sug gestie als ze door onbevoegden wordt uit geoefend en tevens U op te wekken door de opvoeding, die volgens de hedendaagsche wetenschap zelfs in staat is de stoffelijke structuur der hersenen te wijzigen, een dam op te weipen tegen den verslappenden invloed van allerlei thans heerschende dwalingen. Het woord van dank bij het sluiten der vergadering aan spr. was alleszins verdiend; in bevattelijken vorm en door voorbeelden uit het dagelijksch leven verduidelijkt heeft spr. het diepgaande onderwerp behandeld. Wij herinneren er aan dat heden avond in de Vergulde Kikkert eene vergadering wordt gehouden van de Vereeniging van Vrouwenkiesrecht. In Cafe „Burg" houdt de vereeniging van oud-leeringen van landbouwinter- cursussen op Texel, hedenavond ver gadering. Oudeschild. De heer C. D. Schaap adspirant-com- mies der Posterijen en Telegrafie, deed dezer dagen met gunstigen uitslag examen voor den telegraafdienst als commies der P. en T. Met ingang van 1 November wordt hij verplaatst naar het Postkantoor te Rotterdam tot het volgen van een cursus in den postdienst. Waal, 24 Oct. De huishoudelijke Vergadering van „Nut en Genoegen was bezocht door 19 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 53 bedraagt. Als Bestuurslid werd herkozen de heer Cs. Bruin. De leeftijd tot toelating als lid werd gesteld op 18 jaar. De eerste leesavond zal worden ge houden op Woensd. 20 Nov. a.s. Als spreker zal worden uitgenoodigd de heer J. de Jongh. 24 Oct. De IJsclub „Waal" hield gisterenavond eene huishoudelijke ver gadering in het lokaal „De Bellevue". 22 Leden waren aanwezig. Nadat de Voorzitter, de heer M. Wie- ringa. de bijeenkomst had geopend, en het ziekbed van haar zwaar gewonden zoon geroepen werd. Zij zat daar aan de zijde van de liefde zuster, stil 6d zwijgend wakende over élke ademtocht van haar kind. Spreken deed zij niet. Men moest haar nu ook niet sprekeD over de barmhartigheid en genade Gods. Zij antwoordde dan zoo bitter over die eeuwige liefde, dat de zusters ver schrikt zwegen. Intus8cbeu hield de politie zich koorts achtig bezig met het onderzoek. Er werden tal van getuigen gehoord, velen werden gearresteerd en de vrienden en be kenden van de ongelukkige moeder ver keerden dagen lang in zorg en onrust. Maar een liet zich niet zien, kwam ook niet naar den toestand vragen. Dat was Ruscow. Dit zou nu zeer in 't oogloopeDd zijn ge weest, als het niet heette, dat hij per telegram naar Rusland was ontboden, maar spoedig terugkwam. En dat gerucht was gegrond, want toen hij neerslagtig en on gerust na dat etraattooneel in zijn woning terugkwam, vond hij tot zijn groote ver bazing een brief op tafel, die hem in het eerste oogenblik sprakeloos maakte, en waarvan de onderteekening luidde: „Graaf Iwan Ruscow. Geheime Staats raad en privaat secretaris van Zijne „Majesteit den Keizer van Rusland." Het eerste gevoel bij het lezen dezer woorden, was dio van groote schrik. Hij heeft vernomen, dat ik mij voor zijn zoon uitgeef, dacht bij. Daarna vlogen zijn onrustig zoekende oogen over den in houd van den briel. Door zijn innerlijke de aanwezigen welkom had geheeten, las de Secr. Penningm. de Heer Jb. Duinker, de notulen der vorige verga dering voor. Onveranderd werden ze goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat een batig saldo aanwezig was. Onder dankzegging aan den Penning meester werd de rekening goedgekeurd. Aan bet Bestuur werd overgelaten, eene heining aan te brengen om de ijsbaan. Aangenomen weid het Bestuursvoorstel de Kon. Goedkeuring aan te vragen. Besloten werd het getal Bestuurs leden van 5 te brengen op 6. In eene volgende bijeenkomst zal tot stemming worden overgegaan. Niets meer te behandelen zijnde, sloot de Vz. met dank aan de aanwezigen en dank ook aan b.h. Diakenen der Doopsgez. Gemeente voor hunne bereidwilligheid, de vergadering. Het aantal leden bedraagt thans 168. Vlieland. Geslaagd voor Wiskunde (L. O.) de heer H. Kunsel, hoofd der school alhier. Drijfjacht met muziek. Dezer dagen had te Geleen een drijf jacht met muziek plaats, zoo lezen wij in verschillende bladen. De fanfare van Lutterade joeg door middel van de koperen instrumenten en groote trom konijnen en hazen op, die bij dozijnen werden neergeschoten. Vele.... muzikanten is der hazen dood In de val. De marechaussees uit Hulst hebben Maandagnacht onder Grauw een ont- moeting gehad met stoopers. Deze richten de lantaarn op de politiemannen waarna op hen gevuurd werd, zonder evenwel, te raken. De marechaussees vuurden terug, doch de stroopers ver dwenen in de duisternis. Den volgenden morgen begaf een bekend strooper zich naar d9n dokter. De patient werd aan gehouden en bekende, vermoedelijk door marechaussees, in de kuit te zijn gescho ten. Zijn 22 jarige broeder had op de marechaussees gevuurd. Deze broeder werd aangehouden. Haarl. Cour. verwarring er niets van begrijpend, begon hij opnieuw te lezen, nog eens en nog eens, terwijl hij verbaasd .dachtkon ik er me nu maar over verhengen, maar ik ben te uitgeput door al die gebeurtenissen. Inderdaad kon hij zich niet verheugen, hoewel er toch zulk een onverwachts on gehoorde aanleiding toe bestond, zfin hart voelde hij zwaar pn koud als een steen. Vroeger zou hij buiten zichzelf van blijd schap zijn geweest over die overwinning, nu kwam hij alleen maar niet over zijn verbazing heen. Wat een gelukkig toeval, welk een wonderbare werking van 't lot een hoorn van overvloed stortte zich over zijn hoofd uit toch verwonderde hfi zich over zijn innerlijke gevoel van leegheid. 't Is te verrassend, ik begrijp mijn geluk nog niet volkomen. Nadat hij langen tijd voor zich uit had gestaard, waarbij telkens dat doffe gevoel weer over hem kwam, dat als een molen rad door zijn hoofd draaide, nam bij zijn toevlucht tot de wijn. Zfin bediende schellende liet hfi deze bij de diohtbfi wonende wijnhandelaar champagne balen, daar kende men zfin lievelingsmerk wel. De wijn stroomde hem levenwekkend door de aderen. Ha! wat deed hem dat goed, zonder ophouden sloeg hij drie vier glazen naar binnen. En nu las hfi den brief nog eens over, lachtte zelfs over zeker punt in den briet, er tot eigon verbazing grappen over ma kend. Wat eon geluk stond hem te wachten. Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 1