Predikbeurten- Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. 1 NOVEMBER in z'n openingswoord; een bijzonder welkom riep spi eker toe aan de beeren Visser van Schagen en Klimp van Zuid Eierland, hunne tegenwoordigheid was voor de vereen, een blijk van sympathie. Spr. verzocht de heer Klimp als advi seur van de vereeniging te willen op treden, waartoe deze zich gaarne bereid verklaarde. De verslagen van de verschillende proefvelden (door de vereeniging dit jaar aangelegd) hierna ter tafel gebracht en door den secretaris, den heer Mak voor gelezen, waren even zooveel bewijzen, dat men hier met landbouwers te doen had, die het hoe en waarom'der dingen begrijpen. We onderscheiden in het dagelijksch leven machinedrijvers en machinisten, hier waren de machinisten aan het woord. Op den uitslag van de genomen proe ven mogen wij niet vooruitloopen, dit zal te zijner tijd door den heer Rijksland- bouwleeraar worden gepubliceerd, genoeg zij het te melden, dat de proeven, niet tegenstaande het ongunstige weer en dank zij de groote zorg door de proef nemers aan de dag gelegd, uitstekend geslaagd zijn. Besloten werd, gezien de goede uitslag van de besproeiingsproeven op aard appelen in dit jaar, die proeven zoo mogelijk en op grootere schaal voort te zetten. Een drietal leden stelde zich wederom bereid proefvelden aan te leggen, tervyijl gepoogd zal worden onder contröle van de vereeniging bij zooveel mogelijk aard appelbouwers proefvelden aan te leggen volgens voorschrilt van den Rijksland- bouwleeraar te Schagen en tegen ver goeding van kosten en onder genot van premies voor bouwers, sproeiers en ver eeniging. De heer P. Smit van Oudeschild werd als onderbeheerder voor een zeker deel van Texel aangewezeh. De proeven met uitgezochte poters, d. i. die van de meest vruchtdragende stammen, zullen worden voortgezet, bij een tweetal leden zullen die poters thans worden uitgezet voor een z. g. wedstrijd- proef, om te zien welke soort de meest productieve is. Proeven met meer en minder chili, zullen mede voortgezet worden, vier proefvelden worden aangelegd, twee met tarwe, een met bieten en een met gerst, terwijl pogingen in het werk zullen worden gesteld proefvelden aan te leggen om vast te stellen welke afstand tusschen de voederbieten onderling het meest loonend is. Na vaststelling van de rooster van aftreding voor het bestuur, de vereen, bestaat thans een jaar, werd de ver gadering met een gepast woord door den voorzitter gesloten. Winterdienst Boot. Wij willen onze lezers er aan herin neren dat met met 1 Nov., dat is Vrijdag a. s., de Winterdienst van Texels Eigen Stoombootonderneming aanvaDgt. Het vertrek der boot zal alsdan zijn j Van Texel: Voorm. 6, 8 en 11,15; nam. 2,50. Van Helder: Voorm. 7 en 9,30*; nam. 12,30 en 4,15. De aldus gemerkte dienst vertrekt Zon- en feestdagen 10,20 van Helder. Voebalmatch. Voetballers laten zich door niets weer houden, dat bleek ook Zondag toen het weder nu niet zoo bijzonder uitlokkelijk was. De aangekondigde Voetbalmatch tus schen H F. C. I van Helder en Texel. I, zoomede die tusschen „Volharding" van Oudeschild en Texel II zijn beide door gegaan. Texel heeft echter het onderspit moeten delven, in den eersten strijd was de stand 8 1, inden tweeden strijd 7-1. De heer Luteyn, tijdelijk als surnumerair aan het post- en telegraaf kantoor alhier, is met ingang 1 November als zoodanig Daar Rotterdam verplaatst. Vereeniging Vrouwenkiesrecht. Het was te verwachten dat de vergadering van bovengenoemde Vereeniging, Zaterdag avond in de Vergulde Kikkert gehouden, in hoofdzaak door vrouwelijke personen zou worden bezocht. Hun getal was ver moedelijk 50 a 60, groepsgewijze als volgt in te deelenEen groep die met volle overtuiging strijd voor de idee Vrouwen kiesrecht; tweede groep die het gemis van kiesrecht nog niet zoo drukkend heeft ge voeld een derde groep die van de kic-.s- rechlbewegiug o.i. nog niet zooveel begrip zal hebben. Intusschen, ook deze laatsten zullen aan komende strijdsters zijn voor de rechten der vrouw. De achterhoede werd in letterlijken zin gevormd door een tiental mannelijke personen, die om verschillende redenen hadden gemeend deze vergadering te moeten bezoeken. De bijeenkomst werd na het gewone kwartieruurtje, geopend door de Presidente, Mej. L. Langeveld, die de aanwezigen een welkom toeriep en in haar openings woord eenige gevoelvolle woorden wijdde aan de nagedachtenis van wijlen Mej. Gr. Keijser, de Vereeniging ontvallen. Met overtuiging schetste spr. de verdiensten van de overledene voor de zaak van Vrouwenkiesrecht, hare vele bemoeiingen tot oprichting van deze afdeeling en de voortdurende werkzaamheid door haar daar aan betoond. Aan de nagedachtenis van deze kloeke strijdster bracht zij een woord van hulde. De vereeniging meende op den ingeslagen weg te moeten voortgaan om de idee Vrouwenkiesrecht ingang te doen vinden, en had daarom deze vergadering uitge schreven. Het woord werd daarop verleend aan den heer Oud, die wil trachten een overzicht te geven vaD de verwachtingen omtrent het kiesrechtvraagstuk. De spr. behandelde daarop zeer uitvoerig dit onderwerp, volgens de grondwet van 1848; stipte aan hoe in 1887 de clausule „alle Nederlanders* in art. 80 voorkomende was veranderd in „alle mannelijke Neder landers". vermoedelijk als gevolg dat Mej Dr. Aletta Jacobs had verzocht op de kiezerslijst te worden geplaatstbehandelde vervolgens de houding der politieke partijen, de verschillende voorstellen door hen gedaan en de rapporten daaromtrent uitgebracht, om zoo te komen tot het blanco artikel 80, in 1905 onder het Min. de Meester voorgesteld. Het was een leerrijk overzicht dat door den spr. werd gegeven. Krachtig werd door hem bestreden de meening als zou de vrouw intellectueel minder ontwikkeld zjjn dan de man eD met voorbeelden werd gewezen op het onrecht hetwelk de vrouw in onze wetgeving wordt aangedaan. De conclussie van spr. was, gelet op de geest van onzen tijd, dat er alle kans bestaat dat binnen afzienbaren tijd het beruchte artikel 80 zal verdwijnen, en de voorstanders van Vrouwenkiesrecht zich zullen mogen verheugen dat de tijd niet verre af zal zijn dat mannen en vrouwen te zamen zullen werken aan de maat schappelijke toestand van Nederland. Bij deze korte beschouwing zullen wy het latende spr. die zonder effectbejag eenvoudig en duidelijk een pleidooi hield voor de rechten der vrouw, heeft de vereeniging zeker aan zich verplicht. Of een der aanwezigen met den spreker in debat wilde treden, was de vraag van de. presidente. Het scheen vaD niet. Ja toch, Mej. Klooster meldde er zich voor aan. Zich quasie plaatsend op het standpunt van tegenstandster van Vrouwenkiesrecht, vertolkte zij eenige gedichtjes en liedjes, waarin het streven voor die idee nogal werd afgekamd, of in bespottelijk daglicht gesteld. Intusschen, het sarcastische in deze spotdichten of spotliedjes, was door satire en ook meermalen het komische, uitnemend geschikt om het aangegane debat als het ware een spotdebat te doen zijn, dat dan ook zeker wel de bedoeling was. Na de pauze bekwam Mej. A. C. Klooster van Amsterdam, bovengenoemd, het woord ter behandeling van het aangekondigde onderwerp„Een en ander over Vrouwen kiesrecht" (met lichtbeelden.) Door deze lichtbeelden werd het aange kondigde onderwerp meer een aanschouwe lijke voordracht, waarin de gevolgen van eenig wetsartikel weiden in het licht gesteld. Het door Mej. Klooster gesprokene, ver duidelijkt door tal van lichtbeelden was één zware aanklacht tegen vele bepalingen in ons Burg. Wetboek, waardoor de vrouw als het ware wordt uitgeschakeld, onmondig verklaard en op de schaal gelijk gesteld met kinderen. De vrouw en vooral de ge huwde vrouw, is niets meer dan de onder danige dienaar van den manze heeft geen enkel recht, nóch over hare goederen, nóch over hare kinderen en hunne toekomst. Zij wordtgeljjk gesteld met kinderen en idioteD, zelfs de meest intellectueele vrouw staat nog verre beneden den schooier. De vrouw heeft geen rechten, wel plichten. Tot de wetgeving wordt zjj niet toegelaten, ook al zjjn het wetten die haar zelve betreffen. Dat alles wordt bedisseld door deD man, de vrouw heeft te gehoorzamen, enz. enz. Ook van de tegenwoordige regeering heeft de vrouw niets te verwachten, de thans in behandeling zynde ouderdoms- en invalidi teitswet, waaraan de tariefwet zal moeten worden vastgekoppeld is al wed er een onrecht de vrouw aangedaanzy zal den druk daarvan gevoelen door de premiebetaling welke moet plaats hebben, door de ver hoogde prijzen van levensmiddelen tenge volge de tariefwet, waa rdoor het huishoud geld weder zal worden besnoeid, en de vrouw heeft weder ge;en enkel recht, het pensioen is voor den man. Zoo ging het in eenen adem door, alles met voorbeelden gestaafd. Gelukkig evenwel „Vrouwenkiesrecht" wint steeds meer veld. De bond bestaat thans reeds uit 112 afdeelingen te zamen 12000 leden. De spr. besluit hare voordracht met den wensch uittespreken dat eene toekomende wetgeving moge luiden „gelijke rechten en gelijke plichten voor den man en voor de vrouw." Wij zullen het hierbij laten, 'tis slechts een beknopt verslag wat wij gaven, hetgeen den lezer zal duidelijk zijn als wij zeggen dat toen de presidente na dankzegging aan spr. en bezoekers de vergadering had ge sloten, het reeds klokke-elf was geworden. De Vrouw. Een aanhouder wint!!!' Reeds zijn ons vijf nummers van de 20e jaargang ter recensie toegezonden, we zouden onbeleefd zijn zoo wij laDger zwegen aan recensie in den eigenlijken zin wagen wij ons niet, maar een woord van aanbeveling moet ons uit de pen. De Vrouw, Veertiendaagsch blad ge wijd aan de onderlinge opvoeding der vrouwen, wenschen wij in handen van iedere moeder, die de opvoedingstaak ter harte gaat, van iedere vrouw die het motto aan het hoofd van het blad „Wij vrouwen van den nieuwen tijd zijn verplicht elkander bij te staan, vereenigd konden wij de wereld over winnen" tot het hare wil maken. De abonnementsprijs, t 1.50 per jaar bij vooruitbetaling, behoeft voor velen geen beletsel te zjjn (acht pagina druks met een feuilleton op den omslag voor den prijs van 6 cents is waarlijk niet veel,) en de naam van de Redactrice mej. Ida Heijermans is een waarborg voor den degelijken inhoud. Oudeschild, 29 Oct. Met de visscherij en wel voornamelijk met de oostervisscherij gaat het tegen woordig buitengewoon slecht. Door bet onstuimige weder is er deze week nog niet gevischt. Maar ook in de afgeloopen week, toen bijna alle dagen gevischt kon worden, was de vangst verre be neden het middelmatige. De natuurlijke oesterbanken zijn zoo goed als uitgeput. Ook worden er thans maar weinig wulken gekord, die anders de oostervisscherij nog eenigszins loonend maakten. Te hopen is het, dat er in den bestaanden toestand spoedig een verandering ten goede kome, want anders ziet het er voor de visschers al treurig uit. De gemengde zangvereeniging „Eigen Oefening" is teruggekomen van het voornemen in het begin van Novem ber a s. eene uitvoering te geven. Voor- loopig is thans vastgesteld, dat dit zal geschieden op 23 en 24 Nov. a s. Opge voerd zal dan worden de Operette „Oom Samuel". Den Hoorn, 26 October. Daartoe uitgenoodigd door de alhier bestaande .rederijkerskamer O.K.K., trad hedenavond de alom bekende harmonica speler Jacob Kelder op. De zaal van den heer Rijf was meer dan vol. Jammer dat enkelen door hun luid ruchtigheid hinderlijk waren. De over- groote meerderheid genoot volop van de schoone muziek. Een genoegelijk bal besloot den avond. De Gocksdorp, 28 Oct. Zaterdag j.l. gaf de tooneelvereeniging „Aurora" alhier eene uitvoering in het lokaal van de dames Buijs. Voor het voetlicht werden gebracht het tooneelspel „Henri Burton, de vader moorder", door A. A. van der Stempel Jnz. en het kluchtspel „Hard gaat iel" door W. Mets Tz. Blijkens het herhaald applaus vielen beide stukken zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Een gezellig bal sloot de bijeenkomst. Vlieland. Ten huize van den heer E. Meijer hield „Nut en Genoegen" haar jaar- ljjksche algemeene vergadering. Van de 64 leden waren er 14 aanwezig. De heer Schaafsma presideerde. De periodiek aftredende bestuursleden de h h. Schaafsma en Wels werden her kozen en namen opnieuw hun benoemiDg aan. Het finantieel verslag alsmede de rekening van den secr.-penningm. den heer G. C. Brujjn werden onder zocht en daarna door de vergadering goedgekeurd onder dankzegging aan den heer Bruijn. De ontvangsten hadden bedragen f 201,77, de uitgaven f 107,53 en het saldo f 94,24. Besloten wordt een bedrag ter be schikking te stellen tot uitbreiding en onderhoud der Leesbibliotheek. De biblio thecaris deelt mede, dat van Oct. 1911 tot Oct. 1912 aan 79 lezers 3053 boeken zijn uitgegeven. Voorts wordt het be stuur gemachtigd, indien geen sprekers uit eigen boezem beschikbaar zijn, iemand van buiten uit te noodigeD. Na afdoening van enkele huishoude lijke zaken, o.a. werd een voorstel tot herziening van het reglement ingediend, dat een volgende keer in behandeling komt, werd de vergadering gesloten. Een melkkoetje. Als een bijzonderheid mag zeker ver meld worden, dat de koe „Grietje" van den stal van den heer J. W. Rooda te Znidbroek in 300 dagen ruim 233 K.G. boter leverde. Als kind&ren geen toezicht hébben. Vrijdagavond, toen de moeder zich eventjes had verwijderd, had een 7-jarig jongetje te Arnhem de onvoorzichtigheid, een pook die tamelijk heet was, te houden voor het gezicht van een broertje van 6 maanden. Het kind greep naar het gloeiende voorwerp en kreeg afschuwe lijke brandwonden aan het handje. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 30 October 1913. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Aangifte voor belijdenis catebisatie Donderdagavond 9 uur in de Kerkekamer. Cocksdorp's Av. 7 uur in het gebouw van Chr. Belangen Weeksamenkomst, Bijbellezing enz. Donderdag 31 October 1913. Waal, '8 Avonds 7 uur Herdenking van de Hervorming. Oosterend, Geen dienst. Zondag 3 November 1913. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Norid. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Voorbereiding. H. Doop. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Buiskool. Den doorn, Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Doop. Herdenking van de Hervorming. Collecte v. d. Inwend. Zending in Limburg. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 Leesdienst. Nam. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Voorm. 10 uurj Mr. Honigh, Burg's av. half zeven van Franeker. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 28 Oct. Aangevoerd: 5 Paarden f125 a 1 375. 2 Veulens f 85 a f 135. 11 Koeien 1175,a 1235, 24 Pinken f115 a f165. 28 Graskalveren f 45 a f65. 3 Nuchtere Kalveren 116 a f 22. 21 Schapen 114.— a f26,—. 1 Geit. 20 Biggen f 12,a f 14,00. Handel matig. Amsterdam, 28 Oct. Aangevoerd 245 Runderen, le kwal. 78 A 82 et. 2e kwal. 74 a 76 ct. 3e kwal. 68 a 72 ct. X 120 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 340, 51 Nuchtere Kalveren f 12,— A f 18, 520 Vette Varkens 57 a 61 ets. I'urmerend, 29 Oct. Aangevoerd 757 Runderen waaronder: 561 vette koeien 65 A 82 Ct. per KG, Gelde koeien f 150 d 210 Melkkoeien f 180 d 300. 16 stieren. 86 vette kalveren f 0,85 a f 1.05 p. Kg. 195 Nuchtere kalveren f 14a f 28 2146 Schapen f 20 A f31,00 Lammeren t a f ,00 403 vette varkens f 0,58 a f 0,62 per Kg.; 56 magere varkons f 20 a f 30, 395 biggen f6 a f 12; kipeieren f 7.00 a f 7.50 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen. In de Texelschc Courant ln eens opge geven. worden slechts driemaal in rekening gebracht. zal dc Penningmeester van polder Waal en Burg zitting houden in caió „don Burg" 's morgons van tien tot een uur. A. C. KEIJSER, Dijkgraaf,

Texelsche Courant | 1912 | | pagina 2